Убиството на Џон Ф. Кенеди, и сознанијата 54 години подоцна

Ciudad Juarez

rothschild
Член од
18 март 2015
Мислења
384
Поени од реакции
402
Првиот дел е изваден од контекст и се однесува на економијата, поточно на монополите, а не на било што друго.

Еве го во целост.Вториот дел го нема кажано, туку е изманипулиран како тој да го кажал.
https://en.wikipedia.org/wiki/Talk:Federal_Reserve_Act#Woodrow_Wilson_Quote

Извадокот од Рузвелт е исто така надвор од контекст. Се работи за писмо до некој економист. Целото писмо:Повеќе среќа наредниот пат...
Јасно е за кого зборува Вудроу Вилсон во првиот дел бе друже !!!
Која сила би била толку моќна за најголемите бизнисмени од Америка да се плашат од нејзе ?
Прочитај како ја опишува таа сила.

Википедија воопшто не ја земам во предвид за овие работи.
Да те прашам нешто:А од каде пак ти толку сигурен дека никогаш не го кажал вториот дел ?
Само поради тоа што во википедија така пишува ?

Вакви изјави на познати личности за приватните банкари имаш стотици,стотици.
Нормално,мејнстрим медијата секогаш ќе ги релативизира:
Дел од нив не биле точни,дел воопшто не биле кажани,дел биле извадени од контекст,бла,бла...
Ако ти изнаредам уште дестина,верувам дека за секоја посебно ќе ископаш некоја рачка на интернет.

Знам,знам,те сфаќам.
И јас некогаш пратев мејнстрим.[DOUBLEPOST=1511675896][/DOUBLEPOST]
И што сеа, на некој што му се сонило ние све ќе земаме во предвид? Во теориите на заговори има точни работи но поголем број се булшит, и затоа народот им се смее на тие што веруваат во све и свашта.
Не верувам во се,никој не рече такво нешто.
Самиот кажа дека некои работи се точни.
Самите они пуштаат смешни,глупави теории на заговор се со цел да наидат на исмејување кај луѓето,па така луѓето нема да можат да разграничат во таква ситуација кои работи се точни,а кои се навистина теории на заговор.
Да се разбереме брат:Едни се глупостите на Дејвид Ајк кога зборува за рептилите,а друго е некој кога зборува за банкарската елита.
Во вториов случај правиме муабет за реална работа.
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
16.237
Поени од реакции
9.287
Интересни и прилично голем број информации кои досега не сум ги читал. Штета @Vanlok одамна не постирал во темава од извори од каде црпи информации. Во секој случај има многу нелогичности во однос на официјалните информации ама сила се, јбг, па веројатно се ќе си остане како што е. Сепак секој има право да ја дознае и другата вистина.
 
На врв Bottom