Хомосексуалност (општо)

Дали ги оправдувате хомосексуалните врски,бракови и посвојувањето на деца од страна на хомосексуалци


  • Вкупно гласачи
    1.112
D

dARK_ElementaL

Гостин
Другар, ти си даваш објаснување колку да си дадеш некакво оправдување. Од реинкарнација, за што и зборувавме, премина на нешто што ни ти самиот не можеш мене да ми го објасниш за да го сфатам. Знам дека губиш нерви со овие горе, ама јбг, не сум тука да ти судам или да те навредувам. :)
Не давам оправдување, напротив.
Еве самиот ја спомна свеста. Има ли свеста пол или свеста ја поседуваат сите без разлика на пол, сексуална ориентација или вид на суштество?
Што е точно тоа што не го сфати?
Не велам дека ме навредуваш, таман работа, сметам дека имаш отворен ум. :)
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.987
Не давам оправдување, напротив.
Еве самиот ја спомна свеста. Има ли свеста пол или свеста ја поседуваат сите без разлика на пол, сексуална ориентација или вид на суштество?
Што е точно тоа што не го сфати?
Не велам дека ме навредуваш, таман работа, сметам дека имаш отворен ум. :)
ОК, ај прочитај ја "Вонтелесни импресии" од Босниќ. Новинарски напишано, лесно четиво, инаку ти ја сфаќам поентата.

Види, имаш и изменети состојби на свеста, тука зборуваме за биолошките функции и улоги. На пример индијанците сметале дека можеле за запоседнат тело на некој волк, или било кое животно и врз база на истото го базирале своето верување. Додале ритуали и прераснало во религија. Тука е големото прашање, што значи свеста!?
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
ОК, ај прочитај ја "Вонтелесни импресии" од Босниќ. Новинарски напишано, лесно четиво, инаку ти ја сфаќам поентата.

Види, имаш и изменети состојби на свеста, тука зборуваме за биолошките функции и улоги. На пример индијанците сметале дека можеле за запоседнат тело на некој волк, или било кое животно и врз база на истото го базирале своето верување. Додале ритуали и прераснало во религија. Тука е големото прашање, што значи свеста!?
Ако се работи за некој како раскажува дека патувал астрално, не сум баш расположен. Доволно се начитав кај Димовски од тоа.

Свеста си е свест. Во каков организам ќе е не игра некоја посебна улога. Индијанецот може да запоседне и тело на Марсовец ако сака, ќе си се прилагоди на тие биолошки функции, на тоа тело. Веројатно нема да дише кислород ако за марсовското тело тој гас претставува отров.

Ако мислиш на дефиниција:
20200923_090250.jpg

Мислам дека би требало да го продолжиме дијалогов на посоодветна тема, веќе доста отидовме офф топик, да не ни пролета некој бан.
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Го отворив редитов и стварно има некои доста добри "цури".

"Оваа" би ја чукнал, ама око нема да ми трепне... а тоа што била пред да стане женско, подобро да не знам.
Hips don't lie.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Е да, ,,оваа" има машки колкови. Ама има и прави девојчиња што имаат вакви машки колкови, исто како што има и прави девојчиња со подебел, машки глас. Исто така имаш и машки со фемински глас или колкови. Поентата ми е, во 21 век, со доволно дебел буџет, хируршки може да се среди се, до тој степен што би било буквално неприметливо. Тоа што неможе да се среди е да се стави матка, во машко, или да се добие правилна ерекција на пенис+способност за оплодување, кај женско.

Најзаебаната работа тука, е што може еден ден незнаејки да се вљубиш во некоја ваква, па после да дознаеш за ситуацијата. А ако некој стварно е затрескан, ќе си се теши ,,па добро, модерно време е, и таа девојче како сите девојчиња, 21 век е" и тн.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Е да, ,,оваа" има машки колкови. Ама има и прави девојчиња што имаат вакви машки колкови, исто како што има и прави девојчиња со подебел, машки глас. Исто така имаш и машки со фемински глас или колкови. Поентата ми е, во 21 век, со доволно дебел буџет, хируршки може да се среди се, до тој степен што би било буквално неприметливо. Тоа што неможе да се среди е да се стави матка, во машко, или да се добие правилна ерекција на пенис+способност за оплодување, кај женско.

Најзаебаната работа тука, е што може еден ден незнаејки да се вљубиш во некоја ваква, па после да дознаеш за ситуацијата. А ако некој стварно е затрескан, ќе си се теши ,,па добро, модерно време е, и таа девојче како сите девојчиња, 21 век е" и тн.
Братче ти не си Skylake, ти си Tiger Lake
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.198
Поени од реакции
27.503
Поентата ми е, во 21 век, со доволно дебел буџет, хируршки може да се среди се, до тој степен што би било буквално неприметливо.
Oni taka se teshat, ama cuvstvoto za miris im gi unistuva planovite.
 
D

dARK_ElementaL

Гостин
Некој да даде објаснување зошто делува дека 90% од трансоиве се male to female а само 10% female to male? :)
Веројатно е боље жена да си, :D шо знам.
Asari-те од Mass Effect се еднополна раса, само жени се.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
627
Поени од реакции
2.485
А зашо во тема за гејој кога и да влезам за транис се збора? :(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
А зашо во тема за гејој кога и да влезам за транис се збора? :(
Па некако одамна се одлучивме тука да ги тераме и тие муабети.
Немаше тема, никој не отвори, или пак има некаде длабоко закопана.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom