Фан клуб - РК Вардар

Член од
28 јули 2008
Мислења
10.785
Поени од реакции
3.522
definitivno se soglasuvam so ova da se ide redovno ama kolku bi idele nz so ogled na toa deka Vardar tepa i so 20 razlika pa nekako i nema da koj znae kolku interesno za razlika od fudbalot sto e daleku poneizvesen
Каде бе фудбалска лига била неизвесна во Шпанија?? Кај нас на фудбалот одамна му е ставен плоча... тоа дека Ракомет слабо се популализира а е каде каде поуспешен спорт кај нас.

Иначе за утакмицава со карти како ќе е знае некој?
 
П

Паспарту

Гостин
Јас да се прашувам, ќе дадам само 20 карти на цела таа маалско-рекетарска дружина... Реципроцитет!
 
Член од
9 август 2010
Мислења
105
Поени од реакции
27
6 автобуси комити отишле во Куманово според неофицијални информации
 
Член од
6 март 2009
Мислења
979
Поени од реакции
853
4 преполни автобуси + неколку коли се во Куманово - околу 250 - 300 луѓе
 
Член од
9 август 2010
Мислења
105
Поени од реакции
27
Резултат на полувреме 10-13 за ВАРДАР

--- надополнето ---

24-17 за Вардар на 7 мин до крај

--- надополнето ---

Крај на натпреварот Вардар победи со 8 голови разлика
 

DracevoTheCity

Чиста Македонија !
Член од
7 ноември 2008
Мислења
8.650
Поени од реакции
9.855
Браво.
Одлична увертира пред дуелот со Металург,кој мора да се добие !!
 
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.016
Поени од реакции
135
Кога е вардар- металург, и дали ке има на ТВ?????
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Кога е вардар- металург, и дали ке има на ТВ?????
Недела 18:30
За утакмицава не треба да се збори освен тоа дека у последните 5 години ова е едно од најдобирте гостувања!Најавено тргање во 4 и 30 у 4 и 30 само 30 души малце фалеше да си идеме али се учеше нова песна и се собравме 300-350 души у 3 автобуси па немаше место и дојде уште еден тргнавме 4 буса и неколку коли по пат лудило беше...Внатре кумани не знаеа што се дешава надвор пред влезот у 5 квадрата не набутаа 350 души и грмеа неколку песни коа влеговме цела сала пуна нормално играат со Вардар...Прво полувреме докај 20 минута им припаѓаше нив додека да влеземе сите да се наместиме едно друго и потоа беше екстра!на моменти ја надвикувавме и цела српска сала ова кумановска де...На полувреме ситни инциденти со обична публика и дел од кумани кој нонстоп покажуваа прстиња и доказ дека не се македонци беа шаловите Србија, па нормалноо коа пеевме Јас те ебам србијо цела сала се подиве и тргна накај нас али се повлекоа коа видоа деке не бегаме и се заќутеа почна второ полувреме мала кореографија и парола навивањето 1000% подобро од нивното во однос на бројката...3 пати прајме шшшшш тишина, 3 пати ги заќутевме и после почнаа да губат по 6-7 разлика и паднаа во навивање па почнавме и ние со провокации кон нив и имаше 2 нови песни, и на крај демек беа фраери прерипаа ограда и пцуеа па се вратија тоа е тоа супер гостување :)
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.696
Куманово-Вардар 22-30...
Реално лошо ја одигравме утакмицата и нека не ве лаже резултатот. Кога влеговме накај 10-та минута Куманово константно водеше со 2 разлика. Полека ги престигнавме благодарение на шутевите од далеку на Резничек. Па по крило ги фативме, мислам дека беше Продановиќ и на полувреме се замина со 2 или 3 плус за нас. Второ полувреме до 45-та минута разликата беше цело време од 1 до 3. И тогаш ги расплескавме, направивме плус 10 и се воведе мечот до крајот. Препознав неколку играчи од МРК кои изиграа стварно добро. Инаку работите тргнаа откако Борко го напушти голот и на истиот застана Даскаловски. Се препородивме...
Во Куманово денес бев посрамен што сум македонец. Отидовме 4 автобуси, се на се околу 230 луѓе и стигнавме неколку минути откако беше почнат мечот. Навивањето солидно во текот на целиот натпревар. Салата беше исполнето 900% и атмосферата се на се беше одлична. Кумани беа на бројка околу 400 души во центарот на спротивната трибина. Имаа парола која не закопа и гласеше КОГА ЌЕ ИГРАТЕ РЕВАНШ СО АЦАБ???
Навиваа солидноо особено дур водеше Куманово и додека се држеа па после паднаа. Ние бевме солидни на моменти одлични на моменти слабо, се на се навивањето го оценувам со 3.5. На полувреме имавме и кореографија со конфлети а имавме и две пароли али не видов убаво што пишуваше...
Срамот спукна во прво полувреме. Почнаа да пејат Кумани албанско Скопје, по што беше возвратено со Србомани. И тогаш оид соседната трибина се јавија Делии Куманово со шалови Србија и со кренати три прста. И тогаш викнавме и тоа ни даде најголем мотив за уште поголема поддршка. Дел од нив беа децва, а постарите тргнаа да се тепаат. Ечеше јас те ебам Србијоооо...
Очекував Кумани да отидат и да ги заплескаат тоа Србомаништата кои воопшто не беа малку, пошто насекаде од трибините можеа да се видат луѓе кои напалено скокаа со трите прста мислиш се наоѓаме во Србија а не во Куманово. Кумани запеаа Куманово е Македонски град, но дали треба да дозволат вакви срамови да шетаат по нивни трибини???

Бтв со составов во моментов, не ми се верува дека може да направивме нешто повеќе со Металург. Едноставно Металурзите во моментов се појаки и очекувам втор пораз во недела. Сепак наше е да направиме пекол и колку можеме повеќе да му помогнеме на нашиот тим.
Напред Вардар!

--- надополнето ---

Недела 18:30
.Внатре кумани не знаеа што се дешава надвор пред влезот у 5 квадрата не набутаа 350 души и грмеа неколку песни коа влеговме цела сала пуна нормално играат со Вардар...Прво полувреме докај 20 минута им припаѓаше нив додека да влеземе сите да се наместиме едно друго и потоа беше екстра!на моменти ја надвикувавме и цела српска сала ова кумановска де...На полувреме ситни инциденти со обична публика и дел од кумани кој нонстоп покажуваа прстиња и доказ дека не се македонци беа шаловите Србија, па нормалноо коа пеевме Јас те ебам србијо цела сала се подиве и тргна накај нас али се повлекоа коа видоа деке не бегаме и се заќутеа почна второ полувреме мала кореографија и парола навивањето 1000% подобро од нивното во однос на бројката...3 пати прајме шшшшш тишина, 3 пати ги заќутевме и после почнаа да губат по 6-7 разлика и паднаа во навивање па почнавме и ние со провокации кон нив и имаше 2 нови песни, и на крај демек беа фраери прерипаа ограда и пцуеа па се вратија тоа е тоа супер гостување :)
Со ТИШИНА буквално ги закопавме. Не знеа кај се. Кумани воглавно беа помлада екипа 18- али сепак солидно навиваа, мада искрено до кај мене допираше само ударот на нивните добри тапани и једино кога пееа цела сала со довикување наликуваа на добра група. Добра атммосфера и од двете навивбачки групи. Вакви натправари треба да се случуваат почесто.

--- надополнето ---

Заборавив и ова...
Второ полувреме кога веќе ја осигуравме победава решивме да ги буцнеме пак КУЦЗ па викнавме. Цигани, цигани, цигани, и кога се напалија цела соседна трибина. И одма тука ЈАС ТЕ ЕБАМ, ЈАС ТЕ ЕБАМ, ЈАС ТЕ ЕБАМ СРБИЈАААААААА :bip:
 
Член од
4 јуни 2009
Мислења
11.334
Поени од реакции
27.892
Најинтересно беше со Србиве бе, се напалија ко мали деца, ко што кажа Saber на цигани и на јас те ебам Србијо...
пс. Сите кумановкиии во СКОПЈЕ се дојдениии, сестрите ваши сега се наши круви најголемиии.... :vozbud:
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.406
Поени од реакции
543
Честито победа. :back:

Иначе не ги мешајте КУЦЗ со Кумани, КУЦЗ се оние србоманите. А доаѓаат и на сите утакмици на Куманово и први појдоа да се степаат со ФА кога играше Куманово против МЗТ.

Еве и од сајтот на Кумани:
На овој натпревар имаше полиција во неверојатно голем број. Целиот град беше под опсада како да е воена состојба. Натпреварот го обезбедуваа 500 полицајци, од кои 15 возила преполни со припадници на специјалните единици. Имаше и агенција за приватно обезбедување.
Натпреварот започна со гласност од која не се слушаше дека постојат гостински навивачи. Беше направена и кореографија која се состоеше од: Во централниот дел на запад беа подигнати небо сини картони со крст на средината. Од двете страни од нив се наоѓаа потесни картони со по 2 прави плави траки. На долниот дел над оградата се наоѓаше натпис: С'С (аблем на град Куманово кој ги заменуваше буквите КУМАНОВО) ДО СМРТ. Во текот на на натпреварот беа подигнати уште 2 пароли истовремено, кои се однесуваа на натпреварот во мал фудбал кој Комити го одиграа со полицијата пред неколку месеци и на кој присуствуваа повеќе министри и цел куп новинари од весници и ТВ. По тој натпревар преставниците на оваа група изјавиа дека со ова започнува успешна соработка помеѓу комитите и полицијата ( што се покажа и на овој натпревар по тоа како беа чувани). Инаку на нашата парола во погорниот ред беше напишано: "КОГА ЌЕ ГО ИГРАТЕ РЕВАНШОТ СО ACAB?!" Испод оваа се наоѓаше друга парола како продолжение на првата: "БРАТСТВО ЗА СИТЕ ВРЕМИЊА". На ова сметаме не е потребен додатен коментар. Паролата зборува сама за себе.
Како што напоменавме во почетокот и првото полувреме навивањето беше одлично, додека во второто полувреме малку попушти. Меѓутоа на тоа сакале или не иако не треба да е така веројатно свој допринос даде и константното водство на Вардар. Сепак навивањето не престана во ниту еден момент.
Па како и секогаш и по завршувањето на натпреварот нашите ракометари беа испратени со песна и покрај поразот. На полувремето имаше обид да се пробие полицијата и да се дојде до гостите, но за тоа покрај толку специјалци на толку мал простор зад северната трибина немаше никаква реална шанса. Како што по натпреварот добивме информација некоја помала група пред натпреварот на автопатот ги каменувала автобусот или автобусите на гостинските навивачи. Подетални информации за овој настан засега немаме. По завршувањето на натпреварот постоеше желба за пробив, но само кај домашните навивачи, додека гостите само чекаа да спасат жива глава од кумановскиот пекол и да го напуштат Куманово. И во таа ситуација освен нагурување со полицијата немаше ништо посериозно.
 

RedBlack

Grof
Член од
28 март 2008
Мислења
4.618
Поени од реакции
2.717
U gz da si go staite izvestajot vas, sme begale c c c , ne ste normalni be znaete da nasmeete u sekoj slucaj
 
Член од
8 декември 2008
Мислења
643
Поени од реакции
41
ЛУДИЛО ЛУДИЛО ЛУДИЛОООООООООООООООООООООООО ОВА Е ЛУДИЛО, нај закон гостување, нешто како тоа со Пелистер 2006, "Јас те ебам, јас те ебам, јас те ебам Куманово овај србијооооо"
 

Kajgana Shop

На врв Bottom