Фан клуб: РК Пелистер

Член од
10 август 2008
Мислења
656
Поени од реакции
1.679
Прегледај го приврзокот 217028
Моментот ко дојде мајсторо со брусалицата:uzi:, од спиење го станаја кутри чоек.:D
Еден сат се мафтаја, му ги откорнаја сите лепила за Ге-флорот на комшивките, нека патат..:kuracc:
Бутел чорба, лани појјаки беа.
9 пенали имаа, 9 исклучувања за нас, речиси сите голој беа со играч појќе, или случајни вишоци по крила, добра работа им завршија и судиите, иако горе долу немаше некои драстични грешки на судиите, сепак имаше блага тенденција кон Бутел, шо не е во ред, ама јебига, редовна пракса.
Да не падневме од 50 та до 55та минута и да не експериментираше Заре со поставата можи ќе извлечевме подобар резултат.
Реално реми беше најреален исход, штета шо Злате Џуниор избрза во нападот и ојде во камикази стил, ќе имавме цел напад за победа, вака со тој потег го расипа добриот впечаток, многу борбено дете, нема збор, се гледа дека ги има гените на татко му и дедо му, ама мора многу да се работи со него, до 12 та минута имаше 2 исклучвања:pos:.
Опасни оние децата на 3 и 4, 10 ката и 14ката, искинаја децата:vozbud:, секоја чест, одамна сме немале онакви деца во одбрана...
Вредат за сите Зејаци, Вуковиќи, :kuracc:ВИЌИ, Станојевиќи и останата ГУГЛЕТА БАГРА И БОРАНИЈА.
Шефот стандард, штета за дечкото шо не доби шанса во Еурофарм низ годините, страшен трк има, контрола на топка и промена на правец, то не се учи на тренинг.
Дарио ок е дечкото, иако денес се преусиса, сепак без замена дечкото не можи да турка цела утакмица, над 12,13 шута зеде.
Буторац ме изненади, досега не сум го гледал дечкото, средношколец, а како се движи по терен делува како да има 10 годишно искуство, со она дете да се работи, пред се на скок шут и темпирање на шут ќе биди играчиште, браво.
И десното крило добро, доста ветува.
Браво деца, секоја чест.
Ова е тој вистински Пелистер, шо ја враќа вербата во ракометот, баталете сега засега титули, враќање на стари слави, стари патеки, најважно е да се зачува битолската традиција, пелистерскиот дух на екипата.
Подобро со ВИСТИНСКИ Битолски деца, како овие денес, кои изгинаа на терен, вклучувајќи ги и тие шо дојдоа од Работник, шо знат шо значи ракометот за Битола, шо значи Пелистер за овај град ( то не можи да го разбери никој друг освен вистински Битолчанец ) отколку со некакви си Ојлески тип на играчи, вештачки е, нема дух, не е тој правиот Пелистер.
Костурот на Пелистер секогаш бил од битолски играчи, надополнет со неколку екстра странци. а не обратно.
Ваков Пелистер сакам да гледам, борбен, со инает, со дух, макар и немало никакви резултати, се навикнавме веќе, не како до лани, како издишани балони играчи со плати од по 3000 евра, дрва дрвосани, без желба, без боја на лицето, едноставно умренковци шо цицаја пари од клубот.

:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm: Во каков филм вие живеете таму бе?
Наликувате на античкине на времено што навиваа за Металург кога веруваа дека од нив започнува се и филмон на Миркуловски дека парите не го вртат спортот, така и вие верувате дека во дешено време се живее од кикирики и од љубов и аманте со приказната дека репката сте ја создале оток сте бе шанкурања.
Сериозено верувате во филмот дека тие деца гризат од љубов спрема Пелистер и Битола, дека при прва понуда немад да фатат штрафта надвор од Битола или Македонија, зашто се лажете самите себе и уште продавате филм дека ваков Пелистер без пари има дух инаку да има пари и со јаки играчи странци ќе биде вештачки :ROFLMAO:.
Дај бе излезете од филмот од 90тите кога со домашни играчи ќе правите успех.
И шанкуриња немаме ние комплекси, ниту помала вредност како што сакате да прикажете тука, напротив само сте за чудење и жалење како сите исто размислувате на ниво на мали деца дека со ВИСТИНСКИ БИТОЛСКИ ДЕЦА, САМО БИТОЛЧАНИ ЧИСТОКРВНИ ПО РОД ОД МАЈКА И ТАТКО ОД ШИРОК СОКАК, САМО СО НАШИ ДЕЦА ЈАК, ПЕЛИСТЕР 100% ПРИРОДЕН тежок филм шанкуриња, а при прва понуда за фузирање со појак клуб и појак спонзор кој преферира странци се продадовте.
 
Член од
7 август 2010
Мислења
3.382
Поени од реакции
5.224
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm: Во каков филм вие живеете таму бе?
Наликувате на античкине на времено што навиваа за Металург кога веруваа дека од нив започнува се и филмон на Миркуловски дека парите не го вртат спортот, така и вие верувате дека во дешено време се живее од кикирики и од љубов и аманте со приказната дека репката сте ја создале оток сте бе шанкурања.
Сериозено верувате во филмот дека тие деца гризат од љубов спрема Пелистер и Битола, дека при прва понуда немад да фатат штрафта надвор од Битола или Македонија, зашто се лажете самите себе и уште продавате филм дека ваков Пелистер без пари има дух инаку да има пари и со јаки играчи странци ќе биде вештачки :ROFLMAO:.
Дај бе излезете од филмот од 90тите кога со домашни играчи ќе правите успех.
И шанкуриња немаме ние комплекси, ниту помала вредност како што сакате да прикажете тука, напротив само сте за чудење и жалење како сите исто размислувате на ниво на мали деца дека со ВИСТИНСКИ БИТОЛСКИ ДЕЦА, САМО БИТОЛЧАНИ ЧИСТОКРВНИ ПО РОД ОД МАЈКА И ТАТКО ОД ШИРОК СОКАК, САМО СО НАШИ ДЕЦА ЈАК, ПЕЛИСТЕР 100% ПРИРОДЕН тежок филм шанкуриња, а при прва понуда за фузирање со појак клуб и појак спонзор кој преферира странци се продадовте.
А, бе, се читаш ти што имаш напишано? :pos:
Немал тој комплекси, ниту помала вредност, ама затоа од чиста мира зел да коментира тука. :tapp:
 
Член од
24 јуни 2016
Мислења
628
Поени од реакции
517
:facepalm::facepalm::facepalm::facepalm: Во каков филм вие живеете таму бе?
Наликувате на античкине на времено што навиваа за Металург кога веруваа дека од нив започнува се и филмон на Миркуловски дека парите не го вртат спортот, така и вие верувате дека во дешено време се живее од кикирики и од љубов и аманте со приказната дека репката сте ја создале оток сте бе шанкурања.
Сериозено верувате во филмот дека тие деца гризат од љубов спрема Пелистер и Битола, дека при прва понуда немад да фатат штрафта надвор од Битола или Македонија, зашто се лажете самите себе и уште продавате филм дека ваков Пелистер без пари има дух инаку да има пари и со јаки играчи странци ќе биде вештачки :ROFLMAO:.
Дај бе излезете од филмот од 90тите кога со домашни играчи ќе правите успех.
И шанкуриња немаме ние комплекси, ниту помала вредност како што сакате да прикажете тука, напротив само сте за чудење и жалење како сите исто размислувате на ниво на мали деца дека со ВИСТИНСКИ БИТОЛСКИ ДЕЦА, САМО БИТОЛЧАНИ ЧИСТОКРВНИ ПО РОД ОД МАЈКА И ТАТКО ОД ШИРОК СОКАК, САМО СО НАШИ ДЕЦА ЈАК, ПЕЛИСТЕР 100% ПРИРОДЕН тежок филм шанкуриња, а при прва понуда за фузирање со појак клуб и појак спонзор кој преферира странци се продадовте.
Se ubivte komentiranje I lajknuvanje na forumot na RK PELISTER???
Jas iskreno nemam videno bitolcani da se zamaraat na vasiot forum. Ako ne vi se bendisvat nasite postoj GITLA BE OD TUKA AJDE
P.S setise deka titulata ja slavevte so pesni protiv Bitola namesto da pejte pesni za Vardar. Pogolem kompleks nema. Tolku
 
Последно уредено:
Член од
19 август 2010
Мислења
1.991
Поени од реакции
2.987
Se ubivte komentiranje I lajknuvanje na forumot na RK PELISTER???
Jas iskreno nemam videno bitolcani da se zamaraat na vasiot forum. Ako ne vi se bendisvat nasite postoj GITLA BE OD TUKA AJDE
P.S setise deka titulata ja slavevte so pesni protiv Bitola namesto da pejte pesni za Vardar. Pogolem kompleks nema. Tolku
Дај бе не се брукај 90% од песните ви се против Скопје, и тоа онакви као дете од 1 одд да ги пишувало:tapp:
 
Член од
5 јули 2017
Мислења
139
Поени од реакции
58
Odlicen natprevar dobri mladi decki, no za zal nikoj ne mu tekna da potpisat po 4 godisni dogovori. Na ovaa ekipa fali samo uste nekoj poiskusen za na gosti da ja drzi ekipata i ke bide se vo red. 1 mesec go imaat rasporedot deka igrame vo vtornik, kaj se tie na platen spisok da ja organiziraat utakmicata kako sho mu dolikuva na Pelister vadat sajki strafoj trgat podloga se setat kako pauni. Deckoto D.H mu ja najdov i dijagnozata ja ima doktorot vo Demir Hisar Pataloska Sizofrenija i e pod teski sedativi mozi i ne znaese deka igra Pelister a za na presoj da kazva deka ovaa godina sme bile plus pari prv se istrca, za na kraj da kazi ima uste dojgoj dijagnozata tocna. Ne e ni vazno koj rezultat ke go imame, vazno e si go zacuvavme obrazot i ona sto bese izvorno Bitolsko rk. Pelister. Upravite igracite se privremeni samo Pelister e vecen. Kurvata 36.000 zaborajla da gi pusti kniskite so lekarska ama ne zaboraj na instagram i vo bifeto da pajgat sex i rakomentni spletki. Decki klub se vodi so posvetenost i 1 milon evra da imas mozi pak nisto da ne napravis treba organizacija, a ne Sex igranka i pijanka. Primer za spomenik koj treba da se izgradi ke bidi Mocarto od Maj za slednata godina organizaciski sekogas bese spremen.
 
Член од
6 февруари 2011
Мислења
77
Поени од реакции
189
Шо му е на скопјани бе брааат ?
Овие се изматуфија скрос како беснило да ги има фатено за Пелистер и Битола , абе одете таму тимот вие европски шампион шо се замарате со нас .

Имате нова сала како нигде во регионот, најголемите успеси на ФК се случија пред 2 год со влез во ЛЕ ,
РК два пати во 3 години е шампион на Европа , услови како во сон да го воскресните тифо движењето во СК и барем да дојдите на ниво поголемите групи од регионот , да соберите јадро на групата барем 400-500 луѓе . Ама изгледа реалноста е друга скопјани ги боли стапо и за ФК и РК Вардар .

Од друга страна веќе 10 години Битола наликва на Алепо , спорт и успех во градо речиси и да нема , спортска инфраструктура катастрофална состојба, кореографија да изведиш како шо треба е sc-fi за нас , едноставно нема услови , пола од група во последните години е одселена од мк .
И сепак групата држи некое ниво се бори со сите неправди . Да бевте на наше место 10 пати до сега ќе бевте расформирани . Е то е Битолски инает, шо вие од по селата скопски нема да го разберите .
 
Член од
2 септември 2016
Мислења
210
Поени од реакции
164
Шо му е на скопјани бе брааат ?
Овие се изматуфија скрос како беснило да ги има фатено за Пелистер и Битола , абе одете таму тимот вие европски шампион шо се замарате со нас .

Имате нова сала како нигде во регионот, најголемите успеси на ФК се случија пред 2 год со влез во ЛЕ ,
РК два пати во 3 години е шампион на Европа , услови како во сон да го воскресните тифо движењето во СК и барем да дојдите на ниво поголемите групи од регионот , да соберите јадро на групата барем 400-500 луѓе . Ама изгледа реалноста е друга скопјани ги боли стапо и за ФК и РК Вардар .

Од друга страна веќе 10 години Битола наликва на Алепо , спорт и успех во градо речиси и да нема , спортска инфраструктура катастрофална состојба, кореографија да изведиш како шо треба е sc-fi за нас , едноставно нема услови , пола од група во последните години е одселена од мк .
И сепак групата држи некое ниво се бори со сите неправди . Да бевте на наше место 10 пати до сега ќе бевте расформирани . Е то е Битолски инает, шо вие од по селата скопски нема да го разберите .
:bravobe: :cuc:
mu objasna drugar nema poke so da komentirame
 
Член од
22 ноември 2008
Мислења
272
Поени од реакции
454
Mozen sostav na pelister ako ne gresam:
Ivanovski , jovanovski golmani
Levo krilo dimitrovski
Desno krilo stoilevski i rajatovski
Piker papata
Lev bek drogata i darko petrovski
Sreden apostolovski i crnceto
Desen bek butorac
Odbrana 10 i 14 broj ne znam iminja
Od prilika to ke bidi?
 
Член од
12 август 2018
Мислења
337
Поени од реакции
445
Toj malio Butorac mi ostaj dobar vpecatok. Ko mi kazaja deka ima 16-17 god. ne mi se vervase.
Toj e nase dete os mladincite na Zare ili e od ovie nekolku igraci so ni gi pustija Rabotnik ?
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.008
Поени од реакции
4.301
Табанге и Стоилевски ги вратија, Рајатоски ако не потпиши во Струга до крајот на неделата треба и тој да дојди, плус Апостоловски средниот бек беше на трибини со Киро Митревски кој е повреден , значи плус тие двајца, горе долу се склопи екипата, можи немаме екипа за плеј оф, ама после 4 место треба сите да ги дешкаме, со Струга горе долу тука сме по квалитет, Работнички и вторите екипи на Вардар и Металург треба без проблем да ги добиеме.
Бековската линија е солидна, крилата исто така, голманите добри, единствено слаби ќе сме само на пикер каде е само Папата мислам, замена незнам кој е, ама џабе кој и да дојди тука е замена за "вечниот" ала ПАПА, сведоци сме години наназад за ова :D

Нека се ебат во газот со таа платформата сега, градот диши за Пелистер, само мислите ми одат дека ќе ја потпишат оти ни даваат 4-5 играчи од кај нив, колку да поминиме сезонава, ама и тие ни ги пуштија кај нив шо никогаш не би играле, крв даваат овие деца за Пелистер, цела екипа од Битола, освен двајца.
Втор пикер е со број 14 младиот, Филип Јовановски се вика, солидно изигра во одбрана вчера.
 
Член од
22 јуни 2014
Мислења
78
Поени од реакции
53
Буторац е посинокот на цревото, иначе тренираше кај заре и иве како мал, па се префрли на фудбал и беше еден од подобрите голмани во школата на пелистер и сега пак почна со ракометот има потенцијал детето
 

WilliamTell

Before Zee Germans get here...
Член од
3 март 2013
Мислења
963
Поени од реакции
1.630
Да имаше некој памет па ова да го напраеше уште пред ХХ години... Комплетен рестарт со младински погон и 3-4ца поискусни играчи само, кузнај кај ќе ни беше крајот.
Се фрли огромна пара в бунар, разни шалабајзери и инвалиди овде накалапија сериозна пара, сосе тие шо ги потпишаја и сега се чудиме од кај има борџој кој платил кој не платил.

Ни сега не е касно некој да го потпиши Заре на долгорочно, да го растовари од резултати и слично и да го остај да работи со децата. Шо е битно ако испадниме од ЕХФ и ако играме плејаут? Демек голем курац дека ние во плејоф игравме лани ко клекнавме пред Металург ито со 10 странци во екипата...
Ама за жал кај нас никогаш ништо не е разумно, и да изгубат 2-3 утакмици со ред сега одма ќе почнат да се фаќат за гла и да носат тренер, па тој тренер на зима ќе напрај метла и ќе донеси негови, првите неколку кола ќе ги посери па и него поздрав и тие негојте играчи сиктер од пред време, и оп неисплатени плати, бонуси чуда тужби одма. И вака се вртиме во круг веќе 15 години и повеќе...
Никој не се дрзнува да го седни тој Буторац (или сите млади шо се во тимот) да му речи еве ти бато тебе плата илјадарче - две рачунаме на тебе, еве ти и стручен штаб од луѓе шо ќе те напрат врвен играч за неколку години потпиши на 4 години тука.
Ќе ги шутнат на клупа или на трибини во прва прилика за некој ко Чалето од пред некоја сезона и после во март ко ќе дојди да нема кој да игра ајде враќај ги младите да бидат топовско месо.
Со децении уназад клубот према битолските деца се однесва ко да се последните копилиња и после се чудиме шо сите си барат чарето во Џуниорс, металург 2, пролече...

Шо се однесва со платформата... Ни еден договор не се кадарни да напрат, да седнат ко луѓе и да се договорат. Едните гледат пошто пото да го дат клубот, овој другиот денар нејќи да дај отпојќе а сака да шитни уште некоја карта плус со то шо ќе се вика клубот Пелистер. На крај краева ниту некој се дрзнува да праша, ниту некој излегва да одговори, сега е после е, понеделник, петок... ќе помини сезоната.
Според мене Циле не е толку крив во оваа епизода колку шо се овие хоштаплерите општински. Сто седници и параседници за да на крај пак не се утврди колку пари е в дупка клубот и колку луѓе ќе тужат за неисплатени договори. И фала богу ниту некој ќе одговара ниту некој ќе го бркат дека се заебавал со пари од народот, битно е да се нафатират за да не лајат гладни после дури се во опозиција.
 

Tomasino

Semper etiam ubique superiores
Член од
19 март 2009
Мислења
9.129
Поени од реакции
18.071
Mozen sostav na pelister ako ne gresam:
Ivanovski , jovanovski golmani
Levo krilo dimitrovski
Desno krilo stoilevski i rajatovski
Piker papata
Lev bek drogata i darko petrovski
Sreden apostolovski i crnceto
Desen bek butorac
Odbrana 10 i 14 broj ne znam iminja
Od prilika to ke bidi?
Стефан Талевски- ШЕФОТ го заборај, тој најверојатно ќе биди прва опција на среден бек ( евентуално ако се врати Табанге ќе ротират на среден ).
А можи и да игра и лево крило, на местото на Димитровски.
Апостоловски ќе биди трета опција на среден.
А, ако дојди Рајатоски, тој изгледа ќе оди на десен бек, да ротира со Биторац, а на десно крило ќе бидат детето од вчера и евентуално Стоилевски( ако се врати).
Засега нема официјална потврда ни за Стоилевски ( колку шо знам сеуште под договор треба да е ), ни за Табанге.
 
Член од
3 февруари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
2
Прегледај го приврзокот 217028
Моментот ко дојде мајсторо со брусалицата:uzi:, од спиење го станаја кутри чоек.:D
Еден сат се мафтаја, му ги откорнаја сите лепила за Ге-флорот на комшивките, нека патат..:kuracc:
Бутел чорба, лани појјаки беа.
9 пенали имаа, 9 исклучувања за нас, речиси сите голој беа со играч појќе, или случајни вишоци по крила, добра работа им завршија и судиите, иако горе долу немаше некои драстични грешки на судиите, сепак имаше блага тенденција кон Бутел, шо не е во ред, ама јебига, редовна пракса.
Да не падневме од 50 та до 55та минута и да не експериментираше Заре со поставата можи ќе извлечевме подобар резултат.
Реално реми беше најреален исход, штета шо Злате Џуниор избрза во нападот и ојде во камикази стил, ќе имавме цел напад за победа, вака со тој потег го расипа добриот впечаток, многу борбено дете, нема збор, се гледа дека ги има гените на татко му и дедо му, ама мора многу да се работи со него, до 12 та минута имаше 2 исклучвања:pos:.
Опасни оние децата на 3 и 4, 10 ката и 14ката, искинаја децата:vozbud:, секоја чест, одамна сме немале онакви деца во одбрана...
Вредат за сите Зејаци, Вуковиќи, :kuracc:ВИЌИ, Станојевиќи и останата ГУГЛЕТА БАГРА И БОРАНИЈА.
Шефот стандард, штета за дечкото шо не доби шанса во Еурофарм низ годините, страшен трк има, контрола на топка и промена на правец, то не се учи на тренинг.
Дарио ок е дечкото, иако денес се преусиса, сепак без замена дечкото не можи да турка цела утакмица, над 12,13 шута зеде.
Буторац ме изненади, досега не сум го гледал дечкото, средношколец, а како се движи по терен делува како да има 10 годишно искуство, со она дете да се работи, пред се на скок шут и темпирање на шут ќе биди играчиште, браво.
И десното крило добро, доста ветува.
Браво деца, секоја чест.
Ова е тој вистински Пелистер, шо ја враќа вербата во ракометот, баталете сега засега титули, враќање на стари слави, стари патеки, најважно е да се зачува битолската традиција, пелистерскиот дух на екипата.
Подобро со ВИСТИНСКИ Битолски деца, како овие денес, кои изгинаа на терен, вклучувајќи ги и тие шо дојдоа од Работник, шо знат шо значи ракометот за Битола, шо значи Пелистер за овај град ( то не можи да го разбери никој друг освен вистински Битолчанец ) отколку со некакви си Ојлески тип на играчи, вештачки е, нема дух, не е тој правиот Пелистер.
Костурот на Пелистер секогаш бил од битолски играчи, надополнет со неколку екстра странци. а не обратно.
Ваков Пелистер сакам да гледам, борбен, со инает, со дух, макар и немало никакви резултати, се навикнавме веќе, не како до лани, како издишани балони играчи со плати од по 3000 евра, дрва дрвосани, без желба, без боја на лицето, едноставно умренковци шо цицаја пари од клубот.
Абе дајте не зафркавајте – млади битолски деца, иднина, верба во ракометот стари слави, стари патеки курци палци. Која иднина кои црни бакрачи. Сакате да ни се случат нови Кузмановски, Дрогришки... туку така да си заминат од клубот? Како мислите дека клубот ќе опстојува во овие деца не ми е јасно, од проста причина што ако некој од нив, (а од тоа шо го видовме со Бутел има неколку), израсне во надежен ракометар знаете што ќе му се случи? Наредно лето ќе си го земи ранецот и патиките и пешки ќе замини во Вардар, Металург, па дури и во Работник. Помина тоа време на домашни играчи од школата, тоа во спортот веќе не постои повеќе од 10 години. Речиси секој посериозен клуб има втор тим и таму играат тие надежните и локалците. И Фитиљот и Дрогата беа под договори, ама преку ноќ заминаа во Металург. Пред неколку дена Андоновски од Охрид со активен договор од три години без да знај никој си потпиша за Вардар, а тие охриѓаните како попчиња си прифатија иако се силеа ќе има казни.

Во овие деца има иднина, тоа е видливо, ама за да останат во Пелистер мора клубот да има резултат. Мора да биде некој и нешто во мак-ракометот, мора да има почит каква што ја имаше на времето. Ете некни се докажа тоа. Судиите пепел го направија Пелистер и тоа во Битола и то против еден факен Бутел, фрчеа искучувања, пенали пробивања за скопјаните.

Не нема на ракометната карта веќе долги години и џабе ни е се. Ете сега се погоди да има неколку квалитетни деца, ама шо прајме наредно лето ако заминат тројца од нив? Кај ќе бараме нови? Дур не дојди некој приватник со план, систем, визија како да се развие клубот, ќе си продолжиме да тониме, а во овој момент сме на најниско ниво.

Оваа млада екипа требаше уште лани да се пријави во Прва лига, посекако таму повеќето екипи играат со младинци и кадети. Така ќе билдат искуство, и ќе можат да станат ракометари. Ама за то треба силен прв тим кој ќе биде мотив за секој надежен ракометар од Битола да го носи тој дрес. Дур не се направи тоа нашите деца со првиот воз ќе си заминуваат од Пелистер.
 
На врв Bottom