ФФМ - Фудбалска Федерација на Македонија

Кој е главен виновник за последното место на Македонија во квалификациската група?


  • Вкупно гласачи
    178

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
на Ујпешт им падна лото со Барди и сигурно се надеваа дек од истото поднебје може да извадат уште некој сличен. и сигурно со истите менаџери имаат соработувано, ама сеа им се погоди Селмани. епа не паѓа лото на секоја уплата :D
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
2.006
Поени од реакции
1.901
ne znam od kaj ti e toa deka remzifaik selmani se rastural so golovi u renova, deckoto na 28 natprevari postigna 5 gola (bez asistencija), a od tie 5 gola 3 gi postigna na poslednite 2 natprevari vo sezonata 16/17, pa posle nekako go izlazaa ujpest demek bil talentiran. ne sum pisuval tuka, no na drug forum (kade ima i clenovi od tuka) uste togas se cudev kako go sobrale bas nego. selmani nema ni eden poseben kvalitet, ni zavrsnici, ni posebna tehnika ni atletika, ni pregled, nema dovolna materijal za da bide nesto posebno ni kako krilo ni kako centarfor, bukvalno prosecisti. i za shkendija da odigra 28 natprevari pretezno kako centarfor (duri 24 kako starter) bidi siguren deka ke postigne najmalku 5 gola, verojatno i nad 7-8 bi bile. bujcevski ili filip petkovski i slicna boranija bi imale takva statistika kaj vas, ednostavno nekoj samo da stoi napred kako centarfor po default i nesakajki ke se odbijat 1-2 gola vo mrezata. vo ofanzivata stve so najvise kreirani sansi poslednite godini, ne retko na natprevar imate nad 10 kvalitetni sansi, baska sto cesto imate i sutevi od dalecina pa odbienite topki se lesen zalak i za otepan centarfor.

inaku ne zboram za toa deka nekoj so sila gi teral da go igraat fazla i tie podlegnale na pritisokot, voobicno funkcionira taka sto ima odreden interes, pa klubot go pusta namerno igracot znaejki deka za nekoj mesec ima realna sansa da stigne dobra ponuda. pisav i vo forumot na vardar, od otepani ligi kako nasata najdobro se zarabotuva so igraci ispod 20 godini bidejki kaj niv ima najvise prostor da se podobrat, za postarite igraci retko se dobiva dobra otsteta (isklucok mozat da bidat fudbaleri kako musliu i hasani koi se reprezentativci i na toj nacin se pokazuvaat i na povisok level, znaci dokazano e deka funkcioniraat i na povisok nivo nad toa od 1. MFL). fazlagic da dremese na klupa odnosno da dobivase minutaza vleguvajki od klupa prasanje e dali nekoj ke ponudese i 100.000€. ovaka go pustija pri resena sezona, pokaza nesto i go sitnaa za nad 200.000€. verojatno i povise dobile samo preku drugi kanali. (i atanasov demek za 100.000 go sitnale, a po nekoi tvrdenja od turska ustvari nad 400.000 se potroseni, samo sto mozda pogolemiot del zavrsil negde kade sto ne se plaka danok^^). slicna procedura sega ke ja ima i vo slovacka. tie vlozija za niv golema otsteta, pa sega ke go forsiraat za da zarabotat so nego. sekogas e polesno koga klubot vlozil pari.

btw selmani vi e samo eden od golem broj slabi transferi, nekogas covek ke pomisli deka ne ti ni gledale fudbaleri (aj selmani sigurno porano go gledale, pred nos im bil). strasno e kolku slabi procenki imaat.
Тие три гола ги постигна како 19 годишен, па од таму се продаде во Ујпешт, ама во Шкендија при толку офанзивна игра не успеа ни во гол шанса да доаѓа. Епа сега види ти , дали е полесно со добри играчи , или со лош тим (иако сигурно има случаеви и за обратна ситуација, да не успее во лош тим , а да игра многу добро во силен тим).
Целиот муабет е отиден во погрешна насока, затоа уште еднаш ви пишувам, Фазлагич е еден од најдобрите таленти што играле во нашата лига лани. Е сега , само да контрирате може се и сешто да пишувате. Јас искрено се надевам дека ќе успее дечкото ( а дај боже и тој Јани Атанасов, и плус неколку други младинци, што би значело и подобра иднина за самата репрезентација).
И само корекција, 300.000 ЕУР добија Шкендија за Фазлагич, без други канали, туку официално, без делот што го добија играчот и менаџерот.
 
Последно уредено:
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.491
на Ујпешт им падна лото со Барди и сигурно се надеваа дек од истото поднебје може да извадат уште некој сличен. и сигурно со истите менаџери имаат соработувано, ама сеа им се погоди Селмани. епа не паѓа лото на секоја уплата :D
vo toa vreme go imaa i viktor angelov koj ne im se pogodi, mada kaj nego barem skautingot kolku tolku im bil na mesto bidejki angelov bese talent, samo kup povredi go upropastija i ne dozvolija da napreduva. svesen sum deka go donesoa po taja konekcija, bidejki imaa dvajca od makedonija od koi edniot im bese odlicen biznis, a drugiot barem imase fudbal vo nego, sepak me cudi sto tolku ja utnaa rabotata so selmani. predpostavuvam glaven faktor bil zborot na agentot, a ne skautingot. da go gledale preku nekolku celi natprevari ne mi se veruva deka ke go angazirale, preocigledna e ogranicenosta.

Тие три гола ги постигна како 19 годишен, па од таму се продаде во Ујпешт, ама во Шкендија при толку офанзивна игра не успеа ни во гол шанса да доаѓа. Епа сега види ти , дали е полесно со добри играчи , или со лош тим (иако сигурно има случаеви и за обратна ситуација, да не успее во лош тим , а да игра многу добро во силен тим).
Целиот муабет е отиден во погрешна насока, затоа уште еднаш ви пишувам, Фазлагич е еден од најдобрите таленти што играле во нашата лига лани. Е сега , само да контрирате може се и сешто да пишувате. Јас искрено се надевам дека ќе успее дечкото ( а дај боже и тој Јани Атанасов, и плус неколку други младинци, што би значело и подобра иднина за самата репрезентација).
И само корекција, 300.000 ЕУР добија Шкендија за Фазлагич, без други канали, туку официално, без делот што го добија играчот и менаџерот.
otiden e vo pogresna nasoko, ama ne e problem, valjda tuka sme za da diskutirame i da razmeni mislenja. kratko kazano mojot stav e deka ne ja zasluzi nagradata bidejki po toa sto go pokazaa vo 1. MFL i mladinskite reprezentacii za sezonata 2017/18 IMHO nema logika fazla da zavrsi pred atanasov. ne rekov deka fazla ne bil vo taja sezona megu top talentite od 1. MFL, samo deka barem atanasov vo toj period bese pred nego. sekako moe mislenje, ama se potrudiv i statisticki i so drugi informacii da objasnam zosto toa go gledam taka. a drugite igraci koi go spomnav kako todoroski i trajkoski gi spomnav kako igraci koi pre zasluzija nominacija vo sporedba so zejnulai, sakav so niv da pokazam kolku utnata bese celata nominacija. i da ne misli nekoj deka sum protiv shkendija i lobiram za atanasov deka igra za "makedonski" klub i e makedonec, na primer komentirav deka za mene komedija e i nominacijata na ljupco doriev koj pola sezona bese povreden i posle povredata bese vo ocajna forma. go cenam kako fudbaler, no ne moze da se nominira igrac koj vo odredeniot period samo na okolu 10 natprevari bil vo forma. so nominaciite ednostavno ne znaat kaj teraat, ocigledno e.

za selmani samo uste da kazam deka ne drzi voda da se zemi kako primer bidejki deckoto ovaja sezona nastapi 6 pati vo ligata, ednas od tie 6 pati bil starter i igral 72 minuti, a pette pati koga vlegol od klupa igral po 8 do 19 minuti (sepak dve asistencii ima). ne e bas fer pri tolku mala minutaza da go vodis kako primer deka za centarfor nekogas e potesko da postigne golovi za pokvaliteten sostav. em ne go koristea sekogas kako centarfor (na edniot natprevar na koj bil starter igral kako desno krilo), em premala bila minutazata. goran pandev da go pustas na site 3 kola po 10 minuti i on tesko nesto ke pokaze, ednostavno igracot nema vreme da se vklopi, nesto sto posebno za napagac e problem bidejki najvise zavisi od soigracite. selmani za mene e proseciste kako sto kazav, sepak ne mozam da go osudam za negoviot neuspeh kaj shkendija bidejki ednostavno do sega ne dobil fer sansa da se pokaze (ne deka ja zasluzuva spored kvalitetot, zborot mi e samo deka ne moze da mu se prefrli nesto bidejki nemal prilika da zgresi).

inaku svesen sum deka ima igraci koi za pogelemi klubovi igrale redovno i se pokazale poslabo vo sporedba so igrite kaj poslab klub, no voobicno na napagacite im e polesno vo pokvaliteten tim. isklucok najcesto se igraci koi se krajno specificni, na primer brzi centarfori koi se najdobri pri kontri i na koi im e potreben mnogu prostor. ako nemaat drugi kvaliteti takvite cesto se pouspesni koga igraat za poslabi timovi bidejki imaat povise moznosti za kontranapad. ne e toa togas do pritisokot (sekako i toa nekogas igra uloga) nego ednostavno do toa sto stilot na igracot i stilot na timot ne si odgovaraat.

PS
sto e so igracite na vardar koi se povrzuvaa so shkendija, ima li vistina vo nekoja od glasinite ili obid e da se pravi reklama za igracite?
 

Harry Potter

Imperius
Член од
14 септември 2005
Мислења
2.532
Поени од реакции
1.515
очигледно е дека менаџерот на Селмани е главниот играч тука, иначе не знам како ни Ујшешт ни Шкендија би се излажале да го земат освен вака со врски.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
1.344
очигледно е дека менаџерот на Селмани е главниот играч тука, иначе не знам како ни Ујшешт ни Шкендија би се излажале да го земат освен вака со врски.
Mislam deka Selmani e eden od retkite transferi na koj Qato greshill da ne recam edistveniot. Sekoj igrac sto go zemal neshto neshto kazhall, a ovoj uopshto nishto.
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Vidi go ti Stole se podobar i podobar, denes odbranil penal vo 87min za pobeda na Rayo
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.491
Mislam deka Selmani e eden od retkite transferi na koj Qato greshill da ne recam edistveniot. Sekoj igrac sto go zemal neshto neshto kazhall, a ovoj uopshto nishto.
spored mene nekolku transferi gi utna. fazli na primer sigurno ima debel dogovor, a covekot e prosek. vo 1. MFL sekako moze da rastura ako vlezi vo forma, no ne e nekoi igraciste od rangot na hasani ili ibraimi, a i tesko deka nekogas bi se prodal za seriozna otsteta. za platata koja ja dobiva fazli shkendija mozese komotno da potpise 2-3ca igraci kako vlatko stojanovski i takvite zaradi mladite godini za nekoja godina bi mozele da donesat i solidna otsteta.

berat beciri isto taka koj znae po koja logika go donele. tipot ima 22 godini i bil rezervist vo 3. (!) danska liga. aj da ima 18-20 godini, ama cim na taja vozrast dremel na klupa na tolku slabo nivo se e kazano. za mene ni cheshmedjiev ne mi e nesto poseben igrac, mislam deka ima potalentirani stoperi vo negovata generacija pa i pomladi, taka sto ne e dobar znak sto bas nego go donesoa, pokazatel deka ne se zamaraat previse so skauting.

Vidi go ti Stole se podobar i podobar, denes odbranil penal vo 87min za pobeda na Rayo
i izgleda ne e samo penalot, nasekade go falat (i spancite, ne zboruvam za nasite mediumi koi ne se bas verodostojni), imal nekolku odlicni intervencii. dobro e sto popoleka se vraka vo forma, inaku bi imale golem problem vo reprezentacijata.
 
Член од
8 август 2013
Мислења
1.038
Поени од реакции
1.344
spored mene nekolku transferi gi utna. fazli na primer sigurno ima debel dogovor, a covekot e prosek. vo 1. MFL sekako moze da rastura ako vlezi vo forma, no ne e nekoi igraciste od rangot na hasani ili ibraimi, a i tesko deka nekogas bi se prodal za seriozna otsteta. za platata koja ja dobiva fazli shkendija mozese komotno da potpise 2-3ca igraci kako vlatko stojanovski i takvite zaradi mladite godini za nekoja godina bi mozele da donesat i solidna otsteta.

berat beciri isto taka koj znae po koja logika go donele. tipot ima 22 godini i bil rezervist vo 3. (!) danska liga. aj da ima 18-20 godini, ama cim na taja vozrast dremel na klupa na tolku slabo nivo se e kazano. za mene ni cheshmedjiev ne mi e nesto poseben igrac, mislam deka ima potalentirani stoperi vo negovata generacija pa i pomladi, taka sto ne e dobar znak sto bas nego go donesoa, pokazatel deka ne se zamaraat previse so skauting.
Izglea razbirash dobro za futball osobeno M.Liga, sigurno si nekoj reporter na nekoja stranica :)

Ama vo Shkendija ne e segokash toa sto izleguva vo javnost. Beciri go poznam od dete ( imam i familjarni obvrski ) kao mnogu mllad se pretendirashe i se zboruvashe kako ogromen talent ( ima i igrano za Albania i dadeno goll) no ocigledno ne nekoj talent. Vo Shkendija e doneseno so vrski na upravata i Qato nema vrska so toa, ednash ja stavi vo igra so Renova za mu kaze na toj sto redil deka ti go slusnav zborit i veke ne bill ni na 18 igraci.

Fazli izgleda dobar izbor bidejki i Ibraimi se povrede poslednive utakmici i mnogu mu pomagnashe ne napadot na tie natprevari. Dogovorot ne mu go znam am ne veruem e neshto mnogu golem bidejki i skratuvanjeto na bugetot na pocetokot na sezona sigurno go fatill i nego kako i site igraci osven Hasani koj ima CV za mnogu podobro od kolku 1 MFL.

Ceshmeciev ne e losh igrac, donesen e bez pari ako ne gresham, i ima plata 800 evra. Mu trebaat utakmici na koj sto mislam ke gi ima ova pollusezona ( slushnav Adili ke go prodavat )
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.491
Izglea razbirash dobro za futball osobeno M.Liga, sigurno si nekoj reporter na nekoja stranica :)

Ama vo Shkendija ne e segokash toa sto izleguva vo javnost. Beciri go poznam od dete ( imam i familjarni obvrski ) kao mnogu mllad se pretendirashe i se zboruvashe kako ogromen talent ( ima i igrano za Albania i dadeno goll) no ocigledno ne nekoj talent. Vo Shkendija e doneseno so vrski na upravata i Qato nema vrska so toa, ednash ja stavi vo igra so Renova za mu kaze na toj sto redil deka ti go slusnav zborit i veke ne bill ni na 18 igraci.

Fazli izgleda dobar izbor bidejki i Ibraimi se povrede poslednive utakmici i mnogu mu pomagnashe ne napadot na tie natprevari. Dogovorot ne mu go znam am ne veruem e neshto mnogu golem bidejki i skratuvanjeto na bugetot na pocetokot na sezona sigurno go fatill i nego kako i site igraci osven Hasani koj ima CV za mnogu podobro od kolku 1 MFL.

Ceshmeciev ne e losh igrac, donesen e bez pari ako ne gresham, i ima plata 800 evra. Mu trebaat utakmici na koj sto mislam ke gi ima ova pollusezona ( slushnav Adili ke go prodavat )
fazli tesko mi se veruva da potpisal za mala plata bidejki igrase redovno vo hrvatska i postignivase golovi, pa na 27 godini ne bi igral za troski za shkendija.

cheshmedjiev ako stve go potpisale za 800 mesecno togas vi e dobar transfer iako ne go racunam kako nekoj golem talent.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.544
Поени од реакции
21.492
Ојде Олгица на робија.




Финансиска полиција со кривична пријава за сметководителката на ФФМ и екс-претседателот Илчо Ѓорѓиоски

“Со горенаведените инкриминирани дејствија пријавените физички и правни лица, во периодот од 01.01.2015 до 10.10.2019 година на незаконски начин се стекнале со противправна имотна корист во износ од 146.770.172 денари, за кој износ ја оштетиле Фудбалската федерација на Македонија„
 
Член од
30 мај 2019
Мислења
1.855
Поени од реакции
3.325
Супер е тоа, поготово Илчо да го репнат. А што правиме со овој Сејдини? Со Харалампие исто така? Ѕинго?
 
M

Macedon1um

Гостин
Еве како се уништува спорот во случајов фудбалот во Македонија, од страна на ФФМ т.е нивните ограноци
Заради ситни пари овие продадени души ќе го вратат Борец во трета лига, никаков почит да се немало према луѓето кои ги спонзорираат тимовите


Сопственикот на Брако и главен спонзор на Борец, Кочо Анѓушев најави дека е можно да престане да го спонзорира клубот. Револтиран од, како што рече, односот на ФФМ, но и на велешките делегати во Федерацијата кон Борец, тој предвреме го напушти денешното Изборно Собрание на Општинскиот фудбалски сојуз на Велес. Анѓушев смета дека Собранието е договорено и дека денешниот избор е само фарса. Според првиот човек на Брако, Борец не добива вистинска поддршка ниту од велешките делегати во ФФМ, за која обвини дека работи против интересите на Борец.

„Ако зборуваме отворено, Борец е фудбалот во Велес и Борец го препознаваат во Велес по фудбалот. Како што гледате, Борец го дотеравме до Прва лига, со чесна и посветена работа, но позади тоа стојат сериозни финансиски средства. Тие пари ги даде Брако, ги даде мојата фирма и ги дадов лично јас, кои во периодот од повеќе од четири години, се над еден милион евра. Фудбалот се игра за публика, но тој не може да се игра без финансии. Ако имаме фудбал без финансирање, Борец ќе се врати таму каде што беше пред четири години. Јас потрошив еден милиони евра мои лични пари, за Борец да биде таму каде што е сега – во Прва лига. Борец има добар резултат годинава, посебно на почетокот на ова првенство, но потоа се случија некои работи, кои беа далеку од спортски. Ова беше најизразено на натпреварот со Шкупи во Скопје, кога претставник на домашните влезе во соблекувалните кај судиите, а на тој натпревар беше присутен и потпретседателот на ФФМ Лазар Ракиџиев, но тоа не влезе во записникот од наптреварот. По ова, против Борец беа досудени два пенали и го загуби натпреварот. Во ФФМ има разни договарања, а и ова собрание е пример за тоа“, рече Анѓушев.

Пред Анѓушев да побара збор, на дневен ред беа избор на членовите на телата на Собрранието кои требаше да го спроветат изборот на ново претседателство. Откако за оверувачи на записникот беа предложени двајца кандидати, Анѓушев се предложи себе си како трет. Откако по неколкуминутно натегање се утврди принципот на избор на двајца од предложените кандидати, делегатите гласаа поединечно за секого, а Анѓушев доби најмалку гласови. Потоа тој побара да се обрати и рече дека се предложил себе си, само за да и покаже на јавноста дека Собранието е фарса.

Преку ова сакав само да покажам како изгледа ова Собрание и што е всушност Собранието. Тоа е една оркестирана работа, која треба да изроди веќе однапред познати решенија. Немам намера да бидам ниту оверувач на записник, ниту да бидам на било која функција во Федерацијата, но сакам да кажам дека се додека вака се водат работите, фудбал во Македонија ќе нема“, рече Анѓушев и продолжи:

„Респектот спорема спонзорството во фудбалот го нема. Во оваа сала јас имам респект спрема сите, но само јас сум тој кој потроши еден милион евра, за Борец да биде тоа што е денеска. Вие респектот спрема мене го покажавте. Јас нема да учествувам во такво сценарио. Да учествувам во избор на делегати, кои ќе поддржуваат Фудбалска федерација која ќе работи против Борец е исто како да си пукам во нога и тоа нема да го направам. Вие можете да гласате и да надгласувате и тоа не е проблем, иако е проблем Борец да има само еден делегат во ФФМ, оти мислам дека Борец е многу повеќе од тој еден делегат. Ниту пак имам намера да врбувам делегати по кафеани, но имам намера да ви дадам еден апел – сите ние тука треба да се бориме нашите клубови и нашиот Борец да оди напред. Можете да направите се, но едно не можете, а тоа е да ги натерате спонзорите, доколку нема фер плеј, да продолжат да финансираат. Тоа нема да го направам јас, нема да го направи Брако и го доведувате во прашање постоењето на клубот, бидејќи не можеме да финансираме во такви сценарија. Јас такви сценарија нема да финансирам. Продолжете со Собранието, ви посакувам многу среќа, успех, но морам да ви кажам дека Брако сериозно ќе ги преразгледа своите одлуки за финансирање, Брако и понатаму ќе покаже општествена одговорност, но вие, со вашите одлуки фудбалот во Велес ќе го вратите на нивото од пред четири – пет години, во трета и во втора лига. Судбината на Борец вие денеска ја одлучивте“, рече Анѓушев.
 
Член од
23 јануари 2016
Мислења
2.141
Поени од реакции
5.491
Еве како се уништува спорот во случајов фудбалот во Македонија, од страна на ФФМ т.е нивните ограноци
Заради ситни пари овие продадени души ќе го вратат Борец во трета лига, никаков почит да се немало према луѓето кои ги спонзорираат тимовите
borec ima eden od najmalite budgeti vo 1. MFL, do tolku e skrzav koco, pa sega placi deka ne dobiva pomos od FFM za da imaat povise uspeh so toj mizeren budget. navodno na igracite so meseci im dolzi plati, sto se tie krivi? gi pratam intenzivno natprevarite od 1. MFL i borec definitivno ne e klub koj e loso tretiran od sudiite.

celiov muabet na koco e voglavno od edna pricina:
SDSM ima ogromni bolki sto ne mozat da go smenat sejdini i da stavat nivni covek na vrvot na FFM za tie da gi kradat parite mesto nekoj drug. no ne mozat lesno da vlezat vo tie strukturi bidejki se zastiteni od FIFA/UEFA. tie porano uste ilco sakaa so sila da go trgnat, ama FIFA/UEFA ke gi isfrlese site reprezentacii od natprevaruvanjata, pa ja svitkaa opaskata. ilco posle sepak zamina zaradi pritisokot, pa sedna meti na foteljata koj e covek na DUI i normalno tie go stitat. koco se nadevase vo opstinskiot sojuz da smeni nesto bidejki preku niv posle moze da se vlijae i pri glasanjeto za toa koj ke bide na celo na FFM, ama ne mu uspea pa sega placi ko malo dete.

ako navistina mu e bitna idninata na borec togas neka go otvori novcanikot i neka go zasili timot, ama pomili mu se parite nego borec.
 

StarScr3am

Ѓавол
Член од
22 септември 2009
Мислења
798
Поени од реакции
219
borec ima eden od najmalite budgeti vo 1. MFL, do tolku e skrzav koco, pa sega placi deka ne dobiva pomos od FFM za da imaat povise uspeh so toj mizeren budget. navodno na igracite so meseci im dolzi plati, sto se tie krivi? gi pratam intenzivno natprevarite od 1. MFL i borec definitivno ne e klub koj e loso tretiran od sudiite.

celiov muabet na koco e voglavno od edna pricina:
SDSM ima ogromni bolki sto ne mozat da go smenat sejdini i da stavat nivni covek na vrvot na FFM za tie da gi kradat parite mesto nekoj drug. no ne mozat lesno da vlezat vo tie strukturi bidejki se zastiteni od FIFA/UEFA. tie porano uste ilco sakaa so sila da go trgnat, ama FIFA/UEFA ke gi isfrlese site reprezentacii od natprevaruvanjata, pa ja svitkaa opaskata. ilco posle sepak zamina zaradi pritisokot, pa sedna meti na foteljata koj e covek na DUI i normalno tie go stitat. koco se nadevase vo opstinskiot sojuz da smeni nesto bidejki preku niv posle moze da se vlijae i pri glasanjeto za toa koj ke bide na celo na FFM, ama ne mu uspea pa sega placi ko malo dete.

ako navistina mu e bitna idninata na borec togas neka go otvori novcanikot i neka go zasili timot, ama pomili mu se parite nego borec.
Очигледно имаш гледано некој друг ФК Борец ако зборуваш за оштетен ФК Борец
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.013
Поени од реакции
7.730
abre dosta se zalat kako ne mu e sram ako si fudbalski ti podbar protivnik nikoj nisto ne mozi da ti odzemi, ne znam koga ova ke gi sfatat lugjeto, sho kur mu e da bidi clen vo opstinskiot sojuz, zastani raboti vlozi pametno kaj tebe sam ke gi pobedis se e kurtasak, ne znam sho si zamisluvaat kako ffm da mu pomaga, sho da mu napraj sekogas istite muabeti deka nekoj osetuva nekogo namerno ebavi plackovcite nesposobni..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom