Фирма за дезинсекција ПРИЛЕП ? Проблем со болви

Член од
3 јули 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам огромен проблем од инфестација на болви во затворен објект од 100 м2. Прибрав мачка со мали мачиња за да ја заштитам од други мачори, и во рок од недела/две просторот врија од болви. Мачката и мачињата се третирани и отстранети од просторот. Ова го немам видено досега. Не знам дали да пробам со неопетроид алфа, но буквално не се влегува во просторот одма скокаат на тебе. Дали можеби може некој да ми предложи и фирма за дезинсекција која работи и во Прилеп. Звонев на неколку од Скопје и пишав мејл, но уште немам одговор.
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
888
Поени од реакции
904
Имам огромен проблем од инфестација на болви во затворен објект од 100 м2. Прибрав мачка со мали мачиња за да ја заштитам од други мачори, и во рок од недела/две просторот врија од болви. Мачката и мачињата се третирани и отстранети од просторот. Ова го немам видено досега. Не знам дали да пробам со неопетроид алфа, но буквално не се влегува во просторот одма скокаат на тебе. Дали можеби може некој да ми предложи и фирма за дезинсекција која работи и во Прилеп. Звонев на неколку од Скопје и пишав мејл, но уште немам одговор.
Помини до земјоделска аптека,прашај да не имаат случајно нешто за болвите да испрскаш дома. И кај мене дома забележав болви, којзнае што време стаса.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.738
Поени од реакции
986
E па кој ви е крив шо чувате мачки и песој по дома ... се знај кај треба да бидат ...или во двор или ако немаш двор нема да чуваш
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
1.026
Поени од реакции
1.442
E па кој ви е крив шо чувате мачки и песој по дома ... се знај кај треба да бидат ...или во двор или ако немаш двор нема да чуваш
Абе човекот побара помош околу болви, не побара совет што да чува дома. Дома и крокодили ако сака нека си чува, ебате БОТ
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.738
Поени од реакции
986
Е така де , да не ги чувал дома немало да има ни проблем со болви
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.143
Поени од реакции
1.023
Јас се израдував што најдов таква тема. Кај моите исто има мачка со мали маченца,мн убави но имат болви. Како да ги заштитиме и помогнеме ако знае некој секој совет е добредојден.
За болвите да с енајде спас а може и за крлежи.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.245
Abe odi vo veterinarna apteka i pobaraj kaj niv. Imaat sigurno.
Ako ne vo Zemjodelskana.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.664
Поени од реакции
21.089
Имам огромен проблем од инфестација на болви во затворен објект од 100 м2. Прибрав мачка со мали мачиња за да ја заштитам од други мачори, и во рок од недела/две просторот врија од болви. Мачката и мачињата се третирани и отстранети од просторот. Ова го немам видено досега. Не знам дали да пробам со неопетроид алфа, но буквално не се влегува во просторот одма скокаат на тебе. Дали можеби може некој да ми предложи и фирма за дезинсекција која работи и во Прилеп. Звонев на неколку од Скопје и пишав мејл, но уште немам одговор.
Појди во земјоделска аптека и побарај го овој инсектицид NEOPITROID Alfa - Ветерина (veterina.com.mk)
Го продаваат во шишенца од 100 ml и е многу ефикасен, во рок од 30 минути уништува болви крлежи лебарки итн. Конректно јас имав проблем со болва донесена од надвор закачена на алишта, и истата во рок од недела дена се размножи во поголем број во стан во кој ниту се чува животно ниту пак јас лично имам контакт со куче / маче.
Како трошок ме чинеше 320 денари шишенце 100 ml од Neopitroid Alfa и пумпа од 5 литри (1000 денари) за прскање. Функционира на тој начин што 25 ml од течноста ги помешуваш со 5 литри вода, и со тоа може да покриеш површина од 100 м2. Јас постапката ја повторив уште еднаш после недела дена за секој случај да не има останато уште нешто, инаку се прска по ќошеви и каде што е темно или има влага. Чисто информативно една болва може да снесе и до 40 ларви дневно, па види каква беља може да направиш ако оставиш да се размножуваат. Препаратот кој се прска не остава трага и има продолжено дејство од неколку месеци, така да ќе бидеш раат од било каков инсект по дома со месеци.
Напомена : средството не е штетно по луѓе ниту по животни (не мириса, ниту остава трага), а делува на инсектите на тој начин што го гори нивниот нервен систем.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.618
Поени од реакции
7.245
Samo misli shto pravish i 2 pati prashaj shto ce prskash.

 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
37.578
Поени од реакции
31.138
IMG-c7e9692bcdb97621a4ff3b6f9009a109-V.jpg
,,,kontaktiraj gi ovie,,,mislam deka odat niz cela Makedonija,,,
Автоматски споено мислење:

,,,vekje dokazhani vo rabotata,,,
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.664
Поени од реакции
21.089
Samo misli shto pravish i 2 pati prashaj shto ce prskash.

За да се отрујат најверојатно се напиле од средството, зашто истото ниту мириса ниту е штетно во контакт со кожа и слично, ама ете за сигурно нека ја проветрее просторијата 30 минути ако му е шубе од бош муабети. Ете јас прскав и не ми е ништо ниту на некој дома нешто му стана.
Инаку џабе ќе вика пест контрол, ќе му наплатат 5 пати повеќе од реалниот трошокот а вака ќе вложи 1320 денари за инсектицид и пумпа кои може да ги користи и во иднина по потреба.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
25.065
Поени од реакции
41.352
Имаш и Раид спреј за инсекти кој е побезбеден од овие ствари. Тоа им го таргетира нервниот систем и ги убива без да влијае на човекот. Јас така се ослободив од наезда пчели пред некоја година кога решија да ми прават седало во ролетната од прозорот. Само има два типа, за обични и летечи инсекти, а гледам и за болви имало специјален, само нез дали го има кај нас тој.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom