Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
19 декември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво сакам да прашам што е подобро да изберам за државна матура, англиски (екстерен) и историја (интерен) или да земам математика, и дали би можел да се запишам со овие веќе наведени предмети на факултетот, досега сите предмети ми се со највисока оцена но имам слаба воља за математика.
 
Член од
19 февруари 2021
Мислења
12
Поени од реакции
0
Знај некој кога е последен ден за поднесување документи за упис?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.088
Поени од реакции
728
Убаво напишано.:)
Во капиталистичко општество каде шансите да најдете работа во државна администрација се мали, единствената опција е знаењето од областа и вработување на квалитетен кадар.:)
И не знам шо сте запнале електро та електро, демек тие од ФИНКИ нема да се истите професори, и нема да ја предаваат истата студиска програма? Нормално, ќе има струки плус за кое треба да се радувате, бидејќи се имаат можности плус, вие овде се противите на реформите. Ај, ако ви недостифа бифето на електро, ве разбирам, ама после предавања пак собирајте си се таму, не е така страшно.:P
Види ја точка 10,таму може да си ја бараат среќата електро кадрите пошто кај нас у државна администрација се запослуваат само партиски шушумиги со врски
 
Член од
28 декември 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Јас сум 4та година моментално во Корчагин и планирам да се запишувам на ФИНКИ. Гледајќи дека најмногу ме интересираат математика и програмски јазици како предмети, а бегам од физика, што би ми препорачале за смер? Се мислам помеѓу КН и СИИС, ама воедно сакам и безбедност да учам. Така што малку сум неодлучен. Секое искуство е добредојдено! :D
 
Член од
21 март 2014
Мислења
486
Поени од реакции
334
Здраво на сите. Јас сум 4та година моментално во Корчагин и планирам да се запишувам на ФИНКИ. Гледајќи дека најмногу ме интересираат математика и програмски јазици како предмети, а бегам од физика, што би ми препорачале за смер? Се мислам помеѓу КН и СИИС, ама воедно сакам и безбедност да учам. Така што малку сум неодлучен. Секое искуство е добредојдено! :D
КН е повеќе наклонето кон тоа што те интересира + поголема шанса за државна квота + добар одличен воведен тренинг во факултетска кондиција во прва година. Во 3-та ќе имаш доста простор за насока кон тоа што те влече, а ниту еден предмет/насока нема да те подготви целосно за специфична бранша/област, тоа останува на твојата љубопитност и желба за истражување!
 
Член од
4 февруари 2022
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво на сите. Јас сум 4та година моментално во Корчагин и планирам да се запишувам на ФИНКИ. Гледајќи дека најмногу ме интересираат математика и програмски јазици како предмети, а бегам од физика, што би ми препорачале за смер? Се мислам помеѓу КН и СИИС, ама воедно сакам и безбедност да учам. Така што малку сум неодлучен. Секое искуство е добредојдено! :D
Во средно бев настроена кон истите работи како и ти, а не сакав физика. Одбрав КН и се каам до денес. Од аспект на тежина. Ако си на СИИС, прва година ќе ти биде неспоредливо полабава отколку на КН, а и ќе имаш шанси за подобри оценки. Од втора веќе е сеедно. А дека убаво ќе бидеш спремен за понатаму во КН, ќе бидеш, и тоа си стои. Сепак, останувам на ставот дека СИИС е подобар избор. Особено ако имаш убави поени на упис па да си фатиш државна квота.
 
Член од
24 октомври 2019
Мислења
99
Поени од реакции
34
Дали има некаде база за предметот Екоинформатика и Медиуми и Комуникации?

И ако знае некој многу добро ВИС & АОК , нека ме исконтактира плис
 
Член од
26 август 2018
Мислења
71
Поени од реакции
26
Има база некој по Економија за ИКТ инженери?
 
Член од
14 април 2020
Мислења
6
Поени од реакции
1
Дечки WP теорија база некоја ако имате (од online периодов) пратете :D
 
Член од
25 ноември 2021
Мислења
20
Поени од реакции
0
Мислење/искуства за предметите Концепти на инф. општество, Визуелно програмирање, Интернет тех. и Компјутерска графика?
+Предлог предмет од L3?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom