Фан Клуб: Рома

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
Одамна се токмам да напишам нешто на форумов ама само прелистувам и заминувам, а и темава слабо активна ради ковдов, а има доста информации па реков решив да пишам и јас збор два.

Најважната вест во моментов е продажбата на Рома и тврдоглавоста на Палота. Речиси и сигурно е дека продажбата пропаѓа, а најверојатно тоа ќе се случи до крајот на неделата. Не знам дали некој тука прати RomaPress на Џон Солано ама во моментов тој и Филипо Биафора се единствените новинари што знаат што се дешава, друго се е шпекулација. Пред некој ден како што напиша Борче погоре излезе информација дека имало понуда од Фридкин од 575 милиони што излезе дека не е точна. А и мислам дека Палота таа понуда би ја прифатил (или би требало да ја прифати) со двете раце. Според последниве информации е дека последната понуда била таа од пред неколку недели од 455 Милиони, што во споредба со првично прифатената од 650 милиони е далеку пониска. Нормално Палота ја одбил понудата и сега Фридкин најверојатно ќе се повлече и ние ќе продолѓиме да тргаме маки со човеков кој веќе 2+ години не стапнал во Рим.

Втората е што е неизвесно дали следната сезона ќе остане Петраки. Ова доста зависи од ова погоре, но исто така кружат гласини дека дури и да остане Палота Петраки ќе си оди и на негово место ќе се врати верувале или не, најголемиот кошмар Франко Балдини. Ако ова се случи очекувајте 10то место следната сезона, и молете се дека ќе најдеме нови инвеститори. Петраки колку толку со сите ресурси што ги имаше успеа да изгради каков таков тим, и со позајмици да остане во борба за 4то место. Доколку дојде Балдини, почнуваме оак од 0, продолжуваме со распродавање на се што вреди и ќе играме со играчи од типот на Ж.Ж, Пасторе, и не дај боже ќе придонесеме некој од калибарот на Панидиотис Таксидис или Виктор Ибарбо. Се надевам дека ова се амо шпекулација и ќе ги остават Петраки и Фонсека уште сезонава.

Меркатото е многу непознато и се во моментов е шпекулација како за нас така и за другите. До сега само едно е официално а тоа е дека Петраки стапил во контакт со агентот на Нахуел Бустос од Талерес(беа сликани и заедно на вечера), а исто така сме заинтересирани за Адолфо Гаич од Сан Лоренцо. И двајцата се млади и ефтини опции. За Бустос се зборува 9-10 мил, додека Гаич има откупна клаузула од 15 милиони но може да се купи за помалце 10-13 милиони. Тие би биле замена за Џеко кој сигурно ќе остане, особено ако остане и Палота. Калинич сигурно го враќаме а ШиТ сигурно си оди само не се знае дали во Лајпциг кои не саккат да ја платат договорената сума од пред сезонава, или некаде во Англија. Останатото е стандард. Се шират гласини за заминување на Ж.Ж. Пасторе, Фазио, Пероти, Четин, Рикарди и Калафиори. Последниве двајца се од младинската школа и доста солидни. Не знам зошто би ги продале кога буквално ни требаат играчи на тие позиции АМЦ и лев бек, ама навиканти сме си ние. Одриозола се спомнува како можно засилување на десен бек, а и повеќето позајмици ќе се продолжат на уште една сзона: Смалдини, Мики кај нас а Флоренци останува во Валенсија.

Од прилика тоа е тоа. Има уште неколку теми што се актуелни ама засега ова е најважното. Не очекуваат пеколни неколку месеци како со распоред на натпревари така сошпекулации така да brace yourself :) Ќе пробам да бидам малу поактивен на форумов кога ќе започне сезонава така да се читаме.

DEE04C79-3C63-434E-B454-831A37E9BB1A.jpeg

7F6E5BB3-0E1B-47E1-995F-92BDF3B00997.jpeg
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Ги читам и јас Ромапрес и Џон Солано, али читам и други глупи сајтови, па сум земал неверодостојна информација, незнам зошто воопшто читам толку информации од кои 90% се тешки и глупи шпекулации.


За жал, доколку Палота остане, баш со играчите како Калафиори и Рикарди ќе пробат да се пеглат финансиските книги, бидејќи највеќе се заработува од продукт од сопствената школа, за кој не си давал пари и зимаш чист профит.
Според ФФП, има врска и тоа за колку играчот си го купил, на колку години по колку евра плата зема и нормално за колку ќе го продадеш. А кај младите како Рикарди, што зимаат некој минималец, а ги продадеш за 10-20мил, тоа ти е чист профит. Како што направивме со Пелегрини кој за 20 и нешто милиони отиде во Јуве.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Zaniolo kje bide li fit za prodolzetokot od sezonava?
Баш за првата утакмица не верувам дека ќе биде спремен, тренира редовно со топка и шутира, али се тоа го прави со индивидуални тренинзи, ради тоа мислам дека ќе помине уште еден месец од сега за да видиме негово деби :)
 

RomanistaRIM

ASR1927
Член од
6 октомври 2014
Мислења
1.380
Поени од реакции
1.776
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Абе не го постирајте, нејќам име да му чујам, колку само беше хајпан кога дојде од Севиља, чиниш господ се симнал по земја да оди.
Само ќе кажам, Рома бара десно крило тој го купува Шик за рекордни за клубот 42мил, потоа следуваат Дефрел за 20мил, Нзонзи за 30мил, Пасторе за 25мил, Карсдор за 20мил, Кристанте 27мил. Све пропалици од кои неможеме да се очистиме.

Шпанско гомно
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Педро од Челзи у залез на кариера доаѓа во Рома, среќа договор на две години, а не повеќе, плата слична на Пероти и мислам дека повеќе ќе послужи од аргентинецот, кој време му е да не напушти, евентуално форсираат продажба на Клајверт за да дојдат до ќеш, па и Пероти со Педро заедно да останат, ама не верувам.

Велам повеќе ќе одговара Педро ради огромното искуство што го има и највеќе ради тактиката на Фонсека кој бара од крилата и да втрчуваат во празно, нешто што Педро знае добро да го прави, а спротивно Пероти сака да ја има топката во себе, да дрибла и тој какo крило да пронаоѓа слободни играчи..
 
Последно уредено:

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Турли тава е во клубот, неможеш да веруваш во ниту една ситуација за некоја трансфер шпекулација бидејќи Петраки ја спука со Палота, сега е суспендиран, работат на раскин на договорот и оштетата која треба да му се плати, а можно е работата да стигне до суд, ако не се договорат.

Освен овој проблем, друга работа која ја кочи продажбата на клубот и идните дејствија на трансфер пазарот е пласманот у ЛШ за наредната година, кој е тешко остварлив. Заостануваме 6 бодови зад Аталанта на 12 утакмици до крај, али и со полоша гол разлика и полош меѓусебен дуел со Аталнта, така да потребни се три кикса на Аталнта а ние се да тепаме за да испаднеме пред нив.
Си викав, ќе ги фати криза ради паузата и тоа што имаа заболени играчи од ковид 19, а тие после 3 и пол месеца не играње му дадоа 4 гола на Сасуоло :(

Ич не одат работите во полза на Палота, а со тоа и на самиот клуб. Ќе се чека да заврши сезоната, па Фриедкин ќе прати нова понуда за купување, па колку време Палота ќе се тегави да ја прифати или одбие, па ако ја одбие кој ти знае каков план ќе направи за трансфер периодот, вајда ќе продаде се што вреди и колку време ќе има за тоа, со оглед дека кога ќе заврши сезоната ќе почне трансфер периодот, истиот проблем со времето ќе го има и Дан Фридкин. Сето ова ич нема да оди во полза на клубот, посебно што ќе нема време за се!!!
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.183
Поени од реакции
3.154
Очи извадија за тој Петраки со Торино до тужење до пцовки до Катица Јанева и Фетаи стигна случајот за да сега се спукаат..
ЛШ не фаќаме преку Серија А повеќе шанси и пореално е да се надеваме преку ЛЕ.. Денес чим не кикснаа Аталанта нема кога веќе.. 0-5 да губат 6-5 ќе ја свртат им ебем све и на нив..
Вечерва светла точка беше само Џеко и до некаде Пелегрини и Кристанте поради асистенциите..
Следна со Милан на Сан Сиро..
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Џеко која класа, кое играчиште, свака му част :cuc:
Секоја чест и за Пелегрини, не за џабе го бараат ПСЖ и Јуве не крева око од него, класна асистенција, упатена со намера до Џекп, а онаа балон топката на Кристанте до Џеко беше ептен на среќа, арам да им е ако ја воведат како асиатенција на Кристанте, лагано си ја избаци човекот во воздух, среќа Џеко, знаеше да ја искористи.


Фонсека незнам што му беше филмот со Ибањез, храбар потег, али тајмингот не е погоден... и каква му беше таа прва постава со Мхтаријан на крило и Пасторе шрва постава??
Зошто чекаше Карлес Перез да прегрее за да Ундер влезе, зошто не го пушти Клајверт место Калинич??

Многу грешки мистер Фонсека, многуу!!
И полека да се збогуваме од 4то место кога Аталнта прави пресврт на Лазио пд 0-2 на 3-2.....
Боље нека пробаат ЛЕ да освојат
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Рома има шпиц кој е моментално во топ 10 шпицови во Европа, иако е во изминати години, страшен бомбардер!!
Првиот гол и асистенцијата на Пелегрини беа поубави за око, али вториот гол беше премногу тежок за давање, од таква балон топка на прва да шутираш и да постигнеш гол е многу тешко.


 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.557
Види го оној Ибањез за голот на Сампдорија, прегледност на игра - 12 000, јесда играч на рома лошо подаде ама овој толку ли бе да нема прегледност дека уствари пасов е погрешен, многу смешно делуваше као се движеше.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.846
Поени од реакции
8.693
Види го оној Ибањез за голот на Сампдорија, прегледност на игра - 12 000, јесда играч на рома лошо подаде ама овој толку ли бе да нема прегледност дека уствари пасов е погрешен, многу смешно делуваше као се движеше.
Као ретардиран се испонаша, не тргна по Габиадини да го маркира, туку отиде на десно као демек има друг играч кој чека да му се подаде да ја бцне на празно.

Неам објаснување, освен дека му е деби за Рома и дека во цели две години освен вчера што играше, лани исто имаше само една утакмица или две утакмици и тоа изгледа не како стартер.
Значи во две години, една единствена утакмица како стартер на официјална утакмица.


Како и да е, да се надеваме дека овој кикс е ради причините што ги набројав, бидејќи како што кажа Фонсека местото си го заслужил на тренинзи, пред Мерт Цетин, Фазио и поготово Манчини(кој немал доволно тренинзи пред утакмицата, ради ситна повреда). Освен киксот, онака изигра солидно за дебитантска утакмица...
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.237
Поени од реакции
41.557
Objasnuvanjeto e deka ne znae tocno sto se desava okolu nego, nema preglednost, gleda negov igrac kako podava i pod difolt misli deka topkata ide lagano do golmanot, ne pratese sto pravi gabijadini, kade e golmanot, dali e pasot dobar ili ilogicen. Ova e kardinalna greska i za krajno neiskusen igrac za vakvo nivo na natprevari, ama se deshava, ke nauci valjda. Za stoperi i bekovi e u princip mnogu bitno iskustvoto, ali narocito za stoperite koi imaat dosta delikatna rabota, cuvaat strasni napagaci, treba da se u linija za ofsajdi, konstantno da komuniciraat pomegu sebe i 90 minuti da se na shtrek, sto pomlada odbrana tolku poise vakvi greski ke se deshavaat, klasika.

Inace gleam ovoj tehnickiov direktor od torino ili sto i da e, za funkcijata zboram, go nogiraat, golemo nedorazbiranje imal so Palota. Nikako da ja sredat ovaa pozicija u timov, raskol im se desi so toti i monchi, ovoj vtoriov si otide, sea dojde keljaviov od torino, i on e na kraj izbrkan.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom