Факти за компјутерските делови и мали совети за шопинг

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
527
Шо лепев,прекројував од задни постови наназад од др. членови за делови ,ја склопив оваа,според мене листа .... Не сум сигурен за каква графичка да идам .... Планот ми е со 30к буџет ..... Сега не знам дали препорачувате,дали да останам со 1ТБ хард диск,за мене ок ми е и 500гб хард диск да терам .... Сакам да прецизирам за РАМОТ,дали да одам 1х8 или по 2х4 .... Здравје сакам тек и со 16ка ....

Прегледај го приврзокот 250550
Другар би го сменил кујчиштето со некое поубо шо има Airflow. Ова DeepCool Tesseract

РАМ 2x4 да си земиш, а не еден 8гб РАМ. Никогаш не смејш да имаш компјутер со еден stick РАМ.

120гб SSD е малце за во 2020г., 240-250гб најубо ти е. А хард диско под итно да го смениш со 1ТБ 7400 RPM, 5400 е мн. бавно.

За графичка картичка види настаро RX 560 или RX 570 4GB или пак види на ddstore.mk графички картички и прашај дали ги има на залиха, ако не че мораш да одиш со RX 580 8GB, само моделите да се од Sapphire. Или пак контактирај ги Нексио компјутери на ФБ и прашај дали имаат GTX 1650 super, само да не е над 12.000-13.000 ден. оти зна кај нас да дупа со цените.
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
2.381
Поени од реакции
692
Некој да има нарачано нешто онлајн од сетек за време на вонреднава? Месенџер комуникација никако, телефон ќе кренат и спуштаат одма после 15-20 пати звонење.
Пари сакам да дадам нејќат да земат....
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
902
Поени од реакции
696
пробај си среќа во анцхоч ;) и так се подобри .
 
Член од
3 јануари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
3
dali se menuva maticna ploca na monitor PHILIPD i dokolku se menuva dali e isplatlivo
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.496
Поени од реакции
3.932
Што графичка препорачувате за да си тера мазно Call of Duty Warzone, на резолуција 1080п со сетинзи на normal/low а голем дел и исклучени работи ?
Не сум некој што гејма, скоро ич не играм игрици, сега у карантинов се заразив со играва, ја симнав пред два месеца и си тераше играва топ на 1080п со сетинзи претежно на low.
Сега неделава често ми кочи иако ништо не ми беше сменето во сетинзите, направив и апдејт на драјверите за графичката и пак кочеше, па морав да ја намалам резолуцијата и дел од работите што беа на low и normal да ги ставам на very low и low за да не кочи.
Системов што го имам е, Intel Core i5-6500 cpu 3.2 ghz. Ram 8 gb, графичка има Geforce gtx 1050ti.
Не се разбирам па затоа и прташувам, дали само со смена на графичка ќе можам да играм без да кочи играва на 1080п со normal и low сетинзи или ќе треба да се менуваат и други работи ?
Ако треба да се менуваат повеќе работи ќе баталам, а ако може да се среди само со купување на подобра графичка би идел ако има нешто до кај 16 000 - 17 000 денари што ќе биде доволна за игри од овој тип да ги тера мазно.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
527
Што графичка препорачувате за да си тера мазно Call of Duty Warzone, на резолуција 1080п со сетинзи на normal/low а голем дел и исклучени работи ?
Не сум некој што гејма, скоро ич не играм игрици, сега у карантинов се заразив со играва, ја симнав пред два месеца и си тераше играва топ на 1080п со сетинзи претежно на low.
Сега неделава често ми кочи иако ништо не ми беше сменето во сетинзите, направив и апдејт на драјверите за графичката и пак кочеше, па морав да ја намалам резолуцијата и дел од работите што беа на low и normal да ги ставам на very low и low за да не кочи.
Системов што го имам е, Intel Core i5-6500 cpu 3.2 ghz. Ram 8 gb, графичка има Geforce gtx 1050ti.
Не се разбирам па затоа и прташувам, дали само со смена на графичка ќе можам да играм без да кочи играва на 1080п со normal и low сетинзи или ќе треба да се менуваат и други работи ?
Ако треба да се менуваат повеќе работи ќе баталам, а ако може да се среди само со купување на подобра графичка би идел ако има нешто до кај 16 000 - 17 000 денари што ќе биде доволна за игри од овој тип да ги тера мазно.
GTX 1050Ti како графичка искрено не чини. Всушност од почетоко графичката ти била проблем. За тебе идеално е MSI GeForce GTX 1650 SUPER GAMING X 4GB GDDR5 OC DVI/HDMI/DP DX12 TORX Fan 3.0 од анхоч, дур ја има на залиха сега видов. И ме интересира дали 8GB РАМ ти едена плочка или 2x4 имаш? Ако ти е само една плочка РАМ од 8GB и то прај проблем. Ти треба 2x8(16) 1600MHz ако си на DDR3 ако си на DDR4 че бараш со пвисока брзина.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.496
Поени од реакции
3.932
GTX 1050Ti како графичка искрено не чини. Всушност од почетоко графичката ти била проблем. За тебе идеално е MSI GeForce GTX 1650 SUPER GAMING X 4GB GDDR5 OC DVI/HDMI/DP DX12 TORX Fan 3.0 од анхоч, дур ја има на залиха сега видов. И ме интересира дали 8GB РАМ ти едена плочка или 2x4 имаш? Ако ти е само една плочка РАМ од 8GB и то прај проблем. Ти треба 2x8(16) 1600MHz ако си на DDR3 ако си на DDR4 че бараш со пвисока брзина.
Една плочка имам од 8гб Рам. Значи да се достави уште 8 гб рам и графичка нова. Ја гледам GeForce GTX 1660 SUPER, ми влага у ценовен ранг само ја нема на лагер.
 
Последно уредено:

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
527
Една плочка имам од 8гб Рам
Епа и то ти прај проблем, зато шо, ко прво, 8ГБ во 2020 се малце, второ една плочка не ја искористува целосната брзина иако на пример е 1600MHz, плочката работи на пола од фрекфенцијата, т.е. ти имаш всушност 800MHz, а за да имаш 1600MHz, ти треба 2 плочки РАМ 2x8. Друго нешто, заради малце меморија и бидејчи е една плочка, то прај да ти кочи во игри, stutters, lag. Кажи ми ги детално спецификациите на компјутеро, симни Speccy и CPU-Z. Че ти кажам и шо РАМ да смениш оти мораш, и од кој бренд шо како. Процесоро нема гајле за играње стриктно, така да мојш да тераш со него уште некоја година.
Автоматски споено мислење:

Значи да се достави уште 8 гб рам и графичка нова. Ја гледам GeForce GTX 1660 SUPER, ми влага у ценовен ранг само ја нема на лагер.
Не. Не смејш да мешеш РАМ од еден бренд со друг. Мораш стриткно 2x8 да ти бидам на пр. од Crucial. Ја имаш MSI GeForce GTX 1660 SUPER GAMING X 6GB GDDR5 OC HDMI/DPx3 DX12 TORX 2.0 во анхоч дирекција, прашај ги, ако имаш пари нејзе да јa купиш, уште поубо.
Автоматски споено мислење:
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.496
Поени од реакции
3.932
Епа и то ти прај проблем, зато шо, ко прво, 8ГБ во 2020 се малце, второ една плочка не ја искористува целосната брзина иако на пример е 1600MHz, плочката работи на пола од фрекфенцијата, т.е. ти имаш всушност 800MHz, а за да имаш 1600MHz, ти треба 2 плочки РАМ 2x8. Друго нешто, заради малце меморија и бидејчи е една плочка, то прај да ти кочи во игри, stutters, lag. Кажи ми ги детално спецификациите на компјутеро, симни Speccy и CPU-Z. Че ти кажам и шо РАМ да смениш оти мораш, и од кој бренд шо како. Процесоро нема гајле за играње стриктно, така да мојш да тераш со него уште некоја година.
Автоматски споено мислење:


Не. Не смејш да мешеш РАМ од еден бренд со друг. Мораш стриткно 2x8 да ти бидам на пр. од Crucial. Ја имаш MSI GeForce GTX 1660 SUPER GAMING X 6GB GDDR5 OC HDMI/DPx3 DX12 TORX 2.0 во анхоч дирекција, прашај ги, ако имаш пари нејзе да је купиш, уште поубо.
Автоматски споено мислење:
Аха, ок за Рам-от.
Ќе симнам тоа Speccy и CPU-Z, само пиши ми што подетално да ти пишам од спецификации.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
527
Аха, ок за Рам-от.
Ќе симнам тоа Speccy и CPU-Z, само пиши ми што подетално да ти пишам од спецификации.
Процесор, РАМ, матична, графичка, ХДД (или и SSD ако имаш), напојување, и шо кулер користиш за процесоро. Убо да ги напишиш да не биди ко оние на Реклама5.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.126
Поени од реакции
5.744
Prvo proveri dali imas 8 pin(za 1660) ili 6 pin konektor(za 1650) na napojuvanjeto, poso 1050ti ne barat nikakov konektor. E sega ako treba da zemvis i napojuvanje i ram i graficka za toj procesor mozebi popametno e da zemis na staro 1060ka ili 580rx i napojuvanje(dokolku nemas power konektor) ili pa da ja shitnish cela konfiguracija i da odis skroz na novo.
 
Член од
27 ноември 2008
Мислења
5.496
Поени од реакции
3.932
Процесор, РАМ, матична, графичка, ХДД (или и SSD ако имаш), напојување, и шо кулер користиш за процесоро. Убо да ги напишиш да не биди ко оние на Реклама5.
Процесор : Intel Core i5 6500 Skylake 3.20 GHz LGA 1151
Ram: 8GB DDR4 2400 MHz CL 16
Матична :Gigabyte Model H110M-S2H-CF (U3E1)
Графичка : 227ELPH on NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
Меморија : Samsung SSD 850 EVO 120GB
ХДД : 1 TB Western Digital Sata 3 7200 rpm

За напојување и кулер треба да се отвара куќиштето ?
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
374
Поени од реакции
527
Процесор : Intel Core i5 6500 Skylake 3.20 GHz LGA 1151
Ram: 8GB DDR4 2400 MHz CL 16
Матична :Gigabyte Model H110M-S2H-CF (U3E1)
Графичка : 227ELPH on NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti
Меморија : Samsung SSD 850 EVO 120GB
ХДД : 1 TB Western Digital Sata 3 7200 rpm

За напојување и кулер треба да се отвара куќиштето ?
Проблемо со матичната кај тебе е шо поддржува 2133/2400Mhz, е сега ако сакаш можиш да земиш 2x8GB 2400Mhz CL15/16 ама че те кошта поскапо, или пак да земиш 2x4 2400Mhz CL15/16 за поефтино. На спрема Ryzen, Intel не бара брза меморија.

За напојувањето ми е ко шо кажа батетото погоре, оти јас не спомнав, да видиш дали има 6 pin конектор или 8 pin конектор, за да можиш да ја поврзиш GTX 1650 Super, и колку вати е напојувачо. Мислам за твојот систем 500W 80+ Bronze е доволно, а претпоставувам имаш обичен напојувач. За кулеро ми беше главно да не е Intel stock cooler ако е да го смениш, со DeepCool Theta 31 PWM 680 ден. го има во анхоч. Другото сѐ ти е во ред.

Само ти треба гарфичка нова, РАМ, а најверојатно и напојување.
 

Dr.House

Аудиофил
Член од
18 февруари 2010
Мислења
2.522
Поени од реакции
3.802
Каде може да најдам 120hz lcd panel за 15” лаптоп?
 
На врв Bottom