Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.021
Ако некој е запознаен со предметите интернет технологии, медиуми и комуникации и концепти на информатичко општество, ако може да каже 2-3 реченици во врска со истите. :D
Концепти на информатичко општество - лесен предмет, предавањата се чиста теорија, на лаб. вежби имаше работи поврзани со google+, linkedin, redmine, crm апликации итн. Имаше и некои кориснички сценарија слични како на софтверско инженерство предметот.
Се полагаше на лист заедно теорија + некое к. сценарио од вежби, имаше и проект.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
43
Поени од реакции
4
Интернет технологии се учи ASP.NET (Web forms). Се полага и теорија и задачи, има и лабораториски вежби и задолжителен проект.
Концепти на информатичко општество - лесен предмет, предавањата се чиста теорија, на лаб. вежби имаше работи поврзани со google+, linkedin, redmine, crm апликации итн. Имаше и некои кориснички сценарија слични како на софтверско инженерство предметот.
Се полагаше на лист заедно теорија + некое к. сценарио од вежби, имаше и проект.
Интернет технологии е релативно лесен предмет, во кој ќе се запознаеш со основите (под ова мислам ептен прости работи) поврзани со backend (работење на серверска страна). Ќе научиш што значи колаче(cookie), сесија и основна работа со база на податоци.
Фала многу :D
 
Член од
26 септември 2016
Мислења
5
Поени од реакции
1
Ако може некој да ми каже нешто повеќе за предметите: 1. Сензорски системи 2. Комуникациски технологии 3. Вовед во когнитивни науки? :)
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Ако може некој да ми каже нешто повеќе за:

Виртуелизација и пресметување во облаk

Дизајн на компјутерски мрежи, Администрација на мрежни сервиси, Компјутерски мрежи, Интернет

Виртуелизација и пресметување во облак
Напреден веб дизајн

Интернет програмирање

Сервисно ориентирани архитектури


Податочно рударство

Напредни бази на податоци

Веб програмирање
 
Член од
12 јуни 2016
Мислења
10
Поени од реакции
0
Некој да прикачи било какви материјали за 2 семестар да знам од прилика што ме чека? Благодарам однапред..
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.073
Поени од реакции
57.367
Член од
21 октомври 2016
Мислења
20
Поени од реакции
0
Ако може некој да ми каже како се полага интернет технологии и имплементација на системи со отворен код што се учи и како се полага, лесни тешки?
 
Член од
23 септември 2015
Мислења
723
Поени од реакции
388
Зa интернет прoгрaмирaње имa предуслoв? :confused:[DOUBLEPOST=1483409158][/DOUBLEPOST]Зa интернет прoгрaмирaње имa предуслoв? :confused:
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.073
Поени од реакции
57.367
Ако може некој да ми каже како се полага интернет технологии и имплементација на системи со отворен код што се учи и како се полага, лесни тешки?
ИТ се учи .NET (Web forms). Се пoлaгa и теoријa (етест) и зaдaчи прaктичнo. Дoпoлнителнo се изрaбoтувa и прoект (веб стрaницa).

ИСOК се учи PHP и Laravel. Се пoлaгa сaмo прaктичнo.

ИСOК е мaлку пoтежoк oд ИТ.
 
Член од
27 август 2016
Мислења
105
Поени од реакции
29
Ако ги има некој ланските лаб по ООП, АОК и Веб дизајн, ќе може да ми прати?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
20
Поени од реакции
0
Ако може некој да ми прати материјал по ИСОК и ИТ би му била благодарна (y)
 
Член од
1 октомври 2013
Мислења
759
Поени од реакции
336
Доколку преку колоквиуми сум е зел теоријата по калкулус 1 сеа за на испит ми остануваат задачи а закажале и на 30ти јануари практичен дел а задачите на 26ти јануари,дали сите имаат право да полагаат практичен или откако ќе се положи задачи,теорија тогаш практичен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom