Фотографија (општи дискусии)

Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Можеш и да го скенираш филмот па после тоа да принташ :)
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Што би бил добар подарок за аматер фотограф. Бев во Икона за да видам некоја стручна литература, но таму има милион книги и не знам која да ја купам. Ај предложете ми објективи и блицови има. Бидете иновативни
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Што би бил добар подарок за аматер фотограф. Бев во Икона за да видам некоја стручна литература, но таму има милион книги и не знам која да ја купам. Ај предложете ми објективи и блицови има. Бидете иновативни
Треба да кажеш што најповеќе го интересира во сликањето дотичниот аматер, дали сака да слика природа, пејсажи, цвеќиња, портрети, архитектура.... дали е ептен почетник или веќе навлезе во тајните на фотографијата....
 
N

Nessa Alcarin

Гостин
Треба да кажеш што најповеќе го интересира во сликањето дотичниот аматер, дали сака да слика природа, пејсажи, цвеќиња, портрети, архитектура.... дали е ептен почетник или веќе навлезе во тајните на фотографијата....
Девојчето слика портрети. Барам слики на фејсбук да ти покажам која и е тематиката. Ако се занимаваш со фотографија и би сакал да и бидеш виртуелен ментор, би те поклонила тебе :D Deal?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Девојчето слика портрети. Барам слики на фејсбук да ти покажам која и е тематиката. Ако се занимаваш со фотографија и би сакал да и бидеш виртуелен ментор, би те поклонила тебе :D Deal?
Не знам шо се книги има на тема за портрети (да се купат) али би можело да послужи и книга за осветлување или светло. Јас имам доста книги за фотографија али се сите ПДФ, инаку чест би ми било ако можам да и помогнам со некој совет.
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.515
Koга го купив фотоапаратот NIKON D3100 во кутијата имаше и вакво нешто едно поголемо и едно малечко



сликава случајно барајќи на гугл нешто денес ја најдов па ми текна одамна сакав да прашам тука за ова , јас поима нема како се вика чудово нити за што служи :) ако знае некој нека ми објасни
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
Koга го купив фотоапаратот NIKON D3100 во кутијата имаше и вакво нешто едно поголемо и едно малечко



сликава случајно барајќи на гугл нешто денес ја најдов па ми текна одамна сакав да прашам тука за ова , јас поима нема како се вика чудово нити за што служи :) ако знае некој нека ми објасни
Делува како футрола за објектив o_O
 
Член од
8 декември 2009
Мислења
70
Поени од реакции
22
нема шанси ,ова е малечко може во џеб да се стави :D
Тоа внатре да не е метално, акое тогаш тоа чудо се става на кабел, служи незнам за што но некои велат дека го подобрува преносот на сигнал во каблите :)
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.779
Поени од реакции
7.515
Тоа внатре да не е метално, акое тогаш тоа чудо се става на кабел, служи незнам за што но некои велат дека го подобрува преносот на сигнал во каблите :)
Да метално е ,и јас прфпат кога го видов тоа помислив на кабел да го ставам дека сум видел такво нешто на други кабли ама на нив тоа е фабрички ставено а не да ти го дадат додатно па ако сакаш ти да си го ставиш
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949


Не знаев каде да ја стаам сликава. Посветеност....како до добра фотографија? Фотографот е Kawika Singson, а сликите ги има на линков....

https://www.facebook.com/kawika.singson
 

Sk8eR_BoY

Сведок
Член од
5 мај 2006
Мислења
141
Поени од реакции
6
Дајте некој совет од кои книги да се почне за учење на фотографијата...

Имаше некои хрватски автори, ам ане се сеќавам, и ако има кај нас да се купат, ако нема... PDF?
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Дајте некој совет од кои книги да се почне за учење на фотографијата...

Имаше некои хрватски автори, ам ане се сеќавам, и ако има кај нас да се купат, ако нема... PDF?

Македонски? Ако сааш на англиски, повели на блогон мој, или побарај книги од Scott Kelby, доста познат по книгите негови.
 

Sk8eR_BoY

Сведок
Член од
5 мај 2006
Мислења
141
Поени од реакции
6
Мислев на оној Џулијано, не ми текнуваше името :)
 
Член од
19 март 2011
Мислења
1.432
Поени од реакции
2.543
Не е за тука прашањево па може и покасно да го избришат, не е битно...
Има ли некој што солидно знае во фотошоп да работи, сакам на една фотка да направам мала измена...?
Фала однапред
 

Kajgana Shop

На врв Bottom