Фан клуб - РК Вардар

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.079
Поени од реакции
5.949
многу полошо е одколку што мислиме.Подоцна ќе го постирам интервјуто со Дибиров и ќе го преведам.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.109
Поени од реакции
2.575
Професионални играчи не би се надевале на промена на власта за ситуацијата во клубот да се подобри, јасно е дека на тие што им завршува договорот веќе ќе се договорат со нови клубови. А со оглед дека им каснат плати и останатите ќе побараат раскин на договорите, со еден збор следува потоп за жал.
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
275
Поени од реакции
338
Ај глупавиве политики на страна и нивните лажги со опашки, ама Самсоненко толку нема пари??
 

chef_cook

milf's hunter
Член од
25 октомври 2011
Мислења
2.079
Поени од реакции
5.949
Ќе го издвојам само најинтересниот пасус за превод според мене.

А еве го и целото интервју.

— Часто думаешь сегоднја о проблемах "Вардара"?

— Заставил себја полностьју переклјучитьсја в мыслјах на дела сборној. Сегоднја здесь нужны только положительные эмоции.

— Извини, все же спрошу о клубных проблемах. Есть очевидные их причины: травмы Дајниса Криштопанса, Кристиана Диссингера. Что еште в "Вардаре" было не так этој осеньју?

— Правильно говорить не только об этих двоих парнјах. Долго лечилсја Стојанче Стоилов. Выпадали из состава и Паша Атьман, и Сергеј Горбок, были проблемы у Глеба Калараша, Сергеја Горпишина.

Все это в совокупности накладывалось на смену по ходу сезона главного тренера. Она означала поправки в игровују стилистику. Все мы очень ждали этој паузы, чтобы вздохнуть и попытатьсја понјать, что можно изменить и поправить к весеннему отрезку.

Сејчас јасно, что были просчеты в селекции, что мы вправе были ждать большего от вратарској линии. Конечно, непросто сразу компенсировать уход таких классных игроков, как Карачич, Милосавлев, Мораэш. В прежние сезоны такое удавалось, а сегоднја место в таблице Лиги чемпионов јавно не наше. Хотја плотность там велика, и важно встрепенутьсја сразу с возобновлением розыгрыша.

— Кстати, располагает ли к этому теперешнее финансовое положение клуба?

— Вопреки бытујуштему мненију о его улучшении скажу, что это не так. Оно стало только хуже. Мне кажетсја, в такој обстановке весној клуб неизбежно столкнетсја с серьезными кадровыми проблемами, потому что у всего состава, за исклјучением трех игроков, с завершением сезона истекајут сроки контрактов. А в теперешнеј ситуации разговоры об их продлении большого смысла иметь не будут. Да и не заводит их пока никто. Похоже, впереди у "Вардара" снова непростые времена.

- Често ли размислувате за проблемите во Вардар?
Размислувам само на репрезентацијата.Во моментов тука ни се потребни само позитивни емоции.
- Извини,сепак ќе те прашам за проблемите во клубот.Освен очевидните причини, повредите на Криштопанс и Диссингер,што друго не беше во ред во Вардар оваа есен?
- Правилно е да не зборуваме само за овие двајца момци. Стојанче Стоилов се рехабилитираше долго време. И Павел Атман и Сергеј Горбок испаднаа од составот, Глеб Калараш, Сергеј Горпишин имаа исто така проблеми.
На сето ова се доврза и смената на тренерот во текот на сезоната на селекторот. Тоа значеше измени во стилот на игра. Сите навистина ја чекавме оваа пауза за да здивнеме и да се обидеме да разбереме што може да се промени и корегира за пролетната сезона.
Сега е јасно дека имало грешки во изборот на играчите , и дека очекувавме повеќе од голманите. Се разбира, не е лесно веднаш да се надомести заминувањето на Карачич, Милосавлев, и Мораеш. Во претходните сезони ова беше можно, но денес нашето место на табелата во Лигата на шампионите него дозволува тоа. Секако разликата таму не е голема,и важно е да се совземеме за продолжението од натпреварите.
-Патем,влијае ли на тоа финансиската состојба у клубот?
Спротивно на очекувањата за подобрување, ќе кажам дека тоа не е така. Само се влоши. Ми се чини дека во ваква ситуација напролет клубот неизбежно ќе наиде на сериозни проблеми со играчите, затоа што од целиот список, со исклучок на тројца играчи, договорот им истекува на крајот на сезоната. И во сегашната ситуација, нема никакви разговори за нивно продолжувње. И никој не ни размислува да отпочне. Се чини дека пред нас се повторно претешки времиња.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.855
Поени од реакции
2.734
Којзнае како ќе заврши целава ситуација. Според некои информации од мои извори на полусезона се бараат лев бек и голман.Еден од сегашниов состав наводно веќе има потпишано за друг клуб, ама ќе почекам за официјално. Моментално во клубот има доста турбулентни односи помеѓу битни фаци, ама нормално такви работи остануваат внатре.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.153
Поени од реакции
1.517
За се ова е крив Самсоненко. Мене се ми е сомнително ова. Како може за време на финансиска криза во РК и ФК, Самсоненко да станува спонзор на ЦСКА Москва, па и таму на Монако фудбал, нешто регионален спонзор и фирмата да му расне во Русија, а тука нема денар и е задужен до гуша?

Мора да мател нешто со ВМРО он на големо.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.109
Поени од реакции
2.575
За се ова е крив Самсоненко. Мене се ми е сомнително ова. Како може за време на финансиска криза во РК и ФК, Самсоненко да станува спонзор на ЦСКА Москва, па и таму на Монако фудбал, нешто регионален спонзор и фирмата да му расне во Русија, а тука нема денар и е задужен до гуша?

Мора да мател нешто со ВМРО он на големо.
Не се работи за немање пари туку дали сака да инвестира веќе, на крајно сомнителен начин му го зимаат хотелот на плоштад а ние сакаме да продолжи да фрла пари во спорт каде константно си во минус
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.153
Поени од реакции
1.517
Не се работи за немање пари туку дали сака да инвестира веќе, на крајно сомнителен начин му го зимаат хотелот на плоштад а ние сакаме да продолжи да фрла пари во спорт каде константно си во минус
Он, не може со години да си ги плати обврските. Тоа не е дека нема желба за инвестирање, туку дека нема пари. Зошто да имал, би исплатил тоа што се обврзал да го исплати.

Прашање е како во време на финансиска криза во Македонија, се обврзува да инвестира во клубови во странство. Очигледно е дека тука нешто мати со парите. Сам си признава во купишта интервјуа дека најдобар другар му е Орце Камчев, кој да бидеме реални, мати и тој нешто со пари, поврзан е со ВМРО, направи големи бизниси во нивно време и е крајно сомнителен тип. Така што, да се верува дека Самс е чист, и дека некако нагло му снемаа пари чим се смени власта е више наивно.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.730
Поени од реакции
15.960
Мора да мател нешто со ВМРО он на големо.
Тотално неточно. Слетал на аеродром, и го засакал Скопје. После тоа ја видел реката, и го засакал и Вардар.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
1.153
Поени од реакции
1.517
Тотално неточно. Слетал на аеродром, и го засакал Скопје. После тоа ја видел реката, и го засакал и Вардар.
Не, не, не. Неговата приказна беше дека слетал во Скопје, лошо било времето тој ден. Бил сместен во хотел на Водно, на покана на некој пријател од Русија, кој му рекол дека тука е многу убаво. Сабајлето кога се разбудил, се разведрило, кога излегол на тараса видел природа и многу убаво му дошло. Се шетал низ Скопје два дена и почнал да се вљубува во градот. После во рок од месец-два си ја преселил фамилијата. Имале проблеми со вадење дозволи за престој, па отишле во Шпанија или не знам кај. Ама желбата да се врати тука била многу голема, и пробал пак. Успеало. И среќно живее тука сега.

Буквално ова му е приказната, како се доселил тука.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
11.730
Поени од реакции
15.960
Не, не, не. Неговата приказна беше дека слетал во Скопје, лошо било времето тој ден. Бил сместен во хотел на Водно, на покана на некој пријател од Русија, кој му рекол дека тука е многу убаво. Сабајлето кога се разбудил, се разведрило, кога излегол на тараса видел природа и многу убаво му дошло. Се шетал низ Скопје два дена и почнал да се вљубува во градот. После во рок од месец-два си ја преселил фамилијата. Имале проблеми со вадење дозволи за престој, па отишле во Шпанија или не знам кај. Ама желбата да се врати тука била многу голема, и пробал пак. Успеало. И среќно живее тука сега.

Буквално ова му е приказната, како се доселил тука.
Е вака веќе, се е логично. Јас комплетно му поверував.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
37.733
Поени од реакции
73.529
Не, не, не. Неговата приказна беше дека слетал во Скопје, лошо било времето тој ден. Бил сместен во хотел на Водно, на покана на некој пријател од Русија, кој му рекол дека тука е многу убаво. Сабајлето кога се разбудил, се разведрило, кога излегол на тараса видел природа и многу убаво му дошло. Се шетал низ Скопје два дена и почнал да се вљубува во градот. После во рок од месец-два си ја преселил фамилијата. Имале проблеми со вадење дозволи за престој, па отишле во Шпанија или не знам кај. Ама желбата да се врати тука била многу голема, и пробал пак. Успеало. И среќно живее тука сега.

Буквално ова му е приказната, како се доселил тука.
Не знам од кај испадна ова со авионот, имал некои бизниси тука требало да договара, и затоа дошол првично. Али другово да, тоа му е приказната

 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
81.105
Поени од реакции
181.077
Ок нема пари ама мене не ми се јасни некои работи. Кога нема пари, се оди на кратење на списокот на вработени. Што побогу работат Марко и онаа Ана Стојков да ми каже некој?

Зошто мора на гостувања да оди екипата во фул состав, да се шетаат и овие? Трошок е тоа поготово кога е авионски превозот.

Ова како за почеток нејасни работи, другото горе - доле е дискутирано овде.
 
На врв Bottom