Хип хоп културата во Македонија

Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Знам ... Иначе ВАЛИ го продуцира албумот така ? btw тебе мора да те пофалам брат ... мн. добри инструменталки праиш ПОЧИТ !
blagodaram ;) ... inace da Vali e producent na albumot .... super e i toj ... dobar boom bap i jazzy ritmovi pravi i on ;) ...
ete ti pozdrav so eden drug bit od mene ;) .... treba mi kritika zatoa pisi dali vrede parcenceto ;) ...

 

COMPTON

REAL MOTHERFUCKING G
Член од
28 март 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
blagodaram ;) ... inace da Vali e producent na albumot .... super e i toj ... dobar boom bap i jazzy ritmovi pravi i on ;) ...
ete ti pozdrav so eden drug bit od mene ;) .... treba mi kritika zatoa pisi dali vrede parcenceto ;) ...

Вредии Вредии Брат ... Ова Се Бара , Оригиналното !
btw како може да те најдам на facebook ?
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Вредии Вредии Брат ... Ова Се Бара , Оригиналното !
btw како може да те најдам на facebook ?
hahahaha mene .... Jason Borado ... taka sum pisan na facebook .... inace tolku originalno ne e , no originalna e idejata ;) ... te ja zatoa jadam gomna ....

--- надополнето ---

Jas ...

 

Џонка бе...

Чак Норис!
Член од
27 јули 2008
Мислења
9
Поени од реакции
0
inaku SAF vi se poveke kako komercijalna grpa ne deka ne se dobri ok se
ama nivnoto vreme pomiona sea ima drugi dobri gupi koi za zal ne vi se poznati
Ако се САФ комерцијала, што е Тони Зен? Ако Раце Горе ја знае цела Македонија,не значи дека е комерцијала,значи дека е успешна групата,воедно и песната... Сафизам е за мене албум кој сеуште не е надминат на македонската сцена, и после толку години.. Да беа Саф комерцијала не ќе имаа песни како Сафра, Скопска Ситуација '98, Револуционерот и ред други.. И слушни го звукот на траките, инструменталите се тврди, со тврд ритам немаат допирна точка со комерцијала, ако случајно така си го сфатил тој поим. Точно е дека пројде времето на Саф и не се денес тоа што биле, точно дека треба нов рап ама ретко која група го зачувува правиот хип хоп звук.. Колку е групата позната зависи само од артистите и колку се успешни, и колку далеку се спремни да одат во рапот. Поздрав:salut:

--- надополнето ---

зошто многу рап македонски групи во мк се фураат со гангстерски песни и слично, премногу се филмаат, ако сите така прават никогаш нема да има револуција во македонскиот рап, се ке стане монотоно, сите групи исти, де нека се појави некој со нешто ново, па и да се појави на тв шо има врска, сите рап групи сакаат да заработат нешто а уствари им е страв да искочат на тв зашто ке се осеќаат како комерцијала, не ми е сфатливо тоа, комерцијала е кога ке го промениш звукот со цел да заработиш нешто, комерцијала не е кога ке искочиш на тв
Знаеш што е проблемот кај нас, со тој монотон звук во рапот.. Има публика која е навикната на еден звук, еден рап, и кога артист ќе проба да направи рап со малце поразличен звук одма е деклариран како комерцијала, или го сметаат за тапа рапот и не го прифаќаат, а истите тие зборат дека треба нов звук, нешто ново, и кога човек ќе им го донесе не го прифаќаат.. Не викам дека секој нов звук е квалитетен, ама публикава нема слух за што е добро што лошо, мислењата нивни се чисти стереотипи, другар ми рекол Легија, и ја сум за Легија, или другар ми рекол ДНС и ја сум за ДНС.. 5% од луѓето кои одат по рап журки градат свое мислење, и гледаат на рапот од друг аспект, гледаат лирика, флоу, инструментала и севкупен квалитет, а другите 95% се луѓе кои не се до толку запознаени со рапот и немаат доволно преслушано. Кога во Македонија ќе почнат луѓево да градат индивидуален став, а не друштвен, тогаш ќе се препознае квалитетот и музиката ќе има прогрес..

--- надополнето ---

Напишано од DJ-93'Slaughter A koga stanuva zbor za mene i moite nastapi ... samo eden nastap imam ..... i ne sum poserko glupav da go fatam ednas majkot i odma da se kurcam ko da drzam dinamit vo raka ... si go cekam momentot dodeka bezdelnicki doma si treniram produkcija i stil ... mene ne mi trebaat 2/3/4 godini druzba so rapot pa da iskocam na scena da se kurcam so nekakvi nastapi pred 20 deca ..... uzivaj ... ke serete za mene sega dodeka vi davam moznost da serete .... ja nikade ne brzam ;) .... ima godini i godiini pred mene da ja usovrsam produkcijata, stilot i na krajot da izlezam i da vi kazam, ETE MOMCI ZA POSLEDNITE 15 GODINI STO NAPRAVIV ;) ... a do togas ti kefi se na momci so 20/30/70/130 nastapi ;) .... ja se spremam za eden ama vreden .. i toa ne utre ili zad utre tuku za posle 5/6 godini ;) ... mozebi i 8 ..... ne sum kompleksirana faca i da trcam da se molam za nastapi, za spotovi, za intervjua po televizija, za koncerti i sranja ... taka ne se igrae ;) ..... dzabe im se na site tie koi imaat po 100 nastapi ili pomalku ili poveke koga raspekt ke dobijat od brat bratuced i nekoja pi4ica od klas ...... ja respekt denes nemam od nikoj nito go baram ????? Si videl nekade da baram mene da me pocituvaat ???? Ti gledas li deka na forumov se zamaram za grupi kako stress i od vreme na vreme pustam nekoja moja bezveza pesna ;) .... i jadam gomna za legijata .... ?????Razbiras sto pravam ????? Si go ladam kurot be brat ;) .. i si go cekam momentot dodeka nerviram faci koi imaat prijateli koi imaat po 50 nastapi ;) a ne uspeale eden bit da napravat, pa odat i si kupuvaat za po 2000 bit i ke napisat bezveza text i ke mi se pravat raperi .... toa se poserkovci ;) ... napravi sam skroen bit, napravi sam sobstvena produkcija, izmisli sam svoj spot, trcaj sam po sponzori i na kraj sredi si sobstven proekt album vo koj se sam ke sredes e togas ke mi kazes deka si raper .. a raperi so kupeni bitovi za mene se maloumni komplekasri koi samo i samo trrcat da bidat cueni ;) ... jas edinstveno jadam gomna na kajgana.com i na youtube si kacam po nekoj klip ... i ne trcam po nastapi iako bi mozel da go pravam toa .... ne mi e film ..... film mi e da JADAM GOMNAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA !!! SLATKI UBAVI BLAGI GOMNA !!! imat mnogu cuden vkus gomnata brat ... mnogu cuden vkus .... treba da probas ;) ... sled vreme stanuvas zavisen od niv i pocnuvas se poveke da jades gomna, sto po nekoe vreme ti stanuvat kako dodatok vo ishrana ......

брат,немаш појма колку глупости се изнакажани во ова.
преиспитај си го ставот.
Апсолутно се сложувам, врска ти нема ставот.. Не значи дека ти ако спремаш 1 настап 10 години ќе биде којзнае каков.. за да биде успешен настапот не треба само ти да си спремен како артист, треба и публиката да ти ги знае песните колку толку, иначе каква ќе биде атмосферата, ти си се спремал 10 години, 5 души ти знаат песни, цела публика бледо те гледа, неколку клатат глава, а ти даваш се од себе, и на крај исходот ќе биде како и нечиј прв настап, само што артистот не потрошил 10 години у спремање за прв настап, него 1 година.. разликата е евидентна после 20 настапи е логично да спремиш еден парче настап и да се збори настапот и да е квалитетен, па ќе добиеш и почит.. како и да е, прв настап е прв настап, колку толку ист ни бил на сите, од аспект на квалитет на настап и соработка со публика.. Поздрав и очекувам попаметен муабет, од овој што го цитирав.:salut:
 
Член од
1 март 2008
Мислења
1.396
Поени од реакции
1.050
Boom Bap/Trip Hop od mene po moj stil ... mracno, mrsno, abstraktno, malku bavno ... na momenti mornicavo ...
Instrumental.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom