Убиството на Џон Ф. Кенеди, и сознанијата 54 години подоцна

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Со оглед на престојното делумно декласифицирање на официјалните документи на владата на САД, за убиството на Кенеди, мислам дека е соодветно да се отвори одделна тема за оваа дискусија.


Џон Ф. Кенеди, 35-тиот Претседател на Соединетите Американски Држави, во атентат беше убиен на ден Петок, 22-ри Ноември, 1963-та година, во 12:30 попладне во Далас, Тексас. Настанот од тогаш до сега го следат многу конторверзи, почнувајќи од доказите и индикациите за погодоци со куршуми од повеќе агли од повеќе стрелци, па продолжувајќи со официјалното известување дека е уапсен единствениот убиец Ли Харви Освалд, кој набрзо потоа и самиот е убиен.


Сегашниот ПОТУС, Трамп, прво вети дека ќе ги декласифицира сите документи, за денес да изјави дека „скоро се“ од документите ќе бидат декласифицирани и ќе станат достапни на јавноста.


Дури и со делумното декласифицирање, сигурен сум дека во следните денови ќе бидат покажани мноштво од интересни податоци. Во исчекување на новите податоци, еве прво една сирова неедитирана снимка од атентатот, а потоа и целосно го пренесувам најдобриот и најдетален документарец кој досега беше достапен.

Неедитирана снимка од атентатот:
https://www.liveleak.com/view?i=d57_1372210235

Одличен и детален документарен филм за се окулу атентатот на Џон Ф. Кенеди, и многу пошироко за мотивите и околностите:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.454
Поени од реакции
29.998
Еве нешто за почеток:
https://www.archives.gov/files/research/jfk/releases/docid-32389431.pdf
Изгледа како одредени индикации за евентуална вмешаност на потпреседателот Линдон Џонсон, кој после убиството го замени ЏФК како ПОТУС.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.846
Поени од реакции
83.769
Џабе овие фајлови, кога сеуште не откриле која всушност била Бабушка...:misticen:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.968
Поени од реакции
39.542
И на 6:00 погледни поубаво што ќе забележиш ???
Дај не го тупи сеа, имаш извештаи од аутопсија триста ствари, пронајдена е и пушката со која е извршен атентатот. Сигурно тие што го правеле увидот и аутопсијата се пописмени од вас Шерлоковци на форум.

Се знае кој е атентаторот и оружјето, матни ствари се причината, кој стои зад атентатот односно позади Освалд и зошто тој Руби го има убиено Освалд иако ден претходно некој им дал дојава дека Освалд ќе биде ликвидиран наредниот ден тие не обезбедиле екстра обезбедување околу Освалд што му дало директна шанса на Руби да го упука.
 
B

Bafra

Гостин
Дај не го тупи сеа, имаш извештаи од аутопсија триста ствари, пронајдена е и пушката со која е извршен атентатот. Сигурно тие што го правеле увидот и аутопсијата се пописмени од вас Шерлоковци на форум.
Се знае кој е атентаторот и оружјето, матни ствари се причината, кој стои зад атентатот и зошто тој Руби го има убиено Освалд иако ден претходно некој им дал дојава дека Освалд ќе биде ликвидиран наредниот ден тие не обезбедиле екстра обезбедување околу Освалд што му дало директна шанса на Руби да го упука.
Како тоа НЕ го тупи .... , дали од 5:52 Кенеди нешто се држи за врат и жена му го фаќа накај нејзе, за на 6:00 убаво се гледа дека шоферот вади пиштолот и во тој момент главата на Кенеди се расцветува ??

Причини кои се одржливи се 2-3 .. дека се занел во улогата и привидната моќ па тој ќе го спасува светот и сл (што е и најверојатната) или се работи за ритуал т.е. принесување на жртва, што не ми е верно ама во тие елитни кругови СЕ е можно.

