Хелиоцентризам - религија или лажна наука?

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.697
Поени од реакции
34.929
Веќе ти одговорив-што ќе ти е „фотошопирање„ на „рамна„ Земја, кога имаш видео и аудио записи од камери поставени на балони? Што е поубедливо-видео снимка или фотографија?...
Не знам, не сум бил во Вселената и немам видено топчеста Земја од така големо растојание...
Што виделе другите, нека се тоа и космонаути, тоа е од нив видено, преку/низ нивните очи, не преку моите...
257150_tmb_419029542_329009591_2168852746835759_6332660047115314016_n.jpg

...добро, дојдевме до крајот на разговорот за рамна Земја, ти си убеден во твој визуелен факт земен од балон и тоа за тебе е репер за вистинитоста за рамна Земја, веќе чувствувам терање инат од твоја страна со нешто не баш убедлив факт, по таа логика ти не би требало да пиеш ниту лекови, ниту да бидеш вакциниран додека ти самиот не се ставиш во клиничка студија и не се увериш на ефикасноста на лекот или заштита на вакцината, оти нели што има да веруваш во тие доброволци што ги направиле клиничките студии за лековите да ја докажат лековитоста и безбедноста или тоа не важи за такви случаеви, туку сааамо за рамна Земја? :P!
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.130
истото би ти те прашала и тебе за „рамната Земја“ каде ја имаш видено, па доаѓаме до „кое е прво јајцето или кокошката“.
Клетката ... Само излези надвор и загледај се во некој хоризонт ако си на езеро или на отворен простор. Самата логика во тебе ти кажува дека живееш на стационарна,неподвижна и рамна земја. Не буквално рамна но секако дека не живееш на некаков имагинарен глобус.
Автоматски споено мислење:

но и ти немаш реална снимка од „рамна Земја“.
Ете и да немам реална слика од рамна земја па зар ќе им прогледаш низ прсти на оние кои ти велат дека живееш на некаков имагинарен глобус кој нема никаква смисла со реалноста? Ако тоа не е доволно да се посомневаш за се друго за целата лажна наука тогаш не знам зошто понатаму јас и ти би разговарале на оваа тема...
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.667
Поени од реакции
3.789
Прегледај го приврзокот 374096

...добро, дојдевме до крајот на разговорот за рамна Земја, ти си убеден во твој визуелен факт земен од балон и тоа за тебе е репер за вистинитоста за рамна Земја, веќе чувствувам терање инат од твоја страна со нешто не баш убедлив факт, по таа логика ти не би требало да пиеш ниту лекови, ниту да бидеш вакциниран додека ти самиот не се ставиш во клиничка студија и не се увериш на ефикасноста на лекот или заштита на вакцината, оти нели што има да веруваш во тие доброволци што ги направиле клиничките студии за лековите да ја докажат лековитоста и безбедноста или тоа не важи за такви случаеви, туку сааамо за рамна Земја? :P!
Постојат учења и верувања кои се битни во поширок план, на пример и на материјален и на духовен истовремено и таквите учења и верувања имаат свое влијание врз личниот и колективниот светоглед.

Земањето во предвид на постоењето на медицинските испитувања и производството на лекарства, нема посебен ефект врз верувањето како диховна човекова потреба.

Пак велам, не ги релативизирам рабојќето и затоа (речиси) никад не поставувам невозможни услови кон моите неистомисленици од типот „...Треба да се „качиш„ на 2000 км над Земјава и ќе видиш дека има топчест облик....„.

Не, јас ја гледам Земјава од мојава позиција на битисување а не од недостапни и апстрактни места.

@Red John, што ти ќе кажеш на оваа тема, освен ако бесконечното кезење по(д) моиве дописи го земеме за твој врвен мисловен домет?...
 
Последно уредено:

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.130
IMG_20230402_221047.jpg
Автоматски споено мислење:

НАСА е опседната со сферичниот облик на Земјата, иако првите нејзини почетоци било оспеднатост со Месечината и нејзина „посета“ со Аполо и астронаут Нил Амстронг, но тогаш што со Јуриј Гагарин и руската вселенска програма и таа била опседната со сферичен облик на Земјата?
Дали мислиш на оваа руска вселенска програма:
Русија и САД се опседнати и со Антарктичкиот договор за чување на Антарктикот и никако да го раскинат... Зошто е толку важен тој договор? Си размислувала ли за тоа? Каде е видео снимката од полетување до слетување на месечината од страна на Роскосмос?
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Ве читам подолго време и се чудам како може толку многу да се замарате каква била земјата.... За мене лично што се однесува: ПРЕКУ ТАСЕТА МИ Е,КАКВА Е ? КАКВА ШТО САКА НЕКА Е .....ТО МИ Е ГАЈЛЕ
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.130
Еве на пример, јас не можам да се „искачам„ на доволна височина, од која би можел да ја видам закривеноста од хоризонтот (каков е тој крив хоризонт ако веќе е именувам како „хоризонт„?...)
Не мораш нигде да се искачуваш ХОРИЗОНТОТ Е СЕКОГАШ ВО ВИСИНА НА ОЧИТЕ. Зошто мораш негде да се искачуваш? Погледни лево или десно на хоризонтот дали има некакво физичко закривување на земјата или водата. Колку и да е голема земјата некаде мора да постои некакво "физичко закривување". Нели?
Screenshot_2023-04-02-23-51-11-57_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Не мораш нигде да се искачуваш ХОРИЗОНТОТ Е СЕКОГАШ ВО ВИСИНА НА ОЧИТЕ. Зошто мораш негде да се искачуваш? Погледни лево или десно на хоризонтот дали има некакво физичко закривување на земјата или водата.
Другаре велиш да се види лево или десно а? Хмм тоа е мала одалеченост , знаеш колкава огромна површина е земјата? Треба ептен, ептен од далеку да се погледне за да го видиш закривувањето на земјата. Земи една голема фудбалска топка, или некоја сфера голема па доближија до твоите очи, така да да гледаш само хоризонт, во тој случај ке видиш закривување со твоите очи?? Секако дека не, и сега што не е јасно?
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.130
знаеш колкава огромна површина е земјата?
Screenshot_2023-04-03-00-01-40-02_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Ако се знае обемот на земјата според Хелиоцентризмот, дали ќе IMG_20230403_000836.jpg сфатиш ако ти кажам дека на одредено растојание каде и да си на земјата мора да постои МАТЕМАТИЧКИ ФИЗИЧКО ЗАКРИВУВАЊЕ НА ЗЕМЈАТА ИЛИ ВОДАТА? Кое во реалноста не постои...:)
 
Последно уредено:
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Поради големината на земјата и малата одалеченост тоа неможе да се забели со голо око. Еве погледнија сликата, додека седиш на плажа ти го гледаш оној дел од сликата каде што се двете црвени линии (црвена линија десно и црвената линија лево) ти гледаш само измеѓу нив така да тоа е тој хоризонт , и делува како да е сосема рамно, нели? Но од далеку , далеку гледајќи ке го забележиш закривувањето. Качи се на бурџ халифа кулата во Дубаи и се ке ти биде јасно
 

Attachments

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.130
Но од далеку , далеку гледајќи ке го забележиш закривувањето
Дали ти од таа перспектива имаш видено со свои очи такво закривување или само така на ФОТОШОП слика? Дали сфаќаш дека и на дистанца од на пример 10 км мора да постои пад односно физичко закривување на земјата? Ако се знае обемот на земјата НЕ Е ВАЖНА ВИСИНАТА. Колку и да си на повисоко ХОРИЗОНТОТ Е СЕКОГАШ ВО ВИСИНА НА ОЧИТЕ.
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Дали ти од таа перспектива имаш видено со свои очи такво закривување или само така на слика? Дали сфаќаш дека и на дистанца од на пример 10 км мора да постои пад односно физичко закривување на земјата? Ако се знае обемот на земјата НЕ Е ВАЖНА ВИСИНАТА.
Дали сфаќам дека на дистанца од 10 километри ке има закривување???? Лично јас со семејството 2019 год бев во Дубаи на прошетка, кога влегов во самиот град не ја забележав одма Бурџ Халифа кулата, тоа само по себе што говори??? Хммм мајката
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.130
Дали ти е позната ФОРМУЛАТА ЗА ЗАКРИВУВАЊЕ НА ЗЕМЈАТА? Која во реалноста не постои... Screenshot_2023-04-03-00-06-45-70_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg :)
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Не , не сега објасними оти одма при влез во Дубаи не ја забележав кулата??? Ако се земе по претпоставка дека е рамна земјата а Бурџ Халифа е висока скоро 830 метри? Објасни ми го тоа едноставно питање ? :)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.569
Поени од реакции
9.130
Дали сфаќам дека на дистанца од 10 километри ке има закривување???? Лично јас со семејството 2019 год бев во Дубаи на прошетка, кога влегов во самиот град не ја забележав одма Бурџ Халифа кулата, тоа само по себе што говори??? Хммм мајката
После колку време ја забележа?
Штом се знае обемот на земјата од ФОРМУЛАТА ЗА ПРЕСМЕТКА НА ЗАКРИВУВАЊЕ бегање нема.
Дали Бурџ Калифа била спуштена за 8 метри? :)
Screenshot_2023-04-03-00-21-58-68_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Член од
21 март 2017
Мислења
142
Поени од реакции
89
Можеби не е баш топчеста, некаде има и закривување некаде рамна.. како круша да речам. Но далеку од тоа дека земјата е рамна. Мое мислење
 

Kajgana Shop

На врв Bottom