Фан Клуб: Милан

Статус
Затворена за нови мислења.

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
StormAngel напиша:
Е?
Озбилно ова?
Зошто ондак сите екипи у италијанска лига се трудат да влезат у борба за лигата на шампионите? Онака од ќејф?:)
Не, туку зашто поише сакаат Лига на шампиони отколку Куп на УЕФА, Интертото или испаѓање :)

Нема врска...тоа е за секој различно...некој повеќе цени Лига на шампиони, некој повеќе скудето...неможе да генерализирате.

Според мене, сепак Лигата на шампионите е најелитното натпреварување. Додуша, вистинска слика за тимот дава домашното натпреварување поради фактот што таму се игра цела сезона по два натпревари со секој противник, додека во ЛШ се се сведува на еден натпревар, еден гол, гол на гости, или еден пенал. Во ЛШ треба и многу среќа и добар склоп на околности, додека за освојување на домашните првенства треба пред се добра и подготвена екипа...
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Се согласувам со тебе Зеко.
Но, она што Лигата на Шампионите го прави најелитно фудбалско дешавање у Европа е баш тоа што сите најподготвени екипи од неколку земји си ги мерат силите еден на еден или во групи.

За големите тимови, лигата на шампионите е круна на се. Во големи тимови нормално спаѓаат екипи кои што неколку пати освоиле државни шампионати. Малите тимови, што и да освојат, супер е.

Она што мене ме иритира како фудбалски фанатик е тоа што мали никакви незнајковци знаат толку лесно да отфрлаат вредности на одредени клубови само заради тоа што не го симпатизираат истиот клуб.
Трагедии!!!
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
marketar напиша:
cisto informativno na poluvreme:

Siena - Milan 0-1:je: :je:

Juventus - Empoli 1-1 :baeh: :baeh:
Чисто информативно, се играат две полувремиња, Јувентус-Емполи 2:1 :baeh:
Милан баш има убави искуства од второ полувреме :baeh::baeh::baeh:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
zEk0 напиша:
Чисто информативно, се играат две полувремиња, Јувентус-Емполи 2:1 :baeh:
Милан баш има убави искуства од второ полувреме :baeh::baeh::baeh:
Хаха!

Ептен ти дојде „лезет“ кога го дадоа вториот гол а? Одвај чекаше да се закачиш на форум и да го пишеш ова! :pos:
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
Acid напиша:
Хаха!

Ептен ти дојде „лезет“ кога го дадоа вториот гол а? Одвај чекаше да се закачиш на форум и да го пишеш ова! :pos:
Не бе...дури денес напишав еве кога е постирано: денес, 11:40. Иначе дека ми дојде убаво - нормално :)
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
Аморосо ќе дебитира за Милан
Марсио Аморосо на вечерашниот куп-дуел со Палермо ќе го има своето деби во дресот на Милан.
"Аморосо е одличен голгетер, на кого му се поребни само натпревари за да се најде во топ-форма. Тој сигурно ќе настапи против Палермо", изјави Карло Анчелоти, кој на оваа средба ќе им даде шанса и на Кафу, Јанкуловски и Вогел.

i da debitirase ama toa so go pokaza makar sto mu e prv natprevar ne mi ostavi kojznae kolku vpecatok.
zdrav i ziv da ni e :cuc: :cuc: Kaka zatoa sto duri koga toj vleze vo igra na 20 tina minuti do krajot pocnavme da igrame i da sozdavame sansi, a i on go namesti edinstveniot gol koj bese delo na gilardinjo.
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
Матераци интересен за "росоњерите"

Италијанските медиуми вчера излегоа со шпекулација дека Марко Матераци би можел да го следи примерот на Кристијан Виери пред почетокот на сезоната и во овој преоден рок од редовите на Интер да се пресели во градскиот ривал Милан.

"Росоњерите" се заинтересирале за дефанзивецот на соседите поради желбата на Јап Стам веднаш да си замине од Сан Сиро, со што Карло Анчелоти би останал со крајно лимитиран избор во одбранбената линија.

Уште пред стартот на сезоната Стам најави дека сака да се врати во Холандија каде би се пензионирал, а Милан стана познат по тоа што не сака незадоволни фудбалери во своите редови. Откако не успеа да се избори за место во тимот му дозволија на Ривалдо да ја смени средината, а слична беше ситуацијата и со Кристијан Виери, кој во овој преоден рок се пресели во Монако. Се очекува наскоро да му ја исполнат желбата и на Стам, што би значело дека ќе мораат да ангажираат нов дефанзивец. Долго време Андреа Барцаљи е на нивната листа желби, но од Палермо не се откажуваат од барањето за отштета од 10.5 милиони евра. Во ваква ситуација најверојатно решение е да ангажираат фудбалер за до крајот од сезоната и тука влегува во игра шестмесечна позајмица на Матераци. Останува да се види како на ова ќе реагираат фановите на Милан со оглед на тоа што Матераци е еден од најомразените нивни фудбалери, репутација која ја стекна со агресивната игра на градските дерби средби.
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
Значи одвај тепавме,ако важно победивме:)..друго шо има сега кој да го купиме наместо ќелавкото?
она матераци многу грубо е....а пак барцаљи многу многу и не го знам...а шо бидна со трампата за кафу наместо некој бразилец од Сао Паоло...?
знај некој/а?:)
поздрав
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
zocipro напиша:
Значи одвај тепавме,ако важно победивме:)..друго шо има сега кој да го купиме наместо ќелавкото?
она матераци многу грубо е....а пак барцаљи многу многу и не го знам...а шо бидна со трампата за кафу наместо некој бразилец од Сао Паоло...?
знај некој/а?:)
поздрав
trebase da go zemat sisinjo, barem bea zainteresirani za nego, ali toj potpisa za real madrid. a nov odbramben igrac ke kupuvaat vo ovaa polusezona samo ako nekoj si zamine, a stam mozebi ke ostane do juni a togas sigurno se vraka u PSV, pa ako nikoj ne si ode nema da se kupuvalo nov igrac, barem taka kaza galijani vo edna izjava denovive. ako ima nesto novo blagovremeno ke ve izvestam.
 
Член од
23 април 2005
Мислења
622
Поени од реакции
14
marketar напиша:
trebase da go zemat sisinjo, barem bea zainteresirani za nego, ali toj potpisa za real madrid. a nov odbramben igrac ke kupuvaat vo ovaa polusezona samo ako nekoj si zamine, a stam mozebi ke ostane do juni a togas sigurno se vraka u PSV, pa ako nikoj ne si ode nema da se kupuvalo nov igrac, barem taka kaza galijani vo edna izjava denovive. ako ima nesto novo blagovremeno ke ve izvestam.
a Masimo Oddo?
 
Член од
17 јануари 2006
Мислења
1.883
Поени од реакции
3
so se odnesuva do masimo odo za nego se zainteresirani uste poodamna, trebase da dojde vo milan uste ovaa sezona ama nesto se iskompliciraa rabotite togas pa dojde jankulovski, a i mnogu pari na gilardinjo potrosija pa spored mene najverojatno na pocetokot od narednata sezona pecen e za da dojde vo milan.:je: :je: :je:
 

zEk0

Селектор
Член од
8 април 2005
Мислења
531
Поени од реакции
3
Штета што Милан ја прави сезонава во Серија А досадна...вечерва повторно слабо издание и 1-1 со Сампдорија. Голот им го збрчи Гасбарони кој инаку е “дете на Јуве“, го памтам од Championship Manager.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Најголемата грешка што Милан ја направи оваа сезона е Абиати. Катастрофа жива оваа одлука. Ама нејсе.

А за Сампдорија, го гледав натпреварот. И нерешено беше најреално.
Иако имаше пенал над Шевченко. Ама паметно што не се дае у 90 минута.
 

CopyOfDeath

Die Die My Darling!!!
Член од
30 ноември 2005
Мислења
4.186
Поени од реакции
48
мора да се мења нешо у милан најверојатно тактиката ептен сум разочаран од тимов дефинитивно најслаба игра последните 5 години
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom