se za natprevarite pomegu CRVENA ZVEZDA ~ PARTIZAN
Спортско ривалство је најчистији облик борбе, која је у нашим животима присутна на свим пољима. У фудбалу, као убедљиво најпопуларнијем спорту, то ривалство је посебно изражено. Још ако је реч о тимовима из истог града, све добија посебну димензију. Ако у једном великом граду поникну два таква тима, они временом неминовно постају ривали и сваки њихов међусобни сусрет претвара се у догађај дана – у дерби...
Градски дуели широм света почев од Милана, Рима, Мадрида, Глазгова, Лисабона, Ливерпула, Лондона, Истанбула, Рија или Буенос Ајреса..., прославили су мечеве између Милана и Интера, Роме и Лација, Реала и Атлетика, Селтика и Ренџерса, Бенфике и Спортинга, Ливерпула и Евертона, Арсенала и Тотенхема, Фенербахчеа и Галатасараја, Фламенга и Ботафога, Ривер Плате и Бока Јуниорс... Овој елити, раме уз раме, равноправно стоји и вечити дерби између Црвене звезде и Партизана.
Има ствари и догађаја које време никад не може избрисати. Неки их и надживе и постану традиција. У земљи великих промена, као што је наша, фудбалски дуели Црвене звезде и Партизана једна су од најсветлијих традиција, не само у спортским оквирима.
Нема сумње да је ривалство ова два клуба нешто најлепше што је фудбал изнедрио на овим просторима. А оно је почело 5. јануара 1947. године када је одигран први сусрет два београдска клуба. Радовала се Црвена звезда. Њени фудбалери победили су као гости са 4:3 и започели једну лепу победничку причу која до дан данас траје. Партизан је, као највећи ривал, игром судбине био и буквално сведок Звездиног израстања у велики фудбалски тим
Први трофеј у историји клуба освојен је баш победом над вечитим ривалом у финалу Купа Маршала Тита 1948. године. Било је то 29. новембра. Звезда је победила са 3:0 головима Вукосављевића (два) и Митића.
Такође, ништа мање значајно није ни то да је прву титулу државног првака 1951. године Црвена звезда освојила захваљујући победи над Партизаном у последњем колу првенста и то на терену противника! Било је то једног хладног 4. новембра, звездаши су победили са 2:0, баш онолико колико је било потребно да у "фото-финишу" претекну играче загребачког Динама и освоје шампионски пехар.
Све после тога је историја. У међувремену, исписане су многе странице Звездиних тријумфа, зачињене многобројним признањима и трофејима.Ривалство са Партизаном постало је више од игре. Оно се мери на свим пољима. А све је на страни нашег клуба. Не само однос победа и пораза у међусобним дуелим, већ и број титула, освојених купова и бодова. И јубиларни "100. вечити дерби" припао је нашем клубу
ПАРТИЗАН – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА 3:4
Стрелци:
Језеркић 12, 25, 54. и Ђајић у 77. за Црвену звезду
Ђајић 72. (аутогол), Кашанин 83. (аутогол), Бобек у 85. за Партизан
Партизан:
Глазер, Брозовић, Попеску, Чајковски, Ђурђевић, Симоновски, Михајловић, Палфи, Бобек, Рупник и Шере
Црвена звезда:
Ловрић, Станковић, Петровић, Ђајић, Спајић, Кашанин, Томашевић, Митић, Језеркић, Аранђеловић и Шећеров
ЦРВЕНА ЗВЕЗДА-ПАРТИЗАН 2:1
Стрелци:
Ковачевић 84. (пенал), Стојковски 88. за Црвену звезду
Бјековић 76. за Партизан
Црвена звезда:
Звонко Милојевић, Дејан Стефановић, Горан Ђоровић, Никола Радмановић, Митко Стојковски, Срђан Бајчетић, Иван Аџић (Братислав Живковић), Небојша Крупниковић, Дарко Ковачевић, Дејан Петковић (Марко Перовић), Сакић Ненад
Партизан:
Горан Пандуровић, Зоран Мирковић, Ниша Савељић, Алберт Нађ, Дражен Болић, Зоран Ђурић, Дарко Тешовић, Саша Ћурчић (Виктор Треневски), Ненад Бјековић, Драган Ћирић, Саво Милошевић
Бора Костић рекордер
Бора Костић је апслоутни рекордер кад су у питању првенствене утакмице са Партизаном. Одиграо је највише мечева (23) и постигао највише голова (9). Уз раме му је Драган Џајић са истим бројем погодака и две утакмице мање.
Бора Костић
По 19 вечитих дербија одиграли су Рајко Митић и Владица Поповић, Бранко Станковић је укњижио 18, а Владимир Дурковић 17 утакмица. Следи група играча са по 15 мечева: Љубиша Спајић, Јован Аћимовић, Владимир Петровић, Милош Шестић, док су у 14 вечитих дербија учествовали: Предраг Ђајић, Миљан Зековић, Антон Рудински, Драгослав Шекуларац, Горан Ђоровић и Звонко Милојевић.
У лошој успомени голмана Партизана
Међу стрелцима, одмах после Костића и Џајића (по 9 голова), истакао се Коста Томашевић. Укупно је осам пута погодио гол Партизана у првенственим мечевима. Једном мање то је успело Зорану Филиповићу.
Голманима црно-белих у лошој успомени остали су и Иван Топлак са 6 голова, Душан Савић и Милко Ђуровски по 5, док су четири пута стрелци били: Антон Рудински, Зоран Прљинчевић, Милош Шестић, Дејан Станковић и Михаило Пјановић.
Пјановић
Хет-трик мајстори
Језеркић
Јован Језеркић и Стеван Остојић постигли су по три гола у првенственим мечевима са Партизаном и то – сва три на по једној утакмици! Језеркићу је то успело у првом вечитом дербију, 5. јануара 1947. године, кад је Звезда као гост победила са 4:3 док је Остојић тај подвиг понповио 21 годину касније.
Остојић
Бора Костић никад није постигао хет-трик, али је чак три пута успео да постигне по два поготка. Бора Цветковић је два пута био двоструки стрелац...