Храна за кучиња

Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Аканата не е вториот најдобар дехидрат во светот :)

Има повеќе дехидрати што се поквалитетни од Acana, а што се скоро исто толку квалитетни како и Orijen, или во најмала рака се премногу блиску до квалитетот на Orijen ... значи на некој начин според квалитетот на составот се помеѓу Acana и Orijen ... а тоа се следниве дехидрати:

- Nutrivet Instinct ... има исто како и Orijen, 80% месо и животински продукти / 20% зеленчук и овошје / 0% житарици.
Дури овој дехидрат Нутривет Инстинкт е појак од Оријен на протеини ... Оријен во сите негови 7 формули има 38% протеини ... а Нутривет Инстинкт во скоро сите формули има 42% протеини, а дури една формула му е со 45% протеини ;)

- EVO ... фантастичен дехидрат, дури и појак од Оријен (y) скоро сите формули им се со 42% протеини.
Али имаат една неверојатна формула со 84% месо и животински продукти / 16% зеленчук и овошје / 0% житарици ... и неверојатни 54% протеини :vozbud:

Останати фантастични Grain-Free дехидрати се:
Instinct, Innova, Taste Оf Тhe Wild, Canidae, Canagan, Wellness Core, Blue Freedom, Go Natural, Earthborn Holistic ... и др.

Инаку, моментално најдобриот дехидрат во Македонија според составот Brit CarniLove ... моментално има 4 вкуса:
1) Chicken
2) Salmon & White Fish
3) Nortrh Sea Fish & Turkey
4) Lamb & Wild Boar (омилениот вкус) :)

А летово, веројатно во текот на Јули, Brit CarniLove во својата линија ќе додаде уште 4 нови вкуса ... вкупно ќе бидат 8 вкуса ;)
Информацијава ми е директно од увозникот на Брит во Македонија, кога пред 5 дена се видов со увозникот за да земам за мене вреќа, и узпат направивме муабет и за новите 4 линии што наскоро ќе пристигнат и во Македонија :)


Farmina - Natural & Delicious ти е скапа храна ... вреќа од 12 кг. кошта 5790 денари ... поточно 482 денари испаѓа килограм на вреќа.
А ако не купиш веќа од 12 кг., тогаш цената на посебно на 1 кг. е уште повисока, односно изнесува 510 денари за 1 кг.

Значи отприлика скоро 100 евра кошта вреќава од 12 кг. Natural & Delicious ... а мојата Доберманка како што јаде по половина килограм дехидрат дневно, вреќава мене би ми траела 24 дена ... или со други зборови ни 100 евра во текот на месецот нема да ми бидат доволни за да ја прехранам Доберманката :)

Али затоа јас никогаш не купувам дехидрат од Пет Шоп, бидејќи многу години сум во овие кучкарски кругови, и ги знам сите цаки ;) ... и затоа што цените на дехидратите им се дигнати до небо, тродупло им се поскапи дехидратите во Пет Шоп, отколку што е цената на вреќите доколку ја набавиш директно од кај увозникот.

Конкретно Brit CarniLove во Пет Шоп исто вреќа од 12 кг. кошта околу 4.500 денари.
Додека пак јас, секогаш си ги набавувам вреќите директно од увозникот на Брит во Македонија, и вреќите ми излегуваат прилично поевтини.

Brit CarniLove кај увозникот вреќа 12 кг. кошта 3.100 и 3.300 ... во зависност од вкусот.
Има 4 вкуса, погоре ги напишав ... 2 вкуса се 3.100, а другите 2 вкуса се 3.300 кај увозникот.
Значи отприкила околу 1.200 - 1.400 денари ти е поевтина вреќата да ја купиш директно од кај увозникот, отколку да ја купиш во Пет Шоп :)
А за оваа цена од 3.100 и 3.300 нема да најдеш бољи дехидрат во Македонија.
На хартија е точно дека се наоѓаат многу подобри дехидрати од Оријенот како што наведе со поголема застапеност на месо или со повеќе витамини, протеини, масти, и слично.
Ама начинот на производство е она што го прави Оријен толку посебен. Го кријат некој нивни револуционерен начин на преработка на состојките, и затоа даваат најдобри резултати.
Инаку да, и овие што се другиве се страшно добри, и кога ќе ги видиш цените искачаат исто како Ројал, Еукануба, Карнилав, НД ... ама мораш да идеш до Бугарија или Грција за да ги купиш.
 
Член од
6 август 2014
Мислења
39
Поени од реакции
42
Ви благодарам на сите за одговорите.

Инаку, се слагам со wiksa дека кај Orijen не е пресудно за нејзиниот врвен квалитет само составот, туку и начинот на производство и третирањето на состојките.

Поздрав.
 

Drettica

Graxhanin of Severstan
Член од
24 ноември 2008
Мислења
12.625
Поени од реакции
14.931
Чувам 9месечно хаски, досега го хранев со домашно приготвувана храна и со Ројал Канин, сакам да му го сменам дехидратот со некој поквалитетен за македонски услови. Доколку некој е во можност да ми реплицира да не лутам страници наназад со податоци кои можеби се застарени.

Читнав нешто набрзина, Пурина про план, Natural Trainer и уште некоја? Каде може да се набават по Скопје и колку оди џак 12/14/15кг?
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Чувам 9месечно хаски, досега го хранев со домашно приготвувана храна и со Ројал Канин, сакам да му го сменам дехидратот со некој поквалитетен за македонски услови. Доколку некој е во можност да ми реплицира да не лутам страници наназад со податоци кои можеби се застарени.

Читнав нешто набрзина, Пурина про план, Natural Trainer и уште некоја? Каде може да се набават по Скопје и колку оди џак 12/14/15кг?
Најдобро што можеш да му даваш на кучето е Брит или Фармина (N&D). Ројалот е храна од трета класа. Ако не ти се троши многу, можеш да пробаш со Хусе Валп. Одлични резултати имаше кај мојата Ерделка, друга храна не се покажала толку добра. Достигна максимален квалитет на влакното, многу редок и цврст измет, пукаше од енергија... Во составот е послаба од Брит, што е логично за таква цена. ПроПлан според мене се на исто ниво со Ројал, неквалитетни, а скапи.
 
Член од
23 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
Што мислење имате за OK Dog Passion Puppy&Junior with Chicken&Rice за златен ретривер од 2 и пол месеци? Храната ја јаде супер веке некое време, меѓутоа мислам дека изметот му е прилично голем.
Ова е составот на храната што му ја давам
Cereals (rice 4%), meat and animal derivatives (chicken and turkey 10%), derivatives of vegetable origin (beet pulps 1,2%), oils and fats (maize oil 1%), vegetable protein extracts, minerals, fish and fish derivatives, yeasts (brewer's yeast 0,4%), various sugars (fructo-oligosaccharides 0,02%).
 
L

Lu

Гостин
Што мислење имате за OK Dog Passion Puppy&Junior with Chicken&Rice за златен ретривер од 2 и пол месеци? Храната ја јаде супер веке некое време, меѓутоа мислам дека изметот му е прилично голем.
Ова е составот на храната што му ја давам
Cereals (rice 4%), meat and animal derivatives (chicken and turkey 10%), derivatives of vegetable origin (beet pulps 1,2%), oils and fats (maize oil 1%), vegetable protein extracts, minerals, fish and fish derivatives, yeasts (brewer's yeast 0,4%), various sugars (fructo-oligosaccharides 0,02%).
Ѓубре ѓубросано според составов ... толку ќе кажам.
Ако си го сакаш кучето, под итно смени ја.

И баш ме интересира што цена плаќаш за вреќа од 15 кг. за ѓубрево?
BTW. Арно што праша на темава, иначе уште којзнае колку време ќе го користеше ова отпадоков :)

Чувам 9месечно хаски, досега го хранев со домашно приготвувана храна и со Ројал Канин, сакам да му го сменам дехидратот со некој поквалитетен за македонски услови. Доколку некој е во можност да ми реплицира да не лутам страници наназад со податоци кои можеби се застарени.

Читнав нешто набрзина, Пурина про план, Natural Trainer и уште некоја? Каде може да се набават по Скопје и колку оди џак 12/14/15кг?
Пурина ПроПлан ти е исто не толку многу квалитетна како и Ројал Канин, језда морам да признаам дека Пурината ПроПлан има поквалитетен состав од Ројал Канин ... но сепак не е ни приближно квалитетна како за мој стандард, и јас никогаш не би ја користела ... а исто така е скапа како и Ројал Канинот.

Значи, одма уште од старт исфрли ја Пурина ПроПлан од потесен избор ... затоа што за тие пари буквално не вреди, за многу пониска цена можеш да најдеш многу поквалитетни дехидрати според составот од Пурина ПроПлан.
Во Пет Шоп вреќа Пурина ПроПлан од 14 кг. кошта 4.200/4.300, чак можда и повеќе ... што е премногу скапа за тој квалитет што го нуди.

Брит Премиум ти е со 45% месо на прво место во составот, и на второ место е ориз во составот ... и е далеку поевтин и поквалитетен од Пурина ПроПлан.
И тоа пази ... зборам за Премиум линијата од Брит.
А тек ако направам споредба измеѓу Пурина ПроПлан и Суперпремиум линиите од Brit (Profine, Care и CarniLove) ќе биде небо и земја :)

Исто и Natural Trainer ти е прилично солиден дехидрат, далеку е послаб од Brit и Farmina N&D ... но сепак е поквалитетен од Пурина ПроПлан на пример, кога веќе фатив да правам споредба измеѓу овие неколку дехидрати.
 
Член од
23 октомври 2009
Мислења
22
Поени од реакции
2
Ѓубре ѓубросано според составов ... толку ќе кажам.
Ако си го сакаш кучето, под итно смени ја.

И баш ме интересира што цена плаќаш за вреќа од 15 кг. за ѓубрево?
BTW. Арно што праша на темава, иначе уште којзнае колку време ќе го користеше ова отпадоков :)
Епа не знаев за тоа прашав..
130 денари по килограм е.
Препорака за храна, која немат да е преку 250 денари по килограм?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.289
Поени од реакции
4.694
Епа не знаев за тоа прашав..
130 денари по килограм е.
Препорака за храна, која немат да е преку 250 денари по килограм?
Во претходниот пост ти е спомната Натурал Траинер, а на неа можеш да додадеш и Нахос. Дехидрати со пристоен квалитет далеку подобар од храната што ја даваш, а со цените се движат 150-190 денари.
Ако веќе успееш да стапиш во контакт со увознициве пример на Брит, ќе добиваш одлични храни по цени од 160-250 денари за кило (ама продаваат само на вреќа) за храни кој во пет шоп се движат од 200-350 денари кило.
 
Член од
22 декември 2014
Мислења
20
Поени од реакции
2
Здраво Дечки,

Пред некој ден приметив дека повторно се носи Bosch.Има ли некој од вас искуство со таа храна делува ок а цена е 3300 на 15 кг вреќа Junior Lamb & Rice.
 
L

Lu

Гостин
Член од
17 јули 2008
Мислења
436
Поени од реакции
273
Не се отвара линкот, али колку што сум го гледала составот на Монге, не ми се допадна нешто посебно ...
Composition: Chicken meat (min.10% fresh, min. 32%
dehydrated), brown rice (min. 25%), maize, chicken oil, beet pulp,
brewer’s yeast, maize gluten, protein hydrolyzed of chicken liver,
oat, whole egg meal, salmon meal, salmon oil...

http://www.monge.it/pdf/scheda mini puppyITA.pdf

Важи како квалитетен дехидрат кој има месо и како добра храна,има позитивни критики .
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447


Што вика хранава, некој солиден избор не толку скап ?
 
L

Lu

Гостин
Composition: Chicken meat (min.10% fresh, min. 32%
dehydrated), brown rice (min. 25%), maize, chicken oil, beet pulp,
brewer’s yeast, maize gluten, protein hydrolyzed of chicken liver,
oat, whole egg meal, salmon meal, salmon oil...

http://www.monge.it/pdf/scheda mini puppyITA.pdf

Важи како квалитетен дехидрат кој има месо и како добра храна,има позитивни критики .
Е овој состав веќе ми се допаѓа, генерално не е нешто најсјаен квалитетот, али од мизерниот мал избор на поквалитетни дехидрати што го имаме во нашата ни државичка, Монге е дефинитивно во ТОП 10 според составов погоре.

Али зборам само за Суперпремиум линијата на Монге (Natural Superpremium Quality) ... само таа линија им е со солиден квалитет (линкот од погоре ти што го прати) и им е најдобра линија од изборот на линии што го нуди Монге.

Сите останати линии на Монге, освен оваа Суперпремиум линија за која што зборев досега, која е солидна (значи далеку од одлична) туку солидна ... сите останати линии се тешко ѓубре, отпадок, катастрофално лош состав, и треба да не постојат според мене.

Кој се разбира од состав, сам ќе види зошто е тоа така ... ги има составите и формулите на сите линии од Монге.

Неможам сите посебно да ги анализирам и да ги презентирам тука на форумов, зошто е тоа така што го реков погоре, дека се тешки отпадоци ... али еве една ќе изанализирам.

Линијата Artu од Monge - линк од составот :)

Composition: Cereals, meat and meat derivatives (min. 4.1% beef), vegetable origin sub-products, oils and fats, vitamins, mineral substances. Analytical

Constituents: Protein 21%, Crude Oils and Fats 8%, Crude Ash 9.5%, Crude Fibre 4%

На прво место недефинирани житарици, башка и не кажува во колкав процент се, али според составот 90% се житарици, на второ место недефинирано месо и месни деривати (читај: отпадок, црева, копита, сето ѓубре) и тоа во ненормално низок процент од 4.1% месо :vozbud::vozbud::vozbud:

Моето куче не е кокошка да го јаде ова житарников, моето куче е месождер ... а оваа анализа од погоре е храна за кокошки, а не за кучиња.

Јас стварно се прашувам како би преживеало кучето на ваков мизерен состав од дехидрат, преполн со житарици и мизерно 4.1% недефинирано обработено месо.

Тешко на кучињата што живеат на ваков дехидрат.



Што вика хранава, некој солиден избор не толку скап ?
Прочитај што напишав за Monge - Artu ... истото се однесува и за Purina - Darling, затоа што имаат буквално ист состав ... мизерија.
Darling е економи класа, односно е најслабата линија од брендот Purina, и мој совет е да ја избегнуваш во широк лак, затоа што е ѓубре.

Погледни ги само фарбаните гранули на сликава од амбалажата на Darling ... сета таа боја и хемија ... од која што веднаш добивам нагон на повраќање само гледајќи ја амбалажата, а камо ли да дадам нешто вакво одвратно и штетно на моето куче.

Да, ваквиот тип на дехидрати, не само што се неквалитетни и безкорисни, туку се и штетни ... па сега, ваш избор е дали сакате да му наштетите на вашето сопствено куче ... затоа секогаш направете анализа на дехидратот пред да го купите.
 

Papillon.Papi

Terrierist
Член од
15 јануари 2014
Мислења
764
Поени од реакции
795
Искуства со Максима има? :D Ја најдов во едно грчко списание за миленици и сега кога го видов составот, се покаав што не земав. 70% месо има храната, грејн фри е и има 41% протеини и 20% масти. Видете состав:

http://www.cotecnica.es/index.php?md=articles&id=854&lg=3
 

Kajgana Shop

На врв Bottom