Управување возило без полномоштво од сопственикот

Член од
11 февруари 2023
Мислења
13
Поени од реакции
1
Здраво, ме интересира дали смее да се управува возило од друг сопственик без полномоштво или купопродажен договор кој е на возачот? Возилото е од другар, не е крадено или слично.

Sent from my SM-A037G using Tapatalk
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.473
Поени од реакции
4.630
Здраво, ме интересира дали смее да се управува возило од друг сопственик без полномоштво или купопродажен договор кој е на возачот? Возилото е од другар, не е крадено или слично.

Sent from my SM-A037G using Tapatalk
Zosto bi postoelo polnomosno ako smee da se vozi bez? :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Ја не знам, ама претпоставувам дека не ти треба.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Колку што јас сум информирана ти треба или пономошно или купопродажен договор. Јас сега возам со купопродажен договор заверен на нотар се додека не ми дојде време за регистрација па да сменам на мое име. Претхнодно возев со полномошно.
Полномошно не треба само за прво колено.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Полномошно не треба само за прво колено.
И ова не е точно!
Само за среќа кај нас ретко прават проблеми..
Земи тркни до Грција со колата на татко ти, па ако те запре полиција објасни им го ова..
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
И ова не е точно!
Само за среќа кај нас ретко прават проблеми..
Земи тркни до Грција со колата на татко ти, па ако те запре полиција објасни им го ова..
Не пишал за каде сака да вози без полномоштво, во државава може, службена возам така 5години, на име на газдата е не на фирма, еднаш имав и сообраќајка па немаше ни збор за некакво си полномоштво а за надвор од граници сигурно треба
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
И ова не е точно!
Само за среќа кај нас ретко прават проблеми..
Земи тркни до Грција со колата на татко ти, па ако те запре полиција објасни им го ова..
Јас зборам за во државава не за надвор.
За надвор не можеш без полномошно да поминеш барем јас не можам со службена кола во Косово да влезам ако не приложам.
Инаку овде имам возено на татко ми кола никогаш проблем не ми направиле и колку што знам и законски е така регулирано со прво колено освен ако нема некои измени сега.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Јас зборам за во државава не за надвор.
За надвор не можеш без полномошно да поминеш барем јас не можам со службена кола во Косово да влезам ако не приложам.
Инаку овде имам возено на татко ми кола никогаш проблем не ми направиле и колку што знам и законски е така регулирано со прво колено освен ако нема некои измени сега.
Како ми кажаа, така ти кажувам! (не сум правник)
На регистрација ја минев колата на татко ми, и ми кажаа обавезно да си извадам полномошно ако ја возам оти било не-законски поинаку…
Ако ме лажеле, и јас те лажам тебе.

(јас пак не извадив за таа кола, оти е стара, и само тука се вози. Ама татко ми извади за мојата да може да ја вози, и на одмор и тука)
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Полномошно се вади за секое друго лице кое не е сопственик на возилото без разлика дали сте во сродство или не.
Со купопродажен договор смееш да возиш 15 дена после тоа законски си обврзан да ја промениш сопственоста на сообраќајната дозвола во спротивно има глоба.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.898
Досега ми немаат побарано во МК полномошно кога и да ме сопрела сообраќајна полиција.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom