Фенг Шуи

С

Сатори

Гостин
Е баш имам едно прашање ... ми треба да сконцентрирам црвена боја и тоа не само во полето на репутација и моќ ... ама ... метал сум.
А црвената симболизира оган, оганот го уништува металот?
И сега ...?
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Е баш имам едно прашање ... ми треба да сконцентрирам црвена боја и тоа не само во полето на репутација и моќ ... ама ... метал сум.
А црвената симболизира оган, оганот го уништува металот?
И сега ...?
Земјата го ублажува судирот помеѓу металот и оганот. Е сега за да нема лошо влијание црвената боја врз тебе, просторот во кој сакаш да доминира црвената боја ќе го искомбинираш со елементи на земјата, како на пр. мебел во четвртасти облици, мотиви и рамни површини. А да, и никако не ја комбинирај црвената со црна, може со сива иако се контрастни според фенг шуи, но затоа пак гледај да преовладуваат четвртасти облици, како на пример, малецка четвртаста фотељичка, значи да не биде од оние заоблените. Исто така цветот кој ја симболизира земјата - лотосот може да дојде како декорација и освежување во просторот. :smir:
 
Член од
16 февруари 2011
Мислења
36
Поени од реакции
12
ај неколку совети за Фенг Шуи:... итн....
Па ако размислиш, ова се интуитивни и логични правила... не знам каков доказ ти треба за сево ова, освен чувството на склад, спокој и радост во домот.
 

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
фенг шуито е многу интересна тема , штета што нема голем одзив тука на кајгана. јас лично пред една недела почнав да се интересирам за фенг шуи затоа што си земав своја соба ( до сега делев поголема соба со сестра ми) па сега планирам целосно да ја преуредам по фенг шуи принципи... сега за сега имам едно прашање а тоа е каде има фенг шуи продавница во скопјево?? ( дали има специјализирана продавница за работи и предмети поврзани со фенг шуи )
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Да прашам нешто. Колку време треба да "читам" за фенг шуи за да опремам според него соба/стан? Малце е глупо прашањево ама јбг.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
како се викаат тие што се како струганици од дрва за декор што ги ставаат околу дрвцата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom