Феноменалниот Norton antivirus 2012 - 6 месеци - free!

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.727
Поени од реакции
18.475
И така деца да знаете, кога еден анти вирус ќе ви здосади, префрлете се на друг :D
Ја те разбирам ама си требал да ставиш еден warning, I am an expert, do NOT do this at home xD

А, и заборави да спомнеш за проблемите со бришење на авира!
Y :D

Авира ми направи ршум у регистри и лоадираше нецелосно избришан драјвер на старт со пропратни ерори.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.183
Поени од реакции
32.280
Уфф... од каде да почнам. :)

Psyside
Резултатите од напоредните тестови ги има секакви, и од искуство знам дека и оние од најреномираните рецезенти се често маркетиншки обоени. Не сум новинар и не правам напоредни тестови, моето мислење е засновано на лично искуство.

Со Нортон кај неколку луѓе сум имал проблеми како тие што ги опишав.
Од нивната корпоративна верзија на АV пактот сеуште имам кошмари. Небројани саати имам изгубено на работа заради проблеми со Нортон... Додека не извадат нејтив 64 битен пакет (и со тоа сосема нов код) немам намера да се занимавам со Нортон.
Тоа е моето лично искуство и немам намера да плукам на компанијата туку само ги советувам сите тука пред да го пробаат Нортоновиот производ да направат бекап имиџ на системот. Шест месеци брзо проаѓаат а потоа ќе треба да се плати или да се извади софтверот. А за uninstall... со среќа нека им е! :)


Во врска со пријателот твој со Pentium 3 со 512 рам кој не осеќа успорување по инсталција на најнов AV софтвер... не знам што да кажам. Оперативен систем + драјвери и процеси + најнов AV софтвер како Нортон + бровсер без ниедна отворена страна = повеќе од 512 Mb RAM
Ако не чуствува успорување тоа може да биде само ако си му преинсталирал одпорано одвратно успорен оперативен систем. Така и 8мица да му инсталираш „нема да чуствува успорување„.

Мој совет за такви стари РС-ија е XP со скроз минимизирани активни процеси (или модифицирана верзија од Windows Server 2003) и Panda Cloud Antivirus. Panda e далеку од најдобар ама врши работа и е неспоредливо полесен од другите, за стари РС-ија нема подобар избор освен воопшто да не се стави AV.


П.С. Фала што ме поправи за категоризацијата на XP-Antivirus, мошне поучно беше за тие што ќе им притреба да справат со него.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.727
Поени од реакции
18.475
1. Резултатите се еднакви, т.е. најчесто во голема предност кон Norton, ова е на ривјуа официјални (како и ривјуа на разни casual корисници на youtube) и од мене лично, 1000 верзии на антивируси имам пробано на VM, и ти гарантирам све што наведов како негативност на Kaspersky е реалност.

2. Корпоративни верзии не сум користел, и нема да коментирам, тоа е една скроз друга категорија, ние збориме за Norton 2012 обичната верзија на антивирус и интернет секјурити, кодот на тие верзии е сигурно многу по комплициран и има поголем footprint, така што е можно да се случат одредени проблеми, тие верзии се обично bolatware и се пуни со имплементации и модули кои не се оптимални за употреба, така е и кај другите фирми кои прават безбедносен софтвер од тој тип.

3. Ако некој има проблеми со бришењето на Norton, на оваа темава после 6 месеци, нека даде до знаење, и јас јавно ќе се извинам, ама таков нема да има ќе се увериш и сам :)

4. Мојот пријател користи XP, не е луд нели, нити сум јас да му посочам да стави Win7, никаде не реков дека 7 ца користи.

5. Panda cloud e супер антивирус, ставарно е лесен и све, има солидна заштита и користи ред други напредни технологии, ама од тој аспект Webroot Secure Anywhere е најдобриот без конкуренција.

6. Нема проблем.

EDIT:

Ќе заборавев, и Kaspersky нема native 64 бит супорт, како и многу други антивируси освем Comodo, само затоа што се инсталира во program files x86, незначи дека нема функционалност - и додатни имплементации за 64 битни системи.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
За оваа недела имате Нобелова награда за реферати. :D:P
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.183
Поени од реакции
32.280
2. Корпоративни верзии не сум користел, и нема да коментирам, тоа е една скроз друга категорија, ние збориме за Norton 2012 обичната верзија на антивирус и интернет секјурити, кодот на тие верзии е сигурно многу по комплициран и има поголем footprint, така што е можно да се случат одредени проблеми, тие верзии се обично bolatware и се пуни со имплементации и модули кои не се оптимални за употреба, така е и кај другите фирми кои прават безбедносен софтвер од тој тип.
Не си користел корпоративни верзии а сепак ги коментираш.

Токму спротивно е од тоа што го пишуваш.
Корпоративните верзии се генерално многу полесни од стандардните сингл кориснички верзии. Во големите фирми нема да ги најдеш денешните типични power конфигурации, напротив се користи office хардвер со минимум компоненти -по можност интегрирани на плочата за цената да биде што поевтина. Големите компании користат голем број на компјутери и заштедата на една конфигурација кога ќе се мултиплицира со бројот на сите конфигурации...

Сложеноста во софтверот за која зборуваш се однесува само на можноста за централизирано управување со антивирус клиентските софтвери: со една промена на серверот ги менувам подесувања на сите компјутери во фирмата.


Bloatware-от за кој зборуваш го има баш во тие „обичните„ верзии: сите тие анимирани графикони, шарени сликички кои немаат друга функција освен да те убедат дека си „безбеден„... тоа е Bloatware. На корпоративните верзии едноставно сосема го исклучувам графичкиот интерфејс... на крајниот корисник не му треба GUI затоа што јас како администратор ги носам одлуките.

Еден од најдобрите и најлесни антивирус програми што сум ги користел беше Софос кој тогаш (мислам и сега) го имаше само во корпоративна верзија.


Како и да е, изборот е индивидуален... „ко воли нек изволи„.
Јас само препорачав правење бекап на ОС-от пред инсталирање Нортон, па кој како сака.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.727
Поени од реакции
18.475
Да погрешно се изразив, целта ми беше да нагласам дека имаат многу повеќе опции и модули интегрирано него кај обичните верзии, зборувам од поглед на користење на истите кај обични корисници на кои нема да им требаа толку многу контрола, нити би се снашле во работа со истите, а иначе во денешно време со исклучок на Bitdefender, Kaspersky, G-DATA тешки антивируси не постојат, освем ако не ти се случи некоја некомпатабилност или несоодветна инсталација.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Ne deka go nejkam norton(dodusa go nejkam) ama samo da potvrdam deka simptomaticno mi e toa sto norton"se skaral" so kompanijat av-comparatives(inaku najdobra za testiranje antivirusi) i ne go dava nortonot za proverka, a spored av-comparatives, avira, g data i kaspersky se najdobri ali toj sto saka norton neka si koristi norton de:))
--- надополнето: 10 мај 2012 во 02:35 ---
http://www.av-comparatives.org/en/comparativesreviews/detection-test

eve link na testovite vo pdf e
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Зошто кај мене не сака да се симне,можно е да го блокира Касперскиот,пошо него го имам моментално ?
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Зошто кај мене не сака да се симне,можно е да го блокира Касперскиот,пошо него го имам моментално ?
Хехехехе, кој антивирус би прифатил свој противник? :D

Се шалам, не би требало да го блокира, колку сакаш антивируси можеш да си имаш. :)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Хехехехе, кој антивирус би прифатил свој противник? :D

Се шалам, не би требало да го блокира, колку сакаш антивируси можеш да си имаш. :)
Ова озбилно?o_O
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Хехехехе, кој антивирус би прифатил свој противник? :D

Се шалам, не би требало да го блокира, колку сакаш антивируси можеш да си имаш. :)
Не се треси,те молам.

Psyside помош ? :)
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.727
Поени од реакции
18.475
Да,лиценцата ми е од еден пиратски сајт,прави тоа некаков проблем ? :/
Не прави, освем што ќе мора секоја недела да ставаш нови кључеви и да се замараш....со кој бровсер пробуваш да данлоадираш?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom