Фреди Меркјури

Член од
7 февруари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
69
Не најдов ваква тема.

Не пишав за Квин баш како група, туку за почитувачи на ликот и делото на Фреди.

Прочитав неколку книги за него, и освен што бил најдобриот вокал на сите времиња (и сеуште е нели :)) ми остави силен впечаток неговиот личен живот и начин на живот. Иако додека бил жив не зборувал многу за својата приватност, тоа се гледа по сите негови интервјуа, дури ни за болеста не признавал се' до 24 часа пред да почине. Ме фасцинира тоа што неговото наследство го остава на неговата прва девојка Мери Аустин, а потоа додека имал безброј други партнери таа секогаш била сп него, останале пријатели. Или како тој што знаел да каже' love of my life' :)

Па кој има интересни факти да сподели или било што поврзано со него. :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Мислам дека Love of my life е посветена на таа негова блиска пријателка.
Инаку, несекојдневен, еден и единствен во секој поглед. Не само во настапите и аранжманите туку и во вокалот. Да не прераскажувам за неговите гласовни можности, феномен
 
Член од
7 февруари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
69
Мислам дека Love of my life е посветена на таа негова блиска пријателка.
Инаку, несекојдневен, еден и единствен во секој поглед. Не само во настапите и аранжманите туку и во вокалот. Да не прераскажувам за неговите гласовни можности, феномен
Во книгата што ја читав таа му била девојка,5 години живееле заедно и после тоа цел живот му била пријателка,и да песната ја има напишано и посветено на Mary Austin.
Таа и денес живее во неговата куќа што и ја остави во наследство.

Не знам дали го гледаше Боемска рапсодија филмот, таму кажува дека као се има родено со некоја ширина од 4 октави во уста и затоа и забите му биле такви. Подоцна и несакал да ги среди затоа што се плашел дека тоа може да му влијае на гласот.
Неверојатно е колку подобро звучи дури во живо, отколку на снимените траки.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Убава тема. :) Машки гласови кои опфаќаат и повеќе октави од неговиот реално низ историјата на музиката имало и ќе има. Меѓутоа, во поглед на чистина и мелодичност, да, еден од гласовите во рок-музиката е без преседан. Сценска појава и харизма на кои малку кои други можат да и' парираат. Како што пиша и ти, имал вишок на секачи и надргриз на вилиците, за кои се плашел дека доколку ги корегира, негативно ќе му повлијаат на изговорот и гласот. Во филмот беше накусо нафрлено и за неговата националност - Парси, и за религиозните сфаќања - зороастризам. Една песна која говори во прилог на овие негови погледи:

 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
На извесен начин, (заедно со Pink Floyd, Вангелис, Мориконе и др.) и Queen и Фреди ги одбележаа моите адолесцентски години. Кога почина бев дете и немав поим за кого се работи освен она основното, дека од сида умрел познат пејач. Потоа дојде оној фамозен tribute концерт и постепено откривање на она што Queen и Персиецот имаа да го понудат, а тоа не е малку.

Веројатно ми помогнаа и да надминам извесни предрасуди кон она што последниве години се нарекува LGBT популација. Сепак, Фреди беше еден од поретките кои успеаа и покрај тоа што беа „различни“, за разлика од многумина пејачи, глумци, тв персони и сл. кои својот успех го должат токму (а понекогаш и само на тоа) на нивната “различност“ и хистеричното барање педерски правдини.

Придонесот на Фреди кон музиката не може да биде негиран. Ќе има периоди кога тој придонес ќе биде преувеличуван или омаловажуван, но глупаво е и невозможно да се негира. Неговата комуникација со публиката при јавните настапи, енергичноста, харизмата, гласовните можности, прилагодливоста кон различните музички правци го прават посебен. А ако тоа не е доволно, Ф.М. одлично свиреше пијано, компонираше и пишуваше одлични песни. И не мислам само на Рапсодијата.

Нешто за Queen. И Меј и Тејлор и Дикон (овој последниот, и најтивкиот, е заслужен за извесен број хитови на групата) се одлични музичари, текстописци и композитори. Ретко кога во музиката се јавува таков збир на талентирани фаци. Добро, не премногу ретко, но сепак, не се многу групите кои можат да се пофалат со тоа дека сите членови им се своевидна елита.
 
Член од
7 февруари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
69
Сите членови имаат напишано по некој од огромните хитови на Квин, да :)
Брајан и Роџер исто така имаат добри гласовни способности. Брајан на неколку настапи свири и на пијано. Сите се талентирани, и посебни на свој начин.

За Дикон прочитав дека ја напуштил групата одма после смртта на Фреди, и рекол дека Квин без него веќе не постои. Многу е срамежлив и повлечен како личност. Ја напуштил и јавната сцена од тогаш.
Брајан и Роџер сеуште прават тури.

Да се надоврзам за tribute концертот кој е дефинитивно фамозен и те тера да дознаеш нешто повеќе ја групава.

Во еден од документарците кажуваат колку биле приврзани едни со други и колку смртта на Фреди ги погодила.

А самиот Фреди ми е легенда со самото тоа што до последните месеци поминувал доста време во студио, а веќе не личел на себе. На некои слики е непрепознатлив.
Изгубил многу килограми, почнал да има рак на кожа, а во последните месеци имал изгубено дел од стапалото. Во тоа време сепак СИДА било нова т.н неизлечива болест.
Во едно интервју Меј кажува дека му рекол "пишувајте ми текстови, јас ќе пејам додека можам, не ми останува уште многу време, а кога ќе ме нема вие ќе ја средите музиката и ќе издавате нови песни".
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Сите членови имаат напишано по некој од огромните хитови на Квин, да :)
Брајан и Роџер исто така имаат добри гласовни способности. Брајан на неколку настапи свири и на пијано. Сите се талентирани, и посебни на свој начин.

За Дикон прочитав дека ја напуштил групата одма после смртта на Фреди, и рекол дека Квин без него веќе не постои. Многу е срамежлив и повлечен како личност. Ја напуштил и јавната сцена од тогаш.
Брајан и Роџер сеуште прават тури.

Да се надоврзам за tribute концертот кој е дефинитивно фамозен и те тера да дознаеш нешто повеќе ја групава.

Во еден од документарците кажуваат колку биле приврзани едни со други и колку смртта на Фреди ги погодила.

А самиот Фреди ми е легенда со самото тоа што до последните месеци поминувал доста време во студио, а веќе не личел на себе. На некои слики е непрепознатлив.
Изгубил многу килограми, почнал да има рак на кожа, а во последните месеци имал изгубено дел од стапалото. Во тоа време сепак СИДА било нова т.н неизлечива болест.
Во едно интервју Меј кажува дека му рекол "пишувајте ми текстови, јас ќе пејам додека можам, не ми останува уште многу време, а кога ќе ме нема вие ќе ја средите музиката и ќе издавате нови песни".
Филмот не сум го гледал, ниту документарците, ниту пак имам прочитано некоја од книгите за Queen или за Фреди (мислам дека се напишани неколку). Но низ интернетот има анегдоти и сведоштва за тие последни моменти.
Така, за Шоуто мора да продолжи:
When Brian May presented the final demo to Mercury, he had doubts that Mercury would be physically capable of singing the song's highly demanding vocal line, due to the extent of his illness at the time. To May's surprise, when the time came to record the vocals, Mercury consumed a measure of vodka and said "I'll fucking do it, darling!" then proceeded to perform the vocal line..
Колку што знам, последната песна на Меркјури е Mother Love, која е недовршена поради смртта, па делови исполнува Меј.

Што се однесува до Дикон, тој настапува на трибјутот, а има уште еден или два настапи, по што потполно се повлекува од музиката. Остатокот од групата продолжува со други пејачи да настапува како Квин, но без Фреди тоа и нема некоја смисла и по малку смрди на мршојадство. Ќе имаше смисла ако тргнеа по патот на David Grohl, кој по Курт Кобејн и Нирвана, наместо до бесвест да ги цеди остатоците, сосем успешно си продолжи со Foo Fighters итн. Тоа е малку разочарувачки затоа што, како што спомнав претходно, сите членови на Queen се мошне талентирани.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.635
Едини педер на кој му опростују за тој што нејке жене.Фраер,плејбој.
Едини лик у сфет што се презива Мерјури,жива,едини течан елемент,
Антигравитција, Фарадеј.
Најблиска планета до слнце, најмала.
Име га добил по римски бог на трговију и путување, Меркур.
Неам зборови за групу Кфин, име сфе кажуе,значење,шах,Викторија,Елизабета. Меѓу најврф су.
Некој курназки рок праесфа,како за на филм,фестивалски, саундтрак рок.
Шеста симфонинија рок
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
Да, и мене Меј и Тејлор ми делуваат прилично амбициозно и до ден-денес многу добро знаат да ја експлоатираат златната кокошка т.е. името на Меркјури и брендот Квин. Затоа секоја почит за Дикон. Единствен за кого мислам дека можел солидно да изнесе дел од репертоарот на Фреди е покојниот Џорџ Мајкл:

 
Последно уредено:
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Сите членови имаат напишано по некој од огромните хитови на Квин, да :)
Брајан и Роџер исто така имаат добри гласовни способности. Брајан на неколку настапи свири и на пијано. Сите се талентирани, и посебни на свој начин.

За Дикон прочитав дека ја напуштил групата одма после смртта на Фреди, и рекол дека Квин без него веќе не постои. Многу е срамежлив и повлечен како личност. Ја напуштил и јавната сцена од тогаш.
Брајан и Роџер сеуште прават тури.

Да се надоврзам за tribute концертот кој е дефинитивно фамозен и те тера да дознаеш нешто повеќе ја групава.

Во еден од документарците кажуваат колку биле приврзани едни со други и колку смртта на Фреди ги погодила.

А самиот Фреди ми е легенда со самото тоа што до последните месеци поминувал доста време во студио, а веќе не личел на себе. На некои слики е непрепознатлив.
Изгубил многу килограми, почнал да има рак на кожа, а во последните месеци имал изгубено дел од стапалото. Во тоа време сепак СИДА било нова т.н неизлечива болест.
Во едно интервју Меј кажува дека му рекол "пишувајте ми текстови, јас ќе пејам додека можам, не ми останува уште многу време, а кога ќе ме нема вие ќе ја средите музиката и ќе издавате нови песни".
Дикон после смртта на Фреди паднал во голема депресија која траела неколку години.
Сеуште е надвор од групата, имаше мало поврзување, но само за филмот, а после пак секој по свое.
 
Член од
7 февруари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
69
Дикон после смртта на Фреди паднал во голема депресија која траела неколку години.
Сеуште е надвор од групата, имаше мало поврзување, но само за филмот, а после пак секој по свое.
Случајно пред некое време го видов видеово. Претажно.

Читав дека бил многу приврзан со Фреди, и само покрај него не бил толку срамежлив и повлечен. За трибјутот едвај го убедиле да свири. И изгледа многу изгубено.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.064
И оваа е една од последните на Фреди, помалку познати, со прекрасна гитарска солажа на Меј и преубав текст кој продира директно во срце :love::

You don't fool me
You don't fool me...
Da, da da da dah
Da da da dah
Da da dah...

You don't fool me - those pretty eyes
That sexy smile - you don't fool me
You don't rule me - you're no surprize
You're telling lies - you don't fool me
Mmm, mama said be careful of that girl
Mama said you know that she's no good
Mama said be cool, don't you be no fool
Yup bup ba ba ba ba da da da dah!
You don't fool me
You don't fool me, you don't fool me
She'll take you
You don't fool me, and break you
You don't rule me, you don't fool me
You don't fool me, she'll take you
You don't fool me, and break you
Sooner or later you'll be playing by her rules

Baby you don't fool me, yeah
You don't fool me, you don't have to say 'don't mind'
You don't have to teach me things I know
Sooner or later you'll be playing by her rules
Oh, (fool you) oh, (rule you) she'll take you (take you)
And break you (break you)
Yeah

Mama said be cool
Mama said she'll take you for a fool
She'll take you, and break you
Ba ba ba ba bap bap ba baah
La la la la la lah
You don't fool me
You don't fool me...

 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Најдобар вокален глас и слично како Тоше Проевски ме потрсетува. И патем бисексуалец е ,а за Тоше фала богу стрејт е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom