Христијанството денес

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.861
Поени од реакции
11.870
Hristijanite na ovoj svet se ragaat da mu sluzat na Bog. Mu sluzat so monastvo ako se povikani taka, ili preku brak, ili preku pravenje dobro i molitva. A krajna cel na hristijaninot ne treba da mu bide materijalnosta od ovoj svet.
Ne mozam da ti objasnuvam sekoj den za evreite bidejki od inat ne sakas da procesiras informacii koi ti bea objasneti ponazad.
Христијани не се раѓаат на овој свет.... се раѓаат луѓе, но сепак вие како и другите од старите религии сте далеку од таа идеја... затоа и ќе страда човештвото заради вас...
Исти сте како и оние за кои зборувате погрдно, од кои сте преземале едно цело верување за боговите и кому служите...
Нека ви биде...

П.С. Не треба да му биде и не му е крајна цел материјалноста дава голем простор за играње. Ако си родена христијанка, немаш цел на овој свет... целиш кон другиот. Која е целта брак на Земјата и создавање потомство? Како му служите вие на вашиот бог и зошто има потреба да служиш некому?
Што имар бракот со добро правење и молитва? Зошто би ја продолжувала крвта на Земјата кога ти целиш на друго место?
Ме разбираш што те прашувам? Или ти не сакаш да ми кажеш дека луѓето кои се раѓаат на Земјата во никој случај не мора да бидат христијани иако нивните родители биле христисјани по нивна волја и верувале во Христос?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.351
Тој што не може да забележи дека религиите не се ништо друго освен корисни алатки т.е. бизнис партнери на пропагаторите на орвеловиот хорор, се вели дека тој од дрвото не можи да ја видат шумата.
Господинот, господин Бора Чорба одамна не потсети дека ,,за идеале гину будале", ама ете, можеби е тажно, но за жал - факт, дека сепак, се уште е актуална таа духовна атрофија, кратковидост, предрасуди и фрустрации кај поединци и групи.
Радикалниот терористички ислам скоро и веќе да ја оствари идејата за големата албанија а македонците уште очи си вадат за пуста идеологија.
Тажно.
Мизерно.
Патетично.
„...За идеале гину будале...„ беше своевремена критика од Бора кон тогашната владејачка (комунистичка) елита и нејзината идеологија...и тој албум (ЛП) беше повлечен од продажба.

Туку, како ја поврза таа фраза со религиите?...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.606
Поени од реакции
6.084
Mozebi ako ne finansirale revolucionerni dvizenja, nemalo da ima pogromi protiv niv.
Не знам колку финансирале но точно е дека евреите биле необично репрезентирани во револуционарни организации, кај анархисти пример вриело од евреи. Кај есери нешто помалку а кај бољшевици прилично многу. Сепак погромите се случуваат многу поназад во историјата, не е тоа феномен од крај на 19.век.
Има причина зошто евреј гледале некаков спас во револуција и соборување на феудалниот систем.
Автоматски споено мислење:

Христијани не се раѓаат на овој свет.... се раѓаат луѓе, но сепак вие како и другите од старите религии сте далеку од таа идеја... затоа и ќе страда човештвото заради вас...
Исти сте како и оние за кои зборувате погрдно, од кои сте преземале едно цело верување за боговите и кому служите...
Нека ви биде...

П.С. Не треба да му биде и не му е крајна цел материјалноста дава голем простор за играње. Ако си родена христијанка, немаш цел на овој свет... целиш кон другиот. Која е целта брак на Земјата и создавање потомство? Како му служите вие на вашиот бог и зошто има потреба да служиш некому?
Што имар бракот со добро правење и молитва? Зошто би ја продолжувала крвта на Земјата кога ти целиш на друго место?
Ме разбираш што те прашувам? Или ти не сакаш да ми кажеш дека луѓето кои се раѓаат на Земјата во никој случај не мора да бидат христијани иако нивните родители биле христисјани по нивна волја и верувале во Христос?
Види хејтер. Како тоа зошто потомство? Па тоа е човечка одлика без разлика на религиска припадност, претпоставувам дека дури и телемити се разножуваат и имаат семејства. Целта на бракот е пред се стварање на семејна заедница како што Бог заповедал. Не знаеме која е божјата промисла, на нас е да ги оствариме Неговите заповеди, вклучително и бракот.
А за фриковите кои бараат брак кој не им припаѓа има што да се каже, тоа се накази кои сакаат да го уништат бракот како институција со негово разводнување до таа мера што ќе биде циркус каде особи ќе се венчаваат со истополови лица, ќе се женат и мажат со повеќе партнери, со животињи, со тостери и што ти не. Најдобро е да бидат што подалеку од бракот како поим, не е тоа за нив.
 
Последно уредено:

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.861
Поени од реакции
11.870
Види хејтер. Како тоа зошто потомство? Па тоа е човечка одлика без разлика на религиска припадност, претпоставувам дека дури и телемити се разножуваат и имаат семејства. Целта на бракот е пред се стварање на семејна заедница како што Бог заповедал. Не знаеме која е божјата промисла, на нас е да ги оствариме Неговите заповеди, вклучително и бракот.
А за фриковите кои бараат брак кој не им припаѓа има што да се каже, тоа се накази кои сакаат да го уништат бракот како институција со негово разводнување до таа мера што ќе биде циркус каде особи ќе се венчаваат со истополови лица, ќе се женат и мажат со повеќе партнери, со животињи, со тостери и што ти не. Најдобро е да бидат што подалеку од бракот како поим, не е тоа за нив.
Читај го разговорот што се водеше помеѓу мене и друг член, ќе знаеш зошто прашав за потомство и нема да се толку возбудуваш.

И бидејќи како што велиш дека раѓањето е човечка особина, останува на сила тоа дека човек не се раѓа христијанин или Телемит. А христијанката зборуваше дека луѓето се раѓаат христијани и дека христијанинот нема ништо со тука и сега, на друго место му е надежта... Затоа и јас упатив неколку прашања кои останаа неодговорени со причина... Види таму и одговори ги ако можеш...

Треба да читате внимателно што се зборува тука пред да влетате во муабетот . Хејтер окаректизирање на некој нема да те спаси од критика и ловење лапсуси....
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.606
Поени од реакции
6.084
Читај го разговорот што се водеше помеѓу мене и друг член, ќе знаеш зошто прашав за потомство и нема да се толку возбудуваш.

И бидејќи како што велиш дека раѓањето е човечка особина, останува на сила тоа дека човек не се раѓа христијанин или Телемит. А христијанката зборуваше дека луѓето се раѓаат христијани и дека христијанинот нема ништо со тука и сега, на друго место му е надежта... Затоа и јас упатив неколку прашања кои останаа неодговорени со причина... Види таму и одговори ги ако можеш...

Треба да читате внимателно што се зборува тука пред да влетате во муабетот . Хејтер окаректизирање на некој нема да те спаси од критика и ловење лапсуси....
Ама сериозно, имаш некој хејт кон Христијаните нели :)
Не се согласувам дека сите се раѓаат како Христијани бидејќи тоа не е случај во реалноста, но затоа пак сите имаат прилика да го прифатат Богочовекот како Спасител. Буквално сите во денешно време.
Има многу прашања не знам конкретно кои се тие? Ако можам ќе одговорам, што да не.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.351
Ама сериозно, имаш некој хејт кон Христијаните нели :)
Не се согласувам дека сите се раѓаат како Христијани бидејќи тоа не е случај во реалноста, но затоа пак сите имаат прилика да го прифатат Богочовекот како Спасител. Буквално сите во денешно време.
Има многу прашања не знам конкретно кои се тие? Ако можам ќе одговорам, што да не.
„...Секоја човечка душа е христијанка...„, вели Тертулијан.

Секако дека никој не се раѓа како рисјанин по вероисповест, туку се раѓа со стремеж од творението кој својот Творец.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.379
Поени од реакции
4.732
„...Секоја човечка душа е христијанка...„, вели Тертулијан.

Секако дека никој не се раѓа како рисјанин по вероисповест, туку се раѓа со стремеж од творението кој својот Творец.
...не ти се чини дека од она што го читаме овде за религите во реалното секојдневие многу малку го допира обичниот верник?
...не сме се родиле за да чекаме спасение кога ќе умриме.Малку контроверзен е Творецот нели!?
...она што со овие прашања сакам да го потенцирам,не е омразата према религиите, туку начинот на кој човештвото истата ја толкува и практицира.И тоа се влече со векови така, без никаква надеж дека нешто ќе се смени.
...на обичниот човек се повеќе и повеќе му се таложат неодговорените прашања, на кои никој од официјалните верски гласноговорници нема намера да одговори...или ако одговара резултатот не е од овој век :)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.226
Поени од реакции
4.351
...не ти се чини дека од она што го читаме овде за религите во реалното секојдневие многу малку го допира обичниот верник?
...не сме се родиле за да чекаме спасение кога ќе умриме.Малку контроверзен е Творецот нели!?
...она што со овие прашања сакам да го потенцирам,не е омразата према религиите, туку начинот на кој човештвото истата ја толкува и практицира.И тоа се влече со векови така, без никаква надеж дека нешто ќе се смени.
...на обичниот човек се повеќе и повеќе му се таложат неодговорените прашања, на кои никој од официјалните верски гласноговорници нема намера да одговори...или ако одговара резултатот не е од овој век :)
Да...
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.861
Поени од реакции
11.870
Ама сериозно, имаш некој хејт кон Христијаните нели :)
Не се согласувам дека сите се раѓаат како Христијани бидејќи тоа не е случај во реалноста, но затоа пак сите имаат прилика да го прифатат Богочовекот како Спасител. Буквално сите во денешно време.
Има многу прашања не знам конкретно кои се тие? Ако можам ќе одговорам, што да не.
Разгледај наназад дискусијата со членот ќе ги видиш прашањата... не се тешки.

И Не. Немам кон христијанството омраза, немам потреба од тоа... Имам кон христијанството критика што постојано сатанизира други религии и учења... таква им е догмата, и заради таа догма прават сешто и ќе прават уште многу... лоши работи заради едно проклето сатанизирање на човештвото што не е православно.
И тоа богочоек важи само ако веруваш во тоа, ако си христијанин и одиш во црква... инаку не важи за никој друг и тоа не е навреда бре човеку...
За мене Христос не е бог, не е три во едно, не е ништо од тоа што проповеда ниту една од христијанските цркви... за да христијанин не е навреден морам да зборувам како што зборува христијанинот? Не може.

Ако ти веруваш дека некаков си спасител ќе доаѓа и ќе те спаси од тебе самиот и од мене, тоа е твое верување, можам јас да ти го сменам тоа? И да можам, која е целта? Бесцелно е тоа... Тоа е само твое, христијанско верување, надеж, идеал за да од тебе биде подобар човек... ти си избрал дека тоа ќе биде симболот што од тебе ќе го вади најдоброто сега и тука и не треба да заморуваш други и да им проповедаш како се е сатанизам бидејќи Христос :)

Не е сатанизам, не е лошо нештото бидејќи не е христијанство, не е погрешно и нема да гориш никаде, никогаш ако Христос некому му е далечна идеја и не му предизвикува екстаза на духот!

Но бидејќи со векови никој не смеел да гукне на попот и критика кон свештенството (бидејќи најписмени беа тие во селото), се умислија и мирјаните денес дека се постојано во право и смеат да зборуваат што им под јазик за другите верубвања и учења, станавте евреи, мислите дека сте избрани, верувате најдобро и тоа во што верувате е некаква апсолутна вистина... не може така, ако не дозволувате критика кон верувањата и историјата на христијанството, не може ниту вие како ви текне во умот да сатанизирате и да покажувате со прст кон луѓето.
Ќе ви биде скршен прстот, како не разбирате?

Ако спомне некој Христос навреда било... зошто навреда? Се зависи што се зборува и како... може да биде навреда, но тогаш повеќе тоа зборува за тој што навредува простачки отколку за оној кон кој е наменета некоја таква навреда!

Како тоа јас не сум навреден што за Кроули зборувате наркоман, пропалица, убиец на деца и што ли уште не измислици и лаги од тој калибар? За Телема пак сешто читам, глупости собрано од по нет, никој не седнал да се заинтересира малку поеќе и да види што е што... Фалусот не ме боли што некој мисли за Кроули... апсолутно ми е небитно... не ми е битно дури и што мислат за мене... не пак да сум навреден. Не сум дојден на Земјата за да им се допаднам на луѓето!

Вие се соживувате со идејата на Христос дека тој е примерот кој треба сите да го следите... не можете да следите туѓ пат... разберете, секој со својот крст и тој ви рекол, ама вие - слабо со разбирањето на нештата и различноста во човештвото. Јас сум патот и вие мислевте дека симболот е надвор од вас...

П.С. Намерно пишувам долги текстови за да се изморат злобните јазици да не читаат, само површно да прошалтаат низ текстов, инаку заморуваат со офтопик досетки.
Автоматски споено мислење:

Не се согласувам дека сите се раѓаат како Христијани бидејќи тоа не е случај во реалноста, но затоа пак сите имаат прилика да го прифатат Богочовекот како Спасител. Буквално сите во денешно време.
Денес буквално секој може да избере што сака и да го следи тоа со секој дел од своето битие - јас и ти, сме небитни за нечиј избор!
А со тоа, небитни со нашите злобни коментари за тоа кој каков е бидејќи не е христијанин...
Тоа го пуштивме по вода, а треба и денешниот христијанин да си го разбере местото помеѓу луѓето: не е повикан да осудува и да сатанизира туѓ начин на живот.
Инаку, не правите ништо добро за човештвото со старата пракса наследена низ вековите.
Но, вие си знаете, христијани сте...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom