Факултет за Информатички Науки и Компјутерско Инженерство - ФИНКИ

Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Зошто така викате... Јас сум од Математичко Б, никаква допирна точка сум немала ни со програмирање, ни со математики, ни со електротехники. Електротехника аудиториските ги решавав ден пред колоквиум, затоа што стандард немав време од математиките, па еве, после 4 поминати години од кога положив електротехника (на колоквиуми), пред месец дена без проблем решив задачка од Кирхофови, само што ги прочитав по еднаш. Тоа е најлесниот дел од цела електротехника.

И уште нешто за новите студенти. Приказните за тешки предмети, лоши професори и сл. 90% идат од студенти кои го презапишале предметот. Не брзајте со заклучоци, дајте си време да се запознаете со предметот, не се откажувајте уште пред да почнете. Обично како најстрашни предмети се етикетирани тие што бараат малку да навлезеш во логиката, наместо сувопарно бубање. да не се лажеме дека нема бубање и бубалици на факултетот. Има и бубалици со просек.
 
Последно уредено:
Член од
17 јули 2014
Мислења
67
Поени од реакции
41
Самиот си го одговори прашањето
Ако си се запишал на ИКИ би ти препорачал уште од сега да ги учиш прв и втор Кирхохов закон и можеби за 2-3 години ќе ги научиш да ги решаваш
Хахахах, благодарам за советот...Ама јас веќе одамна ги знам не само прв и втор Кирхофов туку целата електротехника што ке се изулува на ИКИ( според програмата што ја прочитав) - завршив во средното електротехничко Михајло Пупин со просек 5.00 четири години).Со 4 часа неделно електротехника во прва година, 5 часа електроника во втора, изборна физика и изборна математика ( по две во трета и четврта ) и професори кои даваат приватни часови токму на студентите од ФЕИТ и ФИНКИ, мислам дека целосно сум подготвен.Инаку електротехниката е многу лесна наука во споредба со електрониката каде што има доста посложени задачи од типот на барање струја која поминува низ емитер, колектор, решавање операциски засилувачи со по 8 и 16 пинови ( излези) и тн..
На отворениот ден кога замолив деканот Трајанов да направи една паралела меѓу КНИ и ИКИ, самиот рече дека за КНИ се троши највеќе време за реклама и промоција поради тоа што е ,,нивни смер'' - создаден од финки, за разлика од ИКИ кој пред 3 години беше префрлен од феит во финки( Финки се создаде со обединување на иформатичките институти на Електро и Пмф па така 2 смера ( ИКИ и Инфо) беа преземени од таму, 2 од ПМФ и 4 нови создадени од самиот ФИНКИ.:)
 
Член од
21 август 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да ве прашам за оваа подготвителната настава по математика и информатика некој шо бил претходните години да ми каже шо се учи отприлика, особено математика пошо знам доста добро математика освен изводи, пошо ги учевме на крај на четврта и некако ги претрчаа безвезе па дали е потребна подготвителнава настава или е ептен за луѓе шо појма немаат математика?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
9
Поени од реакции
0
Мене ме интересира во кој смер најмалце се сретнува математиката? не ми оди баш, па што би ми препорачале. :)
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Не разбирам? ако не ми оди математиката незначи дека сум ретардиран.
Сакаш да кажеш дека сите од другите факултети се ретардирани? ништо лошо не прашав. Тоа твоето беше многу директно за бегањето од математиката. Математика реално нема да ти треба премногу за да програмираш... зависи што прогрмираш... а од математиката нема да избегаш...
Јас би ја искористила математиката за градење стрпление. Ако не можеш да решиш некоја задача и речеш мене ова не ми иде, тогаш утре ќе седнеш да правиш некоја апликација и после 5-6 неуспешни билдања ќе кажеш и дека програмирањето не ти иде.
 
Член од
25 март 2014
Мислења
9
Поени од реакции
0
Сакаш да кажеш дека сите од другите факултети се ретардирани? ништо лошо не прашав. Тоа твоето беше многу директно за бегањето од математиката. Математика реално нема да ти треба премногу за да програмираш... зависи што прогрмираш... а од математиката нема да избегаш...
Јас би ја искористила математиката за градење стрпление. Ако не можеш да решиш некоја задача и речеш мене ова не ми иде, тогаш утре ќе седнеш да правиш некоја апликација и после 5-6 неуспешни билдања ќе кажеш и дека програмирањето не ти иде.
Изгледа ништо не се разбираме, ајде сепак фала на мислењето.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Мене ме интересира во кој смер најмалце се сретнува математиката? не ми оди баш, па што би ми препорачале. :)
ИНФО.
Jас сум на овој смер. супер ти е ако не си многу со математика а сакаш програмирање :)
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.986
Поени од реакции
12.547
Зошто сакаш да учиш програмирање?
Demek nekoj ko se zapisal znael zoso saka i sho saka. Od koga ke pocnis da ucis gi gledas skroz poinaku rabotote,mn e lesno da mu izigravas pameten na nekoj sto ne znae.Koga ke se proba vo poveke oblasti ke vidi sho saka i zoso saka,shto go vleci i kaj da se nasoci.Kamo srekja site da bevme tolku orientirani na 20 godini kako nekoj faci po temive.
 
Член од
21 јануари 2013
Мислења
231
Поени од реакции
144
Demek nekoj ko se zapisal znael zoso saka i sho saka. Od koga ke pocnis da ucis gi gledas skroz poinaku rabotote,mn e lesno da mu izigravas pameten na nekoj sto ne znae.Koga ke se proba vo poveke oblasti ke vidi sho saka i zoso saka,shto go vleci i kaj da se nasoci.Kamo srekja site da bevme tolku orientirani na 20 godini kako nekoj faci po temive.
Епа нема секој нерви само да менува факултети, па се запишал на нешто што знае дека ќе сака да го работи. Јас дечково го прашав само зошто програмирање. Тоа што тој не знаеше да одговори е сосем друга приказна.
 
Член од
19 јули 2014
Мислења
26
Поени од реакции
1
Јас се запишав на ФИНКИ смер КНИ,може да ми кажете нешто повеќе за тоа како се наместени предавањата,дали имаме слободни денови , книгите дали ќе се купуваат на ново или можат фотокопирани и дали има преводи на македонски од истите? ?:):)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
@de1234
Понеделник и Петок ќе ви бидат слободни, Вторник ќе имате математика, Среда нешто програмирање слушам ќе сте учеше.. итн..
А за книги од тука ќе си купиш.
 
Џ

ЏинЏер

Гостин
Јас се запишав на ФИНКИ смер КНИ,може да ми кажете нешто повеќе за тоа како се наместени предавањата,дали имаме слободни денови , книгите дали ќе се купуваат на ново или можат фотокопирани и дали има преводи на македонски од истите? ?:):)
1. Предавања и слободни денови - Зависи од распоредот, може ќе ти се погоди да имаш еден слободен ден во неделата, ама на сметка на тоа другите денови може и по 2-3 пати да треба да одиш на факултет. Може да се случи да речеме да имаш предавања од 8-10 сабајле, па пауза, па пак предавања од 1-4, па после пак од 6-8. Во прва година може не, ама следните години кога ќе имаш изборни предмети, често ќе се случува и да ти се преклопуваат предмети во распоредот, па ќе си приморан да отсуствуваш од некои предавања/вежби.

2. Книги - Книгите никој не те обврзува да ги купуваш. Ако мислиш дека треба да ја имаш можеш да ја купиш, позајмиш, фотокопираш, симнеш од интернет и сл. Некои имаат македонски преводи. Повеќето немаат.

И то.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom