Финастерид

Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
На кој месец примети драстична разлика,знам кај сите е различно ама чисто ме интересира.Само фин користиш?
фин, мин, дерма, кето шампон и кокосово масло 1 неделно.

Прво почнав со миноксидил, уште на вториот месец имаше разлика со миноксидилот, и потоа додадов финастерид по 3 месеци. Така да со комбинација фин и мин по 4 месеци имаше драстична разлика.

Јас би ти препорачал прво само со миноксидил да пробаш, па потоа да додадеш финастерид(ако е потребно). али сепак веќе си почнал
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
фин, мин, дерма, кето шампон и кокосово масло 1 неделно.

Прво почнав со миноксидил, уште на вториот месец имаше разлика со миноксидилот, и потоа додадов финастерид по 3 месеци. Така да со комбинација фин и мин по 4 месеци имаше драстична разлика.

Јас би ти препорачал прво само со миноксидил да пробаш, па потоа да додадеш финастерид(ако е потребно). али сепак веќе си почнал
Ма користев јас миноксидил пред две години а и погуста ми беше косата,се зезнав што бев нетрпелив видов дека после некој месец нема резултат и го баталив најголема грешка...
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.936
Поени од реакции
35.322
Колку би можел да помогне миноксидилот во случај на веќе опадната коса? Одгоре имам уште можда 25-30%?

Знам дека ја зајакнува и го прекинува косопадот на веќе постоечка коса, али дека стимулира нови влакна не сум слушнал за искуства. Имам ставено 2 пати ме печеше и баталив. Во каква форма го користите, пена или течност?
 
Член од
20 декември 2013
Мислења
201
Поени од реакции
108
Колку би можел да помогне миноксидилот во случај на веќе опадната коса? Одгоре имам уште можда 25-30%?

Знам дека ја зајакнува и го прекинува косопадот на веќе постоечка коса, али дека стимулира нови влакна не сум слушнал за искуства. Имам ставено 2 пати ме печеше и баталив. Во каква форма го користите, пена или течност?
Јас користам спреј Пилфуд 5% 2 пати дневно,некој и за бради го користат само што го плакќаат дупло со бреднирано име и различен мирис.Иначе за нова коса најверојатно зависи од фоликулите ако не се скрос затворени ја зголемува циркулацијата и почнуваат да растат,ама се разликуваат од обичните влакна потенки и помали се.Затоа се користи во комбинација најчесто со финастерид и сеа трендов со дермаролер.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
984
Колку би можел да помогне миноксидилот во случај на веќе опадната коса? Одгоре имам уште можда 25-30%?

Знам дека ја зајакнува и го прекинува косопадот на веќе постоечка коса, али дека стимулира нови влакна не сум слушнал за искуства. Имам ставено 2 пати ме печеше и баталив. Во каква форма го користите, пена или течност?
Искрено, се имам пукнато од истражување за before/after резултати на користење финастерид и миноксидил, резултатие кои што ќе ги добиеш, нема баш да ти ги исполна очекувањата.

Нај-рационално решение е да се тргна 1500 евра и трк до Турција. Има доста клиники кои се тепаат една меѓу друга за пациенти, така да цените се доста паднати. После трансплантацијата на косата, ете некој член погоре имаше пишано дека ќе треба да користиш финастерид.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
После трансплантација ти препорачуваат да користиш финастерид 3-4 недели, затоа што има можност постоечката коса во близина на трансплантираната да ти падне од 'шок'.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Дали има кај нас финастерид у форма на крема?
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
881
Поени од реакции
1.403
После трансплантација ти препорачуваат да користиш финастерид 3-4 недели, затоа што има можност постоечката коса во близина на трансплантираната да ти падне од 'шок'.
Нели се користи после операција и Миноксидил за веќе постоечката коса да не ти попадне па да личиш на рингишпил?

Инаку прашање за @AstroBoy :) и @k1k0sK и сите останати кои читаат: Дали осеќате разлика во пулсот после нанесување на миноксидилот, како и дали имате подуена фаца или модри очи од него?
Премногу лоши студии се изначитав на ncbi и сега ми е страв да го користам.

Јас сакав да почнам со 2% поради тоа што ми се повлекува косата уназад, ми се ретчи но и наназад е вратена 1.5 - 2 цм сигурно.

Дали ви има помогнато миноксидилот само во густината на внатрешноста на главата или и фронтално?

Дали ви прави иритација/црвенила/чешање/жештина на скалпот?
 
J

joli1

Гостин
Мој совет, пред да почнете со финастерид да прочитате за нус појавите, поготово тие долготрајните после прекинување на финастеридот. Долготрајни нус појави не се појавуваат кај секој кој што користи финастерид, но сепак кај мал процент на луѓе се јавуваат долготрајни хорор нус појави.

Post-finasteride syndrome (PFS) describes persistent sexual, neurological, physical and mental adverse reactions in patients who have taken finasteride, a 5-alpha reductase type II enzyme inhibitor used to treat hair loss (under the brand name Propecia or generics) or enlarged prostate (Proscar or generics).
Sexual
Libido
  • Decreased or complete loss of sex drive
Erection
  • Erectile dysfunction, impotence
  • Loss of morning and spontaneous erections
Orgasm Disorders
  • Sexual anhedonia, loss of pleasurable orgasm
Ejaculatory Disorders
  • Decreased semen volume and force
Penis
  • Penile shrinkage and numbness
  • Peyronie’s disease
Testes
  • Scrotal shrinkage and numbness
Physical
Gynecomastia
  • Female-like breast development and enlargement
Fatigue
  • Chronic fatigue, listlessness
Muscle
  • Myalgia, including muscle pain
  • Myopathy, including muscle weakness, cramps, stiffness and tetany (twitching)
  • Myasthenia, including muscle weakness
  • Rhabdomyolysis, including muscle atrophy
  • Creatine kinase elevation
Skin
  • Decreased oil and sebum production
  • Chronically dry, thinning of skin
  • Melasma (brownish macules and patches that typically affect sun-exposed areas on the face)
Tissue
  • Lipoatrophy (localized loss of fat tissue)
Hearing
  • Tinnitus (ringing in the ears)
Vision
  • Optic neuropathy (damage inflicted on the optic nerve)
  • Retinopathy (disease of the retina)
  • Ocular toxicity (includes inflammation and atrophy of the optic nerve and inner retina, loss of white matter, and gliosis of the occipital and parietal lobes causing various degrees of blindness)
Metabolism
  • Diabetes mellitus
  • Increased fat deposition, obesity and elevated body mass index
  • Decrease in body temperature
  • Reduced HDL cholesterol, raised fasting glucose and triglycerides
  • Elevated rheumatoid factor
Self-Harm
  • Attempted suicide
  • Completed suicide
Mental & Neurological
Memory
  • Severe memory/recall impairment
Cognition
  • Slowed thought processes
  • Impaired problem solving, decreased comprehension
Psychological
  • Depression
  • Anxiety
  • Suicidal ideation
Emotional
  • Emotional flatness and anhedonia
Sleep
  • Insomnia
  • Obstructive sleep apnea
Post Finasteride Syndrome (reddit.com)

Чувајте се момци.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Нели се користи после операција и Миноксидил за веќе постоечката коса да не ти попадне па да личиш на рингишпил?

Инаку прашање за @AstroBoy :) и @k1k0sK и сите останати кои читаат: Дали осеќате разлика во пулсот после нанесување на миноксидилот, како и дали имате подуена фаца или модри очи од него?
Премногу лоши студии се изначитав на ncbi и сега ми е страв да го користам.

Јас сакав да почнам со 2% поради тоа што ми се повлекува косата уназад, ми се ретчи но и наназад е вратена 1.5 - 2 цм сигурно.

Дали ви има помогнато миноксидилот само во густината на внатрешноста на главата или и фронтално?

Дали ви прави иритација/црвенила/чешање/жештина на скалпот?
Не приметив никакви негативни ефекти и од Миноксидилот. За тоа што го наброја, имам слушано да, сепак фала му на бога до сега е се во ред во мојот случај.
Во врска со косата, Мене ми помогна на целиот горен дел, најпрво се примети густината насекаде, а потоа и на предниот дел каде што веќе беше скрос опадната почнаа да растат мали влакна.
 
Член од
8 февруари 2022
Мислења
5
Поени од реакции
1
фин, мин, дерма, кето шампон и кокосово масло 1 неделно.

Прво почнав со миноксидил, уште на вториот месец имаше разлика со миноксидилот, и потоа додадов финастерид по 3 месеци. Така да со комбинација фин и мин по 4 месеци имаше драстична разлика.

Јас би ти препорачал прво само со миноксидил да пробаш, па потоа да додадеш финастерид(ако е потребно). али сепак веќе си почнал
Kako nabavi finasterid?...jas trgnav sega da prasuvam po privatnive dermatolozi i nikoj ne prepisuva finasterid... A mislam deka e neophodna recepta za da ti dadat vo apteka??
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
584
Поени од реакции
247
Се ти зависи до кој доктор ќе ти се погоди.
Јас отидов директно само кај мојот матичен државен доктор, тој ми препиша.

Пример, и во странство кај докторот кога бев, ми рече заеби не ти треба тоа(иако мислев дека баш во странство ќе ми дадат), сепак сакав и овде да си пробам среќата, и овој беше разбирлив и му кажав дека сум запознаен како точно функционира, кои се можните несакани дејствиа и се тоа, и ми препиша.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom