Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
На кратко споредба меѓу ИКИ и КНИ, што добивам а што губам меѓу едниот и другиот?

Во моја споредба што имам правено видов дека КНИ генерално порано имаат предмети од ИКИ (пример 4 наспроти 6ти семестар), ама па на ИКИ има предмети како физика, електрични кола итн. што воопшто ги нема на другиов. Е сега во пракса како излага ова е друга работа. Втора битна работа е колку всушност ќе ми требаат предметите што се учат понатаму во кариерата.

Дополнително меѓу ФИНКИ и ФЕИТ исто ако не го мрзи некој (насока програмирање на двете).

Фала однапред.
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Имам прав
На кратко споредба меѓу ИКИ и КНИ, што добивам а што губам меѓу едниот и другиот?

Во моја споредба што имам правено видов дека КНИ генерално порано имаат предмети од ИКИ (пример 4 наспроти 6ти семестар), ама па на ИКИ има предмети како физика, електрични кола итн. што воопшто ги нема на другиов. Е сега во пракса како излага ова е друга работа. Втора битна работа е колку всушност ќе ми требаат предметите што се учат понатаму во кариерата.

Дополнително меѓу ФИНКИ и ФЕИТ исто ако не го мрзи некој (насока програмирање на двете).

Фала однапред.
Имам правено малце подолга паралела пред околу една година, побарај погоре во дискусијата ќе го најдеш. Ако си ориентиран кон компјутерските науки и претежно кон софтверот тогаш ФЕИТ отпаѓа бидејќи тој е сепак Факултет за електротехника.. Точно е дека има1-2 студиски програми кои опфаќаат дел од материите кои се изучуваат на ФИНКИ, но сепак ФИНКИ е дефинитивно најдобар избор за информатика, компјутерски науки и компјутерско инженерство. Една реченица и за ИКИ-КНИ. Тие се двете најобемни студиски програми, би рекол и најтешките иако добар дел од предметите се застапени во сите студиски програми. КНИ е насочен кон програмирањето додека ИКИ има поширока теориска основа и опфаќа малце и од дигиталната електроника - хардверот, системскиот софтвер, мрежи и мрежен софтвер како и програмирање.Пред 3 години а имав истата дилема - го одбрав ИКИ и не згрешив... Сепак кој и да го одбереш изборните предмети ти даваат голема флексибилност со тоа што можеш да земаш од било кој смер...
 
Член од
27 февруари 2017
Мислења
61
Поени од реакции
57
Денес видов, пријавите за уписи 2017/2018 се отворени https://finki.ukim.mk/mk/content/уписи-на-финки-2017-0

Имам прав


Имам правено малце подолга паралела пред околу една година, побарај погоре во дискусијата ќе го најдеш. Ако си ориентиран кон компјутерските науки и претежно кон софтверот тогаш ФЕИТ отпаѓа бидејќи тој е сепак Факултет за електротехника.. Точно е дека има1-2 студиски програми кои опфаќаат дел од материите кои се изучуваат на ФИНКИ, но сепак ФИНКИ е дефинитивно најдобар избор за информатика, компјутерски науки и компјутерско инженерство. Една реченица и за ИКИ-КНИ. Тие се двете најобемни студиски програми, би рекол и најтешките иако добар дел од предметите се застапени во сите студиски програми. КНИ е насочен кон програмирањето додека ИКИ има поширока теориска основа и опфаќа малце и од дигиталната електроника - хардверот, системскиот софтвер, мрежи и мрежен софтвер како и програмирање.Пред 3 години а имав истата дилема - го одбрав ИКИ и не згрешив... Сепак кој и да го одбереш изборните предмети ти даваат голема флексибилност со тоа што можеш да земаш од било кој смер...
Инаку, да те прашам, иако прочитав претходни постови околу ИКИ и КНИ, ти како студент таму баш на тој смер, освен тоа што што кажа дека ИКИ има поширока теориска основа и опфаќа малце и од дигиталната електроника - хардверот....
Дали можи да се кажи студент од ИКИ ги поседува вооглавно истите вештини со онај на студент на КНИ и плус „хардверски дел од компјутерот“?
Дали ИКИ за детал е „поголем“ во смисла на материјал?
И последно да те прашам, како иден студент кој се двоуми помеѓу двата, дали ќе добијам повеќе можности со ИКИ?
Пошто ги разгледував и двата смера, барем по тоа шо го има на вебсајтот и еден друг пост во кој се споредени тука на кајгана, и изгледаат многу слично, ама подобар е одговорот од некој со искуство од прва рака.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.052
Поени од реакции
7.103
Денес видов, пријавите за уписи 2017/2018 се отворени https://finki.ukim.mk/mk/content/уписи-на-финки-2017-0

Инаку, да те прашам, иако прочитав претходни постови околу ИКИ и КНИ, ти како студент таму баш на тој смер, освен тоа што што кажа дека ИКИ има поширока теориска основа и опфаќа малце и од дигиталната електроника - хардверот....
Дали можи да се кажи студент од ИКИ ги поседува вооглавно истите вештини со онај на студент на КНИ и плус „хардверски дел од компјутерот“?
Дали ИКИ за детал е „поголем“ во смисла на материјал?
И последно да те прашам, како иден студент кој се двоуми помеѓу двата, дали ќе добијам повеќе можности со ИКИ?
Пошто ги разгледував и двата смера, барем по тоа шо го има на вебсајтот и еден друг пост во кој се споредени тука на кајгана, и изгледаат многу слично, ама подобар е одговорот од некој со искуство од прва рака.
Никој смер не е поголем од друг смер, се зависи од самиот себе какви изборни предмети ќе земаш и колку труд ќе вложиш за одредени области. Разликата меѓу ИКИ и останатите смерови е тоа што дел од задолжителните предмети таму поврзани со електрониката, се нудат како изборни на другиве смерови. И да не се лажете дека со КНИ полесно ќе се вработите во софтверска компанија, смерот (па и дипломата) воопшто не е битна за работа.
Ако пак сакаш да работиш со електроника/хардвер, ИКИ повеќе би ти се вреднувал.
 
Член од
24 март 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Видов дека за уписи 2017 има неколку измени како и во задолжителните предмети...на страната на ФИНКИ вели дека,за упис на било кој смер потребно е еден од екстерните изборни предмети да е МАТЕМАТИКА...јас полагав англиски :( сега ме загрижува прашањето,дали воопшто ќе можам да конкурирам за факултетот (смер ПЕТ) бидејќи не полагав математика,или ќе конкурирам но само со помалку поени (процентил 85)...некој да ми даде некоја информација?
 
Член од
3 септември 2013
Мислења
380
Поени од реакции
195
Видов дека за уписи 2017 има неколку измени како и во задолжителните предмети...на страната на ФИНКИ вели дека,за упис на било кој смер потребно е еден од екстерните изборни предмети да е МАТЕМАТИКА...јас полагав англиски :( сега ме загрижува прашањето,дали воопшто ќе можам да конкурирам за факултетот (смер ПЕТ) бидејќи не полагав математика,или ќе конкурирам но само со помалку поени (процентил 85)...некој да ми даде некоја информација?
Од еден предмет упола ти се кратат поените само, нема зошто да не се пријавиш ако мислиш дека ќе фатиш државна. Минатата година (секако не е репер), 200-ти во ПЕТ државна имал 69,827 бода, направи си паралела од таму.

А инаку математика не е од годинава задолжителен.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.117
Поени од реакции
57.535
Размислете си убаво на време... онака информативно, 100-200 студенти годишно од другите смерови се префрлаат на ПЕТ (со тоа паѓаат и во приватна квота)
 
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Денес видов, пријавите за уписи 2017/2018 се отворени https://finki.ukim.mk/mk/content/уписи-на-финки-2017-0



Инаку, да те прашам, иако прочитав претходни постови околу ИКИ и КНИ, ти како студент таму баш на тој смер, освен тоа што што кажа дека ИКИ има поширока теориска основа и опфаќа малце и од дигиталната електроника - хардверот....
Дали можи да се кажи студент од ИКИ ги поседува вооглавно истите вештини со онај на студент на КНИ и плус „хардверски дел од компјутерот“?
Дали ИКИ за детал е „поголем“ во смисла на материјал?
И последно да те прашам, како иден студент кој се двоуми помеѓу двата, дали ќе добијам повеќе можности со ИКИ?
Пошто ги разгледував и двата смера, барем по тоа шо го има на вебсајтот и еден друг пост во кој се споредени тука на кајгана, и изгледаат многу слично, ама подобар е одговорот од некој со искуство од прва рака.
Повторно ќе кажам не станува воопшто збор или дилема за кој од тие две студиски програми е подобар т.е. со кој од истите би имал повеќе можности. Самата рамка на студиските програми со предметите од веб-сајтот говори доста. КНИ е специјализиран и насочен кон програмирањето, додека со ИКИ би имал и плус дополнителни знаења од областа на хардверот, дигиталната електроника, системскиот софтвер како и компјутерското инженерство.Сепак и ИКИ е претежно ориентиран кон софтверот што е логично бидејќи е на ФИНКИ, но покрај компјутерските науки опфаќа значаен дел и од компјутерското инженерство односно ти ја дава целата и големата слика за работата на еден компјутерки систем(архитектурата, системскиот софтвер и апликативниот софтвер)... Можеби сега мислиш дека си во голема дилема и се плашиш од погрешен избор што е нормално, но која и да ја избереш од овие 2 насоки нема да згрешиш. Води се според желбата, дали сакаш детално да го изучиш програмирањето( преку повеќе програмски јазици и архетипи т.е. парадигми - техники) и да се фокусираш исклучиво на тоа или сакаш да имаш пошироки заења и да ја разбереш големата слика за компјутерските науки и компјутерското инженерство... Само би додал дека ако имаш уште од сега желба за 1 година мастер студии т.е. магистратура тогаш (според мене) ИКИ е најдобро решение поради ако сакаш поголемата опфатеност на теми и сегменти од науката. Се разбира контра на тоа некој од КНИ би кажал дека пак они не учат широко но длабоко навлегуваат во тоа што го учат....
 

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Денес видов, пријавите за уписи 2017/2018 се отворени https://finki.ukim.mk/mk/content/уписи-на-финки-2017-0

Инаку, да те прашам, иако прочитав претходни постови околу ИКИ и КНИ, ти како студент таму баш на тој смер, освен тоа што што кажа дека ИКИ има поширока теориска основа и опфаќа малце и од дигиталната електроника - хардверот....
Дали можи да се кажи студент од ИКИ ги поседува вооглавно истите вештини со онај на студент на КНИ и плус „хардверски дел од компјутерот“?
Дали ИКИ за детал е „поголем“ во смисла на материјал?
И последно да те прашам, како иден студент кој се двоуми помеѓу двата, дали ќе добијам повеќе можности со ИКИ?
Пошто ги разгледував и двата смера, барем по тоа шо го има на вебсајтот и еден друг пост во кој се споредени тука на кајгана, и изгледаат многу слично, ама подобар е одговорот од некој со искуство од прва рака.
Видов дека за уписи 2017 има неколку измени како и во задолжителните предмети...на страната на ФИНКИ вели дека,за упис на било кој смер потребно е еден од екстерните изборни предмети да е МАТЕМАТИКА...јас полагав англиски :( сега ме загрижува прашањето,дали воопшто ќе можам да конкурирам за факултетот (смер ПЕТ) бидејќи не полагав математика,или ќе конкурирам но само со помалку поени (процентил 85)...некој да ми даде некоја информација?
Во истата ситуација бев и јас како тебе, па еве завршив на финки, работам 1 год. и на магистратура сум софт. инж.
Многу од нив се уште студираат и не дигнале глава од учење за да ти дадат мислење,ниту пак работеле во индустријата, затоа не може да ти дадат прецизно мислење што е најдобро, ниту пак јас.
Додека бев на пракса во 3 компании па и сега на работа (4-та) сум запознал многу програмери, тестери, систем администратори, дизајнери со различно образование и смерови на финки / феит, некои со академии на Сивус итн.
Според мене, би ти рекол дека нивното техничко знаење произлегува од самата индивидуа и нивната заинтересираност за напредок, многу малку од нивното формално образование. Факултетот ќе те научи како да учиш и ништо повеќе. Изборот на смерот ќе има многу мало влијание врз понатамошната твоја кариера доколку имаш јасна визија што посакуваш.
Немој те да се занесувате дека сте станале страшни инженери после дипломирањето на било кој смер или дека сте супериорни пред другите или пак работодавецот ќе ве гледа како такви, оти не знаете 1% од инженерството и сите надвор го знаат тоа освен вие самите.
Пред една година го кажав истото мислење за смеровите ќе го повторам пак.

P.S. Самата рамка на студиските програми со предметите од веб-сајтот говори ништо.
Многу од професорите се заостанати во материјалот и реално од сегашна моја гледна точка не знаат многу програмирање бидејќи никогаш не работеле во индустријата и ако ги погледнеш нивните биографии како асистенти (а утре ќе бидат професори) ќе сватиш и дека многу мал број од нив работеле некогаш како програмери а предаваат програмски предмети. Учеле "by the book", многу од нивните материјали се копираат од странски содржини бидејќи нашите не се способни да направат и спојат свој материјал. Нивниот изговор е дека следат светски програми, иако не се способни да направат една вежба каде што ќе сврзат интерфејс, сервиси или да применат патерн.
На магистратура исто, прават почетни грешки во програмирањето па дури и не слушнале за inline услов. (жалам ако се препознае).
Па затоа не се секирајте околу тоа дали нема да имате доволно техничко знаење по завршувањето на одреден смер. Горе-доле сите смерови се исти.

Така да, ако имате јасна цел и визија пред себе, јака мотивација и пасија, тогаш изборот на смерот е најмалиот проблем за вас.
 
Член од
24 март 2017
Мислења
11
Поени од реакции
1
Од еден предмет упола ти се кратат поените само, нема зошто да не се пријавиш ако мислиш дека ќе фатиш државна. Минатата година (секако не е репер), 200-ти во ПЕТ државна имал 69,827 бода, направи си паралела од таму.

А инаку математика не е од годинава задолжителен.
Значи само ќе имам помалку поени така? А јас пишав дека имам 85 поени за упис пресметано од калкулаторот од веб страната на ФИНКИ. Да не берам гајле зашто секако сум државна квота така? :D И да се надополнам,тоа што немам математика како предмет на матура не ме кочи во конкурирање на факултетот или?
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.117
Поени од реакции
57.535
Можеш да конкурираш.
 

The King of Clay

Модератор
Член од
28 јануари 2012
Мислења
5.032
Поени од реакции
3.608
Значи само ќе имам помалку поени така? А јас пишав дека имам 85 поени за упис пресметано од калкулаторот од веб страната на ФИНКИ. Да не берам гајле зашто секако сум државна квота така? :D И да се надополнам,тоа што немам математика како предмет на матура не ме кочи во конкурирање на факултетот или?
Несоодветен предмет се вреднува 50%, пример ако беше соодветен и ти носеше 8 поени, вака ќе ти носи 4 поени и тоа е цел муабет. Барем така пишуваше во правилата за упис, иначе од искуство на мојот поранешен цимер, имаше несоодветен екстерен предмет (биологија) и веројатно по некоја грешка му беше пресметан 100% и благодарение на тие бодови фати државна квота КНИ, иначе ќе беше приватна.
 
Член од
16 јули 2017
Мислења
57
Поени од реакции
296
Се одржуваат предавања на магистерските студии? За статистика и актуарска математика ме интересира поконкретно.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Работи студентски деновиве? И кое време е отворен?
 
Член од
3 декември 2014
Мислења
32
Поени од реакции
15
Не успеав да најдам на страната во предметните описи, по кои предмети се изучува JavaScript ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom