Хероин, ѓаволот во прашок

Дискусија во форумот 'Здравје' започната од LordCalipso, 23 декември 2008.

 1. Daedalus

  Daedalus

  Член од:
  29 март 2012
  Мислења:
  3.728
  Допаѓања:
  8.115
  Нема поздрава или помалку здрава варијанта околу изборот помеѓу лимонска, оцетна или витамин ц. Колку е здрава варијантата, зависи стриктно од концентрацијата на протони односно pH вредноста која ако падне премногу, киселината може да биде разорна за вените и околните ткива, штетна и смртоносна ако се претера. Витамин C се препорачува бидејќи е потребна поголема количина за да ја постигнеш истата pH, со што маргината на грешка е помала и попрецизно ќе ја постигнеш посакуваната pH вредност. На HCl на пример, маргината на грешка е огромна бидејќи е појака киселина.

  Од друга страна, користење на витамин C значи дека треба да начукаш 100 кила витамин ц за да ја постигнеш посакуваната pH вредност, а тоа го зголемува ризикот за камен на бубрег, за разлика од користењето на оцетна или лимонова киселина.
   
  На Phoenixx му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Phoenixx

  Phoenixx The Last Pharaoh

  Член од:
  9 ноември 2015
  Мислења:
  770
  Допаѓања:
  950
  Демек за вените поздрава варијанта било да се раствори со ц вит отколку со директна лимонска киселина али да горе долу исто е тоа секако е киселина, инаку од друга страна навистина иронично е кога инјектираш хероин да се потенцира колку и каква киселина е поздраво да се инјектира.
   
  Последно уредено: 18 септември 2016
 3. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  15.663
  Допаѓања:
  14.380
  http://orthomolecular.org/resources/omns/v09n05.shtml
  Првпат слушам за ова.
   
  На Daedalus и stipsburg им се допаѓа ова.
 4. Manga

  Manga

  Член од:
  21 април 2006
  Мислења:
  6.808
  Допаѓања:
  1.867
  Хероин и лсд.. wtf.Ако некој е на хероин последно нешто шо би му текнало е да земе трип.При толку допамин во мозокот најјаката пичка нема да ти треба не па лсд и слични други дроги.

  И далеку далеку потешки и поопасни дроги има од хероинот (пример амфетаминот мрднал поеќе луѓе шо знам него хероинов),е сеа шо се навлекуваат и умираат од предозирање е до нивни карактер и самоконтрола.
  Не е на арно да имаш ефект бољи од оргазам толку често.
   
  На gODHEAD и Solaire of Astora им се допаѓа ова.
 5. gODHEAD

  gODHEAD Crucified

  Член од:
  6 декември 2007
  Мислења:
  1.641
  Допаѓања:
  105
  Од амфетамин, мдма, метамф, лсд моеш да скренеш не е заебанција
   
 6. Kiko

  Kiko

  Член од:
  23 јануари 2006
  Мислења:
  419
  Допаѓања:
  185
  Мислиш мет-амфетамин?
   

Сподели преку: