Увоз на коли за делови

Член од
25 октомври 2015
Мислења
15
Поени од реакции
5
Здраво ме интересира за увоз на коли од Англија гледам што повеќе плацеви има со растурени коли.Колите ги најдов на неколку сајтови и се многу ефтини пример голф 5 2005-6година со десна страна волан може да се најде за околу 800евра па и помалку..Дали некој се има запознаено со транспортот како оди до кај нас и колку би била цената за транспорт..Секако мислам дека треба да се отвори фирма за истото и какви други закони има од државата со царина или слично дали има некој со такво искуство ?
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.812
Здраво ме интересира за увоз на коли од Англија гледам што повеќе плацеви има со растурени коли.Колите ги најдов на неколку сајтови и се многу ефтини пример голф 5 2005-6година со десна страна волан може да се најде за околу 800евра па и помалку..Дали некој се има запознаено со транспортот како оди до кај нас и колку би била цената за транспорт..Секако мислам дека треба да се отвори фирма за истото и какви други закони има од државата со царина или слично дали има некој со такво искуство ?
Многу е просто друже, на тие 800 стави уште 800 за пат и смештај и ете ти. Само ќе мораш од таму сам да си ја донесеш со возење. А за да ја донесеш таква растурена тоа ќе си прашаш по шпедитериве да ти објаснат, од форум немој да збираш памет за сериозни работи.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.541
Поени од реакции
62.433
Он, од тоа што го разбрав, сака да донесе повеќе коли наеднаш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.947
Здраво ме интересира за увоз на коли од Англија гледам што повеќе плацеви има со растурени коли.Колите ги најдов на неколку сајтови и се многу ефтини пример голф 5 2005-6година со десна страна волан може да се најде за околу 800евра па и помалку..Дали некој се има запознаено со транспортот како оди до кај нас и колку би била цената за транспорт..Секако мислам дека треба да се отвори фирма за истото и какви други закони има од државата со царина или слично дали има некој со такво искуство ?
На половни делови мислам дека немаш царина и данок, сепак најдобро ќе си прашаш во царина која документација ти е потребна.
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
со бугарски пасош (или друг европски)само, друг начин не постои да се донесе цела кола, може на делови да ја донесеш ама треба горе да ја растураш што е малце покомплицирано
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
ako nemas vrski vo carina i dobro zalege protiv inspekcii ic ne ni pomisluvaj so ova da se zanimavas.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Има и друга цака, ЕУ држави имаа некој закон со кој постари делови не можеа да се извезуваат ... еден ми кажуваше како донел од Словенија мотор за Поло 1,3 од 1990 ( за Вартбург бензинец исто)... морал да ја одштрафи таму главата и го увезол како старо железо, после тука само стаил нов дихтунг за глава и го стегнал. Каросерија ( или шасија) е врзана со ВИН број, па те фаќа старосен лимит ако ја земеш цела
 

Kajgana Shop

На врв Bottom