Ти стварно веруваш Освалд го убил Кенеди :cautious: има видео снимка дека тој седи пред зградата.
Како и да е, нас гајле ни беше за Тоше и Трајковски со прсте не мрднавме па за Кенеди ќе се секирам. Лесна им земја, живи фамилии[DOUBLEPOST=1509112167][/DOUBLEPOST]
Сум читал и гледал, ама незнаев дека ја викаат бабушка. Пак тие Руси :pos:
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.968
Поени од реакции
39.542
Како тоа НЕ го тупи .... , дали од 5:52 Кенеди нешто се држи за врат и жена му го фаќа накај нејзе, за на 6:00 убаво се гледа дека шоферот вади пиштолот и во тој момент главата на Кенеди се расцветува ??

Причини кои се одржливи се 2-3 .. дека се занел во улогата и привидната моќ па тој ќе го спасува светот и сл (што е и најверојатната) или се работи за ритуал т.е. принесување на жртва, што не ми е верно ама во тие елитни кругови СЕ е можно.

Ти стварно веруваш Освалд го убил Кенеди :cautious: има видео снимка дека тој седи пред зградата.
Како и да е, нас гајле ни беше за Тоше и Трајковски со прсте не мрднавме па за Кенеди ќе се секирам. Лесна им земја, живи фамилии[DOUBLEPOST=1509112167][/DOUBLEPOST]

Сум читал и гледал, ама незнаев дека ја викаат бабушка. Пак тие Руси :pos:
Абе ти со сила се правиш. Имаш аутопсија и документи, тоа е све документирано, влезна и излезна рана од каде е пукано, која далечина, какво оружје е користено и муниција. Тука е и сведочењето на жена му и луѓето околу, полицијата позади. И ти сеа ќе се правиш паметен, шоферот го пукал:pos:
 
B

Bafra

Гостин
Абе ти со сила се правиш. Имаш аутопсија и документи, тоа е све документирано, влезна и излезна рана од каде е пукано, која далечина, какво оружје е користено и муниција. Тука е и сведочењето на жена му и луѓето околу, полицијата позади. И ти сеа ќе се правиш паметен, шоферот го пукал:pos:
Ааа тоа ли е, официјални ставови.
Епа добро тогаш да веруваме и на документите што дпне ни ги даваше, дека Крпач со 4 истрели се самоуби, Авионот на трајковски така си падна и сл.
Нема гајле, ама некако двојни аршини како да имаш :toe:

Дали на 6минута шоферот вади пиштолот накај Кенеди се врти и во тој момент главата се распрснува а на Оназис идната жена бега преку гепек само тоа потврди, друго не ми објаснувај ...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.414
Поени од реакции
22.982
Причини кои се одржливи се 2-3 .. дека се занел во улогата и привидната моќ па тој ќе го спасува светот и сл (што е и најверојатната) или се работи за ритуал т.е. принесување на жртва, што не ми е верно ама во тие елитни кругови СЕ е можно.

Ти стварно веруваш Освалд го убил Кенеди :cautious: има видео снимка дека тој седи пред зградата.
Како и да е, нас гајле ни беше за Тоше и Трајковски со прсте не мрднавме па за Кенеди ќе се секирам. Лесна им земја, живи фамилии[DOUBLEPOST=1509112167][/DOUBLEPOST]

Сум читал и гледал, ама незнаев дека ја викаат бабушка. Пак тие Руси :pos:
Кога сме кај теориите на заговор околу него се вртат муабети и дека случајот Росвел сакал да го отвори пред новинарите и јавно да каже за паднатото вселенско летало, сакал да ја прекине војната во Виетнам а овие 2 причини биле доволни за атентат врз него од неговите соработници и предпоставени. За време на една афера и кажал за Росвел и на Мерлинка и заради тоа и таа ``извршува самоубиство`` а телото не и дадено на обдукција .
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.968
Поени од реакции
39.542
Ле ле темава е се поарна и поарна почнав да се чувствувам како пак да имам 16 години ...

Keep going (y)
После ритуалот за принесување жртва фалеа вонземјаните како една од можните причини за атентатот:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom