Фантазија

Г

Господ

Гостин
Јас сум доволно разочаран од реалноста за целосно да и се препуштам на фантазијата.Попрво би живеел во неа отколку во овој свет.
Во мојот свет не постојат ВМРО и СДСМ,во мојот свет не постојат Бога и Сатана,насилството не постои,тагата е заклучена со катанец,
смртта добредојдена,бидејќи е крај на нишка настани кои со задоволство сум ги проживеал.
Не ме интересира горчливоста на реалноста.

--- надополнето ---

Има една техника која му ја дале на Питагора.
ATTENTION BETWEEN EYEBROWS, LET MIND BE BEFORE THOUGHT. LET FORM FILL WITH BREATH ESSENCE TO THE TOP OF THE HEAD AND THERE
SHOWER AS LIGHT.
Кога го правам ова,по 3-5 минути мирување ми поќнува порој од мисли во главава,нешто како брзо мотање филм,само што има безброј филмови а можам да ги видам сите.
 
Член од
24 октомври 2010
Мислења
2.434
Поени од реакции
244
Јас сум доволно разочаран од реалноста за целосно да и се препуштам на фантазијата.Попрво би живеел во неа отколку во овој свет.
Во мојот свет не постојат ВМРО и СДСМ,во мојот свет не постојат Бога и Сатана,насилството не постои,тагата е заклучена со катанец,
смртта добредојдена,бидејќи е крај на нишка настани кои со задоволство сум ги проживеал.
Не ме интересира горчливоста на реалноста.

--- надополнето ---


Кога го правам ова,по 3-5 минути мирување ми поќнува порој од мисли во главава,нешто како брзо мотање филм,само што има безброј филмови а можам да ги видам сите.
Само немој да си превише фасциниран, биди си како ништо да не се десило
 

Belle

A Jedi
Член од
12 април 2009
Мислења
1.006
Поени од реакции
552
e јас нонстоп фантазирам....каков и план да направам почнувам да си фантазирам за него и одам во невозможното...пред спиење обавезно..мислам пред да заспијам кога лежам...цел ден фантазирам ама кога ке се сетам на реалноста .....глупаво е
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Јас не знам како може некој воопшто да функционира без фатназирање и визуелизирање.
Да не беше тоа нема да имаме стремеж кон ништо.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Имагинацијата е мајка на цивилизацијата.:)
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Fantazija??? - prvata rabota sto treba da se otfrli od mozokot.
 
Член од
13 август 2010
Мислења
956
Поени од реакции
1.100
Fantazija??? - prvata rabota sto treba da se otfrli od mozokot.
Зошто да се отфрли, фантазирањето може позитивно да дејствува секако се додека е во умерена мера. Фантазијата е одраз на нашите желби, на она што го посакуваме, на она во што не сме успеале. Фантазијата ни помага да се издуваме, да одиме напред. Без фантазија животот би бил повеќе монотон, фантазијата е одраз на креативноста на мозокот, како ние растеме и созреваме така и нашата фантазија се менува.
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
Зошто да се отфрли, фантазирањето може позитивно да дејствува секако се додека е во умерена мера. Фантазијата е одраз на нашите желби, на она што го посакуваме, на она во што не сме успеале. Фантазијата ни помага да се издуваме, да одиме напред. Без фантазија животот би бил повеќе монотон, фантазијата е одраз на креативноста на мозокот, како ние растеме и созреваме така и нашата фантазија се менува.
Tokmu poradi toa sto fantaziranjeto e odras na nasite zelbi treba da se otfrli.Moe mislenje e deka zelbite donesuvaat samo teskotii, bilo da se ostvarat ili ne.Koga fantazirame nasiot mozok e sekogas vo idninata,po mene golema greska,ne e vo segasnosta, i tokmu taj proces-teloto na edno mesto a mislata na drugo e problem.
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
71
Поени од реакции
28
Еве некаде прочитав дека Алберт Ајнштајн наводно рекол дека фантазијата е поважна од знаењето. И од уште некого прочитав изрека дека умот без фантазија е ко опсерваторија без телескоп. Од книгите на Џозеф Марфи.
Со фантазирањето ко да градиме или бар будиме во себе некој свет кој кај и да е... :) Проблемот е само доколку бегаме од реалноста.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom