Факултет за Електротехника и информациски технологии

51743

Тепач на време
Член од
27 октомври 2010
Мислења
47
Поени од реакции
5
Може ли некој да ми каже информации во врска со следниве предмети (тешкотии,предности ислично):
Матлаб
Електротехнички материјали
Практикум по компјутерски вештини и алатки
Комуникациски и презентациски вештини.

Кој предмет сметате дека е најдобар за насока ТКИИ.
Ставени ни се во делот за изборни.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Може ли некој да ми каже информации во врска со следниве предмети (тешкотии,предности ислично):
Матлаб
Електротехнички материјали
Практикум по компјутерски вештини и алатки
Комуникациски и презентациски вештини.

Кој предмет сметате дека е најдобар за насока ТКИИ.
Ставени ни се во делот за изборни.
немој матлаб .... just dont.....
 
Член од
12 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Може ли некој да ми каже информации во врска со следниве предмети (тешкотии,предности ислично):
Матлаб
Електротехнички материјали
Практикум по компјутерски вештини и алатки
Комуникациски и презентациски вештини.

Кој предмет сметате дека е најдобар за насока ТКИИ.
Ставени ни се во делот за изборни.
Практикум по Матлаб би ти препорачала бидејќи се чисти само со лабараториски..а за другиве..сеедно немаат врска со понатамошни предмети :)
 
Член од
12 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Сакам да прашам,дали некој знае како е доказот за Тевененова? ако може да го пише тука
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сакам да прашам,дали некој знае како е доказот за Тевененова? ако може да го пише тука
Пиши ја постапката како ја решаваш задачата по Тевененова :) Прво се црта колото без АБ гранката и без генератори блабла па наоѓаш ова бла бла па после се црта без генератори бла бла, па крсти си ги отпорниците R1, R2 па напиши си равенка и така :)
 
Член од
12 август 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Пиши ја постапката како ја решаваш задачата по Тевененова :) Прво се црта колото без АБ гранката и без генератори блабла па наоѓаш ова бла бла па после се црта без генератори бла бла, па крсти си ги отпорниците R1, R2 па напиши си равенка и така :)
Fala :D
 
Член од
4 август 2011
Мислења
178
Поени од реакции
517
За предметите од четврт семестар за ерпс,кој е полесно да се помине на колоквиуми?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
За предметите од четврт семестар за ерпс,кој е полесно да се помине на колоквиуми?
Како прво да те предупредам дека 4ти семестар е можеби и најтежок семестар. Како што примети, немаш изборни предмети. Искрено тешко е да ти кажам кој предмет да го оставиш за испит. Ај ќе одиме со ред:
Математика 4 немој во никој случај. Таа е најтешка математика од сите 4. Првиот колоквиум не е тежок, а вториот колоквиум (веројатност) е прилично комплициран. Сите што заглавиле на 4ката, заглавиле заради веројатноста. Гледај да извадиш повеќе поени на првиот дел (комплексна анализа)
ОДПС - Незнам како е кај новиов професор, ама како и да е, првиот колоквиум не е многу тежок, некој вид на повторување од СиС т.е. сло слична логика, а вториот колокиум и тука ти е покомплициран.
Линеарна електроника, јас бев кај друг професор и асистент. Доста битен предмет, гледај да го научиш добро. Незна каков би бил принципот на оценување сега и што би се паѓало на испит, така да, не можам да ти кажам дали колоквиум или испит.
ОДТК - предметов не го сакав, со сила го учев. Направен е од собрани парчиња од 3-4 предмети од ТК, апстрактен предмет... Мислам дека овој можеш да го оставиш на испит, барем јас на испит го положив....
Електромагнетика - Најверојатно професорката ќе ви држи и предавања и вежби (професорот почина, а асистентката е на породилно отсуство). Ќе ги учите првите колоквиуми од електротехника 1 и 2, ама прилично многу проширени, со 300 математики. Задачите не се нешто комплицирани, а теоријата ти е, ти се паѓаат 3 наслови на лекции и раскажуваш за нив, со изведување. Продолжение на овој предмет е електромагнетни бранови во 5ти семестар.
Не успеав да ти кажам кој да го оставиш на испит, ама ти објаснав горе-долу што те очекува... Значи, те очекува бурен семестар, така да, фати си го со ред....
Поздрав!!!
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
Да не случајно може да се набави учебникот Теорија на кола од Момчило Богданов за трет семестар во електронска форма?
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Оценките во индекс не се битни така? Ми фалат од неколку предмети па глупо ми е после толку време да барам да ми пишат, особено од прва година :icon_lol:
 

Зајче

Бело, и тоа!
Член од
13 септември 2008
Мислења
3.439
Поени од реакции
3.945
Оценките во индекс не се битни така? Ми фалат од неколку предмети па глупо ми е после толку време да барам да ми пишат, особено од прва година :icon_lol:
воопшто не се битни, ако ти ги има на сслужба немаш гајле :)
 

OMGWTFBBQ

Bone for Tuna
Член од
3 февруари 2007
Мислења
8.802
Поени од реакции
4.419
Него, го знае некој пасвордот на машински wi-fi мрежата? Две се, една M.F и M.F guest
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Ако има некој добро запознаен со новиве смерови и да ми каже подетално и подобро за КСИА и КСИАР (што е разликата) дали во ксиар има нешто што во ксиа го нема? И обратно.
Јас колку што знам мерна техника немаат, ЛДС ќе им биде поделен на два предмети како ќе им биде името незнам (дали роботика 1 и 2? ), и Теорија на системи ќе го стават во 5 ти семестар? else?

Ме интересира чисто информативно.
 
Член од
21 октомври 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
2.391
Ако има некој добро запознаен со новиве смерови и да ми каже подетално и подобро за КСИА и КСИАР (што е разликата) дали во ксиар има нешто што во ксиа го нема? И обратно.
Јас колку што знам мерна техника немаат, ЛДС ќе им биде поделен на два предмети како ќе им биде името незнам (дали роботика 1 и 2? ), и Теорија на системи ќе го стават во 5 ти семестар? else?

Ме интересира чисто информативно.
Елементи од нумеричка математика - (најобемната математика) ја немаат, а е најважна за областа автоматика и роботика.
проф. Татјана Колемишевска - Гугулоска си оди од пензија, па нејзините предмети ќе ги предава Весна или Горан. ДПС од Ташкоски немаат. Имаат ДПИ но и КСИА го има ДПИ во 7 сем. Електроника 2 им е изборен. Мерна им е избборен. ЛДС е поделен на два дела = Теорија на автоматско управување 1 и 2.
Според муабетот со Колемишевска, асистентите се бунеле дека студенттите имаат многу материјал и им бил тежок, поради тоа решиле да го олеснат смерот. Книгите од Димировски (~400 стр) ќе биле исфрлени од работа и ќе се работело само со белешки од предавања (неколку теми од книгата прераскажани) напишани од Весна. Најголем дел од теоријата е исфрлена, а на ссметка на тоа е внесено повеќе „практична“ работа ( во Матлаб ).
Ова небило осварено досеа оти Колемишевска се бунела дека со исфрлањето на теоријата, студентите нема вистински да разбираат што се случува во автоматиката.
 

Boomerang

Немој CTRL+W.
Член од
18 јуни 2006
Мислења
3.709
Поени од реакции
809
Новиве смерови се направени само за да го олеснат електро, и да влечат повеќе луѓе (пошто ФИНКИ им ги собра сите). Програмата е прекретенска, исфрлени се битни предмети, а и има право таа Колемишевска, како бе може некој да разбере како функционира нешто, ако не чита теорија? Сите бегаат од теорија, гледаат само да набубаат тип на задачи за да положат. Според мене, ова ќе резултира со многу сиромашно поткован кадар, кој нема да знае да си ја работи работата. Али ако, на ФЕИТ им е битно да грабнат што повеќе студенти, а какви студенти ќе искочат од ФЕИТ не им е битно...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom