Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
12 август 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
2.031
Ризик ли е да користиш напојување што го дават со куќиштето има едно го одбрав од сетец 1200 денара со 700w напојување
Зависи што графичка имаш, колку диска имаш зошто ваквите напојувања не трпат големи потрошачи.

Инаку генерално да шубе е малце да ставиш такво напојување на скапа матична и процесор.
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Па напрај ако не ти е тешко да видам што нудиш :)
Повели другар за 80.000, со најновата 6та генерација Интел процесор, соодветна матична, DDR4 меморија, многу подобро SSD од тоа што ти го имаше одберено, одлична графичка како и модуларно квалитетно напојување од повисока класа:

MB Gigabyte Z170-HD3 LGA1151 DDR4 3200MHz OC SATA/Express M.2 USB3.0 GBit LAN HDMI/DVI/VGA
CPU Core i5-6500 Quad 3.2GHz LGA 1151 6MB BOX
RAM DIMM 8GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL15
SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB SATA3 540MB/s
GPU Gigabyte PCX GeForce GTX970 G1 GAMING 4GB GDDR5 HDMI/2xDVI/3xDP WINDFORCE 3X
PSU Cooler Master GM series 650W PSU 80Plus Bronze Modular RS650-AMAAB1-EU
ATX Midi Tower Case Deepcool Tesseract SW White w/USB 3.0, USB 2.0

Може и поефтино да поминеш со i5-4590 + B85 матична + DDR3 RAM.


 

Braintaxx

XXXXXXXXX
Член од
28 јануари 2013
Мислења
153
Поени од реакции
110
Дали знае некој дали го има чудово кај нас EVGA GeForce GTX 750 Ti FTW?
 
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Дали знае некој дали го има чудово кај нас EVGA GeForce GTX 750 Ti FTW?
Тешко да се најде EVGA кај нас, само во Нико да провериш ако имаат.

А имаш верзија од Gigabyte за околу 8300 денари.
 

Тетреб

Археолог
Член од
30 март 2011
Мислења
24
Поени од реакции
13
Едно брзо прашање.
На PC-то од мојве дома им прегорела графичката. Во локален сервис во Охрид го однесоа и им ставиле нова за 1800 ден. Се враќам од работа и гледам дека картичкава е стара, има знаци на користење. на неа пишува само GF7100GS/64b/128M.
Е сега, сакам да му ја вратам назад и да земам нова од друго место и сам да си ја склопам. Матичната е ASRock 939 Dual - SATA2, а картицата шо сакам да ја земам е AFOX NVIDIA Geforce G210 (ја има во SETEC за 1599 ден.) Дали матичната и картицата ке се компатибилни?
Ке ви бидам мн благодарен ако ми одговорите што побрзо. Фала.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.781
Поени од реакции
39.042
Едно брзо прашање.
На PC-то од мојве дома им прегорела графичката. Во локален сервис во Охрид го однесоа и им ставиле нова за 1800 ден. Се враќам од работа и гледам дека картичкава е стара, има знаци на користење. на неа пишува само GF7100GS/64b/128M.
Е сега, сакам да му ја вратам назад и да земам нова од друго место и сам да си ја склопам. Матичната е ASRock 939 Dual - SATA2, а картицата шо сакам да ја земам е AFOX NVIDIA Geforce G210 (ја има во SETEC за 1599 ден.) Дали матичната и картицата ке се компатибилни?
Ке ви бидам мн благодарен ако ми одговорите што побрзо. Фала.
Spored ova so go vidov plocata ima eden agp i eden PCI express slot sto znaci deka poddrzuva i agp i PCI express, i bi trebalo da raboti isto i GF7100GS e PCI Express.
 

Тетреб

Археолог
Член од
30 март 2011
Мислења
24
Поени од реакции
13
Spored ova so go vidov plocata ima eden agp i eden PCI express slot sto znaci deka poddrzuva i agp i PCI express, i bi trebalo da raboti isto i GF7100GS e PCI Express.
PCI express има матичната, а графичката е PCI express 2. Дали тука ке се јави некаков проблем?
 

Маршалот

Bianconeri
Член од
29 декември 2009
Мислења
2.090
Поени од реакции
2.393
Планирам да се подновам со нова конфигурација. Буџетот ми е околу 60К, компјутерот би го користил покрај стандардните активности и за гејмс. Па доколку има некој кандидат слободно нека пише што делови да се стават.
 

MasteR_#0

Addict
Член од
16 мај 2010
Мислења
3.154
Поени од реакции
878
Планирам да се подновам со нова конфигурација. Буџетот ми е околу 60К, компјутерот би го користил покрај стандардните активности и за гејмс. Па доколку има некој кандидат слободно нека пише што делови да се стават.


290 DCII изгледа ја нема на лагер, ако не мора се од едно место имаш 290 Tri-X во Анхоч, можеш и да го смениш и куќиштето за DeepCool Tesseract (исто Анхоч), башка ќе дојде малку поефтино.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.307
Поени од реакции
4.725
Дечки неможам да ја најдам темата за пробеми со ОС па ќе прашам тука. На другар му рикна дискот и зема нов WD10EZEX. И со него се појавува интересен проблем. Имено на инсталацијата на вин8 или вин10 ми вика дека неможе да најде или креира партии, а во оној делот што е за креирање на партиции или преку дискпарт супер си ги креирам, ама тоа е се тука заглавува инсталацијата и не продолжува понатаму. За разлика од проблемот со виндовс, линукс инсталација си помина одлично ама луѓево не се баш за да ги оставам на линукс да работат.

Некој совет како да го оправиме проблемов???
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Дечки неможам да ја најдам темата за пробеми со ОС па ќе прашам тука. На другар му рикна дискот и зема нов WD10EZEX. И со него се појавува интересен проблем. Имено на инсталацијата на вин8 или вин10 ми вика дека неможе да најде или креира партии, а во оној делот што е за креирање на партиции или преку дискпарт супер си ги креирам, ама тоа е се тука заглавува инсталацијата и не продолжува понатаму. За разлика од проблемот со виндовс, линукс инсталација си помина одлично ама луѓево не се баш за да ги оставам на линукс да работат.

Некој совет како да го оправиме проблемов???
Шо диск контролер има на матичната? Ако имаш некој поегзотичен раид или диск контролер, или па некој прастар контролер, можно е да не го гледа Вин поради драјвери.
Напрај прво дисабле на АХЦИ во ИДЕ и види дали ќе го препознае воопшто.
Исто направи апдејт на БИОС и симни си АХЦИ драјвери за матичната.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom