Фиксен објектив за Nikon

Член од
12 октомври 2012
Мислења
23
Поени од реакции
22
Би сакал да купам фиксен објектив за Nikon D90. Може ли некој совет пред да избрзам :) Однапред Ви Благодарам.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 13:49 ---
И ако може да ми препорачате широко-аголен објектив до 400 евра :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Би сакал да купам фиксен објектив за Nikon D90. Може ли некој совет пред да избрзам :) Однапред Ви Благодарам.
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 13:49 ---
И ако може да ми препорачате широко-аголен објектив до 400 евра :)
Би сакал да купам фиксен објектив...ват?
Шо очекуваш ти од “фиксен“ објектив?
Фиксните објективи се фиксни пошо би биле изгор скупи ако не се.
Објкетив wide-angle до 400 евра и бараш препорака на форум?
Дечко, а да раштракаш ти вака едно 50.000 фотки пред да купиш било што?
По прашањава звучиш на апла почетник.

едит: сеа сконтав и дека имаш д90...се глеа дека имаш пари а не знаеш кај да ги трошиш
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
23
Поени од реакции
22
Би сакал да купам фиксен објектив...ват?
Шо очекуваш ти од “фиксен“ објектив?
Фиксните објективи се фиксни пошо би биле изгор скупи ако не се.
Објкетив wide-angle до 400 евра и бараш препорака на форум?
Дечко, а да раштракаш ти вака едно 50.000 фотки пред да купиш било што?
По прашањава звучиш на апла почетник.

едит: сеа сконтав и дека имаш д90...се глеа дека имаш пари а не знаеш кај да ги трошиш
deal ;)
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 14:21 ---
Помогни ми кај да ги потрошам.
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
deal ;)
--- надополнето: 24 октомври 2012 во 14:21 ---
Помогни ми кај да ги потрошам.
Ете на пример можеш мене да ми купиш една пееска 1.4 .:X3:
Пиши за што намена ти се за да можат искусните да ти помогнат...
 
Член од
12 октомври 2012
Мислења
23
Поени од реакции
22
Ете на пример можеш мене да ми купиш една пееска 1.4 .:X3:
Пиши за што намена ти се за да можат искусните да ти помогнат...
Не е проблем сите желби пратете ми ги во порака за да си направам список и да ги подредам по приоритет :)
Фиксниот ми треба за сликање на портрети, да не е многу скап а воедно да ми врши работа. Во моментов го користам само китот што оди со Апаратот (18-105) .
 
Член од
23 август 2012
Мислења
40
Поени од реакции
13
Земи си АФ 50 1.8д или поскапиот АФ 50 1.4д(ако работиш во ситуации каде има помалку светлина )
Поскапите варијанти се 50 1.8Г и 50 1.4Г .
На кроп сензорот ќе добиеш 75мм што ти е добар портретен објектив .
Јас лично користам 50 1.8 д постара верзија и е супер за портрети .(истовремено и е најефтин, на старо ќе го најдеш за 100 е и има одлична оштрина ако го подзатвориш малку)
Сите гореспомнати се добри освен можеби 50 1.8Г (не ми го фалат многу)
За широкоаголен не знам треба да ни дадеш малку повеќе податоци што планираш да сликаш и колку широко сакаш да одиш .
Јас лично не користам освен китот 18-55 (не ми треба пошироко)
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
Широкоаголен до 400 евра нема да најдеш. Најблизу ти е Сигма 10-20/4-5.6 со ~500е.

Новава 50ка... вака од тестови делува пооштро од старата, ама као имала дисторзија. Како и да е, да имав д90ка (или било кое друго понапредно тело со мотор) ќе одев на постара 50ка, од практични причини најмногу.
 

чкчк

Аргат
Член од
11 јануари 2012
Мислења
240
Поени од реакции
237
Јас мислам дека 18 е доволно широко,али ти си знаеш...а за 50ката нема да погрешиш ако ја земеш.Види во www.pixplus.com.mk има за 400 евра со ф1.4 и види со сензорот колку ке ти дое,а понатаму боље собирај пари па ако ти треба толку широко да земеш нешто поквалитетно.Телото кога тогаш ке го смениш,али доброто стакло си останува добро и по 10 години.
 
Член од
23 мај 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
Сега ми текна, ако можеш да набавиш од надвор објектив (најдобро ако има некој да ти донесе за да избегнеш царина и сл.) еве уште некои поевтини опции.

Samyang (Rokinon/Bower) 8mm 3.5 diagonal fisheye за DX
Samyang (Rokinon/Bower) 14mm 2.8 UWA за FX/35mm (кој повторно дава прилично широк агол како 21mm на DX)

Само имај в предвид дека се со рачен фокус, што и не е некој проблем со ултраширокоаголни објективи. Генерално ДОФот е ултра длабок и со фиксирање на 1м и бленда 5.6-11 ќе имаш фокус практично се што гледаш. ;)
 

prozac

кабадаја
Член од
11 ноември 2012
Мислења
18
Поени од реакции
16
за фиксен објектив можиш да искористиш од аналоген апарат користејќи адаптер за навојот. многу ефтино ке поминиш и за широкоаголен објектив имаш мислам на реклама5 околу 150 евра беше а за адаптер имам јас вишок за цена пиши пп.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom