Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
31 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
143
Би одел на skylake конфигурацијата само зошто толку скапо напојување би терал за почеток без графичка може хдд и од 500gb немора 1tb
Напојувањето е најважен компонент на компјутерот. Јас никогаш не би ставил ефтино напојување.

 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Напојувањето е најважен компонент на компјутерот. Јас никогаш не би ставил ефтино напојување.

Епа планирам да а земам skylake конфигурацијата ама од сетек затоа што во кавадарци нема анхоч
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Sho brendirani napojuvanja se nudat po makedonskive prodavnici? Gledam ima Corsair, drugo nesto?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
друже сеа ќе ти дадам Кантол напојување за без пари... Ако сакаш да ризикуваш пожар по дома. од таа причина е скапото напојување. Јес да како шо кажав и погоре, Корсерот тука му лупаат луди цени а не би требало.
Aman i ti pa drugarce so taj pozar ta pozar sho tolku stvaras panika? Sea ako igras non stop video igri po cel den toa e druga rabota :) Neka si odluce detto u skald so toa kako ke go koriste kompjtero.
 
S

StormRage

Гостин
Aman i ti pa drugarce so taj pozar ta pozar sho tolku stvaras panika? Sea ako igras non stop video igri po cel den toa e druga rabota :) Neka si odluce detto u skald so toa kako ke go koriste kompjtero.
Better safe than sorry... Слушај, знам како пукаат напојувања... И што можат да направат :)
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Epa sea ti znaes oti koa simnes igra dodeka ne ja zavrses od prva ne prekinuvas ;)
Inace ne e dobro taka so najcrno scenario da go predupreduvas detto. Ke go uplases ke se predomisle pa ke se ostane na starata kanta :)
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
215
Поени од реакции
143
Epa sea ti znaes oti koa simnes igra dodeka ne ja zavrses od prva ne prekinuvas ;)
Inace ne e dobro taka so najcrno scenario da go predupreduvas detto. Ke go uplases ke se predomisle pa ke se ostane na starata kanta :)
Па арно му вели , тоа е за негово добро.


Треба да има регулација да се забранат ефтини напојувања. Овие нешта можат куќата да ти ја запалат.
 
Член од
20 март 2008
Мислења
377
Поени од реакции
280
Која е најснабдена продавница за компоненти во мк?
или барем 2-3 најдобри...
 

Џони.

Не е Џони.
Член од
4 ноември 2009
Мислења
1.554
Поени од реакции
1.037
Имам рам Corsair 4GB DDR3 1333MHz 1x240 DIMM Unbuffered.
Сакам да стаам уште 4GB, ама еден пријател ми кажа дека за да нема проблеми најубаво би било да стаам рам од истата марка и модел. Проблемот е што конкретно овој модел неможам да го најдам по сајтовите на нашите продавници. Совет?
 
Член од
20 април 2014
Мислења
5.239
Поени од реакции
5.820
Имам рам Corsair 4GB DDR3 1333MHz 1x240 DIMM Unbuffered.
Сакам да стаам уште 4GB, ама еден пријател ми кажа дека за да нема проблеми најубаво би било да стаам рам од истата марка и модел. Проблемот е што конкретно овој модел неможам да го најдам по сајтовите на нашите продавници. Совет?
Da go zamenes kaj nekoj da ti dade dve isti plocki so doplata.
 
Член од
24 декември 2007
Мислења
12.692
Поени од реакции
4.520
незнам дали ја погодив темава :D

немам некое искуство со микросд картициве па сакам да ја купам оваа па ме занима, дали ќе ми одговара на Таблет Самсунг галакси 10.1
 
Член од
20 ноември 2014
Мислења
100
Поени од реакции
1
Па арно му вели , тоа е за негово добро.


Треба да има регулација да се забранат ефтини напојувања. Овие нешта можат куќата да ти ја запалат.
http://setec.mk/Computers-IT/PC-and-PC-equipment/Power-Supply/Cooler-Master-GM-series23583
http://setec.mk/Computers-IT/PC-and-PC-equipment/Power-Supply/Corsair-Builder-Series-CX450M22620
Кое е подобро да го земам ова кулер мастер има 1800дена гаранција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom