Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

Член од
19 мај 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Момци и девојки ај кажете што монитор да земам? Секој совет е добредојден.
Планирам да земам 19инчен ЛЦД

1Дали widescreen ili kockast? Која е разликата?
2.Која марка на монитори највеке ја цените?
3.Имаам Geforce 2MX 400 so 64MB ram дали со оваа графичка би ја искористил резолуцијата од 1600X1200 на мониторот или да земам некој со помала резолуција?
4.Имам постар компјутер и ме интересира дали влезот на кабелот што е за од мониторот во комјутерот е ист или ЛЦД-ава се со понаков влез?
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
ne znaev kade bi bilo najdobro da go postavam prasanjevo pa resiv tuka.

imeno monitor 17 incen ctx na desnata strana vo sirina od 1,5 cm ja izgube skoro celosno bojata. pomisliv deka mozebi e magnetiziran i go drzev isklucen 24 sati ali sepak problemot ostana, dali nekoj imal slicno iskustvo i so bi bilo careto za ovoj problem?
thnx
 
Член од
2 септември 2008
Мислења
52
Поени од реакции
2
Момци и девојки ај кажете што монитор да земам? Секој совет е добредојден.
Планирам да земам 19инчен ЛЦД

1Дали widescreen ili kockast? Која е разликата?
2.Која марка на монитори највеке ја цените?
3.Имаам Geforce 2MX 400 so 64MB ram дали со оваа графичка би ја искористил резолуцијата од 1600X1200 на мониторот или да земам некој со помала резолуција?
4.Имам постар компјутер и ме интересира дали влезот на кабелот што е за од мониторот во комјутерот е ист или ЛЦД-ава се со понаков влез?
Земи си Samsung дигитален за во иднина да можеш да користиш DVI. Инаку во последно време wide се користи се повеќе така да твој избор е тоа. Wide е поширок ама понизок, додека стандардниот си е како телевизор. Јас лично користам стандарден и ми е супер. Графичката ѓе ти даде резолуција која што ја поддржува мониторот така да немаш проблем :tv:

ne znaev kade bi bilo najdobro da go postavam prasanjevo pa resiv tuka.

imeno monitor 17 incen ctx na desnata strana vo sirina od 1,5 cm ja izgube skoro celosno bojata. pomisliv deka mozebi e magnetiziran i go drzev isklucen 24 sati ali sepak problemot ostana, dali nekoj imal slicno iskustvo i so bi bilo careto za ovoj problem?
thnx
Не е до магнетизам. Внатре некој дел е поебан 9кондензатор претпоставувам), не е нешто опасно ама сепак носи го на мајстор.
 

ogledalo

провинцијалец
Член од
12 мај 2008
Мислења
3.198
Поени од реакции
173
Bonno напиша:
Не е до магнетизам. Внатре некој дел е поебан 9кондензатор претпоставувам), не е нешто опасно ама сепак носи го на мајстор.
blagodaram za odgovorot
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
12
Поени од реакции
1
Земи си Samsung дигитален за во иднина да можеш да користиш DVI. Инаку во последно време wide се користи се повеќе така да твој избор е тоа. Wide е поширок ама понизок, додека стандардниот си е како телевизор. Јас лично користам стандарден и ми е супер. Графичката ѓе ти даде резолуција која што ја поддржува мониторот така да немаш проблем :tv:
Што е тоа ДВИ??? и фала на совет
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
blagodaram na info.
1.A dali moze na ist monitor da ima i DVI i VGA izlez??
2 DAli e podobro refresh rate-ot na monitorot da bide pogolem ili pomal??? Dali primer 100refresh rate e ok??
Refresh Rate зависи од мониторот. Види која марка ти е, побарај на GOOGLE и најди оптимална или најдобар Refresh Rate што е препорачан за тој монитор. 100 е добро, ама сепак провери си.

На монитор да има DVI и VGA влез, може ама не сум сретнал уште таков :)
 
B

Blacks

Гостин
Moze nekoj da mi kaze kakov cooler da zeam za da mozam da overclockuvam kako lud ??:vozbud:
Samo da ne bide nekoja astronomska cena .. neso za sredna klasa :P
 

Елф

of Northern Mirkwood
Член од
31 јануари 2008
Мислења
1.373
Поени од реакции
147
Moze nekoj da mi kaze kakov cooler da zeam za da mozam da overclockuvam kako lud ??:vozbud:
Samo da ne bide nekoja astronomska cena .. neso za sredna klasa :P
Може бе друже.....
Thermalright ultra-120 extreme...ама го нема кај нас....
види CoolreMaster Hyper 212.........:helou:....околу 1800ден...или водено ладење....:)
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Кој те лажел дека имам водено ладење?

Иначе Hyper 212 е топ кулер за клокање, топло го препорачувам.

За ЛЦД монитор не е битен refresh rate, ионака ке си стои на 60hz. Моја препорака widescreen над 19 инчи.
 
С

Спенсер

Гостин
Мислам дека имаше слики ставено бе??ај нема врска, (сам видов бе,никој не ме лажел)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom