Хипи Стил

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525

Што мислите за хипи стилот и дали би се облекувале вака?
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.428
Поени од реакции
6.073
Додека ме служи разумот не , за после незнам.
 
I

Intex

Гостин
Денес е комерцијална ствар.
Хипи стилот е начин на живот, а сега е сосем истото со `децата кои носат GNR маички`.
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Денес е комерцијална ствар.
Хипи стилот е начин на живот, а сега е сосем истото со `децата кои носат GNR маички`.
Да за жал умре овој начин на живот инаку има некои луѓе што се уште приврзани кон тоа :) сепак тоа не е тоа
 
I

Intex

Гостин
Да за жал умре овој начин на живот инаку има некои луѓе што се уште приврзани кон тоа :) сепак тоа не е тоа
Пред некое време ми кажаа за трансери кои уште си го фурале филмот, автостопер патување, секс слобода, психоделични средства, ама не се облекуваат вака, шо значи денешните вака облечени се позери.

Туку, не се изјасни ти на темава.:)
 

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282

Што мислите за хипи стилот и дали би се облекувале вака?
Јас сум повеке Rasta ...ама отсекогаш ми е било сон да имам хипи комбе :)
а за облеката би се облекол но ке ме исмејуваат бидејки не сум како другите не се тие времиња што биле тогаш
 

its_ok_im_new

brake lights
Член од
24 август 2010
Мислења
402
Поени од реакции
216
Licno jas ne, a stilot na oblekuvanje si e individualen.
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525
Пред некое време ми кажаа за трансери кои уште си го фурале филмот, автостопер патување, секс слобода, психоделични средства, ама не се облекуваат вака, шо значи денешните вака облечени се позери.

Туку, не се изјасни ти на темава.:)
Jaс би сакала да се врати оваа култура да се направи еден фестивал како оној „Лето на љубовта“ и да се заборават останатите срања со кои се полни нашите глави потребно е вакво нешто.
--- надополнето: Jun 4, 2011 6:41 PM ---
Јас сум повеке Rasta ...ама отсекогаш ми е било сон да имам хипи комбе :)
а за облеката би се облекол но ке ме исмејуваат бидејки не сум како другите не се тие времиња што биле тогаш
Па можеби нетреба да ти биде гајле што мислат другите
--- надополнето: Jun 4, 2011 6:46 PM ---
Лето на љубовта 1967

 

HellYeah

A Certified Drama Queen!
Член од
12 мај 2011
Мислења
25
Поени од реакции
10
Да за жал умре овој начин на живот инаку има некои луѓе што се уште приврзани кон тоа :) сепак тоа не е тоа
Среќа што сеуште постои ;)
Верувам дека многу од вас немаат слушнато за Rainbow Gathering, случајно бев дел од едно од овие собиранки во Босна 2007.http://en.wikipedia.org/wiki/Rainbow_Gathering
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
1.433
Поени од реакции
341
99 % ваквиот стил се изгуби , и на облека и на живот. има уште неколку хипи комуни останати во светот ама ептен малку . повекето денес се она шо се вика нео - хипици (трансерите ) .
најблиску до она шо се вели хипи фестивал се во денешно време трансерските фестивали како OZORA.
во секој случај тоа секогаш е индивидуално.
 

Violent Femme

I am as lovely as a dream in stone..
Член од
27 мај 2011
Мислења
725
Поени од реакции
525

FeliXxX

Нинџа
Член од
27 април 2010
Мислења
808
Поени од реакции
282
Највозможно и најблиско нешто до ова е да се организира во некој кафич забава за сите љубители на хипи стил...и хипис слично како Rainbow Gathering
 
I

Intex

Гостин
Највозможно и најблиско нешто до ова е да се организира во некој кафич забава за сите љубители на хипи стил...и хипис слично како Rainbow Gathering
Хипиците се анти-конзуматори и анти-комерцијализација.
Собир у кафиќ е конзуматорски ориентиран настан, така да ... отпаѓа тоа.

Вистинските хипици сами произведувале храна, облека, без/алкохолни пијалоци, правеле замена на стока, и све тоа. Живееле без пари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom