Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.124

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
САД се се сем либерална држава. И да, не би ми сметало америчкото лицемерие. Ама во Европа го нема.
Не биле либерална држава ама допушатале геј бракови и гејови во војската. Riiiiight...

ОК, значи, што бараш на темава? Што сакаш да докажеш? Темава е за хомосексуалност. По тоа прашање САД се либерални. Тврдеше дека либералноста и индивидуалноста биле штетни за државата, ама ете ги САД, шампиони по тоа прашање, немаат гајле.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.788
Не сум ја читал темава, али на уводново прашање многумина не можат да одговорат.

Врски, бракови и посвојување све у исто е лупнато
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Не сум ја читал темава, али на уводново прашање многумина не можат да одговорат.

Врски, бракови и посвојување све у исто е лупнато
Мислам дека помал бројот на "не" гласови ќе беше ако анкетата се држеше само за браковите. Повеќе луѓе има што се океј со истополови бракови него ли за посвојување на деца од ситполови двојки. Вака некој може иде по ред со прашањето со "Да, Да, Не. И што да одговорам сеа?" :D
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.238
Поени од реакции
26.092
Не биле либерална држава ама допушатале геј бракови и гејови во војската. Riiiiight...

ОК, значи, што бараш на темава? Што сакаш да докажеш?
Геј бракови на федерално ниво не се допуштени. Во војска дозволија гејови од пред 3 години. Ќе видиме како ќе се развива тоа.

Ништо не сакам да докажам, туку само констатирам дека историјата не учи дека овие либерални „победи“ се залудни. Ќе дојдат другарчињата од Африка и Арабија и ќе ги пратат во историја. Исто како што и ние сме дошле некогаш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.531
Поени од реакции
22.589
Ако е друго, кажи што е? Ти смета да гледаш хомосексуални парови што се држат за рака, што се бакнуваат... Не сакаш да има хомосексуални бракови?
Дај барем да знам до каде оди твојата толеранција кон хомосексуалноста, чим веќе дозволуваш луѓето сами да одлучат со кого ќе се сексаат.
Е кажи ти де. Ти можеш слободно да се држиш за рака, да се лапаш со дечкото, да се сексаш без притоа да бидеш казнет на основа хомосексуалност.
Мојата толеранција кон хомосекуалноста нагло се намалува тогаш кога таа ја истоветувате со нешто нормално . Нити сте нормални, нити сте биле нормални нити ке бидите нормални . Да сте нормални или ако сте нормални како што милувате да се прикажувате тогаш истите правила на игра важат и за вас како и за останатите нормални. Тогаш нити јас нити било кој друг има поголеми или помали права од вас.
Значи прашањето што треба да се постави е дали сте нормални или не сте. Ако сте тогаш незнам што барате.
Ако не сте тогаш признајте дека не сте и сходно на тоа цивилизациски е да им се помогне на оние кон кои природата не била наклонета се со цел да им се олесни животот. Ете пример за тоа е бесплатно паркинг место за хендикепираните лица или даночни олеснувања за тој што ке вработи хендикепирани лица или лица со пречки во развојот. Но тие си признаваат дека се хендикепирани или со пречки во развојот и државата им излегува во пресрет. Вие што? Нити сте хендикепирани нити признавате дека сте со пречки во развојот а барате посебни права и бенефиции над оние што ги имаат останатите нормални граѓани. Испаѓа дека не што не сте ненормални, не сте ни нормални туку сте наднормални и затоа ви следува нешто плус.
Не оди тоа баш така.[DOUBLEPOST=1400194873][/DOUBLEPOST]
Ова треба да ви отвориме посебна тема, заклучена, што ќе биде read only, специјално вака за вакви пригоди, наречена LGBTI - FAQ (Често Поставени Прашања), зошто мислам дека никој не е одговорен одново да ви рецитира за секој нов што ќе праша.



Вработени се додека не се дознае дека некој е геј/некоја е лезбејка. Дали ќе ти остане работното место зависи дали работиш во јавна администрација или приватно (и ако е второто, колку либерален/толерантен сопственикот). На никого не треба на тој начин да му зависи работното место. Ама ете, кај нас така е случајт. Чуваш работно место ако си ептен добар во криење, лажење и водење двојни животи (а и тоа не е никаква гаранција), а и зошто бе некој да мора да води двоен живот? Зошто? За некој друг да не се осеќа "загрозен"/"згрозен"?



Па и јас не гледам проблем. Движењето за анти-дискриминација да не се базира на тоа "не ме викај педер, ми смета"?

Толку сум навикнат на терминот педер што ми е интересно кога во друштво од икс причини некој ќе рече за некого дека е педер, и за секунда ќе се сецне, ќе ме погледне, ќе ми стави рака на рамо и "еј брат, абе знаеш на што мислам, не мислев за луѓе ко тебе" и сл. :D. Но терминологијата не е тема на дискусија овде. И си ја утнал суштината ако ова ти се примерите.



Споредбата ти е ептен на место :facepalm:. Разликата е што кај твојов пример, групата има дозвола нели?



Чим те има во ваква тема и тоа како докажале дека се WoW фактор. Сами си крив бе. Нема потреба да знаеш кој е или кој не е геј, демек, затоа оп, зацупа на темава на сите да ни кажеш колку не сакаш да знаеш ништо на тоа поле (а потајно праиш белешки кои членови се овде геј/би/лез :D).



И јас не можам да те наречам така, иако твоево е баш - глупости. Па никому ништо.



Да, го имаме правено истиот муабет. Но за такво танго се потребни двајца. Што значи и јас се имам преповторувано таму за тебе и за ред други. Разликата е, наоѓаш глупави начини да оправдаш некои работи. Прво беше, хахаха, каде тепале млади педери? - потоа ти залепија низа примери, после беше, - "епа што ако ги тепале де, така маж се станувало, така се расте". Потоа поплаки за третмани (или недостаток од било каква акција зависно од ситуацијата, од страна на полицијата), и ти викаш - "па така прават со сите, вие не сте исклучоци, полицијата е тоа". И ај кажи ми како да продолжам со таков човек, не само ваква, него било каква дискусија? Нормално дека ми скурчило и сум оставил да си дрндаш со останатите кои уште ја третираа темава. И нормално кога пак се појавувам, полека со истата увертира да ми филуваш работи за кога ќе стане густо за тебе пак, да ми речеш "еј абе праевме муабет веќе за ова, нема да се повторувам".

Но интересен е моментот кога во зависност од потребите, еднаш се повикувате на демократија и на незнам што кога ви одговара, после наеднаш демократијата не ви чини посебно кога не ви оди во прилог. Така да државата ја оцрнуваш како недемократска пошто си немал некој права и слободи што ти сметаш дека треба да ги имаш а мнозинството не.

1) Aко сум рекол баш "недемократска држава" или не сум бил расонет, или не сум бил трезен. Би сакал цитат каде такво нешто со тие зборови сум рекол. Обично стојам на страна од таква терминологија, зошто вие знаете да ја свртите во ваша корист, преку она досадноно "право на мнозинството";

2) Aко демократијата и човековите права и слободи се взаемно исклучувачки за некого, истиот тој некој или има проблем со разбирање и интерпретација на дефиницијата за демократија, или има проблем со разбирање и интерпретација на дефиницијата за човекови права и слободи (што е, што претставува, зошто постои, итн), но најчесто е проблем со разбирање и интерпретација и на двете работи;

3) Наместо меѓусебна корист, викаш наша корист, што ме води до поентата број 2) - дека и двете работи ти се нејасни тебе;

4) Ти си потполно во право, но се уште имаме проблем - како може и една и другата работа да постојат, но да не можат да постојат под "ист покрив"? Некој негде утнал во формирањето на дефинициите за истите. Да се откажеме од некои фактори кои ги диктираат човековите права и слободи (со што ќе има реперкусии и за вас, не само нас хомосексуалците), или ќе треба да се откажеме од демократијата (барем таа селективна дефиниција која ми ја цитирате тука, "право на мнозинството", демек тоа е Алфа и Омега во демократијата, ништо друго нема во дефиницијата и филозофијата позади тоа), или некоја нова дефиниција да и удриме. Ќе остане само наместо демократија, да имаме конгрес кој ќе одлучува по консензус (со среќа човечкиот мозок да изнајде решенија взаемно прифатливи за две спротивставени страни, и да помина истото кај сите граѓани).



Што ти го мати умот дека не сме диктатура? Тоа што не сме на хартија истото не прави се останато да изгледа како парагон на демократија.



Тогаш наместо нас ти ќе протестираш надвор на улици. Сега така викаш зошто си напривилегирана позиција, затоа. Инаку друга песна ќе пееш да беше на оваа страна од оградата.



Многу работи не се нормални па луѓето ги прават. Прашањето е на место, твој ред е да одговориш, дали мнозинството е скогаш во право и прави исправни одлуки и знаеш што е најдобро.



Кога успеа социо-економска статистика да спроведеш на хомосексуалците во МК? Дури и нивните искуства да ги знаеш во врска со професионалниот живот. Јас јас сум геј, нормално би знаел колку-толку за тоа, ама ти?

Која средна класа, какви бакрачи бе!? Во иста ли држава живееме? Јас не би рекол.



Тоа значи дека си бескичмењак кој одлучил само да трпи и да го собира, ете тоа. А тие кои се критични за целава ситуација и кои бараат промена испаѓа да се само LGBT лицата и мала група други, кои се уште имаат тестиси меѓу нозе, и малку грам мозок и разум да знаат дека вака не може да се тера понатаму (без разлика кој е мета/жртва).

Само не знам што го мешаш муслиманите. Конкретно зборам за глупости вршени од македонец на македонец, because reasons.

Мене не ме тепале во автобус, нити на Битпазар, нит низ Стара Чаршија, нит ме спречиле негде да влезам, било дискотека, клуб, кафана, било бил сам, со друштво, со девојче. И што треба сега, јас од оваа страна да земам да ти кажам дека само кукаш за ништо? Дека се случува, таква држава сме, тоа е тоа? Или може дека мене не ми се има случено, па да речам "дечко ај не измишљавај, државава на тоа поле ни е сосем во ред, ако нешто ти смета, иди сели се" - ко 90% од одговорите овде што ги добиваме дневно (не викам за лица ко мене, зборам општо било кој што се жали).



Од каде знаеш дека биле пар?

Да, ги утепаа од ќотек. Што е најлошо, истепаа и луѓе кои мислеа дека се геј, а не беа. И сега либералните стрејт луѓе ги нема многу наоколу ко подршка (кој сака без кичма да остане за нешто што него лично толку не го засега како што засега некој хомосексуалец или лезбејка?). А ти, и останатите, да не речам дека под камен сте спиеле, бидејќи не сте вие криви, медиумите не емитуваа нус-појави и резултати од тие активности. Се под тепих се "подзачисти". Но затоа постои интернетот и имаше плејада репортажи, артикли, снимки и остало каде можеше да се покаже прљавото лице на МК по ова прашање.

Не ми текнува кој беше, некој семи-познат хомосексуалец беше. Замина од МК зошто после последниот напад остана со трауматични последици и сега цел живот со епилептични напади треба да се бафта, зошто? Зошто на Петко, Станко и Ратко им текнало некое рандом попладне можат одлично да го поминат и излуфтираат по некоја фрустрација на некој тип за кој дознале дека е геј. Батали докази или не. Битно е? Изгледа не е битно.

Некој утре за твој братучед, брат, или што знам, може и за тебе некој од инает и чиста завист ќе ти рашири геј муабет. Станко, Петко и Ратко нема да ги интересира вистината позади тоа - еднаш, два пати, 5-6 шати истапеле некого без последици со полицијата, им се може бе и 7ми пат. Ќе ти распердашат братучед/брат/тебе ич око нема да им трепне. У количка може ќе останеш. И, штои правиме тогаш? И тогаш ли ќе правдуваш? "Абе и мене ме тепаа, ама ништо страшно". Ви се чудам некогаш како воопшто тоа мозокот ви функционира на било какво ниво. Резонирањево ви е страшно. Трагично. Патетично.



Дали самохрана мајка или самохран татко се себични затоа што не успеале да најдат партнер од другиот пол (или не сакаат бе да најдат, од икс причини)?

Што ако сме имале мајка? Или татко? Деца растат секој ден со по еден родител, голем број и без родители, ништо не им фали. Што правиме во средини каде две сестри одгледуваат дете (на едно од нив, или посвоено едно од нив)? Битно е да ги вика двете особи мама/тато или по име? Имам доста пријатели кои со своите биолошки родители по име си се викаат. Им намалува нешто тоа во врската родител-дете?

Себични сме биле ние, што сакаме да посвоиме дете, кое нема родители, да му пружиме живот, подобар од тој што ќе го има во сиропиталиште, што правиме услуга и на сиропиталиштето?(затоа што секогаш има повеќе деца по сиропиталиштата, него ли што има стрејт двојки или геј парови за да ги посвојат истите) За кое проклето чекање на ред ми збориш? Или ако останело? Си проверил да видиш колку деца има во сиропиталишта?

Или можеби е себичното да ги лишиш тие деца од живот во дом, покрив над глава, родители, и подобри шанси во животот, затоа што тебе лично ти смета што они ќе растеле со две мајки или двајцата татковци? Ги прашал некој децата? Мислиш на тие од сиропиталиштата гајле им е за половата комбинација на родителите кои треба да ги посвојат?



Не е еден, ги има стотина. Како што има милиони хетеросексуалци кои се про-геј права и слично. Поентата ти е што?



Кои се тие такви либер-цивилизации кои исчезнале?[DOUBLEPOST=1400185786][/DOUBLEPOST]

Молење пред икони, пушење цигари, кладење во спортски кладилници ..... не знам, гледање турски и индиски серии на ТВ и фанатично слушање турбофолк?
Ама си се изнапишал. Бравос.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Е кажи ти де. Ти можеш слободно да се држиш за рака, да се лапаш со дечкото, да се сексаш без притоа да бидеш казнет на основа хомосексуалност.
Мојата толеранција кон хомосекуалноста нагло се намалува тогаш кога таа ја истоветувате со нешто нормално . Нити сте нормални, нити сте биле нормални нити ке бидите нормални . Да сте нормални или ако сте нормални како што милувате да се прикажувате тогаш истите правила на игра важат и за вас како и за останатите нормални. Тогаш нити јас нити било кој друг има поголеми или помали права од вас.
Значи прашањето што треба да се постави е дали сте нормални или не сте. Ако сте тогаш незнам што барате.
Ако не сте тогаш признајте дека не сте и сходно на тоа цивилизациски е да им се помогне на оние кон кои природата не била наклонета се со цел да им се олесни животот. Ете пример за тоа е бесплатно паркинг место за хендикепираните лица или даночни олеснувања за тој што ке вработи хендикепирани лица или лица со пречки во развојот. Но тие си признаваат дека се хендикепирани или со пречки во развојот и државата им излегува во пресрет. Вие што? Нити сте хендикепирани нити признавате дека сте со пречки во развојот а барате посебни права и бенефиции над оние што ги имаат останатите нормални граѓани. Испаѓа дека не што не сте ненормални, не сте ни нормални туку сте наднормални и затоа ви следува нешто плус.
Не оди тоа баш така.
Не сум геј.

Што е тоа нормално? Зарем постои нешто „нормално“ ван околности како култура, цивилизациски развој и уште многу други фактори?

Може да збориме за природно ако сакаш. Во тој случај хомосексуалноста е природна и забележана кај уште многу други животински видови.

Може да збориме за тоа дали е добра или лоша појава во општеството, или неутрална... Јас лично не гледам ништо лошо во неа.

Ствараш лажна дихотомија: или хомосексуалците се нормални или се ненормални („со посебни потреби“).

Хомосексуалците се различни, различни од хетеросексуалците по самата своја природа: сакаат припадници од истиот пол на кој припаѓаат и оттука сакаат да можат да стапат во брак со нив, да посвојат деца со нив и сл. Односно, сите оние работи што хетеросексуалците ги можат.

Тоа не се посебни права некои. Не се бенефиции. Тоа се истите права: право да се склопи брак со личноста што ја сакаш. Многу едноставно. Право да се посвои дете итн... Ти кажи ми зошто да постои ограничувањето бракот да биде само со личност од споротивниот пол, кога гледаме дека не сите луѓе имаат такви потреби.

Јас те прашав до каде оди твојата толерантност кон хомосексуалност и не добив добар одговор. Викаш дека зависи од тоа дали биле нормални или не... Биле надморални... Глупости.

Дали поддржуваш геј бракови? Дали поддржуваш посвојување од страна на хомосексуални двојки?
 
Последно уредено:

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ако ти менува нешто тогаш мило ми е:)
Менува, менува, друг пат ќе те оставам сам да си праиш муабет со себе :D, затоа што кога ќе ти се постават прашања кои тешко се голтаат, те снемува како ветар.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.531
Поени од реакции
22.589
Не сум геј.

Што е тоа нормално? Зарем постои нешто „нормално“ ван околности како култура, цивилизациски развој и уште многу други фактори?

Може да збориме за природно ако сакаш. Во тој случај хомосексуалноста е природна и забележана кај уште многу други животински видови.

Може да збориме за тоа дали е добра или лоша појава во општеството, или неутрална... Јас лично не гледам ништо лошо во неа.

Ствараш лажна дихотомија: или хомосексуалците се нормални или се ненормални („со посебни потреби“).

Хомосексуалците се различни, различни од хетеросексуалците по самата своја природа: сакаат припадници од истиот пол на кој припаѓаат и оттука сакаат да можат да стапат во брак со нив, да посвојат деца со нив и сл. Односно, сите оние работи што хетеросексуалците ги можат.

Тоа не се посебни права некои. Не се бенефиции. Тоа се истите права: право да се склопи брак со личноста што ја сакаш. Многу едноставно. Право да се посвои дете итн... Ти кажи ми зошто да постои ограничувањето да бракот да биде само со личност од споротивниот пол, кога гледаме дека не сите луѓе имаат такви потреби.

Јас те прашав до каде оди твојата толерантност кон хомосексуалност и не добив добар одговор. Викаш дека зависи од тоа дали биле нормални или не... Биле надморални... Глупости.

Дали поддржуваш геј бракови? Дали поддржуваш посвојување од страна на хомосексуални двојки?
Нормално е се она што се другите а не си ти. Многу проста и практична дефиниција.
Јас не реков дека хомосексуалноста не е природна. Што има врска тоа со нештото дали е нормално или не е.
Така да на твоето прашање доби многу јасен одговор само што не ти одговара.
И не не подржувам нити геј бракови,посебно не посвојување на деца од геј двојки нити поддржувам било какво друго право или привилегија на основа на нивната ненормалност.
А пошто мојата дефиниција за она што е нормално а што не е ти е најгоре во постот многу јасно може да се заклучи дека јас нив и очигледно не само јас туку и најголем процент од граѓаните не ги сметаат за нормални или нивното однесување за нормално. А по некој здрав разум не се дава дете на ненормален човек посебно не на двојка или група без разлика што вика нивната пропаганда и перење мозок.
Појасно од ова здравје.[DOUBLEPOST=1400197031][/DOUBLEPOST]
Менува, менува, друг пат ќе те оставам сам да си праиш муабет со себе :D, затоа што кога ќе ти се постават прашања кои тешко се голтаат, те снемува како ветар.
Не ме снемува како ветер ама ова ке биди само дежаву. Веке си имаме кажано тоа што требало да си кажеме и не гледам причина да се повторуваме. Нити ти ке ме разубедиш мене во твојата божемна нормалност , нити јас ке те убедам тебе дека си ненормален. Па подобро да ме снема како ветер отколу да се доведеме во ситуација и двата да бидеме банирани;).
А и глупо ми беше од цел твој пост да се задржам само на она за државата па си реков батали.
Ако ?
 
Член од
5 јуни 2008
Мислења
3.632
Поени од реакции
5.724
Како тоа некој ќе е привилегиран со можност за стапување во истополов брак кога законот би важел за сите подеднакво? Индивидуално е кој ќе ја искористи можноста. И по повеќе од 600 поста на темава тоа се меша.
 
Последно уредено:

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Нормално е се она што се другите а не си ти. Многу проста и практична дефиниција.
Јас не реков дека хомосексуалноста не е природна. Што има врска тоа со нештото дали е нормално или не е.
Така да на твоето прашање доби многу јасен одговор само што не ти одговара.
И не не подржувам нити геј бракови,посебно не посвојување на деца од геј двојки нити поддржувам било какво друго право или привилегија на основа на нивната ненормалност.
А пошто мојата дефиниција за она што е нормално а што не е ти е најгоре во постот многу јасно може да се заклучи дека јас нив и очигледно не само јас туку и најголем процент од граѓаните не ги сметаат за нормални или нивното однесување за нормално. А по некој здрав разум не се дава дете на ненормален човек посебно не на двојка или група без разлика што вика нивната пропаганда и перење мозок.
Појасно од ова здравје.
Во поглед на дефиницијата за нормално: ти очигледно не го виде делот кај што ти кажувам дека не сум геј. И сега? Нормално е се она што не сум јас; јас сум хетеросексуалец, така да нормално е да се биде хомосексуалец? :D
Хахахаах....

Ти во твојата глава ги делиш луѓето на нормални и ненормални. Тоа е погрешно. Не етички погрешно, туку не е во склад со реалноста. Затоа ти викам дека ствараш лажна дихотомија. Ситуацијата не е црно бела. Не постојат едните наспроти другите. Сите се едно. Се тоа е една емоција: љубов. Едните се природно преодредени да се заљубуваат во спортивниот пол, другите во истиот пол. И двете се исти. Имаат исти потреби. Имаат потреба да имаат љубовни врска, бракови, деца...

Нормално и ненормално не постојат. Sve je to ljubav - Natasha Bekvalac
Хахахахаха
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.531
Поени од реакции
22.589
Во поглед на дефиницијата за нормално: ти очигледно не го виде делот кај што ти кажувам дека не сум геј. И сега? Нормално е се она што не сум јас; јас сум хетеросексуалец, така да нормално е да се биде хомосексуалец? :D
Хахахаах....

Ти во твојата глава ги делиш луѓето на нормални и ненормални. Тоа е погрешно. Не етички погрешно, туку не е во склад со реалноста. Затоа ти викам дека ствараш лажна дихотомија. Ситуацијата не е црно бела. Не постојат едните наспроти другите. Сите се едно. Се тоа е една емоција: љубов. Едните се природно преодредени да се заљубуваат во спортивниот пол, другите во истиот пол. И двете се исти. Имаат исти потреби. Имаат потреба да имаат љубовни врска, бракови, деца...

Нормално и ненормално не постојат. Sve je to ljubav - Natasha Bekvalac
Хахахахаха
Не се секирај го прочитав делот каде се декларираш за хетеро. Дефиницијата не е наменета за тебе лично туку општо. И ти според таа дефиниција си нормален. Секако освем ако не живееш во место каде сите околу тебе се педери а ти не си. Тогаш ти ке бидеш ненормален додека тие ке бидат сосем нормални.
Нормално и ненормално не постојат. Sve je to ljubav рече овчарот и ја натртли овцата;)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Не се секирај го прочитав делот каде се декларираш за хетеро. Дефиницијата не е наменета за тебе лично туку општо. И ти според таа дефиниција си нормален. Секако освем ако не живееш во место каде сите околу тебе се педери а ти не си. Тогаш ти ке бидеш ненормален додека тие ке бидат сосем нормални.
Нормално и ненормално не постојат. Sve je to ljubav рече овчарот и ја натртли овцата;)
Живеам во место каде сите околу мене се албанци, т.н. Западна Македонија.
Дали сум нормален?
Пошто, мнозинството е пресудниот фактор дали ќе бидам нормален или ненормален така? Не сум ни обрежан? А пак, ако збориме за култура и светоглед....
Владе, немаш ПОИМ колку сум ненормален за средината во која живеам.


Владе, многу погрешно ги класифицираш луѓето. Ти кажувам, ситуацијата не е црно бела.
Пример: дали црнците се нормални или ненормални? Дали белците се нормални?
Го гледаш проблемот? Тоа трик прашање: нит се нормални нит се ненормални. Едноставно се луѓе. Луѓе, што имаат минорни генетски разлики помеѓу нив и тоа небитни генетски разлики. Разлики што не ги спречуваат да живеат еден покрај друг, да соработуваат и дури да бидат пријатели.
Исто е и со геј или хетеро луѓето.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Геј бракови на федерално ниво не се допуштени. Во војска дозволија гејови од пред 3 години. Ќе видиме како ќе се развива тоа.

Ништо не сакам да докажам, туку само констатирам дека историјата не учи дека овие либерални „победи“ се залудни. Ќе дојдат другарчињата од Африка и Арабија и ќе ги пратат во историја. Исто како што и ние сме дошле некогаш.
:pos: Гледам историја се` знаеш. Може време е да научиш нешто од сегашноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom