Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
2 февруари 2020
Мислења
45
Поени од реакции
17
Здраво колеги, некој да сподели искуства доколку слушал некои од овие два изборни предмети: Дигитизација/Управување со техничка поддршка. Дали е некој од нив корисен, што и како се учи на кратко доколку некој може да каже, дали се тешки и обемни?
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво. Дали некој знае што се паѓа по Калкулус во теоретскиот дел од испитот? Ако имате слики би било предобро, но било што би ми помогнало премногу.
Фала однапред
 
Член од
1 јуни 2020
Мислења
22
Поени од реакции
3
Здраво колеги, некој да сподели искуства доколку слушал некои од овие два изборни предмети: Дигитизација/Управување со техничка поддршка. Дали е некој од нив корисен, што и како се учи на кратко доколку некој може да каже, дали се тешки и обемни?
Дигитизација не би ти го препорачала никако, професорот е терсене многу, Вангел е. Не се полага предметот преку колоквиуми има индивидуални задачи, сликање,аудио,видео и на почеток ќе мислиш дека е лесен,лабав ама после ко ќе дојди за оцена на никој потпис не му дава, забелешки наоѓа насекое се нешто не му чини и имаш групен проект шо е исто така комплициран.. Мој совет немој да го земаш, јас се зафркнав многу.

Управување со техничката поддршка, лесен предмет се полага преку колоквиуми, има база, Атанас Мишев го предава, не е тежок, солиден предмет.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Здраво. Дали некој знае што се паѓа по Калкулус во теоретскиот дел од испитот? Ако имате слики би било предобро, но било што би ми помогнало премногу.
Фала однапред
Имам слики од претходните години, ама онлајн сега воопшто не се паѓаат такви прашања всушност почнаа задачи да даваат па потоао теоријата да ја одгвоориш.
 
Член од
7 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
2
Имам слики од претходните години, ама онлајн сега воопшто не се паѓаат такви прашања всушност почнаа задачи да даваат па потоао теоријата да ја одгвоориш.
Извини, не те сфаќам. Онлајн нема прашања за одговарање?
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Извини, не те сфаќам. Онлајн нема прашања за одговарање?
Во јунската сесија за калкулус онлајн полагањето, теоријата во 90% беше составена од : задача која треба да ја решиш и преку таа задача да ја докажеш теоријата за тоа прашање. Имаше и прашања на заокружување но многу малце..
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
104
Поени од реакции
34
Здраво, ќе го презапишувам цел 3ти во 5ти семестар, па сакав да ве прашам за кои предмети да пратам молба да ги земам во 5тиот семестар да не си заглавувам многу?

Семестар: 3
Задолжителни предмети
ПредметКредити
Изборен предмет6.00Задолжителни предмети
Изборен предмет6.00Задолжителни предмети
Алгоритми и податочни структури6.00Задолжителни предмети
Веројатност и статистика6.00Задолжителни предмети
Компјутерски мрежи и безбедност6.00Задолжителни предмети
ова е 3тиот


И дали има некој испити/колоквиуми што се паѓале во претходните години Компјутерски Мрежи и Безбедност?
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2018
Мислења
79
Поени од реакции
33
Здраво, ќе го презапишувам цел 3ти во 5ти семестар, па сакав да ве прашам за кои предмети да пратам молба да ги земам во 5тиот семестар да не си заглавувам многу?

Семестар: 3
Задолжителни предмети
ПредметКредити
Изборен предмет6.00Задолжителни предмети
Изборен предмет6.00Задолжителни предмети
Алгоритми и податочни структури6.00Задолжителни предмети
Веројатност и статистика6.00Задолжителни предмети
Компјутерски мрежи и безбедност6.00Задолжителни предмети
ова е 3тиот


И дали има некој испити/колоквиуми што се паѓале во претходните години Компјутерски Мрежи и Безбедност?
Испитна е уште колега/колешке, може ќе ги положиш. :)
 
Член од
2 февруари 2020
Мислења
45
Поени од реакции
17
Здраво колеги, како се гледа тежината на изборен предмет, во зависност од тоа дали е H1, H2, H3?
 
Член од
24 февруари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
2
Здраво колеги, сакам да прашам дали во ФИНКИ има вондреден смер, и дали може да се префрли од редовен во вондреден?

Исто така, дали цената на семестарот е иста или друга?
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Здраво колеги, сакам да прашам дали во ФИНКИ има вондреден смер, и дали може да се префрли од редовен во вондреден?

Исто така, дали цената на семестарот е иста или друга?
Нема вонредни на Финки.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Здраво колеги, сакам да прашам дали во ФИНКИ има вондреден смер, и дали може да се префрли од редовен во вондреден?

Исто така, дали цената на семестарот е иста или друга?
Од статус вонреден студент, на ФИНКИ можеш само извонреден студент статус да имаш :D
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
71
Поени од реакции
56
Здраво, ќе го презапишувам цел 3ти во 5ти семестар, па сакав да ве прашам за кои предмети да пратам молба да ги земам во 5тиот семестар да не си заглавувам многу?

Семестар: 3
Задолжителни предмети
ПредметКредити
Изборен предмет6.00Задолжителни предмети
Изборен предмет6.00Задолжителни предмети
Алгоритми и податочни структури6.00Задолжителни предмети
Веројатност и статистика6.00Задолжителни предмети
Компјутерски мрежи и безбедност6.00Задолжителни предмети
ова е 3тиот


И дали има некој испити/колоквиуми што се паѓале во претходните години Компјутерски Мрежи и Безбедност?
za KMB na facebook grupata FINKI KMB imas zadaci od ispitni, isto i na ovoj link imas dosta materijal
 
Член од
13 декември 2018
Мислења
20
Поени од реакции
10
Decki dali znae nekoj kako odi procesot za prefrluvanje na smer?

Ova mi bese prva godina na FINKI, momentalno imam polozeno 5/10 Zapisan sum na KN, na pocetokot od prv semestar iskreno ne ja sfativ rabotata seriozno
i gi trpam sega posledicite... Vtor semestar definitivno bese pouspesen so AOK , OOP i Veb ..
predmetite sto
ne gi imam polozeno se Strukturno, DS1 , K1 , K2 , DS2

Ako ne uspeam barem dva od zimskite predmeti da polozam vo ovaa sesija , se mislam da prefrlam smer bidejki ne gledam zosto povtorno da rizikuvam so matematikive
a i ke treba nekogas da imam VIS a site vikaat deka e mnogu - mnogu potesko od Kalkulus I Diskretna
Q: Dali stvarno se faktor matematikive za da si dobar programer?

Zatoa se mislev da se prefrlam na PIT.. od 3 semestar
Q: Dali figurira na koj smer ke zavrsis na fakultetov, ili sepak najmnogu se vrednuva tvoeto off-fakultet istrazuvanje , samointeresiranje i rabota?

I dali ako primer polozam DS1 ( a go nema toj predmet vo PIT ) avtomatski ne mi se vazi ?
Znam deka zadolzitelnite predmeti ke se swapnat so drugi no sepak...

PS: Nekoj da dade ohrabruvacki sovet sho ima zaglaveno od startot na fakultetov no uspeal da odglavi :'( , bidejki momentalno sum mn zbunat i demotiviran od paganje i malce uplasen za idninata... Hope you guys can help
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom