Фитнес Програми

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Пред извесен период неколку членови бараа фитнес програми не класичен бодибилдинг.
И јас повеќе ми се допаѓа фитнесот во однос на бодибилдинг али колку што знам пристапот е многу поразличен од вежбање до исхрана. Од тоа што сум читал на интернет и од програмите кои ги имам пробано еве некои
Програмата на Лазар Ангелов
http://www.cutandjacked.com/Workout-Routine-Lazar-Angelov
Грег Плит
http://www.bodybuilding.com/fun/mft28-greg-plitts-4-week-military-fitness-trainer-by-met-rx.html?mcid=NL-NEWS01020313

Од Грег Плит ја истерав само 9 дена и не ми изгледа логична многу многу, да бидам искрен премногу прашоци а исхраната е на второ место ставена многу брзо се паѓа на имунитет (барем кај мене беше така и премногу е скапа).
Од Лазар Ангелов ја вежбав околу 9 недели, не дигнав многу мускулна маса, али како да добив поголема густина на мускулите, барем на изглед и подобар облик.
Предходно вежбав строго по Бодибилдинг програми, некои класични со по една мускулна група во еден ден, две мускулни групи на ден (голема и мала), и МAX-OT со која направив најмногу маса, али имав јака исхрана тие 2 и пол месеци и доста јака суплементација од страна на пумпачи и тн.

Се сеќавам дека пред некое време претседателот имаше спомнато дека има текст пред неколку години во некој од македонските пишани медиуми баш за оваа проблематика, пробав да го најдам но неможев, па го замолувам Gjoroski ако може да напише како најискусен нешто околу разликата во вежбање, исхрана и приодот кон едниот или другиот стил на вежбање. ФИТНЕС и БОДИБИЛДИНГ.
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Се зависи примарно од што сакаш да постигнеш со тренингот. Но без разлика за што тренираш, ако идеш во теретана 4 вежби мора да бида основа на целата програма.
Deadlifts
Squats
Bench Press
Pull ups/ Chin ups

Се останато е практично fluff во споредба со овие 4 вежби.
http://www.leangains.com/2011/09/fuckarounditis.html
Постов го читав пред некое време, и убаво ме изненади како има сумирано се што не чини со повеќето од денешната филозофија и насока во која поголемиот дел од нови "билдери" идат.
 

ruller

Expert
Член од
5 септември 2011
Мислења
494
Поени од реакции
318
Дај кажете дали треба да се јаде насабајле пред да се трча оти планирам да џогирам,сега е најубаво времето за тоа
 
S

Stef Bachatero

Гостин
HST тренинг принципите ги следам и ги применувам.
Исто и сплит тренинг и P.H.A.T програмата е исто добра.
Во превод се што е со цело тело тренинг и има прогресивно натоварување во целта тоа е што вистински функционира.
Ако силата не иде нагоре не се гради мускулна маса факт.
 

Danger

Survivor
Член од
15 април 2008
Мислења
57
Поени од реакции
23
Пред извесен период неколку членови бараа фитнес програми не класичен бодибилдинг.
И јас повеќе ми се допаѓа фитнесот во однос на бодибилдинг али колку што знам пристапот е многу поразличен од вежбање до исхрана. Од тоа што сум читал на интернет и од програмите кои ги имам пробано еве некои
Програмата на Лазар Ангелов
http://www.cutandjacked.com/Workout-Routine-Lazar-Angelov
Грег Плит
http://www.bodybuilding.com/fun/mft28-greg-plitts-4-week-military-fitness-trainer-by-met-rx.html?mcid=NL-NEWS01020313

Од Грег Плит ја истерав само 9 дена и не ми изгледа логична многу многу, да бидам искрен премногу прашоци а исхраната е на второ место ставена многу брзо се паѓа на имунитет (барем кај мене беше така и премногу е скапа).
Од Лазар Ангелов ја вежбав околу 9 недели, не дигнав многу мускулна маса, али како да добив поголема густина на мускулите, барем на изглед и подобар облик.
Предходно вежбав строго по Бодибилдинг програми, некои класични со по една мускулна група во еден ден, две мускулни групи на ден (голема и мала), и МAX-OT со која направив најмногу маса, али имав јака исхрана тие 2 и пол месеци и доста јака суплементација од страна на пумпачи и тн.

Се сеќавам дека пред некое време претседателот имаше спомнато дека има текст пред неколку години во некој од македонските пишани медиуми баш за оваа проблематика, пробав да го најдам но неможев, па го замолувам Gjoroski ако може да напише како најискусен нешто околу разликата во вежбање, исхрана и приодот кон едниот или другиот стил на вежбање. ФИТНЕС и БОДИБИЛДИНГ.
Абе другар се убаво ама дај напишите ги бежбите на македонски, разборам англиски и се ама има бежби кои што не разбирам на англиски како треба да се прават и на која справа - ЗА ПРОГРАМАТА НА ЛАЗАР АНГЕЛОВ
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Абе другар се убаво ама дај напишите ги бежбите на македонски, разборам англиски и се ама има бежби кои што не разбирам на англиски како треба да се прават и на која справа - ЗА ПРОГРАМАТА НА ЛАЗАР АНГЕЛОВ
на македонски ќе се збуниш уште побрзо, а и за голем дел од нив нема соодветни термини....затоа имаш youtube, a и на bodybuilding.com ги имаш вежбите со видеа. Уште да дојдам и за тебе да ги правам вежбите, а ти да се набилдаш ти останува ;)
 

Mj

Маестро
Член од
25 јануари 2008
Мислења
754
Поени од реакции
212
Фитнес моделите денеска се поголеми од некои Mr. Olympia победници, како Frank Zane на пример.
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Фитнес моделите денеска се поголеми од некои Mr. Olympia победници, како Frank Zane на пример.
се променија времињата, тоа што до 90тите години беше бодибилдинг денес е фитнес...а бодибилдингот влезе во други размери...денешниве билдери веќе не се симетријата, елеганцијата и убавината која беше до 90тите...овие личат на чудовишта.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.819
Поени од реакции
10.968
Јас сум на ставот дека денешниот бодибилдинг има тотално изгубено на естетиката. Се удира акцент само на големината и подуеноста. Таа подуеност која најмногу се манифестира кај абдоменот, ја сметам за клучна при расипување на естетиката. Не може подуен стомак да значи атлета и пример за мускулесто тело, а сите бодибилдери се со надуени стомаци. Преголемата употреба на хормони доведе до оваа ситуација. Негде до почетокот на 90тите беше поинаква ситуацијата, но со појавата на Доријан се сменија многу работи, тој човек е револуција во бодибилдингот според мене, не Колмен.
Фитнес вежбачите ги сметам за поатлетски и естетски градени од бодибилдерите што се во најгорното ниво, како што спомнаа и Mj и Мајмун, денешниот фитнес е речиси како поранешниот бодибилдинг, во некоја мера и над него :)
 

Danger

Survivor
Член од
15 април 2008
Мислења
57
Поени од реакции
23
на македонски ќе се збуниш уште побрзо, а и за голем дел од нив нема соодветни термини....затоа имаш youtube, a и на bodybuilding.com ги имаш вежбите со видеа. Уште да дојдам и за тебе да ги правам вежбите, а ти да се набилдаш ти останува ;)
хахахаха, во право си.
Btw фала ќе проверам по интернет што како е..:)
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Разгледав и видов дека има многу посебни теми за тренинг програми, па ајде оваа нека биде официјална тема за нив.
Јас пред 1 недела започнав нов програм кој се вика Spartan Warrior Workout Program и трае 30 дена.

Овој програм кошта 10$, ама јас го најдов бесплатно па кој го интересира за линк нека ми пише во ПП
 

Kajgana Shop

На врв Bottom