ФИЛМСКИ ВРЕМЕПЛОВ 1923-2022 (Недела 27: 1987 - 21.04-27.04.2024)

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.545
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.623
44. Wheel of Fortune and Fantasy - Ryusuke Hamaguchi (2021)
1713466447405.png

Од режисерот на оскаровецот Drive My Car, ова е филм со многу сличен сензибилитет, како да е излезен од перото на Харуки Мураками. Не знам зошто, но многу привлечна ми е таа јапонска меланхолија со која и Мураками си игра во своите дела, а и во многу јапонски филмови може да се доживее. Така и тука. Инаку, ова всушност не е еден долгометражен филм, туку омнибус од три кратки филмови за случајните и не така случајните средби, за минатите доживувања, љубовта, пријателствата, односите, сексот... Од сите три првиот, кој воедно беше и најкраток, најмногу ми се допадна. Но секој од трите ми остави силен впечаток и ќе ги паметам долго. Интересен филм, во секој случај. 7/10
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.301
Nobody (2021)


Хач е еден обичен човек што живее со жена, мала ќерка и син, секој ден му е све едно исто, обичен ништожник и потценет од сите. Една вечер ќе му влезат лопови у куќата и овој мирно ќе изреагира ама после ден-два ќе се изнервира и ќе почне да ебава мајки на сите што ќе му искочат пред очи.
И тоа е, саат ипол овој све тепа, претепува, убива, мадафака.
Тејкен за сиромашни или ко што читав Џон Маверик како и да се викаат тие глупите акции на кои се пали цел свет. Едино добро е што трае саат ипол иначе ќе беше тежок очај и глупоштина.

6/10
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.802
Поени од реакции
33.623
1713721097792.png

Недела 27: 1987 - 21.04-27.04.2024

75 години од основањето на Paramount Pictures. The Cure for Insomnia се закити со гинисовиот рекорд за најдолг филм некогаш снимен. Основано е Blue Sky Studios. Во Лос Анџелес се одржала првата Star Wars конвенција за десетгодишнината од излегувањето на првиот филм од франшизата. Џејмс Бонд наполни 25 години. За својата 50 годишнина, класикот на Дизни Snow White and the Seven Dwarfs е глобално одново пуштен по кино салите.

Во 1987 се родени: Синтија Ериво, Јуан Петерс, Мајкл Б. Џордан, Мајлс Телер, тогаш Елен сега Елиот Пејџ, Мекензи Дејвис, Блејк Ливли, Хилари Даф, Зак Ефрон, Сара Снук и други.

Починале Рита Хејворд и многу други актери, актерки и филмски работници.

На филм дебитирале: Патриша Аркет, Алек Болдвин, Кристијан Бејл, Џејсон Бетмен, Сандра Булок, Патриша Кларксон, Џорџ Клуни, Крис Купер, Кортни Кокс, Брајан Кренстон, Џејмс Гандолфини, режисерот Питер Џексон, Нејтан Лејн, Бред Пит, Ума Турман, Бен Стилер и многу други.

1713721968601.png

1713721998368.png

LB листа со сите номинирани за Оскар: https://letterboxd.com/unofficialampas/list/60th-academy-awards-oscars-1988/
 

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.779
Поени од реакции
10.545
27. 1987

Predator

predator-main-223.jpg

Група војници се испратени на спасувачка мисија во џунглите во Централна Америка. Набрзо по пристигањето сфаќаат дека всушност не тие се ловците, туку пленот. Суштество кое може да се камуфлира со околината, има надприродни сили и единствена цел му е да убива ги демне, и истребува еден по еден.
Класика Холивуд акција филмче, да седнеш со пиво и татко ти и да го гледате сабота вечер. Мене ми враќа носталгија, го имам гледано 3 пати вкупно до сега. За годините, перфект сај фај акција. Добра музика.

3.5/5
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.013
Поени од реакции
55.301
The Princess Bride (1987)


Дедо доаѓа на посета кај внукот и почнува да му чита книга, приказна сместена негде у среден век за една девојка која се заљубува у еден селанец ама набрзо ќе се разделат пошто овој треба да иде негде и ќе се дознае дека го убиле пирати. И оваа се мажи за принц ама на свадбата ја киднапира едно трио составено од џин, миџет и нормален човек. По нив доаѓа еден маскиран човек и ја спасува неа ама ќе се умеша и принцот и кралот и таму глупости нешо на крај љубовта ќе победи и остали будалаштини глупави.

Еј пола милион народ му дал средна оценка 8ца на имдб, јас знаев дека ова ќе биде глупо ама не очекував дека до толку ќе биде глупо. Аматерски филм, снимен у студио и оние на МТВ порано коа снимаа бушава азбука и светот на бајките. Не знам дали намерно е така за да се остави впечаток дека гледаме приказна односно бајка али у секој случај беше многу глупо за гледање, многу аматерско, многу безвезе, ни глума ни ништо добро немаше. Може освен ова миџетчево коа имаше неколку комични моменти. Ретко глуп филм, детски, не е ни детски ова до душа, филм за глупаци би рекол.

1/10 оценка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom