Фарови

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Фарови...тема која е важна. Ноќно време вршат огромна работа.
Зборуваме за фаровите и сијалиците кои ги ставаме во нив. Се придржувам до спецификациите пропишани од производителот за секоја сијаличка.
На пазарот се наоѓаат различни типови. Од оние wannabe xenon, до ониое кои се од познати марки, но со плавкаста, жолтеникава и штознам каква се не светлина.
Исто така, некои сијалици даваат и побистра светлина од другите. Оние од пазар на дожд се катастрофа (оние кои светат демек ксенон), значи, што користите?
И, за некој кој разбира електрика за во кола, оти јас имам само некои базични познавања:
Секако на 1300 кога ќе дојде до тоа ќе менувам сочивата. Оваа кола (па ни Заставите) немаше никако халогенки. Само обични. Ладиве незнам...
Е, до толку сум писмен за да знам дека треба реле за халогенките (ако ставам), ама дали стандардните сочива поднесуваат халогенки, или и на нив треба да пишува H4?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Јас ставив H4 халогенки и на Буба и на Голфот (истата инсталација е) и немаше потреба од релеј. Истото на Zastava 128 ставив...ја стопи ракетата :) хехе

Бев и кај електричар...измерија јачина на струја, топлина ова она...и немаа гајле ни Бубата ни Голфот...

Има се продава комплет фарови Xenon знам на Фичо еден угради ама 600 евра ако не се лажам... TOOO much for my taste!
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Jас во Солун еднаш за Ксарата прашав, комплет фарови, се што оди за ксенон, типчето вели 750 евра!!! Ќе има за земање!
Абе за сочивата прашувам...дали оние стандардните поднесуваат Х4 или не...
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
на југцето (1.1i, 98-ма) ги имам стандардните фарови, ама не ги бива. дугачките се океј. среќа што има улични светилки, во спротивно тешко ќе беше возењето. е сеа, дали има некој да ми препорача некои појаки, подобри и поиздржливи светилки, да одговараат на струјата(да неам проблеми со прегорување итн,итн) и да се стандард бела боја(несакам во боја). и цени се добродојдени -))
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Јас ставам Осрам, ама кај мене се H3, H1....
H4 на Југото ќе одат, и стави си релеи, еден е до 100 ден. Електричар за помалце од саат ја прави работава
 
Член од
21 јули 2007
Мислења
73
Поени од реакции
0
Има се продава комплет фарови Xenon знам на Фичо еден угради ама 600 евра ако не се лажам... TOOO much for my taste!
ај ако мозе да ми помогнеш...

Каква фирма има тој со стави, и случајно телефонски број, или пак веб?

благодарам
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
на југцето (1.1i, 98-ма) ги имам стандардните фарови, ама не ги бива. дугачките се океј. среќа што има улични светилки, во спротивно тешко ќе беше возењето. е сеа, дали има некој да ми препорача некои појаки, подобри и поиздржливи светилки, да одговараат на струјата(да неам проблеми со прегорување итн,итн) и да се стандард бела боја(несакам во боја). и цени се добродојдени -))
кај тебе изгледа се сочивата со сијалица херметички затворени,прашај го типот што го гледаш од тераса... :) H4 сијалиците можеш да ги ставиш и без релеј,ако памтиш кај мене немаше никаков проблем,ама ако ти се тие мутавите херметичките ке мораш да го смениш комплет а тоа КОШТА !
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Strumiks mislam deka obicna H4ka ne mozes da stavis na fasonka od R2 sijalica (obicna), ima H4ki sto imaat sesir ist kako R2kata i taa H4ka mozes da ja stavis vo fasonkata od obicna sijalica, a za toa dali moze da ti stopi raketa ili sl. ne se razbiram do tolku, kaj mene imam staveno od onie plavite "Xenon" mislam deka vo farot imam H1 12V 100 W za dolgo svetlo i H7 12V 55W za kratko, strav mi bese da stavam od 100W da ne mi go stopi farot, kratko svetlo celo vreme imam zapaleno, plavite sto gi imama staveno svetat belo ama sepak daleku e od orginal Xenon sijalica, ako farot vi e prodziren kako staklo OK e da se stavi xenon ili obicna plava...ako e od onie farovi so prekrsuvanje na stakloto nema da bide toa toa...
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
кај тебе изгледа се сочивата со сијалица херметички затворени,прашај го типот што го гледаш од тераса... :) H4 сијалиците можеш да ги ставиш и без релеј,ако памтиш кај мене немаше никаков проблем,ама ако ти се тие мутавите херметичките ке мораш да го смениш комплет а тоа КОШТА !
Ima farovi za Jugovcite sto so nego odat adapteri i na nego moze da se stavi H4 i obicna, kaj mene e 490 denari toj far, ima farovi od jugo sto se menja koga ke ti pregori sijalicata, znaci ne mozes da mu smenis sijalica mora cel far, ako mu e fabrickiot far 100% e od tie sto ne im se vadi sijalicata, ako go menjal...tie se okolu 2000 denari, koga ke saka da go smeni toj far ke zeme ist takov sto moze da se menja sijalicata, na toj far moze da se stavi samo H4, 1800denari e kaj mene bez sijalica... kako i da e nema da go kosta mnogu.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Strumiks mislam deka obicna H4ka ne mozes da stavis na fasonka od R2 sijalica (obicna), ima H4ki sto imaat sesir ist kako R2kata i taa H4ka mozes da ja stavis vo fasonkata od obicna sijalica, a za toa dali moze da ti stopi raketa ili sl. ne se razbiram do tolku, kaj mene imam staveno od onie plavite "Xenon" mislam deka vo farot imam H1 12V 100 W za dolgo svetlo i H7 12V 55W za kratko, strav mi bese da stavam od 100W da ne mi go stopi farot, kratko svetlo celo vreme imam zapaleno, plavite sto gi imama staveno svetat belo ama sepak daleku e od orginal Xenon sijalica, ako farot vi e prodziren kako staklo OK e da se stavi xenon ili obicna plava...ako e od onie farovi so prekrsuvanje na stakloto nema da bide toa toa...
Се фаќа на приклучоците, ама на фарот не пасува па има некои адаптери, имам такви за на ФИАТ-от, друго ми беше муабетов:
Дали фарот (сочивото) кое е на обични ламби, поднесува халогенки.
Го најдов одговорот, а тоа е НЕ!
Кога менуваш, менувај по фабрички спецификации за коалата. Иначе, ќе ги заебеш сочивата.

Ima farovi za Jugovcite sto so nego odat adapteri i na nego moze da se stavi H4 i obicna, kaj mene e 490 denari toj far, ima farovi od jugo sto se menja koga ke ti pregori sijalicata, znaci ne mozes da mu smenis sijalica mora cel far, ako mu e fabrickiot far 100% e od tie sto ne im se vadi sijalicata, ako go menjal...tie se okolu 2000 denari, koga ke saka da go smeni toj far ke zeme ist takov sto moze da se menja sijalicata, na toj far moze da se stavi samo H4, 1800denari e kaj mene bez sijalica... kako i da e nema da go kosta mnogu.
А ти се наоѓаат ли фарови за Лада 2103 на пр?
Ми требаат 4 комада, два надворешни, два внатрешни, сите H4. (може и не Н4)
Надворешните имаат како штитник пред сијалицата.
Ако имаш, кажи цена како за мене. :)
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Strumiks sega se javiv vo magacin, momentalno nemaat, za desetina dena ke dobijat sigurno i ke bidat od prilika okolu 600denari eden far, ne me fakaj za zbor za cenava ama od prilika tolku ke bide, ni uvoznikot uste ne e siguren kolku ke bidat, posleden pat koga imal od prilika taa cena ja daval. Inaku taa lada mi ja narece kako lada specijal.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Strumiks sega se javiv vo magacin, momentalno nemaat, za desetina dena ke dobijat sigurno i ke bidat od prilika okolu 600denari eden far, ne me fakaj za zbor za cenava ama od prilika tolku ke bide, ni uvoznikot uste ne e siguren kolku ke bidat, posleden pat koga imal od prilika taa cena ja daval. Inaku taa lada mi ja narece kako lada specijal.
Да, специјал е позната кај нас, иначе кодот е 2103.
Дијаметарот на фарот треба да е 146 мм.
Н4 или не?
И оние пиздарии на надворешните ги има ли?
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18
Koga ke stignat ke gi vidam i ke ti kazam, vaka sega sto i da kazam ke te izlazam :) rece deka gi imalo i prednite i zadnite, a za H4 ne znam, bi trebalo da se H4 stom se novi farovite...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Koga ke stignat ke gi vidam i ke ti kazam, vaka sega sto i da kazam ke te izlazam :) rece deka gi imalo i prednite i zadnite, a za H4 ne znam, bi trebalo da se H4 stom se novi farovite...
Мислиш..внатрешни и надворешни...штопови не ми требаат :)
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Ubavi se onie prozirni farovi za Yugoto i za Golf gi ima sekako a so minimalni prepravki pasuvaat i na Fico.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom