Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
5 септември 2019
Мислења
11
Поени од реакции
3
Здраво, јас сум дете на воен инвалид, земам стипендија- бесплатно студирање (не плаќам партиципација за семестар), па сакав да прашам дали некој знае доколку не фатам услов за следен семестар односно три положени предмети, дали таа стипендија ми се укинува или нешто слично? Не најдов објаснување ниту на страната на ФИНКИ, ниту на страната на УКИМ, а во законот за деца на воени инвалиди стои само дека не следува бесплатно студирање. Дали некој имал слично искуство?
Автоматски споено мислење:

Здраво колеги! Јас сум запишана на Компјутерско Инженерство, сакам да се префрлам на Компјутерски Науки сега во втора година. Имам прашање ако некој знае како ги признаваат предметите од другиот смер за положени? Конкретно еве за Дискретни Стуктури 1 и 2, јас имам положено дискретна математика. Дали би ми се важеле и они како положени?
Нема да ти признаат бидејќи се водат како различни предмети. Сепак најдобро е да си прашаш во студентска служба, или пиши му маил на продекан за настава.
 
Член од
29 март 2019
Мислења
19
Поени од реакции
1
Dali na 10/11 mozam da izvadam potvrda deka sum priman na fakultetot za d amozam odma istiot den da podnesam za studentski
 
Член од
7 октомври 2018
Мислења
170
Поени од реакции
279
Здраво, дали ке може некој да ми објасни каков е процесот за работа и студирање во исто време? Сега започнувам со трета година, а во исто време и ке работам целосно работно време. Дали има нешто што ке треба да го направам за да се пријавам некаде или не? Колку што знам на факултетов нема вонредни студии.
Нема никаков процес, пријавување, вонредни студии, ... :) Ќе си работиш и ќе одиш на лабораториски ако ти се задолжителни. И јас почнав да работам фул тајм втора спрема трета година, па бирав малку полабави предмети кај што не мора да одам цело време или вежбите носат само малку поени. Исто, избегавав предмети со многу теорија бидејќи премногу заморно ми е да одам на работа цел ден и после тоа да бубам, па бирав попрактични (програмирање) и такви што вежбите можеше да ги работиме од дома (сега не знам како е).

И види си и со компанијата ако ти дозволува да напушташ сред работно време или префрлај се во групи после 5 саат. Обично излегуваат во пресрет за менување термин.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.175
Поени од реакции
41.799
Дечки
Која е разликата помеѓу Пет и Кни ?
Повеќе математика има на КНИ (Калкулус 2 семестри, веројатност и статистика) + вештачка интелигенција и микропроцесори. Потежок смер.
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.175
Поени од реакции
41.799
Вреди да се учи?
За IT пазарот кај нас, каде што најмногу студенти завршуваат како web/mobile девелопери, би рекол не.

Ако конкретно сакаш да слушаш некој од тие предмети, можеш на ПЕТ како изборен да го земеш (не верувам дека некој го направил ова :D).
Многу од КНИ се префрлуваат на ПЕТ за да ги одбегнат баш тие предмети.


Туку, сега нема повеќе ни КНИ ни ПЕТ на ФИНКИ. Некои нови смерови има.
 
Член од
8 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас сакам да се запишам на финки но ќе имам околу 70 поени дали би ме примиле на некој смер државна или приватна квота
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
20.175
Поени од реакции
41.799
Јас сакам да се запишам на финки но ќе имам околу 70 поени дали би ме примиле на некој смер државна или приватна квота
Сите кандидати кои НЕ се рангирани имаат можност да пополнат изјава за рангирање на Компјутерско инженерство - кофинансирање (единствената насока на која има слободни места).
 
Член од
8 септември 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас сакам да се запишам на финки но ќе имам околу 70 поени дали би ме примиле на некој смер државна или приватна квота
Автоматски споено мислење:

Јас сакам на мрежна безбедност следната година да се запишам гледам оваа примиле со 55 бода дсли следната година со 70 би можел да влезам
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.893
Јас сакам да се запишам на финки но ќе имам околу 70 поени дали би ме примиле на некој смер државна или приватна квота
На Интернет, мрежи безбедност ќе те примат.. Таму влагаат сите и со по 55бода.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
11.603
Поени од реакции
17.552
Благодарам јас сум се заплашил и се си мислам нема да ме примаат никаде
Со начинов на кој што пишуваш, богами, за плашење е работава.
Извињење ако не си македонец.
 
Член од
22 јануари 2019
Мислења
22
Поени од реакции
5
Некој што го има слушано предметот Интернет програмирање на клиентска страна (JavaScript) да ми каже мислење за предметов и како се одвиваат лаб вежби ??
 
На врв Bottom