Форматирање на мобилни телефони, PDA/Palm Organizers & Smart Phones

Член од
27 август 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
*#7370# - security code - 12345
Од како инсталирав една апликација од фтп серверот нејкесе ни да се брисе ни да работи... сега кога ке го уклуцам телефонот не се ни подига туку трепка тоа Нокиа едно 5-6 пати и си се гаси а башка сите *.exe фајлови од компјутерот ми се уништија па се наново барав, симинав...
значи *#7370# нема каде да се напише
 

Necrophilia

Optimal Сasual Dating - Authentic Ladies
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
Од како инсталирав една апликација од фтп серверот нејкесе ни да се брисе ни да работи... сега кога ке го уклуцам телефонот не се ни подига туку трепка тоа Нокиа едно 5-6 пати и си се гаси а башка сите *.exe фајлови од компјутерот ми се уништија па се наново барав, симинав...
значи *#7370# нема каде да се напише
уммм... како се вика апликацијата што ја инсталира? :nesvest: оти ефтепе серверот ми е од друга партиција од истиов компјутер на кор работам 3-4 работи и досега компјутеров последниве 3-4 месеци одкако си купив нов хард диск не ми направил никаков проблем, ни со кочење ни со вируси или слични паразити црви, а уште помалце да ми фалат фајлови :), јес да не користам анти вирус, оти досега не сум бил задоволен со ниту еден - а и онака неможам да користам затоа 80% од компјутерот ми е пиратерија/кракови а освен тоа и јас сум кракер ама ај да се вратиме на темата.

Значи ти паднал софтверот на телефонот, има 3 објаснувања за ова:
  1. да се исфлешува - да се стави нов софтвер
  2. да се прелеми флеш-чипот и одпоново бга да се наместат (ако неке да се бутува телефонот
  3. да се фрли во канта - доколку на флеш чипот му поминал рокот
Кај поновите нокии (6600,6630,7610,6670,3230,3250,6680,6681,Н70 итн... со хард формат во 80% од случаевите поминува - доколку флеш чипот не бил изложен на физички (не)влијаниа, постарите нокии со симибан како 3650 и 7650 немаат опција за хард формат :toe:

еве од еден друг форум сличен случај како кај тебе
After recieving a virus on a 3650 named "caribe" which normally runs down the battery down and sometimes hangs the phone.
I tried formatting the fone by typin the normal formatt code *#7****# and i got a blank screen now any time i power on the phone.

I used griffin 2.085 to formatt user area and reset fact now the phone shows "phone start up fail contact retailer" I uploaded 3650 erase.bin as ppm and i flashed after that i flashed the phone with normal 3650 flash file and i got : DONE AFTER FLASH PROCESS , SET TO FACTORY DEFAULT FAIL AFP OK. and always get this same message "phone start up fail" when ever i power up the phone. I ve flashed the phone over and over again

So can anybody tell me what to do this time??? Is nt this strange?

Much thanxx !
само што му рикнал флешот, а чудното во тоа е што му го бутуе телефонот. :)

а доколку испадне и флеш чипот да не е - алтернатива е ова.


како и да е - ако ти е потребен телефонот, однеси го во најблизок сервис и нека го проверат и покрај тоа што мој совет - неможе да биде повеќе стариот телефон (доколку има хардверски дефекти).:wink:
 
Член од
27 август 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Instalirav 3-4 aplikacii "kamakorder" za snimanje dali bese camacorer 3650 ili slicno ustvari site aplikacii za snimanje proveri gi samo se sekavam deka ne bese vo folder tuku nadvor
Inace togas za golema belja kasperski go deaktivirav za da mi bide po brz kompjuterot a koga go iskluciv/ukluciv toj si se podigna i imase sto da vidam preku 2300 zarazeni exe fajlovi tuku toa go srediv ne e problem tuku kako da go opravam telefonot

да се фрли во канта - доколку на флеш чипот му поминал рокот


а доколку испадне и флеш чипот да не е - алтернатива е ова.


како и да е - ако ти е потребен телефонот, однеси го во најблизок сервис
Kako moze da mu pomine rokot?
Fles cipot ne e pregoren tuku zarazen so virus ako go donesam kaj tebe dali ke ja prepoznaes aplikacijata?
Najblizok servis si ti, ako ja prepoznaes aplikacijata deka e od kaj tebe i istata si ja imal/imas bi bilo korektno da mi go sredis telefonot ako ne u kanta da go frlam
 
Член од
27 август 2007
Мислења
31
Поени од реакции
0
Zosto go trgna serverot, vide deka imas virusi ili unisti uste nekolku telefoni!
i po dva dena Necrophilia go nema da odgovori
Znaci Necrophilia so negovite virusi mi go unisti celiot softver vo kompjuterot i mi rasipa mobilen telefon do i po dva dena kutenje i Nepokajuvanje mozam da mu go kazam slednovo, Stom ne se kaes odnosno ne si ja popravas greskata Gorniot neka ti sudi!
Da sakav jas mozev da te nacekam so nekolku batki na avtopazar ili servisot ama ne sum takov covek samo da znaes sekoj sto gresi porano ili pokasno mu se vraka.
Tolku od mene.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom