Хеленизмот - Европска измислица од 18 век

Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
Samo edno prasanje. Jas kako istoricar nikade ne sum sretnal romejski narod kako etnicka celina. Ke moze komentatorot koj vaka napisa "но најжалното е што Западот речиси цела историја и карактер на Византија им ја препиша на Грците(игнорираќи го фактот дека тоа била држава водена од Ромеи,која била мултинационална)...." da objasni sto se toa romei? I sfatete edno deka prirodata na terminot "Helenizam" e tehnicka, bidejki kolku ima helensko vlijanie tolku ima i persisko i egipetsko i nesto malku makedonsko. Kolku i da se tepame da tvrdime deka toa e kulturata na antickite makedonci koja ete Grcite ja kradat i ja pretstavuvaat kako nivna e dzabe. Koga ke vidite hramovi na zevs vo Egipet ili vo Sirija razmislete cii bozestva se tie. Sto ne znaci deka makedoncite se otkazale od svojata avtenticna kultura i tradicija, a uste pomalku pa deka nejze ja sirele na Istok
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Samo edno prasanje. Jas kako istoricar nikade ne sum sretnal romejski narod kako etnicka celina. Ke moze komentatorot koj vaka napisa "но најжалното е што Западот речиси цела историја и карактер на Византија им ја препиша на Грците(игнорираќи го фактот дека тоа била држава водена од Ромеи,која била мултинационална)...." da objasni sto se toa romei? I sfatete edno deka prirodata na terminot "Helenizam" e tehnicka, bidejki kolku ima helensko vlijanie tolku ima i persisko i egipetsko i nesto malku makedonsko. Kolku i da se tepame da tvrdime deka toa e kulturata na antickite makedonci koja ete Grcite ja kradat i ja pretstavuvaat kako nivna e dzabe. Koga ke vidite hramovi na zevs vo Egipet ili vo Sirija razmislete cii bozestva se tie. Sto ne znaci deka makedoncite se otkazale od svojata avtenticna kultura i tradicija, a uste pomalku pa deka nejze ja sirele na Istok
Колку што јас сум запознаен-зборот Ромеи се користел за жителите што говореле на Грчки јазик во Византија-што во превод на Грчки значи Римјани.Поентата ми е дека Византија не е исклучиво Грчка империја и сметам дека е погрешно да се претставува како таква.Во англискиот јазик до ден денеска кога станува збор за жителите на Византија се користи зборот Byzantine Greek .
 
Член од
9 ноември 2011
Мислења
73
Поени од реакции
25
Romei se site ziteli na Vizantija, a za jazikot do pocetokot na VII vek se koristi latinskiot t.e. do sredinata na vladeenjeto na Iraklij
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Според едно мислење,по умот на мислителот и мислата што ја наведува .
Мислителот сам ќе се препознае ,а мислата е цитирана .Вели вака :
“Има една мисла за Европа која вели,Трите работи што ја дефинираат Европа на кратко се Грција,Рим и Христијанството-и врти сучи така е,речиси сите Европски народи на еден или друг начин им должат нешто на овие три елементи...’’

Да видиме што за ова првото Грција ,велат самите тие .И кај нив имало кој има и размислува со “ладни глави’’.

Овој документарен филм ја раскажува за создавањето на Грчката држава во 19от век. Лажни факти, избришани податоци, манипулација со древното наследство, влијанието на Германија, улогата на Православната Црква се само дел од машинеријата за создавањето на “најдревната нација на светот”. Емитуван од грчата телевизија TV SKAI, достапен со превод на англиски.

https://www.youtube.com/watch?t=488&v=M99ze151HvA
 
Член од
7 ноември 2014
Мислења
444
Поени од реакции
1.007
Според едно мислење,по умот на мислителот и мислата што ја наведува .
Мислителот сам ќе се препознае ,а мислата е цитирана .Вели вака :
“Има една мисла за Европа која вели,Трите работи што ја дефинираат Европа на кратко се Грција,Рим и Христијанството-и врти сучи така е,речиси сите Европски народи на еден или друг начин им должат нешто на овие три елементи...’’

Да видиме што за ова првото Грција ,велат самите тие .И кај нив имало кој има и размислува со “ладни глави’’.

Овој документарен филм ја раскажува за создавањето на Грчката држава во 19от век. Лажни факти, избришани податоци, манипулација со древното наследство, влијанието на Германија, улогата на Православната Црква се само дел од машинеријата за создавањето на “најдревната нација на светот”. Емитуван од грчата телевизија TV SKAI, достапен со превод на англиски.

https://www.youtube.com/watch?t=488&v=M99ze151HvA
Ко прво,не ми е јасно како ова клипче докажува дека таа поговорка не е вистинитa?Негираш дека Грчката кулутура и цивилизација е една од најбитните и највлијателните за Европа?

Да се навратиме на клипов точка по точка.

1 На почеток се зборува за тоа како за да се направи Грчка држава се барало поврзаност со славното минато,се менувале имињата на населбите и улиците-Хмм звучи познато,нели?Ист е случајот со нашата држава(антички сме,самуиловот царство е македонско,крали марко е македонец,улица Аминта трети,арена Филип втори)

2 Грците по оформувањето на кралството изгжбришале се што би потсетувало на Отоманското минато-И што е лошо тука?Истото го правеле и Србите/Црно Горците и Бугарите.Кој ни е крив на нас што не сме го направиле истото?

3 Улогата на црквата во Грчката револуција-пак овде не разбирам што е чудно?Зарем егзархијата и патријаршијата не го правеле истото?Или пак папата или православните императори?
Религијата,особено онаа која има свои институции секогаш била користена за да се добие власт и моќ,тоа е прљавата игра на религијата.Затоа сум и атеист.

4 Црквите биле главни за развивање на образованието и желбата кон науката-Точно,истото и кај нас.Сите најбитни документи и научни центри и кај нас биле манастирите/црквите

ке продолжам и со другите точки но малце подоцна.
 
Последно уредено:

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Би било читко кога би го напишал својот став за терминот антички .
Што е тоа според тебе ?[DOUBLEPOST=1433998928][/DOUBLEPOST]

Грците од Анадолија учат грчки -каде во ГПЦ
Што учат ?
Учат да зборуват грчки .
Наместо наравоучение ќе прибележиме дека во оваа една слика - илјадарче од думи ,се чита дека
Грците учеле да зборат грчки ...
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.061
Поени од реакции
14.961
НАУЧИНЦИТЕ ЈА РЕШИЈА МИСТЕРИЈАТА ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ
Конечно е пронајден вистинскиот гроб на Филип Втори
22 јули 2015 - 14:54
Идентификацијата е направена преку повредите на коските кои се совпаѓаат со повредата на левата нога на кралот, за која се знае од историските податоци. Токму овие коски се пронајдени во соседниот гроб во Големата могила на ридот во Вергина
НАУЧИНЦИТЕ ЈА РЕШИЈА МИСТЕРИЈАТА ПОВРЗАНА СО МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ

Останките на македонскиот крал Филип Втори, таткото на Александар Македонски, конечно се идентификувани, но не во гробот кој е познат како славната "Гробница на Филип" и туристичка атракција на ридот во Вергина.Со примена на современи форензички техники за анализирање на останките, научниците Хуан Луис Арсуага од универзитетот Комплутенс во Мадрид, Антонис Барциокас од Универзитетот на Демокрит и неговите колеги се согласиле дека Филип е всушност погребан во друга, соседна гробница.Идентификацијата е направена со скенирање на коските, поточно преку повредите кои се совпаѓаат со познатата повреда од копје на левата нога на кралот, за која се знае од историските податоци.Македонските кралски семејства биле погребани во три гробници во Големата могила на ридот во Вергина, пронајдени во 1970 -те. Археолозите се имаат согласено дека во гробницата 3 се останките од синот на Александар Велики, Александар Четврти, додека останките на Филип Втори сметале дека се во гробницата 2 во која се пронајдени и оклопот, шлемот и штитот со кралски амблеми, голем број гробни предмети и златни ковчези. Сепак, истражувањата сугерираа дека кралските артефакти пронајдени во оваа гробница веројатно датираат околу 317 п.н.е., долго време по убиството на Филип во 336 година п.н.е.Сега, со скенирање на коските и вилицата од скелетот во гробница 1 е утврдено дека тука е погребан Филип Втори. Скелетот на мажот погребан токму во оваа гробница бил 45-годишен, со висина од 1,8 метри. Неговата лева нога имала траги на сериозна повреда со тврд предмет и знаци од воспалено ткиво што целосно одговара на сознанијата за неговиот живот и возраста кога починал.Филип Втори, имал рана од копје во неговата нога, која ја добил во битка три години пред да биде убиен во 336 година пред новата ера.</p><p>Според пишаните историски извори, додека Филип Втори се враќал во Македонија од Скитскиот поход против кралот Атеј, го сретнал тракиското племе Трибали, кое одбило да му дозволи да помине освен ако им даде дел од пленот", Настанал спор, а потоа и битка, во која Филип добил толку тешка рана низ ногата со копје што од тоа му бил убиен коњот.Во гробницата 1 се пронајдени и останките на 18-годишна жена, веројатно жената на кралот, Клеопатра, и нивното бебе. И двајцата биле убиени набргу по неговата смрт.Со оглед на тоа што машкиот скелет во втората гробница нема индикации на фатална рана на левата нога, истражувачите веруваат дека гробницата всушност му припаѓа на Архидеј (полубратот на Александар), и неговата жена Евридика.Последните научни откритија биле објавени во магазинот Proceedings of the National Academy of Sciences неделава.Барциокас изјавил дека доказите овојпат се супериорни. Тој повеќе од 15 години работи на идентитетот на кралските гробници и претходно докажа дека череп за кој се сметаше дека му припаѓа на кралот Филип не е негов.http://vecer.mk/kultura/konechno-e-pronajden-vistinskiot-grob-na-filip-vtori
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
Twisted Knee Might Identify Alexander The Great's Father, But Some Are Skeptical
Comment Now Follow Comments

In a new article published in the Proceedings of the National Academy of Sciences, Antonis Bartsiokas and colleagues argue that skeletons from Tomb I at Vergina in Macedonia are those of Philip II, the father of Alexander the Great. This is in direct contrast to work published in May by Theo Antikas and Laura Wynn-Antikas, which concluded that skeletons in Tomb II at Vergina are those of Philip II and a Scythian princess.
http://www.forbes.com/sites/kristinakillgrove/2015/07/20/twisted-knee-might-identify-macedonian-king-philip-iis-tomb/

Ова нешто постаро од Бартокиас http://archive.archaeology.org/online/features/macedon/

А се работи за ефтина пропаганда, ако гледам како го создал насловот на „научниот труд“ а и и гледаме дека сегде го превземаа:
The lameness of King Philip II and Royal Tomb I at Vergina, Macedonia
http://www.pnas.org/content/early/2015/07/15/1510906112
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.481
Поени од реакции
2.544
Јас како што знам Ромеите одпрвин зборувале на латински , после почнале да зборуваат на грчки јазик нели?
 
Член од
8 ноември 2008
Мислења
2.172
Поени од реакции
1.265
2400 години пред Христос не се споменуваат ама баш никакви Срби. Ниту пак народ со слично име на “Срби“...
Меѓу најстарите народи на Балканот се споменуваат само Македонци. Следува - Србите како народ се оформиле произлегувајќи од Македонците, никако не произлегле Македонците од Србите (истото важи и за Бугарите).
Значи, целиот напис се базира врз погрешни премиси. А приказната забележана кај Херодот (за тоа кој е најстар народ на светот) не е ништо ново, позната е одамна, а зборот "bekos" во разни варијанти се користи во цела европа (и Англија) - секаде каде што живееле Венетски нарди.
 
Член од
29 септември 2013
Мислења
628
Поени од реакции
503
malku of topik, ama zavisi kako se zeme...Koj e najstar narod na svetot ?

http://www.srbijadanas.com/clanak/stari-egipcani-su-smatrali-samo-jedan-narod-je-stariji-od-nas-i-dolazi-sa-balkana-09-08-2015

no pekar ne e samo srpski zbor, a inaku i srbite koristat (verojatno tuskiot) zborot furna, kaj niv e furuna...
Текстот е без врска. Пишува дека Бригите живееле во Србија, што е неточен податок. Исто како и мапата.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Член од
12 март 2009
Мислења
19.917
Поени од реакции
15.902
2400 години пред Христос не се споменуваат ама баш никакви Срби. Ниту пак народ со слично име на “Срби“...
Меѓу најстарите народи на Балканот се споменуваат само Македонци. Следува - Србите како народ се оформиле произлегувајќи од Македонците, никако не произлегле Македонците од Србите (истото важи и за Бугарите).
Значи, целиот напис се базира врз погрешни премиси. А приказната забележана кај Херодот (за тоа кој е најстар народ на светот) не е ништо ново, позната е одамна, а зборот "bekos" во разни варијанти се користи во цела европа (и Англија) - секаде каде што живееле Венетски нарди.
Pajonite se postari od Makedoncite, ucestvuvale vo Trojanskite vojni a imaat i najstari kovani pari... vsusnost starata prestolnina im bila megu Gevgelija i Polikastro, a po doaganjeto na Makedoncite od Pind, migrirale severno..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom