Фолна киселина и нејзината улога во бременоста

Дискусија во форумот 'Бременост' започната од IvanaCento, 23 февруари 2017.

 1. Смрт за зони и пајак воз.

  Смрт за зони и пајак воз.

  Член од:
  20 септември 2011
  Мислења:
  8.143
  Допаѓања:
  8.518
  Дали фолната киселина се губи или намалува со готвење ( термичка обрботка )

  Денес за ручек ќе имаме спанаќ
  Дали ќе се намали колиеството на фолната киселина со варење и пржење на спанќот?
   
 2. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Фолнатa киселина како фактор на раст е важнa за соодветна подготовка на телото на жените за зачнување, но исто така и за правилен раст и развој на фетусот.
  Важноста од дополнување на исхраната со фолна киселина, со цел спречување на дефекти на невралната цевка на фетусот e одамна утврдена. Така да, не е лошот да користиш некој додаток во исхраната кој во себе содржи активна форма на фолна киселина, во препорачана дневна доза од 400 ug за бремени жени и жени кои планираат бременост. Ова е најсигурниот (конторлиран) начин да го добиеш потребниот износ на овој метаболит. Како најдобар избор, ти го препорачувам Prenatas.
   
  На losmij и Ines R им се допаѓа ова.
 3. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.862
  Допаѓања:
  15.324
  Се губи да. Леќата е исто одличен извор во теорија нели.

  Колку побрзо разберете дека ако се ослонувате на храна никогаш немате да ги покриете сите недостатоци, толку подобро.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Еурофарм, Виола и други аптеки. Околу 700 денари е.
   
  На losmij му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.862
  Допаѓања:
  15.324
  [​IMG]

  [​IMG]

  Завчера стигна, само после 4 дози - осетно подобрување на општа состојба.
   
 6. Agda Beata

  Agda Beata (A)

  Член од:
  12 февруари 2014
  Мислења:
  5.072
  Допаѓања:
  13.603
  На пример?
   
 7. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.862
  Допаѓања:
  15.324
  Релаксација, подлабок сон, фокус - концентрација.
   
  На Смрт за зони и пајак воз. и Agda Beata им се допаѓа ова.
 8. Ines R

  Ines R

  Член од:
  2 јули 2009
  Мислења:
  334
  Допаѓања:
  382
  @Acid, @TheGoddess и @Psyside фала на одговорите. Јас денеска земав од таа фолна киселина што ми ја препорачавте Prenatas, па сега ме интересира, јас не сум бремена, ама кај и да е планирам бременост во наредниот период, дали уште сега треба да почнам да ги пијам, да не се предозирам ако ги пијам подолго време? Или да се консултирам со доктор?
  image.jpeg
   
 9. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Здраво @Ines R, супер одлука! :)
  Не постои такво нешто како „предозирање“. Напротив, PrenataS се препорачува да се пие и во периодот кога се планира бременост со што се зголемува шансата за зачнување на плодот. Станува збор за додаток во исхраната (не лек) кој е апсолутно безбеден за долготрајна и секојдневна употреба.
   
  На Ines R му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.862
  Допаѓања:
  15.324
  Јас би пиел изолирана - фолна киселина, (активната верзија) не микс од железо и фолна. Железо само ако имаш документирана анемија.
   
 11. IvanaCento

  IvanaCento

  Член од:
  13 февруари 2017
  Мислења:
  9
  Допаѓања:
  10
  Инес, се препорачува да се пијат и кога се планира бременост, а и за време на бременост. Немај гајле, не можеш да се предозираш само следи упатство. И со среќа :)
   
 12. bijons

  bijons

  Член од:
  7 септември 2016
  Мислења:
  3.692
  Допаѓања:
  4.065
  ... не би се сложила со коментар за апсолутна безбедност на ,,суплименти и препарати како додаток на исхрана,, , ајде логички да размислиме зашто би додале дополнителни витамини и минерали кога ние воопшто не знаеме дека се дефицит односно недостасуваат во нас?
  [​IMG]
  -една чаша полна со вода, ако додадеме дополнително вода ,,за да има за секој случај,, нема ли да се прелие, оти веќе е полна?
  ...пред да се пуштатат лековите во употреба има многу клинички испитување, додека сите овие хербални препарати, суплименти малтене преку ноќ се исфрлуваат на пазарот, дистрибутерите имаат голема акција на рекламирање на овие производи како во етерот, така и во местата каде се препорачуваат како лекарски и гинеколошки ординации, дали некој направил лабораториско испитување и да се докаже недостаток на некој витамин, минерал ? или само од ракав дадено по препоставка дека нема да наштети све е тоа природно што е голема грешка која ако во моментот нема да се осети но со тек на време ќе биде подлога за оштетување на некој орган и метаболизмот воопшто и после што да се пие за таа нова појава--болест? и све во круг додека организмот не попушти...
  [​IMG]
  ... самото име ,,додадоток на исхрана,, не значи дека е безбедно и дека може слободно и секојдневно да се користи, па зарем многуте болести во телото не се поради погрешната исхрана?
  ...сите овие препарати се оправдани да се применат само и само ако се докаже недостаток на тоа што истите го имаат во својот состав и тоа после некое време што сме се труделе со специфична, засилена и одредена исхрана истата да ја подобриме, па не ја бидува!!- па се применува готови вакви суплименти, а не ваму здрава, права, со никакви аномалии и дефицит докажан ќе зема вакви суплименти, оти желбата била да зачне? што ако нема жената овулација поради друга причина? што ќе прави со вишокот на калциум, магнезиум, бакар и јод што ги има овој препарат?
  ...да ја спомнувам високата цена на препаратот, која не е поради ,,фантастичниот состав,, туку поради покривање на целиот тој ланец на препорака од дистрибутери, препишувачи, понудувачи и медициски препораки што го продава производот, оти истите витамини па дури и фолната не се со таа цена...
  како и да е секој луксуз се плаќа не велам не, но никако пред предходно испитување и докажување на недостаток на тоа што го нуди препаратот во својот состав !
  И пак ќе повторам :
  Да ! некоја треба да го пие и некому треба да се препорача, ама на таа што му се докажува недостаток на додадениот суплимент, а не све живо и диво без никакво испитување, не е во ред и не е фер (y)....
  не си играјте со здравјето !!!
   
  Последно уредено: 1 април 2017
 13. Psyside

  Psyside Nocturnal

  Член од:
  30 јануари 2009
  Мислења:
  16.862
  Допаѓања:
  15.324
  1. Продуктот е поскап, затоа што содржи активна фолна киселина, за разлика од џанк-от кој се продава обично.

  2. Продуктот можеби има добра реклама позади него, и чини повеќе но како еден од ретките кој има активна фолна, а исто така и солиден број на други нутриенти најверојатно е популарен па затоа се користи и купува без разлика на цената.

  3. Што ќе се случи ако имаш доволно од тие минерали/витамини а исто така зимаш по 1 таблетка или капсула на ден, можеш да ни објасниш кои се опасностите, и во кои дози се случуваат истите?

  4. Свесна ли си ВООПШТО како се ранат 95% од луѓето, и колку многу недостатоци има огромен број од населението?

  5. Свесна ли си колку луѓе годишно умираат од медикаменти, а колку од суплементи?

  6. Зошто истиве работи не ги пишуваш за PPI, антибиотици, статини, хоромнски тераппи и слично? дали они секогаш се препорачуваат без разлика на потребата на пациентот или само со докажана потреба, и каде е доказот дека има докажана потреба за било што од овие тотален булшит продукти кои ги промовирате и препишувате?! дали советот помалце мрсно, има било каков бенефит за пациент кој има зголемен холестерол на пример? дали во тоа мрсно спаѓаат и јатките? маслиново можеби? дали вие како доктори, сте свесни каков BS од совети давате и колку генерички се истите?

  Во продуктов има само 1 потенцијално непотребен и "опасен" елемент, а тоа е железото.
   
 14. The Goddess

  The Goddess

  Член од:
  10 февруари 2008
  Мислења:
  3.943
  Допаѓања:
  2.048
  Без разлики колку витамини имаме, еве да речеме и доволно, таа препорачана дневна доза на витамини што е загарантирана со земање на пренатални витамини е пред се наменета за бебето, а не за мајката, а на бебето му требаат сите можни витамини за да има нормален раст и развој, така што не би рекла дека се штетни.

  Доколку мајката има дефицит од некој витамин, со земањето на пренатални витамини во периодот пред бременоста ќе го надомести тој дефицит од соодветниот витамин, со што подоцна ќе ја започне бременоста со нормалната количина на витамини, а не со дефицитност.

  Во конкретниов случај, најдобар начин за внесување на фолна киселина е преку витамини, затоа што само тогаш сме 100% сигурни дека дневната доза сме ја внеле.
   

Сподели преку: