Фрижидер

  • Креатор на темата Deleted member 19276
  • Време на започнување
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.858
И јас би идел на LG, турска работа не би земал. Боље кинеско него турско. Кинезите на месечина се качија у поглед на технологија задњиве години.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Планирам да купам фрижидер, се двоумам помеѓу Беко и ЛГ, имам Беко и е океј, немам слушнато некој со искуство со ЛГ а како што гледам енергетскиве класи кај првите се Е додека кај вторите се повисоки. Пример помеѓу овие два, кој е подобар отприлика?

ПС Немам некое големо искуство во бела техника, просек сум.
Реално на потрошувачка на струја нема ништо да приметиш, односно ништо што би било одлучувачки фактор. Бирај според (сите) други фактори. На крај како и сите и ова е лична одлука според лични преференци. На едната страна има несомнено поквалитетен производ но таков кој не е пропорционално поскап, всушност толку далеку е од тоа што односот пари пероформанси му е толку полош да убеден сум дека повеќето што земаат такви уреди или не разбираат или фрижидерот го земаат како некој статусен симбол. Додади на сето тоа достапност и цена на за резервни делови, работна рака на сервиси, итн.
Беко од друга страна иако инфериорен производ, има и делови и сервисирањето е поевтино. Не знам само дали сеуште даваат 5 години гаранција. Анекдотални искуства кажуваат дека нема да е потребна.

Негативен фактор за Беко е што во меѓувреме малку им се подигнаа цените.

Caveat emptor. :)



Исто имаш за размислување дали сакаш no frost или frost free фрижидер. Првите се со вентилатори, и од технички аспект тоа им е слаба точка независно од брендот. Вторите се со исцедување кондезирана вода, слабост им е повремено затнување на отворчето за исцедување кондензат но тоа банално лесно се чисти.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Реално на потрошувачка на струја нема ништо да приметиш, односно ништо што би било одлучувачки фактор. Бирај според (сите) други фактори. На крај како и сите и ова е лична одлука според лични преференци. На едната страна има несомнено поквалитетен производ но таков кој не е пропорционално поскап, всушност толку далеку е од тоа што односот пари пероформанси му е толку полош да убеден сум дека повеќето што земаат такви уреди или не разбираат или фрижидерот го земаат како некој статусен симбол. Додади на сето тоа достапност и цена на за резервни делови, работна рака на сервиси, итн.
Беко од друга страна иако инфериорен производ, има и делови и сервисирањето е поевтино. Не знам само дали сеуште даваат 5 години гаранција. Анекдотални искуства кажуваат дека нема да е потребна.

Негативен фактор за Беко е што во меѓувреме малку им се подигнаа цените.

Caveat emptor. :)



Исто имаш за размислување дали сакаш no frost или frost free фрижидер. Првите се со вентилатори, и од технички аспект тоа им е слаба точка независно од брендот. Вторите се со исцедување кондезирана вода, слабост им е повремено затнување на отворчето за исцедување кондензат но тоа банално лесно се чисти.
Daj be ne zaebavaj,
Rezervni delovi.
Vo eden frizhider imash samo Kompressor i isparitel. I toa go ima na lager sekoj Service za frizhideri.

2. Caveat emptor. Imame dovolno dobar jazik bez vakvi frazi.

3. Na deneshnicava No Frost i standard
I no frost NE raboti so ventilatori!
a i do den denes ne sum slushnal na nekigo da mu se rasipal ventilatorot.

Najbitno e da e kako i klimite na zidovite motorot da bidi Inverter. Pomala buchava, po golem effizient, i podolgotraen.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Ех и ова. Фрижидер никогаш не може да биде преголем, апсолутно е добро да се има огромен фрижидер. Од тој аспект кога одбирав за мене, се соочив со два проблеми. Прв проблем е тоа што кај комбинираните фрижидери волуменот е поделен со комората за замрзнување. Втор проблемот е што тие големите side by side фрижидери со бренд имиња се нереално прескапи, подобри се секако ама според мене се извикани и цената им е нереална.
Јас ова го решив така што земав два фрижидери, односно го земав најголемиот (Беко) фрижидер што е без комора за замрзнување и одделно земав вертикален замрзнувач. Вкупно добив волумен отприлика како тие т.н. side by side бренд фрижидерите, но цената беше многу помала. Сега и Беко имаат side by side но пак да купувам пак би земал одделни производи. Редунданција. И поевтино е.
Автоматски споено мислење:

Daj be ne zaebavaj,
Rezervni delovi.
Vo eden frizhider imash samo Kompressor i isparitel. I toa go ima na lager sekoj Service za frizhideri.

2. Caveat emptor. Imame dovolno dobar jazik bez vakvi frazi.

3. Na deneshnicava No Frost i standard
I no frost NE raboti so ventilatori!
a i do den denes ne sum slushnal na nekigo da mu se rasipal ventilatorot.

Najbitno e da e kako i klimite na zidovite motorot da bidi Inverter. Pomala buchava, po golem effizient, i podolgotraen.
Хаха интересно е дека и за ова како и за се други секогаш има различни мислења и луѓе што страствено си ги бранат. (y)

Освен тоа дека no forst не работеле со вентилација - за ништо од ова што го кажуваш не спорам дека не е точно. Разликата е во деталите.
- цената на струјата и потрошувачката е таква да зборуваме за колку хх денари месечна заштеда?
- за колку векови години може заштедата во потрошувачка да ја извади инвестицијата во инвертор фрижидер?
- цената на резервни делови има огромна разлика кај корејски/бренд производи, работна рака исто
- достапност... лично кумот има side by side Самсунг. Се расипа во првиот месец после истекот на гаранцијата (која беше пократка од таа на Беко). Потоа чекаше цело лето за заменски делови и поправка. Ок, ова се анекдотални искуства (исто како и дека на никој не му се расипал вентилатор на no frost).


Прифаќам дека употребата на латински изрази е редундантна. :)
(но е забавна)
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Ех и ова. Фрижидер никогаш не може да биде преголем, апсолутно е добро да се има огромен фрижидер. Од тој аспект кога одбирав за мене, се соочив со два проблеми. Прв проблем е тоа што кај комбинираните фрижидери волуменот е поделен со комората за замрзнување. Втор проблемот е што тие големите side by side фрижидери со бренд имиња се нереално прескапи, подобри се секако ама според мене се извикани и цената им е нереална.
Јас ова го решив така што земав два фрижидери, односно го земав најголемиот (Беко) фрижидер што е без комора за замрзнување и одделно земав вертикален замрзнувач. Вкупно добив волумен отприлика како тие т.н. side by side бренд фрижидерите, но цената беше многу помала. Сега и Беко имаат side by side но пак да купувам пак би земал одделни производи. Редунданција. И поевтино е.
Автоматски споено мислење:


Хаха интересно е дека и за ова како и за се други секогаш има различни мислења и луѓе што страствено си ги бранат. (y)

Освен тоа дека no forst не работеле со вентилација - за ништо од ова што го кажуваш не спорам дека не е точно. Разликата е во деталите.
-
- цената на резервни делови има огромна разлика кај корејски/бренд производи, работна рака исто
- достапност...
Abe daj zavrti okolu frizhider i vidi shto delovi ima ne nego!
Posle procitaj ja temana za klimi i ce tu stani pojasno.
Fujitsu, Panasonic,LG i Samsung vrv za inverteri.

Promene na Ventilator mozhi sekoj da napravi ama za Kompressor ti treba oprema i znaenje. I zatoa se odbira aparat so kvalitet Kompressor a ne kako shto i ti napisha dali ce zashtedi 500 denari vo 5 godini

I zatoa Beko se poslednoto neshto shto bi kupil.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Во реалноста и фирми како Мидеа прават клими со компресори од Тошиба, се разбира поевтини и инфериорни модели на Тошиба компресори но во пракса добиваш употреблива клима за третина или четвртина од цената. Фирми како Беко купуваат готови компресори од поголеми компании за своите фрижидери (и клими).
Во овој случај јас лично одбрав Тошиба (3 такви) а не Мидеа или другите евтини фирми, знаеш зошто? Затоа што на сезонско ниво заштедата и комфорот (бука/итн) се доволно големи за да ја направам таа инвестијца. Добра клима сама себе се исплаќа за 5-6 години, со заштеда во потрошувачка.

Јас би сакал да имам греење со топлотни пумпи со геотермални изменувачи. Но цената на таквите системи не ја оправдува заштедата во работниот век на системот/уредот.
Од истите причини немам корејски фрижидер со инвертор, затоа што за заштедата (која дефакто ја има) да си ја поврати инвестицијата - ќе треба толку многу години колку што веројатно нема да ми треба фрижидер. :D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.376
Поени од реакции
19.992
Ви благодарам на одговорите, најверојатно ќе го земам вториот тогаш.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.695
Поени од реакции
5.736
Во реалноста и фирми како Мидеа прават клими со компресори од Тошиба, се разбира поевтини и инфериорни модели на Тошиба компресори но во пракса добиваш употреблива клима за третина или четвртина од цената. Фирми како Беко купуваат готови компресори од поголеми компании за своите фрижидери (и клими).
Во овој случај јас лично одбрав Тошиба (3 такви) а не Мидеа или другите евтини фирми, знаеш зошто? Затоа што на сезонско ниво заштедата и комфорот (бука/итн) се доволно големи за да ја направам таа инвестијца. Добра клима сама себе се исплаќа за 5-6 години, со заштеда во потрошувачка.

Јас би сакал да имам греење со топлотни пумпи со геотермални изменувачи. Но цената на таквите системи не ја оправдува заштедата во работниот век на системот/уредот.
Од истите причини немам корејски фрижидер со инвертор, затоа што за заштедата (која дефакто ја има) да си ја поврати инвестицијата - ќе треба толку многу години колку што веројатно нема да ми треба фрижидер. :D
Samo kratko da dodadam,
Termalna pumpa prosto kazhano e Frizhider.
I neznam kako se cenite vo MK ama vo germanija za Takva pumpa izbrana so zdrav mozok bez da dopushtish da te zaslepu imeto na Nalepnicata se kupuvast za 3-4000€.
Imash garancija od 10 god. I ver na trajnost do 30 Godini.

Ama ova e prikazna za drugana tema.
Pozdrav i chestitam na izborot od @Gags , se nadevam nema da se razochara.
Pozdrav,
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Сите наведени (клими, фрижидери, геотермални пумпи) работат на принцип на топлотна пумпа. Разликата е во изменувачите и дизајнот (според намената на уредите).

I neznam kako se cenite vo MK ama vo germanija za Takva pumpa izbrana so zdrav mozok bez da dopushtish da te zaslepu imeto na Nalepnicata se kupuvast za 3-4000€.
Imash garancija od 10 god. I ver na trajnost do 30 Godini.
Да разграничиме дека цените на енергијата (која се заштедува) е различна во Германија и овде. Таму очигледно енергијата е поскапа и равенките (за заштеда) се поинакви. Тоа што таму има смисла, овде нема. Овде во МКД купувањето на пософистициран уред за греење има смисла, ама за клима уред. Можеби и за воздух-вода (надворешна единица како за „обична“ клима, ама внатре грее вода наместо воздух, и се користи топловодно подно греење). Веројатно на тоа мислиш кога ќе кажеш 3/4 илјади евра. Велам можеби, затоа што топловодно греење реално е исплатливо само при изградба, но не баш како ретрофит на постоечки објект (мое лично мислење).
Но системи со геотермални топлотни пумпи? Такви коштаат солидни 5-цифирени суми, и може да им се исплатат само на фирми - дури и во Германија, овде па веројатно ни на фирми не им се исплатат.

Поентата ми е да ги ислустрирам разните use-case сценарија. Целата работа всушност е заштедата дали ќе ја исплати инвестицијата. Настрана трендсетери и љубители на нова технологија на кои економскиот момент не им е примарен.


Буквално истата логика е и со фрижидерите и нивните топлотни пумпи. Овде во МКД заштедата не може да ја оправда цената, нормално ако изборот на фрижидерот е стриктно во однос на заштедата.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom