Фудбалска/Спортска аналитика (напредни статистички модели и слично)

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.885
Очигледно е од сезона во сезона, поголемиот број на податоци од натпреварите кои се документираат и анализираат.
Развивањето на data driven models поттикна и зголемена употреба во сите спортови.
Како и за сите други новини, има спротивставени мислења за употребата на статистички методи за анализа
и нивната вредност.

Случајно наидов на Youtube сајт:
https://www.youtube.com/channel/UCUBFJYcag8j2rm_9HkrrA7w/about
каде аналитичари од Европски клубови и федерации споделуваат свои методи за работа (Германија, Англија, Барселона, Бенфика, Хамарби итн).

Од претходно ја имам книгава
https://www.amazon.com/Football-Code-Science-Predicting-Beautiful/dp/1527211940
каде што има примери за анализи при трансфери на играчи од клубови од Англија и Данска.

Кое е вашето мислење на употребата на овие анализи во спортот?
Дали тие придонесуваат за подобрување на спортот или не?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.671
Поени од реакции
18.978
Јас од напредни анализи и статистики го користам форумот Кајгана каде може да се најдат напредни анализи од типот на "KE MU JA DUPNAT GLATA" и слично
И на крај ќе паднеш со било која од анализите :D
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.885
Јас од напредни анализи и статистики го користам форумот Кајгана каде може да се најдат напредни анализи од типот на "KE MU JA DUPNAT GLATA" и слично
da digneme nivoto malku :D
kje mu ja dupnat glavata celosno, delumno, tolku i tolku hhh

da znaeme na so sme :D
 
Член од
29 септември 2011
Мислења
1.658
Поени од реакции
1.330
Без анализи денес не се работи ништо проблемот е што за добра анализа ти требаат добри сервиси/услуги кои што не се наоѓаат бесплатно.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
3.582
Поени од реакции
4.211
Без анализи денес не се работи ништо проблемот е што за добра анализа ти требаат добри сервиси/услуги кои што не се наоѓаат бесплатно.
мора анализа тоа е факт, се сложвам тука со тебе, но не мора да се користат ничии услуги, проблемот е што вистинска анализа сака време. Најобични калкулации фаќаат време а не па да се влезе во подлабоки математики. Секој треба да си најде свој начин на анализа која поминува, е сега како што кажав, сака време и затоа човек треба да се фокусира на помал број на лиги а не да се брка цел свет. Ќе кажам за мене пример, јас порано се имам кладено на утакмици низ цел свет, сега не така, фокусиран сум само на Англија 2 лиги и Франција 2 лиги и друго не чепкам, понекогаш немам време ни за нив.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.395
Поени од реакции
13.367
А, има некој јавно изјавено дека е против ова или пак не му е корисно? Пошто ако нема, тогаш дискусијата не е за или против, туку до која мера треба да се водат од овие статистичките заклучоци.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.885
А, има некој јавно изјавено дека е против ова или пак не му е корисно? Пошто ако нема, тогаш дискусијата не е за или против, туку до која мера треба да се водат од овие статистичките заклучоци.
slabo pratam fudbal ovaa sezona,
100% prefrliv na basket.
ima dobar poscast od sportklub
blok po blok so aleksandar dzikic dzile,
poranesen trener na partizan i buducnost.
od intervjuata so drugi treneri se dobiva vpecatok deka stara skola treneri se pomalku entuzijasti za novi analiticki metodi.
kolku sto znam nikoj ne izjavil javno deka e protiv, povekje e diskusijata do koe nivo da se upotrebuvaat t.e. kolku tezina da imaat ovie novi metodi
 
Член од
10 декември 2010
Мислења
6.183
Поени од реакции
7.152
... povekje e diskusijata do koe nivo da se upotrebuvaat t.e. kolku tezina da imaat ovie novi metodi
Тежината на овие методи е премногу очигледна, барем од фудбалска перспектива. Фудбалот во изминатите 10 години се разви во огромна мера и многу работи се доведоа скоро до перфекција - физичка подготвеност на играчите, исхрана, ефективен пристап према тренинг/натпревар/спиење/регенерација, тактичка прецизност и дефинираност. Мислам дека скоро се од целиот процес е сведено до екстремна прецизност, што дури повеќе и не верувам да може да се постигне.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.849
Поени од реакции
12.688
slabo pratam fudbal ovaa sezona,
100% prefrliv na basket.
ima dobar poscast od sportklub
blok po blok so aleksandar dzikic dzile,
poranesen trener na partizan i buducnost.
od intervjuata so drugi treneri se dobiva vpecatok deka stara skola treneri se pomalku entuzijasti za novi analiticki metodi.
kolku sto znam nikoj ne izjavil javno deka e protiv, povekje e diskusijata do koe nivo da se upotrebuvaat t.e. kolku tezina da imaat ovie novi metodiЕве еден наш кој се бафта со НБА анализи.
Доста добри анализи а има и солидна гледаност.
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.417
Поени од реакции
2.885


Еве еден наш кој се бафта со НБА анализи.
Доста добри анализи а има и солидна гледаност.
bravo za bateto, sekoja cest, subscribe odma.

samo ovoj tip na analizi e razlicen sprema toa za so ja otvoriv temata.
toj pravi action decomposition, ili analiza na dvizenjata, primer kako so gi gledame
trenerite so crtaat po tablite na tajmaut vo kosarka i rakomet.
ovakvi elementi pokrivaat i vo podcastot Blok po Blok na SportKlub, Srdjan i Dzile,
samo pretezno za evropskata kosarka.

Advanced Data analytics e povekje rabota vo pozadina. od sajtot so go postirav vo prviot post,
ima analiza za Inter, kako proektna zadaca, pa mozda nekoj od fan klub Inter kje se najde da
iskomentira na videovo:


generalna razlika megju dvata pristapi, e deka toj prviot, da receme postariot,
e baziran na common sense logika, primer najcesti akcii koi se igraat, i so odgovara
bazirano na trenerot i igracite koi gi ima, dodeka vtoriot del e pretezno na brojki i
sporedba pomegju povekje opcii kvantitativno. i dvata pristapi si imaat primena vo
razlicni segmenti od igrata/sportot.

za kosarka sezonava, onaka od razonoda napraviv/kopirav 2 modeli za power rankings
za turska liga i NBA bazirano na prethodni rezultati (tie najmnogu gi gledav lani).
ima uste mnogu rabota, ama ovie modeli i vo sportot stanuvaat se poprecizni i poprakticni.[/MEDIA]
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
4.849
Поени од реакции
12.688
bravo za bateto, sekoja cest, subscribe odma.

samo ovoj tip na analizi e razlicen sprema toa za so ja otvoriv temata.
toj pravi action decomposition, ili analiza na dvizenjata, primer kako so gi gledame
trenerite so crtaat po tablite na tajmaut vo kosarka i rakomet.
ovakvi elementi pokrivaat i vo podcastot Blok po Blok na SportKlub, Srdjan i Dzile,
samo pretezno za evropskata kosarka.

Advanced Data analytics e povekje rabota vo pozadina. od sajtot so go postirav vo prviot post,
ima analiza za Inter, kako proektna zadaca, pa mozda nekoj od fan klub Inter kje se najde da
iskomentira na videovo:


generalna razlika megju dvata pristapi, e deka toj prviot, da receme postariot,
e baziran na common sense logika, primer najcesti akcii koi se igraat, i so odgovara
bazirano na trenerot i igracite koi gi ima, dodeka vtoriot del e pretezno na brojki i
sporedba pomegju povekje opcii kvantitativno. i dvata pristapi si imaat primena vo
razlicni segmenti od igrata/sportot.

za kosarka sezonava, onaka od razonoda napraviv/kopirav 2 modeli za power rankings
za turska liga i NBA bazirano na prethodni rezultati (tie najmnogu gi gledav lani).
ima uste mnogu rabota, ama ovie modeli i vo sportot stanuvaat se poprecizni i poprakticni.[/MEDIA]
Знам која ти беше целта на темава.
Ова го споделив зашто ете си пишал дека гледаш некои такви подкасти на Суперклуб па затоа ти реплицирав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom