Феморална тромбоза

Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Епа вака јас сија закачив,од што и како појма немам али нее генетски што е најбитно но!! Како што гледам има се повеќе и повеќе млади луѓе којшто страдаат од Феморална тромбоза некој велат излечивае некој велат кесија нозиш целживот и ако ти се повтори само еднаш до два пати годишно треба да бидеш среќен, ај сега кажете што знаете за оваа болест или состојба да ја наречам.
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Епа вака јас сија закачив,од што и како појма немам али нее генетски што е најбитно но!! Како што гледам има се повеќе и повеќе млади луѓе којшто страдаат од Феморална тромбоза некој велат излечивае некој велат кесија нозиш целживот и ако ти се повтори само еднаш до два пати годишно треба да бидеш среќен, ај сега кажете што знаете за оваа болест или состојба да ја наречам.
[FONT=&quot]Еден другар пред 4 години имаше исто феморална тромбоза и му рекоа дека е наследна не знам прабаба му имала бла бла па сеа нели со наследувањето на генетскиот код од колено на колено он е на ред и тука во Скопје го мотаа те не се лечи те се лечи и на крај отиде во Словенија и таму се среди скроз иначе имаше пореметен крвоток и крвта му се згрутчуваше и едноставно не беше подвижен од 7 дена 3 идеше 4 или лежеше или беше во количка и тоа полека му се прошируваше низ цело тело бидејки како што рекоа докторите грутките крв што му се оформуваа во телото се откинуваа од базите и преку вените продолжуваа низ цело тело и почнаа да му ги запушуваат сите вени и доби на крај пулмонарен емболизам целосно запушување на крвотокот што е редок случај 1[FONT=&quot]:[/FONT][FONT=&quot]10[/FONT][FONT=&quot]0[/FONT][FONT=&quot] али у секој случај не е за запоставување бидејки кога му открија дека има не обрнуваше внимание и од зезање дојде до голема работа така да идеш на трансфузија кај д-р Савевски како подобар специјалист и да видиш што ке ти каже. се надевам дека се ке биде ок :)
[/FONT]
[/FONT]
 
Член од
24 ноември 2008
Мислења
1.035
Поени од реакции
44
Во ред фала за советот и редовно си одам на трансфузиологија тоест денес си бев на контрола,а редовно си одам секој две недели веќе 11 месеци поентата ми беше да споделиме искуства,да дојдеме до заеднички заклучок бидејки во овие 11 месеци бев кај неколку доктори се кај различни,и сите различно ми кажуваа од начин на исхрана па до тоа дали смеам цигари или несмеам, мој општ заклучок е дека се доста конфузни и дека многу многу не помагаат едноставно повеќе кете сбунат отколку што ке ти помогнат и објаснат
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
знам како е брат израснав по тие болници од што не знаат да ти објаснат како што треба :nerv: ме болеше глава 2 дена не ми престанувше бев на лекар ме пратија на клиника и од таа главоболка дојдовме до тоа дека имам тумор дека ми остануваат година дена живот итн итн и се влечев на 1000000 испитувања а во мегувреме се разболев од стресови пошо идеш кај еден ти вика тумор е дијагностициран идеш кај друг ти вика нема везе машината е расипана не покажува добро и што е најтрагично на крај дознав дека е мигрена ама не ми вреди тоа кога закачив милиони други болести да не даде господ никој да тргне по клиникиве наши поз :helou:
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Во ред фала за советот и редовно си одам на трансфузиологија тоест денес си бев на контрола,а редовно си одам секој две недели веќе 11 месеци поентата ми беше да споделиме искуства,да дојдеме до заеднички заклучок бидејки во овие 11 месеци бев кај неколку доктори се кај различни,и сите различно ми кажуваа од начин на исхрана па до тоа дали смеам цигари или несмеам, мој општ заклучок е дека се доста конфузни и дека многу многу не помагаат едноставно повеќе кете сбунат отколку што ке ти помогнат и објаснат
Постојат апчиња Detralex кои се препорачуваат за тромбоза. Лекот е руски ама во поново време го набавуваа луѓето и во Србија и во Бугарија. Можеби веќе го има и кај нас. Јас имам голема резерва во однос на Др. Савевски, од луѓе што ги познавам; ја посочуваат Др. Елизабета Тодорова (ако не се лажам) како добар стручњак за тромбоза.
Се надевам дека барем малку ти помогнав :smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom