Убиството на Џон Ф. Кенеди, и сознанијата 54 години подоцна

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.538
Поени од реакции
28.626
Се молат модераторите да ја потсредат дискусијава, и да ги потсоберат какачите.

@Ilumious биди љубезна те молам, и преземи нешто - пошто веќе ме банираше во темата за дискутирање вакви работи со админи и модератори. :coffee:
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Се молат модераторите да ја потсредат дискусијава, и да ги потсоберат какачите.

@Ilumious биди љубезна те молам, и преземи нешто - пошто веќе ме банираше во темата за дискутирање вакви работи со админи и модератори. :coffee:
Jас потполно те поддржувам во оваа тема. Сигурен сум дека во вакви теми се чуствуваш како риба во море.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.487
Се молат модераторите да ја потсредат дискусијава, и да ги потсоберат какачите.

@Ilumious биди љубезна те молам, и преземи нешто - пошто веќе ме банираше во темата за дискутирање вакви работи со админи и модератори. :coffee:
Си има модератор тука, контактирај си го :)
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.274
Поени од реакции
1.748
Убаво е што се објавени тие 2800 документа и уште 300 не се, има интересни работи и по други теми за порачки за убиства на ЦИА во други земји, интересен е планот за користење на локални мафијашки структури за за атентати или труење на латикоамерикански и кубански лидери, дури денеска може да видиме дека над просекот и секоја статистичка и математичка логика е непослушните лидери "случајно" да имаат рак./Кастро, Чавес, Дилма..../
Но ако претпоставиме дека тезата ЦИА го организирала атентатот, нема да има никакви документи за тоа, неможе да се обвинат сами себе, така да се е ветер и магла, Кастро, Путин, Чегевара биле организаторите....
Додека deep state го раководи САД неможе ништо да се открие, особено за стари случаи, нема документи, повеќето сведоци се мртви, како што една мафијашка група нема архив за своите дејности, слично е со ЦИА, некој планови се усни или ако има разни писмени наредби, после операцијата се уништуваат.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.538
Поени од реакции
28.626
Caving to lobbying pressure by intelligence agencies, Trump announced he would not order the release of the full tranche of records, instead following last-minute recommendations of his national security agencies that some of those records be redacted, White House officials said. During a call with reporters, White House officials explained that while some 2,800 JFK records will be released today, the publications of the remaining records has been postponed for 180 days to give agencies more time to figure out what they want redacted. By late Thursday afternoon, the memo specifying which material the CIA, State Department and other agencies still want to keep under wraps had yet not made it to Trump’s desk, intel officials told NBC News.
“There’s a mad scramble going on in the executive branch to get this done,” one official said.

https://www.nbcnews.com/storyline/jfk-assassination-files/release-jfk-assassination-file-delayed-deadline-looms-n814691
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.936
Поени од реакции
37.522
Дали независноста на Каталонија е само еден спин да му се одтргне вниманието на светот од објавувањето на документите на ЏФК?
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.391
Поени од реакции
7.825
Се молат модераторите да ја потсредат дискусијава, и да ги потсоберат какачите.

@Ilumious биди љубезна те молам, и преземи нешто - пошто веќе ме банираше во темата за дискутирање вакви работи со админи и модератори. :coffee:
Дали досега има било какви податоци за некаква вмешаност на Левица во атентатот на ЏФК?
 
B

Bafra

Гостин
Кога сме кај теориите на заговор околу него се вртат муабети и дека случајот Росвел сакал да го отвори пред новинарите и јавно да каже за паднатото вселенско летало, сакал да ја прекине војната во Виетнам а овие 2 причини биле доволни за атентат врз него од неговите соработници и предпоставени. За време на една афера и кажал за Росвел и на Мерлинка и заради тоа и таа ``извршува самоубиство`` а телото не и дадено на обдукција .
Повеќе би рекол тоа што бил против војната во Виетнам, тоа со Росвел може и поима да немал за тоа.
Битно еве читаш официјални извештаи имало и се знае кој и зашто го убил :D

После ритуалот за принесување жртва фалеа вонземјаните како една од можните причини за атентатот:)
На 6 минута шоферот не вади пиштол така. Полош си од "сендвичите" тие барем си кажуваат дека не се паметни, а ти тука интелектуално супериорен а слеп се правиш.
If you want to hide something in plain view, exaggerate it to the point it becomes extreme and convert it to a conspiracy theory. This is a very standard in how to create propaganda and if you keep saying a lie, its becomes the truth to many without ever having to prove anything. To uncover the truth, takes digging.

Штета што слеп не се правеше и на официјалните документи на тукашната власт :P
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.538
Поени од реакции
28.626
@Vanlok, и ова ти е интересно. :)
Дап, сум гледал видеа од типкава, интересни се сите.
Во случајов... Гледај, и без психолошки анализи од авион се гледа дека многу работи смрдат во случајов со Освалд. Самиот факт дека е извршен атентат врз обвинетиот за убиство врз ПОТУС, и клучен сведок, во федерална зграда, кажува дека многу.

Инаку би и платил пари на типкава да направи таква психоанализа на едно интервју со @Ставрогин за неговиот живот со мачката љубимец, која ја чува во подрумот на мајка му. :coffee:[DOUBLEPOST=1509135371][/DOUBLEPOST]Во недостиг на други онтопик коментари...
...раната во главата на кенеди е од позади?

Како тоа НЕ го тупи .... , дали од 5:52 Кенеди нешто се држи за врат и жена му го фаќа накај нејзе, за на 6:00 убаво се гледа дека шоферот вади пиштолот и во тој момент главата на Кенеди се расцветува ??
Ова подолу се снимки од аутпосијата, од документарниот филм поставен на првиот пост (кој извесно никој не го погледал). Се гледа влезна рана во вратот на Кенеди.

https://youtu.be/U1Qt6a-vaNM?t=7187
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.936
Поени од реакции
37.522
@Bafra Таа рана кај вратот е излезна рана, куршумот влегол од позади и излегол кај вратот, така да шоферот е невозможно да направил нешто. Со тоа паѓа у вода тоа што го збориш.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.963
Поени од реакции
195.487
@Bafra Таа рана кај вратот е излезна рана, куршумот влегол од позади и излегол кај вратот, така да шоферот е невозможно да направил нешто. Со тоа паѓа у вода тоа што го збориш.
Во право си ако е излезна раната, поготово во главата каде што имаш како прво еден куп коскени структури и разни ткива кои може да го пренасочат куршумот. Апропо муабетов, на судска имам видено куршум одбиен од ребро излезен од под мишка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
22.936
Поени од реакции
37.522
Во право си ако е излезна раната, поготово во главата каде што имаш како прво еден куп коскени структури и разни ткива кои може да го пренасочат куршумот. Апропо муабетов, на судска имам видено куршум одбиен од ребро излезен од под мишка.
Еве слика како било, ова е првиот куршум значи. Тука Кенеди се фаќа за врат и најверојатно никој не знае што му се случува зошто излезната рана дури не се ни приметувала, додека не го однеле на аутопсија не можеле да забележат дека има излезна рана. После доаѓа вториот куршум кој го распрснува черепот.

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
21.538
Поени од реакции
28.626
https://en.wikipedia.org/wiki/Single-bullet_theory

The theory, generally credited to Warren Commission staffer Arlen Specter[1] (later a United States Senator from Pennsylvania), posits that a single bullet, known as "Warren Commission Exhibit 399" (also known as "CE 399"), caused all the wounds to the governor and the non-fatal wounds to the president (seven entry/exit wounds in total).[2]


According to the single-bullet theory, a three-centimeter (1.2″)-long copper-jacketed lead-core 6.5×52mm Mannlicher–Carcano rifle bullet fired from the sixth floor of the Texas School Book Depository passed through President Kennedy’s neck and Governor Connally’s chest and wrist and embedded itself in the Governor’s thigh. If so, this bullet traversed 15 layers of clothing, 7 layers of skin, and approximately 15 inches of tissue, struck a necktie knot, removed 4 inches of rib, and shattered a radius bone. The bullet was found on a gurney in the corridor at the Parkland Memorial Hospital, in Dallas, after the assassination. The Warren Commission found that this gurney was the one that had borne Governor Connally.[3] This bullet became a key Commission exhibit. Its copper jacket was completely intact. While the bullet's nose appeared normal, the tail was compressed laterally on one side.


In its conclusion, the Warren Commission found "persuasive evidence from the experts" that a single bullet caused the President's neck wound and all the wounds in Governor Connally.[4] It acknowledged that there was a "difference of opinion" among members of the Commission "as to this probability", but stated that the theory was not essential to its conclusions and that all members had no doubt that all shots were fired from the sixth floor window of the Depository building.
[DOUBLEPOST=1509156247][/DOUBLEPOST]https://www.archives.gov/files/research/jfk/releases/docid-32263509.pdf
https://www.scribd.com/document/362784858/Hoover-Memo#from_embed

FBI Director J. Edgar Hoover on November 24th, 1963 - the day that Jack Ruby killed Lee Harvey Oswald as the gunman was being transported to the Dallas County Jail after the assassination of President John F. Kennedy.In a memo issued by Hoover, he appeared to be particularly concerned that the public would have to be compelled to believe that Oswald was a lone actor - not part of a larger conspiracy.

"The thing I am concerned about, and so is Mr. Katzenbach, is having something issued so we can convince the public that Oswald is the real assassin."

"the public must be satisfied that Oswald was the assassin; that he did not have confederates who are still at large; and that evidence was such that he would have been convicted at trial."
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom