Хакерот што ја хакирал Армијата, Морнарицата, Воздушните сили, Наса...

Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
11
Во 2002 година, Гери Мек Кинон беше уапсен од британската служба за компјутерски криминал поради неовластено влегување во НАСА и компјутерските мрежи на американската војска. Оттогаш му е забранет пристап на интернет а САД инсистираат на негово судење во Америка на кое би можел да заработи затворска казна до 60 години. Пред судското сослушување за негова евентуална екстрадикција во САД, Мек Кинон отворено зборува за тоа што барал и што се нашол во супер-тајните американски фолдери.

Еве ја листата на обвиненија: сте ја хакирале Армијата, Морнарицата, Воздушните сили, Департментот за одбрана и НАСА, меѓу другите. Зошто?

Мек Кинон: Барав докази за постоење тајни технологии кои јавноста пежоративно ги нарекува НЛО технологии. Мислам дека е тоа најдобро чуваната тајна во светот а е од огромна важност за човештвото. Луѓето не можат да си ги платат сметките за плин и струја, цели земји се напаѓаат за Западот да издејствува поволни нафтени договори а за цело тоа време, тајните служби ја кријат технологијата за бесплатна енергија.

Како ти успеа да влезеш?

Ништо спектакуларно, за разлика од она што медиумите го тврдат. Барав бланк пасворди, напишав мала Перл скрипта која ги поврзува компјутерите на другите луѓе кои го прават истото и така може да се скенираат 65.000 компјутери за само 8 минути.

Сакаш да кажеш дека си наишол на компјутери со администраторски привилегии кои имале несетирани пасворди?

Баш така.

Овие силни системи имале толку слаба одбрана?

Речиси и немаа одбрана. Постојано гледав присуство на хакери од други земји. Ги проверував конекциите од странство за да видам дал не се работи за некоја воена база и - не се работеше за тоа.

Колку време влегуваше во овие компјутери? Само еднаш или неколку недели?

Ох, не. Го правев тоа две години.

Цели две години не те забележале?

Да. Само еднаш ме забележа еден мрежен администратор и малку помуабетивме, што беше доста чудно.

И, што ти рече? Ти што му кажа?


Ме праша "Што правиш ти овде?", и тотално ме шокираше. Му реков дека сум од воената служба за компјутерска безбедност. И ми поверува.

Го најде ли тоа што го бараше?

Да.

Кажи ни.

Постои една група наречена Disclosure Project. Таа консултира околу 400 експерти од разни области и се работи за луѓе со голем кредибилитет. Тие сведочат: да - постои НЛО технологија, да - постои антигравитација, да - постои бесплатна енергија и постојат посетители од други планети и ние им имаме фатено некои летала.

Што најде во НАСА?

Еден од тие луѓе е фотограф на НАСА и таа вели дека во зградата број 8 од Johnson Space Centre постојано се бришат сликите од НЛО на сателитските снимки со висока резолуција.

Земав една таква слика од еден фолдер, запамтете, цело време бев на 56К бидејќи тоа беа dial-up времиња, па морав да го намалам колорот на 4 бита и на најниска резолуција.

Она што излезе на мониторот беше запрепастувачки. Тоа беше кулминација на се што правев. На сликата имаше нешто што дефинитивно не го правел човек.

Тоа беше налик на сателит, над земјината хемисфера, во облик на пура и иако сликата беше со ниска резолуција, можеа да се видат инжинерски детали кои навистина упатуваа дека тоа не е од овој свет.

Направи ли копија од сликата? Ја симна ли на твојот компјутер?

Не, графичкиот прегледник работи фрем по фрем а јава апликација не дава да сочуваш повеќе од фрем одеднаш.

Па имаш ли барем еден фрем?

Не, штом бев исклучен, сликата ја снема.

Некој те исклучил кога даунлодираше?

Да.

Знаеш дека тоа што си го правел е спротивно на законот, нели?

Да, неовластеното влегување е забрането со закон.

Тогаш, што би била вистинската казна за твојот престап?

Поради моите мотиви на упадите, мислам дека сум морално исправен. Иако жалам за тоа што го правев, се уште тврдам дека бесплатната енергија мора да им стане достапна на луѓето.

Чудо од хакер :)

Што мислите вие на ова?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
:icon_lol:Идол ми е типот!!!
 

Trancer4e

Extreme Trance Addict
Член од
25 јануари 2006
Мислења
427
Поени од реакции
1

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
И шо ? Ќе го затворат оти барал бесплатна енергија за луѓето ? Свашта..Какви луѓе ееееј...
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Наместо да го вработат да им ги покрие дупките, и да ги отпуштат/казнат тие што придонеле со својата глупавост до оваа ситуација, тие ќе го судат.. глупаци.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Цели две години не те забележале?

Да. Само еднаш ме забележа еден мрежен администратор и малку помуабетивме, што беше доста чудно.

И, што ти рече? Ти што му кажа?


Ме праша "Што правиш ти овде?", и тотално ме шокираше. Му реков дека сум од воената служба за компјутерска безбедност. И ми поверува.
Да, и мрежниот администратор не му проверил IP адреса туку така слепо му поверувал...ајде нема врска интервјуво....
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Абе може сега пред цела јавност ќе го затворат како престапник на законот за да се докаже моќтоа на државата, а посленеколку месеци или година најмногу кога ќе се заборави случајот сигурно ќе добие покана за вработување во некоја од тајните служби во замена за неговата слобода и молк.

Инаку само како информација еден тип од Македонја на свои 17 години им го праоби сајтот на СОРОС и имаше пристап до фондовите ама бидејќи јасно му е дека нема шанси а да не го фатат се јави во сорос и им се извини и ги замолуи да не подигаат тужба против него.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.195
Поени од реакции
34.430
Знаеш колку такви случаи има?
Сорос - гола вода. Какви приказни би се свртеле на форумов, да не беше јавен...


Цели две години не те забележале?

Да. Само еднаш ме забележа еден мрежен администратор и малку помуабетивме, што беше доста чудно.

И, што ти рече? Ти што му кажа?


Ме праша "Што правиш ти овде?", и тотално ме шокираше. Му реков дека сум од воената служба за компјутерска безбедност. И ми поверува.
Најглупиот дел... Која година се случил упадот, 1979-та?
 
Член од
19 декември 2005
Мислења
259
Поени од реакции
2
deXterche напиша:
Да, и мрежниот администратор не му проверил IP адреса туку така слепо му поверувал...ајде нема врска интервјуво....
Па сигурно дека така ќе каже во јавност...сигурно нема да каже како две години не го фатиле:lud:
 

Saiya Jin

Dizzy Fingers
Член од
26 април 2006
Мислења
1.266
Поени од реакции
10
Абе од кај знаеш.Мош мрежниот администратор стварно не му проверил IP.Се си бива во Америка.Поголеми глупаци од Американците не сум видел
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
hehe taka de od kaj da znae adminot deka bas togas haknal nekoj pa da mu proveruva IP,a moze i storijava e malce sminkana za da izglea bolje pred javnost
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Да да, така е то, изгледа админите биле со средно :pos:...мислам приказнава не држи вода.
 
Член од
12 март 2006
Мислења
354
Поени од реакции
1
aeeeee abe dobar e ovoj. Jako hakerce ama ima nekoi dupki vo intervjuto
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
GripMKD напиша:
aeeeee abe dobar e ovoj. Jako hakerce ama ima nekoi dupki vo intervjuto
Ne da ima,nekoi raboti se neverojatni da se napraat od toa so go vika on,mislam 2 godini i nikoj da ne go otkire a baska da si moabeti so mrezen admin,pa koj e toj mrezen admin ako ne proveruva koj kako mu se buta :) mislam nekako ne ide ne e logicki
 

Kajgana Shop

На врв Bottom