Фолна киселина и нејзината улога во бременоста

Член од
13 февруари 2017
Мислења
9
Поени од реакции
11
Здраво Кајганџи(к)и :) Како што забележав, нема тема за фолната киленина на овој форум, па затоа ја отворам (ако сум грешка корегирајте ме). Според она што имам читано, фолната килена игра голема улога во бременоста и во планирање на истата (ситуација во која сум токму и јас :) ) ...
помага во создавање на нови клетки и ткиво кај мајката а со тоа и кај фетусот, намалува ризик од деформации на невралната туба итн.

Кое е вашето искуство со таблети или капсули фолна киселина, која ја користите и какво ви е искуството... што би ми препорачале?

Благодарам однапред :)
 

Acid

Администратор
Член од
22 јануари 2005
Мислења
34.294
Поени од реакции
28.928
Фолната киселина е и тоа како битна - но, внимавај да биде во АКТИВНА форма.
Дискутиравме за ова и во една друга тема, каде го препорачавме Prenatas како одличен додаток за сите оние кои планираат да останат бремени, за бремени жени и за доилки. Содржи активна форлна киселина, железо и сите останати витамини и минерали кои ти се потребни. И тоа само во една капсула (на ден) - без да се замараш за некакво „дозирање“. Најбитното, според она што го кажа жена ми - нема никаков непријатен (метален) вкус како што имаат слични други производи и не предизвикува мачнина.

Ти препорачувам да пробаш и ти посакувам лесна бременост! :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.474
Поени од реакции
16.591
Сериозен недостаток на фолна киселина, од аспект на штетно дејство, е споредлив со изложеност на радиација - така да не си играјте.
 
M

Moon Child

Гостин
Јас ја користев Фемибион 1 првите 3 месеца, после тоа ја прекратив многу ми се гадеше и повраќав од неа.
Покасно се префрлив на други витамини за трудници, Натал комплекс и пиев Ферум за железо. Успат користев и шумливи Калциум и витамин Ц.
Родив две деца едното 2.300, другото 2.600, ги износив до терминот.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.474
Поени од реакции
16.591
Шумливи не, прашак од Виола витамин ц ако морате од тука.
 
Член од
5 февруари 2005
Мислења
122
Поени од реакции
116
Каде ги има Prenatas и која е цената?
 
Член од
10 јануари 2017
Мислења
13
Поени од реакции
6
Здраво Кајганџи(к)и :) Како што забележав, нема тема за фолната киленина на овој форум, па затоа ја отворам (ако сум грешка корегирајте ме). Според она што имам читано, фолната килена игра голема улога во бременоста и во планирање на истата (ситуација во која сум токму и јас :) ) ...
помага во создавање на нови клетки и ткиво кај мајката а со тоа и кај фетусот, намалува ризик од деформации на невралната туба итн.

Кое е вашето искуство со таблети или капсули фолна киселина, која ја користите и какво ви е искуството... што би ми препорачале?

Благодарам однапред :)
Женска, активната фолна киселина е можеби најбитниот фактор за забременување и добра бременост.
Јас пијам Prenatas, ми го препорачаа и матичниот гинеколог и тука на форумот и супер сум задоволна со резултатите - на последната контрола имаше значително подобрување во крвната слика. Буквално земаш по 1 капсула на ден и не се замараш - соджи се што ти е потребно.

Јас ја користев Фемибион 1 првите 3 месеца, после тоа ја прекратив многу ми се гадеше и повраќав од неа.
Покасно се префрлив на други витамини за трудници, Натал комплекс и пиев Ферум за железо. Успат користев и шумливи Калциум и витамин Ц.
Родив две деца едното 2.300, другото 2.600, ги износив до терминот.
Леле многу пријатели се жалат од мачнини при пиење на капсули со железо, ама со Prenatas немав никаква мака. Ниту има вкус, ниту прави тежина - го препорачувам на сите што планираат бременост или бремени како мене! :backa:
 
M

Moon Child

Гостин
@janicka пренатал и мене ми беа препишани, а Натал комплекс е исто само поефтина варијанта.
Железото го пиев до крај на бременоста.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.532
Kако што прочитав фолна киселина има во спанаќ и слично
https://mk.wikipedia.org/wiki/Фолна_киселина

Најдобар извор на овој витамин се непреработените зеленчуци - салатите, спанаќот, гравот, магдоносот, брокулите, како и лебот. Фолната киселина ја има во црниот дроб, меките сирења, агрумите, овесните зрна и пченичниот зародиш.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.474
Поени од реакции
16.591
Kако што прочитав фолна киселина има во спанаќ и слично
https://mk.wikipedia.org/wiki/Фолна_киселина

Најдобар извор на овој витамин се непреработените зеленчуци - салатите, спанаќот, гравот, магдоносот, брокулите, како и лебот. Фолната киселина ја има во црниот дроб, меките сирења, агрумите, овесните зрна и пченичниот зародиш.
Се тоа е само теорија. Најсигурен извор е суплементација со активна фолна киселина, има луѓе кои имаат проблем со конверзија на не-активната форма во активна без разлика дали ја има во храната, па тука доаѓа и вариацијата од плод до плод, дигестивен систем, оксалати "анти нутриенти" итн.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.532
Се тоа е само теорија. Најсигурен извор е суплементација со активна фолна киселина, има луѓе кои имаат проблем со конверзија на не-активната форма во активна без разлика дали ја има во храната, па тука доаѓа и вариацијата од плод до плод, дигестивен систем, оксалати "анти нутриенти" итн.
Морам да ти верувам
Имаше еден докуметарен филм, за еден лекар кој сам на себе експериментираше што ќе му се случи ако јаде само преварени работи - преварено кокшоје месо , па кренвиршли преварени, никако не јадеше нешто зелено и свежо. И по неколку месеци оболе и тоа сериозно
Мислам дека е добро бремениве жени да јадат многу зелено и нека пијат и таблети. Бидејќи кој може да гарантира дека во таблетата сигурно има фолна киселина, можеби во фабриката направиле грешка
А дали има предозирање?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.474
Поени од реакции
16.591
Морам да ти верувам
Имаше еден докуметарен филм, за еден лекар кој сам на себе експериментираше што ќе му се случи ако јаде само преварени работи - преварено кокшоје месо , па кренвиршли преварени, никако не јадеше нешто зелено и свежо. И по неколку месеци оболе и тоа сериозно
Мислам дека е добро бремениве жени да јадат многу зелено и нека пијат и таблети. Бидејќи кој може да гарантира дека во таблетата сигурно има фолна киселина, можеби во фабриката направиле грешка
А дали има предозирање?
Гарантираат брендовите со реноме, затоа не купувам ништо од МК или скоро ништо кога се работи за суплементи.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
334
Поени од реакции
382
А дали е потребно да се зема фолна киселина и при планирање на бременост или само за време на бременост?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
17.474
Поени од реакции
16.591
А дали е потребно да се зема фолна киселина и при планирање на бременост или само за време на бременост?
Секогаш е потребно да се пијат суплементи, дури и да ја имаш најдобрата диеата во свет. Но истите мора да бидат квалитетни, во активни форми, со што помалце филери и инхибитори на абсорција. Нема гаранција никаква, што, како, дали и колку има во храната, се е само теоретски !

https://youtu.be/ZVQmPVBjubw?t=9m51s
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.943
Поени од реакции
2.049
А дали е потребно да се зема фолна киселина и при планирање на бременост или само за време на бременост?
Мене матичниот и гинекологот и двајцата ми препорачаја да пијам пренатални витамини со фолна.
 
На врв Bottom